najlepsza-odzywka-do-kreconych-wlosow-1920x336 najlepsza-odzywka-do-kreconych-wlosow-768x420

Jaka jest najlepsza odżywka do włosów kręconych, a jaka do prostych?

Odżywka do włosów to kosmetyk niezbędny zarówno w przypadku loków, jak i prostych pasm. Poznaj nasze porady, jak wybrać najlepszą.

Kręcone włosy – kto z nas o nich nie marzy? Dla wielu kobiet są niedoścignionym marzeniem, niestety dla ich posiadaczek mogą okazać się niemałym utrapieniem, szczególnie jeśli nie dbają o nie w należyty sposób. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku prostych włosów. Zachwycają swoją gładkością i blaskiem, którego nierzadko brakuje lokom, jednak ich pielęgnacja także nie należy do najprostszych. Wymaga od nas nie tylko odpowiedniej dozy cierpliwości, zaangażowania, ale też korzystania z odpowiednich kosmetyków. Produktem, którego nie powinno zabraknąć w obu przypadkach, jest odżywka do włosów. Dowiedz się, w jaki sposób jej używać, aby w zależności od typu Twoich włosów zapewniła im jak najlepszy wygląd.

Podstawowe zasady pielęgnacji kręconych włosów

Pielęgnacja włosów kręconych jest bardzo wymagająca – przekonał się o tym każdy, kto w świadomy sposób postanowił dobrać do swoich loków odpowiednie produkty. Delikatność, kruchość i naturalne tendencje do przesuszania włosów kręconych sprawiają, że ich pielęgnacja powinna opierać się na delikatnym oczyszczaniu, regularnym olejowaniu oraz intensywnym nawilżaniu. Nie należy zapominać również o tym, że włosy kręcone bardzo często są wysokoporowate, co sprawia dodatkowe trudności w ich codziennej pielęgnacji. Dobierając produkty do loków, należy przede wszystkim wiele uwagi poświęcić doborowi odpowiedniej odżywki do włosów. Dlaczego? To produkt, który w przypadku kręconych pasm jest niezastąpiony i w zależności od swoich właściwości może posłużyć nam zarówno do odżywiania, jak i oczyszczania włosów.

Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji prostych włosów?


Proste włosy to marzenie wielu kobiet, głównie ze względu na to, że wydają się nieskomplikowane w pielęgnacji. Oprócz tego potrafią zachwycać zarówno swoją długością, jak i efektem tafli, który bardzo łatwo na nich uzyskać. Czy rzeczywiście tak jest?

Proste włosy także mogą przysporzyć nam problemów pielęgnacyjnych. Choć charakteryzują się optymalnym poziomem nawilżenia, który sprawia, że praktycznie w ogóle się nie puszą, zdarza się, że z natury są one bardzo cienkie, przez co nawet niewielka ilość źle dobranego kosmetyku spowoduje, że po umyciu będą prezentować się bardzo niekorzystnie. Proste włosy bardzo często klasyfikuje się jako niskoporowate, głównie ze względu na niewielki stopień odchylenia łusek
.


Odżywka do włosów – dlaczego jest niezbędna?

 

Jeśli jesteś posiadaczką włosów kręconych, ich regularne odżywianie oraz nawilżanie to absolutna podstawa. W tym celu niezbędna będzie odżywka do włosów suchych lub odżywka do włosów wysokoporowatych. Dobrym wyborem będą produkty marki Garnier, na przykład Odżywka do włosów suchych z gamy Oil Repair.

Także posiadaczki prostych włosów nie powinny zapominać o regularnej aplikacji odżywki. Niestety unikanie tego produktu jest bardzo powszechne, co jest dość istotnym błędem pielęgnacyjnym. Wiele osób, których włosy są proste i zazwyczaj niskoporowate, po umyciu ich szamponem nie nakłada żadnego kosmetyku pielęgnacyjnego w obawie, że ich włosy będą oklapnięte i zaczną się przetłuszczać. Warto pamiętać, że postępując w ten sposób, sprawiamy, że nasze proste włosy, nawet jeśli początkowo są w bardzo dobrej kondycji, stopniowo zaczynają ulegać przesuszeniu, są bardziej podatne na uszkodzenia, źle się układają, i co więcej, z czasem mogą zacząć się puszyć. Jak wybrać dobrą odżywkę do włosów prostych? Przede wszystkim powinna cechować się lekką i nieobciążającą konsystencją.

Odżywką, od której warto zacząć pielęgnację prostych i cienkich włosów, jest na przykład Odżywka rewitalizująca Imbir&Miód od Garnier. Jej formuła sprawia, że z powodzeniem może być stosowana po każdym myciu, bez ryzyka obciążenia. Produkt zapewnia pasmom odpowiednie nawilżenie, wygładza je i sprawia, że o wiele łatwiej się rozczesują.


Rodzaje odżywek do włosów – równowaga PEH

 

Aby pielęgnacja włosów przynosiła nam efekty niezależnie od tego, czy naszym celem są lśniące, sprężyste i zdefiniowane loki czy też proste, gładkie i wzmocnione pasma, jej nieodłącznym elementem powinno być osiągnięcie równowagi PEH. Równowaga PEH to tak naprawdę utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy ilością dostarczanych włosom protein, emolientów oraz humektantów. Dlaczego jest to tak istotne? Używając do pielęgnacji tylko jednego rodzaju odżywki (np. odżywki proteinowej do włosów) możesz sprawić, że staną się one sztywne, spuszone i mało sprężyste.

W przypadku odżywek do pielęgnacji włosów kręconych i prostych możemy wyróżnić:

 

● odżywki proteinowe – intensywnie odbudowują uszkodzone pasma i w naturalny sposób wypełniają powstałe w ich strukturze mikrouszkodzenia. Dzięki nim włosy stają się zregenerowane, lśniące oraz nabierają objętości. Proteinami, które najczęściej stosuje się w odżywkach, są: keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu czy owsa. Przykładem odżywki proteinowej jest  Odżywka odbudowująca włosy Goodbye Damage z gamy Fructis. Sprawdzi się zarówno do pielęgnacji włosów kręconych, jak i prostych, należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej przy każdym myciu, gdyż może doprowadzić do przeproteinowania;

● odżywki emolientowe – odżywiają włosy, nadają im miękkość i gładkość. Dodatkowo zabezpieczają je przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami, tworząc na ich powierzchni naturalną warstwę okluzyjną. Ich niedobór zwykle objawia się szorstkością włosów i puszeniem. Do emolientów zaliczamy masła i oleje roślinne (masło shea, olej konopny, olej lniany, olej arganowy, a także naturalne alkohole tłuszczowe). Regenerująca odżywka na zniszczone włosy Papaya Hair Food to przykład odżywki emolientowej od Garnier. Odżywki emolientowe to podstawa w pielęgnacji włosów kręconych. W przypadku prostych pasm nie zaleca się stosować jej zbyt często, gdyż emolienty mogą za bardzo obciążyć włosy niskoporowate;

● odżywki humektantowe – powinny wykazywać się działaniem nawilżającym. Zapewniają włosom odpowiedni połysk, dłuższą świeżość i witalność. Dzięki nim Twoje loki stają się bardziej elastyczne, mniej się łamią i rozdwajają. Zbyt duża ilość humektantów w pielęgnacji lub niezabezpieczenie ich na włosach za pomocą odpowiedniego emolientu może sprawić, że włosy zaczną się puszyć, plątać i źle układać. Do najpopularniejszych humektantów zaliczamy aloes, glicerynę, kwas hialuronowy, miód, betainę i pantenol. Odżywka wzmacniająca Aloe Hydra Bomb od Garnier to idealne rozwiązanie, gdy Twoje loki wymagają nawilżenia. Jej uniwersalna formuła sprawia, że dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku loków, jak i prostych włosów.

 

Jaka odżywka do mycia włosów?

Choć szampon to podstawowy produkt, który przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o myciu włosów, w przypadku loków równie dobrym rozwiązaniem będzie ich mycie odżywką. W sytuacji, gdy Twoje włosy są bardzo delikatne, kruche, a jakikolwiek kontakt z detergentami zawartymi w szamponie powoduje, że zaczynają wyglądać bardzo niekorzystnie, mycie ich odżywką będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaka odżywka do włosów będzie odpowiednia do mycia loków? Przede wszystkim powinna posiadać krótki i możliwie jak najbardziej naturalny skład. Ważne, aby miała lekką i nieobciążającą konsystencję. Zdecydowanie powinna być pozbawiona mocnych detergentów, parafiny i silikonów. Składnikiem, którego warto szukać w odżywkach do mycia włosów, jest Cetrimonium Chloride.

Czy odżywką można myć także włosy proste i niskoporowate? Wiele zależy od ich ogólnej kondycji. Z reguły unika się tego sposobu właśnie ze względu na to, że włosy niskoporowate ze skłonnością do przetłuszczania wymagają mocniejszego oczyszczenia przy użyciu środków myjących, które znajdziemy w szamponie. Mimo to mycie włosów prostych odżywką może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczkami wrażliwej skóry głowy, a nasze pasma są bardzo przesuszone. Umycie włosów odżywką przed szamponem dodatkowo zabezpieczy je przed jego wysuszającym działaniem.


Jak myć włosy odżywką?

 

Mycie włosów kręconych odżywką możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Metodą curly girl lub metodą OMO. W przypadku curly girl w trakcie mycia włosów całkowicie rezygnujemy z szamponu. Na zwilżone włosy nakładamy odżywkę i wmasowujemy ją dokładnie w taki sposób, jakbyśmy myły włosy szamponem. Jeśli odżywka źle rozprowadza się po skórze i masz wrażenie, że się nie pieni, jeszcze raz delikatnie zwilż włosy wodą i dołóż więcej produktu. W przypadku metody curly girl odżywka nie powinna posiadać silikonów, parafiny, gum, wosków czy substancji, które kondycjonują włosy.

W przypadku mycia włosów odżywką mniej restrykcyjna jest metoda OMO (odżywianie-mycie-odżywianie), która dopuszcza stosowanie delikatnego szamponu do włosów i sprawdzi się także w przypadku włosów prostych. W przypadku metody OMO na dokładnie zwilżone pasma, najlepiej od ucha w dół, aplikujemy odżywkę, a na skórę głowy nakładamy delikatny szampon (dobrze, aby zawierał łagodne detergenty). Wykonujemy delikatny masaż skóry głowy, rozprowadzając po niej szampon, a następnie dokładnie spłukujemy letnią wodą. W ten sposób spływająca ze skalpu piana oczyszcza włosy, które wcześniej były zabezpieczone odżywką (w ten sposób zapobiega to ich wysuszaniu). Na sam koniec nakładamy odżywkę o bogatszym składzie i pozostawiamy na naszych włosach przez kilkanaście minut, a potem spłukujemy.


Odżywka do włosów bez spłukiwania – czy warto?

 

Odżywka bez spłukiwania posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Mimo to jest to kosmetyk, który jest w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję naszych pasm. Niektóre osoby nie lubią korzystać z tego typu produktów, ponieważ obawiają się, że odżywka do włosów bez spłukiwania nadmiernie obciąży i dodatkowo przetłuści ich pasma, przez co będą wyglądały na oklapnięte i nieświeże. Taki scenariusz jest możliwy, bowiem bardzo dużo zależy od rzeczywistych potrzeb oraz preferencji naszych włosów.

Odżywka do włosów bez spłukiwania w przypadku włosów kręconych może stanowić nie tylko świetny kosmetyk pielęgnacyjny, ale i stylizacyjny, który nie tylko podbija skręt naszych loków, dodając im miękkości, ale dodatkowo zabezpiecza przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, jak wilgoć, wiatr, ujemne temperatury czy promieniowanie ultrafioletowe. Warto jednak pamiętać, że odżywka bez spłukiwania, choć aktualnie coraz bardziej popularna, nie jest obowiązkowym kosmetykiem w pielęgnacji włosów kręconych. Jeśli korzystając z niej zauważymy, że nasze loki zamiast być sprężyste i zdefiniowane i odbite u nasady, stają się oklapnięte, przeciążone, a także zaczynają się przetłuszczać, najprawdopodobniej albo aplikujemy ją w sposób nieprawidłowy, albo nasze loki zwyczajnie jej nie potrzebują.


Odżywka do włosów bez spłukiwania – jak używać?

 

Odżywka nawilżająca do włosów bez spłukiwania może sprawić, że nasze włosy po umyciu dłużej pozostaną świeże i w lepszej kondycji. W przypadku odżywek bez spłukiwania możemy użyć odżywek w formie sprayu, kremu lub balsamu. W przypadku włosów niskoporowatych szczególnie polecane są odżywki w formie sprayu, które charakteryzują się nieobciążającą konsystencją.

Przed aplikacją odżywki bez spłukiwania w formie balsamu należy odcisnąć mokre włosy w miękki ręcznik i pozostawić je lekko wilgotne, ale nie ociekające wodą – w innym przypadku cały zaaplikowany produkt spłynie. Odżywkę do włosów bez spłukiwania możemy aplikować na całą długość włosów, łącznie z tymi, które znajdują się blisko skóry głowy. Jeśli jednak ma ona tendencje do przetłuszczania (co jest częste w przypadku włosów niskoporowatych), najlepiej nałożyć ją od ucha w dół. Jeśli chcemy dodać swoim lokom większej definicji, po rozprowadzeniu produktu na całej ich długości możemy delikatnie go wgniatać.


Odżywka do włosów – jakich składników unikać?

Nie ulega wątpliwości, że odżywka do włosów to kosmetyk, który stanowi podstawę pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że aby rzeczywiście przynosiła naszym lokom korzyści, powinna nie tylko spełniać wymogi równowagi PEH i dostarczać im optymalną ilość protein, emolientów i humektantów, ale równocześnie posiadać jak najbardziej naturalny skład.

Niezależnie od tego, czy sięgamy po odżywkę bez spłukiwania, odżywkę do włosów prostych czy kręconych, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na skład produktu. Niestety niektóre z nich mogą zawierać substancje, które na nasze włosy działają bardzo niekorzystnie, a co za tym idzie, zamiast odżywiać i nawilżać, sprawiają, że nawet najbardziej zadbane włosy z czasem będą w o wiele gorszej kondycji. Substancje, których należy unikać w przypadku odżywki do włosów, to przede wszystkim:

 

● wysuszające alkohole – m.in. alkohol denat. propanol, isopropanol;

● oleje mineralne (np. parafina);

● silikony – w szczególności dimethicone;

● woski.

 

Unikając wskazanych substancji w odżywkach do włosów, a także stosując się do powyższych rad pielęgnacyjnych z wykorzystaniem wskazanych kosmetyków, możesz mieć pewność, że z czasem Twoje niegdyś pozbawione kondycji loki odzyskają swoją sprężystość i definicję, a oklapnięte, proste pasma otrzymają niezbędną objętość i pozostaną świeże na znacznie dłużej.