Włosy wysokoporowate – pielęgnacja Włosy wysokoporowate – pielęgnacja

Włosy wysokoporowate – charakterystyka i pielęgnacja

Twoje wysokoporowate włosy spędzają Ci sen z powiek? Poznaj nasze przydatne wskazówki dotyczące ich pielęgnacji.

Włosy to przede wszystkim atrybut kobiecości. Dzięki nim czujemy się bardziej atrakcyjne, pewne siebie i podobamy się sobie. Jednakże pielęgnacja włosów często nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie jeśli nasze kosmyki są problematyczne i wymagają poświęcenia im odpowiedniej ilości uwagi. Jednym z rodzajów takich włosów bez wątpienia są włosy wysokoporowate. Sprawdź, w jaki sposób je rozpoznać i na czym powinna polegać ich prawidłowa pielęgnacja.

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?
Włosy wysokoporowate przez wielu fryzjerów uznawane są za najtrudniejsze w pielęgnacji. Rozdwajają się, łamią, łatwo się puszą, są szorstkie i matowe w dotyku. To przede wszystkim włosy zniszczone częstymi zabiegami jak farbowanie, rozjaśnianie czy stylizacja przy użyciu prostownicy lub lokówki. Choć włosy wysokoporowate są skomplikowane w pielęgnacji (trudno w ich przypadku o uzyskanie gładkiej tafli), znajomość ich cech charakterystycznych pozwala na ich skuteczne ujarzmienie.

Charakterystyka włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate posiadają najwyższy stopień rozchylenia łusek, co sprawia, że charakteryzują się dużą przenikalnością. Porowatość włosów oznacza właśnie ich przenikalność. Dla przykładu: włosy niskoporowate posiadają szczelne i domknięte łuski, przez co ich przenikalność jest bardzo niska, w związku z czym są gładkie, błyszczące i śliskie w dotyku. Włosy wysokoporowate są ich całkowitą przeciwnością.

Wysoki stopień rozchylenia łusek sprawia, że włosy wysokoporowate bardzo mocno reagują na wilgotność powietrza, przez co często zaczynają się puszyć. Oprócz tego niedomknięte łuski sprawiają, że są bardzo szorstkie w dotyku, przesuszone i wyglądają na wyjątkowo zniszczone.

Włosy wysokoporowate bardzo często są efektem niewłaściwej pielęgnacji, ale i częstych oraz inwazyjnych zabiegów stylizujących. Oprócz tego włosy wysokoporowate to w wielu przypadkach włosy kręcone, które z natury są suche, kruche, łamliwe i bardzo łatwo jest uszkodzić. Ze względu na to, że łuski włosów wysokoporowatych są silnie rozszerzone, bardzo szybko wysychają, jednak oprócz tego mogą sprawić spore problemy z rozczesywaniem, dlatego też należy poświęcić im dużo cierpliwości i uwagi, aby nie narazić ich na większe uszkodzenia.

Czy porowatość włosów może ulec zmianie?
Porowatość włosów bardzo często zmienia się na przestrzeni lat. Mało kto (z wyjątkiem osób z kręconymi włosami, które zwykle są wysokoporowate z natury) rodzi się z włosami o wysokiej porowatości. W większości przypadków jej obecność jest efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, np. częstego mycia głowy silnie oczyszczającymi szamponami, które w składzie mogą zawierać składniki wysuszające włosy i skórę głowy.

Oprócz tego na zmianę porowatości włosów może wpływać chodzenie spać z mokrymi włosami, częste przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach (suche powietrze) czy nawet zbyt ciasne wiązanie ich gumką. Do czynników zwiększających porowatość włosów zalicza się także niedobory witamin i minerałów wynikające z niewłaściwej diety, choroby skóry, czy niektóre z zażywanych leków. Włosy wysokoporowate mogą być także uwarunkowane genetycznie.

Jak sprawdzić, czy mam włosy wysokoporowate?
Choć włosy wysokoporowate posiadają dość charakterystyczne cechy, które wyróżniają je na tle innych typów włosów, czasami rozpoznanie ich może sprawiać problemy. Pamiętajmy, że znajomość porowatości swoich włosów to pierwszy krok do ich świadomej pielęgnacji. Na szczęście w sieci znajdziemy dość sporą liczbę testów i ankiet, które po udzieleniu przez nas odpowiedzi dotyczących kondycji i zachowania naszych włosów w różnych warunkach określą typ ich porowatości.

Jeśli chcemy dodatkowo zweryfikować porowatość naszych włosów, możemy skorzystać z popularnego testu ze szklanką wody. W szklance wypełnionej letnią wodą umieszczamy kilka naszych włosów i obserwujemy ich położenie. Jeśli włosy po kilku minutach w dalszym ciągu unoszą się na powierzchni, są niskoporowate. Jeśli są częściowo zanurzone, to włosy średnioporowate. Jeśli zaraz po umieszczeniu ich w wodzie idą na dno, to znak, że jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych. Ten test najlepiej wykonywać na czystych i świeżo umytych włosach, w innym przypadku nie będzie on miarodajny.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?
"Ze względu na to, że włosy wysokoporowate są bardzo wymagające, potrzebna im jest odpowiednia ilość Twojej uwagi i dokładnie dobrana pielęgnacja. W ich przypadku należy zdecydowanie zrezygnować z szamponów o silnie oczyszczającym działaniu. Warto sięgać po delikatne produkty, które dodatkowo już na poziomie ich mycia zapewnią im odpowiednie nawilżenie.

Jeśli szukasz łagodnych szamponów oczyszczających do włosów wysokoporowatych, warto zainteresować się produktami marki Garnier. Do mycia włosów wysokoporowatych świetnie sprawdzi się Szampon Mityczna Oliwka Botanic Therapy. To idealne rozwiązanie do włosów suchych, skłonnych do przesuszania i zniszczonych, także przez częste zabiegi fryzjerskie. Zawarta w nim oliwa z oliwek sprawia, że nawet bardzo suche włosy stają się intensywnie nawilżone, miękkie i przyjemne w dotyku.

Do rozdwojonych końcówek, z którymi często zmagają się posiadaczki włosów wysokoporowatych, sprawdzi się Odżywka na rozdwojone końcówki Botanic Therapy. Produkt ten zawiera ekstrakt z miodu i propolisu, które korzystnie wpływają na kondycję Twoich włosów. Dzięki niej pasma stają się wzmocnione, odżywione na całej długości, a przy regularnym stosowaniu rozdwojone końcówki przestaną być Twoim problemem.

W przypadku włosów wysokoporowatych nie należy zapominać o ich dogłębnym odżywianiu. Raz w tygodniu warto przygotować dla nich małe SPA i nałożyć na nie Maskę na bardzo zniszczone włosy Botanic Therapy z dodatkiem oliwy z oliwek. To ratunek nie tylko dla bardzo zniszczonych, ale i przesuszonych włosów. Maska skutecznie nawilża, regeneruje włosy, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zmniejsza rozdwajanie się końcówek. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt odżywienia i działania maski, po jej nałożeniu umieść włosy w foliowym czepku, owiń głowę ręcznikiem lub turbanem i pozostaw na głowie przez ok. 30 minut lub więcej, w zależności od potrzeb. Wytworzone w ten sposób ciepło ułatwi wnikanie substancji aktywnych do wnętrza włosa i jeszcze lepiej je odżywi.

Jeśli stylizujesz włosy wysokoporowate, musisz zadbać o ich odpowiednią ochronę. W tym przypadku warto sięgnąć po wygodny w użyciu olejek do włosów. To produkt bez spłukiwania, który dogłębnie odżywia i chroni pasma bez ich dodatkowego obciążania. Oprócz tego dodaje im blasku, ułatwia ich rozczesywanie i układanie oraz dodaje niezwykłej miękkości.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW