maski-do-wlosow-kreconych-i-prostych-1920x336 maski-do-wlosow-kreconych-i-prostych-768x420

Maski do włosów kręconych i prostych – czym się różnią?

Jak wybrać maskę do włosów kręconych, a jak do prostych? Poznaj nasze przydatne wskazówki i porady dotyczące porowatości włosa.

Niezależnie od tego, czy nasze włosy są proste, falowane czy kręcone, każdy ich typ sprawia, że jako ich posiadaczki jesteśmy niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Posiadanie prostych, jak i kręconych włosów ma wiele atutów, jednak równocześnie jest w stanie sprawić, że ich pielęgnacja będzie dla nas wyzwaniem. Choć z pewnością posiadaczki loków i prostych pasm często otrzymują komplementy dotyczące ich włosów, one same nie zawsze mogą być usatysfakcjonowane tym, jak na co dzień prezentują się ich kosmyki. Czasami, pomimo wielu prób i korzystania z różnych kosmetyków, uzyskany efekt w dalszym ciągu nie jest zadowalający. Aby to zmienić i móc cieszyć się idealnym wyglądem swoich włosów, niezbędna jest właściwa pielęgnacja, której nieodłączny element powinna stanowić maska do włosów. Dowiedz się, jakie maski do włosów stosować w zależności od rodzaju posiadanych pasm. 

Włosy kręcone – charakterystyka


Włosy kręcone często zachwycają swoim wyglądem. Posiadanie burzy lśniących i sprężystych loków bez wątpienia stanowi duży atut, jak i źródło komplementów. Niestety w rzeczywistości dla ich posiadaczek może być niemałym problemem. Przede wszystkim włosy kręcone bardzo często wyglądają na zaniedbane. O ile w niektórych przypadkach takie zaniedbanie rzeczywiście może być celowe, w większości wynika z ich naturalnych cech. Co to oznacza?

Włosy kręcone to przede wszystkim włosy wysokoporowate. Z kolei porowatość włosów jest w stanie powiedzieć nam bardzo dużo na temat tego, jak zachowują się nasze pasma i jakie są ich cechy charakterystyczne. Porowatość włosów określamy na podstawie stopnia rozchylenia łusek, który jest niewidoczny gołym okiem. Kręcone włosy charakteryzuje największy stopień rozchylenia łusek. Oznacza to, że bardzo często są one suche (w przypadku włosów kręconych jest to naturalne), szorstkie, matowe i pozbawione blasku. Ze względu na to, że brakuje im nawilżenia, chłoną wodę jak gąbka, co bardzo często skutkuje puszeniem się, szczególnie kiedy dookoła panuje wilgoć.

Oprócz tego włosy kręcone są bardzo podatne na zniszczenia, są delikatne, łamliwe, często zaczynają się kruszyć. Aby do tego nie dopuścić, niezbędna jest właściwa pielęgnacja, precyzyjnie dopasowana do ich potrzeb.


Czym charakteryzują się proste włosy?


Proste włosy to kolejny rodzaj pasm, które sprawiają wrażenie niewymagających. Często zachwycają swoją gładkością, są lśniące, sypkie i bardzo dobrze się układają. Można by powiedzieć, że są one wymarzonym typem włosów. Czy rzeczywiście tak jest?

Proste włosy również mogą okazać się problematyczne w pielęgnacji. Pod względem porowatości najczęściej określa się je jako niskoporowate, choć czasami mogą one przejawiać cechy włosów średnioporowatych. Z pozoru są najmniej wymagające i bardzo łatwo uzyskać na nich tzw. efekt tafli. Oprócz tego charakteryzują się optymalnym stopniem nawilżenia. Jest to zarówno ich atut, jak i wada, gdyż w bardzo łatwy sposób można je obciążyć. To z kolei sprawia, że zaczynają one wyglądać na przyklapnięte i wymagające mycia. Kolejnym częstym problemem w przypadku włosów prostych jest uzyskanie odpowiedniej objętości oraz odbicia u nasady.


Maska do włosów – dlaczego jest niezbędna w pielęgnacji?


Maska do włosów to prawdziwy kosmetyk to zadań specjalnych, który w bardzo zauważalny sposób jest w stanie wpłynąć na poprawę wyglądu naszych pasm, choć niestety bardzo często bywa pomijany w pielęgnacji. Przyczyny tego mogą być różne, jednak w wielu przypadkach jej brak popularności wynika z nieodpowiedniej aplikacji, a także niedopasowania produktu do potrzeb włosów.

Dla niektórych osób maseczka na włosy stanowi zamiennik odżywki, co stanowi podstawowy błąd. Odżywka do włosów to kosmetyk, który nie posiada tak dużego stężenia składników odżywczych, przez co z powodzeniem może być stosowany po każdym myciu. Oprócz tego odżywka to produkt, który pozostawiamy na włosach znacznie krócej.

Maska do włosów jest kosmetykiem, który w większości przypadków cechuje się znacznie bogatszą konsystencją, a do tego bardzo wysokim stężeniem składników aktywnych, które intensywniej odżywiają, nawilżają lub regenerują wymagające tego włosy. Jej regularne stosowanie potrafi w znaczący sposób wpłynąć na kondycję naszych włosów. Należy jednak zwracać uwagę na to, aby maseczka na włosy była precyzyjnie dopasowana do ich potrzeb, a dodatkowo aplikowana w prawidłowy sposób.


Jaka maska do włosów wysokoporowatych?


Jedną z przyczyn mających wpływ na to, że nasze kręcone włosy nie prezentują się w zadowalający sposób, jest brak lub niewłaściwy dobór maski do włosów. W ich przypadku obecność tego produktu jest wręcz niezbędna. Dobrze dobrana maska do włosów wysokoporowatych będzie w stanie sprawić, że staną się one optymalnie nawilżone, dociążone, a ich skręt będzie wyraźnie podkreślony. Jeśli nie wiesz, od jakiej maski do włosów zacząć w przypadku swoich loków, sięgnij po Nawilżającą maskę do włosów Macadamia Hair Food od Garnier. To idealny wybór do przesuszonych i wymagających intensywnego nawilżenia pasm. Jej formuła sprawi, że Twoje włosy staną się nie tylko nawilżone, ale i odżywione oraz pełne blasku. Maska nawilżająca do włosów kręconych to kosmetyk, dzięki któremu przy regularnym stosowaniu będziemy w stanie osiągnąć zadowalające nas efekty.

W przypadku masek do włosów wysokoporowatych należy przywiązywać bardzo dużą uwagę do ich składu. Ze względu na to, że są one niezwykle delikatne i kruche, nie mogą znaleźć się w nich wysuszające składniki jak alkohol etylowy czy SLS-y. Najlepsze maski do włosów kręconych są także pozbawione parafiny i silikonów. Substancje te są bardzo trudne do zmycia (wymagałyby użycia mocno oczyszczającego szamponu, który w przypadku włosów kręconych nie jest polecany do częstego stosowania), a także sprawiają wrażenie wygładzenia, oblepiając włosy, przez co substancje aktywne nie mogą dotrzeć do ich wnętrza i odżywić je w należyty sposób.

Składniki, które z kolei powinny znaleźć się w maskach do włosów kręconych, to przede wszystkim emolienty, a więc głównie masła i oleje roślinne, na przykład olej lniany, awokado, z pestek winogron, konopny, rycynowy, z pestek śliwki, a także masło shea czy kakaowe.

W przypadku włosów wysokoporowatych należy zadbać również o ich regenerację. Jak już wiadomo, włosy kręcone są bardzo podatne na zniszczenia, a czynniki zewnętrzne jak promienie UV, zimno czy wiatr mogą je mocno uszkadzać. Dlatego też warto sięgnąć po maskę regenerującą do włosów. W tym przypadku na uwagę zasługują dwa produkty marki Garnier: Mleczna maska odbudowująca do włosów z miodem Botanic Therapy oraz Regenerująca maska do włosów zniszczonych Papaya Hair Food. Intensywne działanie obydwu produktów sprawia, że pasma zostają wzmocnione, odbudowane i sprężyste.


Najlepsze maski do włosów niskoporowatych


Posiadaczki włosów niskoporowatych w pielęgnacji masek unikają jak ognia, obawiając się, że te kosmetyki w ich przypadku tylko obciążą i przetłuszczą pasma, które bardzo często same w sobie są pozbawione objętości i oklapnięte u nasady. Czy rzeczywiście tak jest? Tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego, jaką maskę do włosów niskoporowatych wybierzemy oraz w jaki sposób ją zaaplikujemy.

Ze względu na to, że włosy niskoporowate stosunkowo szybko się przetłuszczają i łatwo je przeciążyć, w ich przypadku lepiej zrezygnować z mocno odżywczych lub regenerujących masek do włosów o bogatym składzie i konsystencji. Przykładem produktu, który bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku włosów prostych, jest Maska rewitalizująca Watermelon Hair Food. To produkt, który dzięki lekkiej konsystencji bardzo szybko się wchłania, a przy okazji nie obciąża włosów, pozostawiając je nawilżone i pełne blasku. Kolejnym godnym uwagi kosmetykiem w przypadku włosów niskoporowatych jest Nawilżająca maska do włosów suchych i normalnych Aloe Hair Food.

W przypadku masek do włosów niskoporowatych bardzo ważna jest odpowiednia aplikacja produktu. Maskę najlepiej nakładać od połowy długości włosów i kierować się ku dołowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkt nie przetłuści ani nie przeciąży włosów.


Dlaczego równowaga PEH jest istotna w pielęgnacji włosów?


Aby nasze kręcone, jak i proste włosy pozostały w jak najlepszej kondycji, należy zadbać o odpowiednią równowagę dostarczanych im substancji. Dlaczego jest to tak istotne? Niektóre ze składników, które znajdziemy w maskach do włosów, mogą sprawić, że przy ciągłym stosowaniu nasze włosy zaczną się puszyć, plątać, staną się sztywne i trudne do ułożenia lub wręcz odwrotnie – zaczną się przetłuszczać, stracą objętość i będą oklapnięte u nasady.

Mówiąc o dostarczaniu włosom odpowiedniej ilości składników, należy wspomnieć o równowadze PEH. Skrót PEH pochodzi od nazw: proteiny, emolienty i humektanty. Są to substancje, których niedobór, jak i nadmiar może znacząco wpłynąć na kondycję naszych włosów. Oto, co warto wiedzieć o poszczególnych substancjach:

 

● proteiny – to białka, które pochodzą z aminokwasów i stanowią naturalny budulec włosów. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie ubytków, jakie powstają w strukturze włosa. Oprócz tego wzmacniają skręt włosów, dodają im objętości i sprawiają, że włosy są lśniące i bardziej wytrzymałe. Zaliczamy do nich m.in. keratynę, jedwab czy kolagen;

● emolienty – mają działanie odżywcze i natłuszczające. Zabezpieczają włosy przed utratą nawilżenia, a także chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Oprócz tego nadają im miękkość oraz zabezpieczają końcówki przed kruszeniem i rozdwajaniem. Zaliczamy do nich przede wszystkim masła i oleje roślinne;

● humektanty – ich głównym zadaniem jest przyciąganie cząsteczek wody i zatrzymywanie nawilżenia we wnętrzu włosa. Bardzo intensywnie nawilżają włosy, jednak przy ich użyciu należy pamiętać o zastosowaniu emolientów, w innym przypadku mogą spowodować puszenie. Do humektantów zaliczamy aloes, miód, glicerynę, mocznik i niacynamid.

 

Równowaga PEH włosów kręconych


W przypadku włosów kręconych podstawę pielęgnacji powinny stanowić emolienty, dlatego też regularnie stosowana maska emolientowa to bardzo dobry wybór. Szczególnie dobrze sprawdzą się produkty zawierające w swoim składzie olej z nasion bawełny lub nasion czarnuszki. Sama maska emolientowa jednak nie wystarczy i może sprawić, że po pewnym czasie nasze loki staną się oklapnięte. Włosy wysokoporowate bardzo lubią proteiny, jednak należy zwracać uwagę na to, aby dostarczać im ich z umiarem. Jeśli w ich przypadku maskę proteinową będziemy stosować zbyt często, może dojść do przeproteinowania, przez co staną się sztywne, spuszone, szorstkie i zaczną się filcować.

Włosom wysokoporowatym warto dostarczać humektantów, aby dobrze je nawilżyły. W tym przypadku także należy zachować umiar i po ich aplikacji pamiętać o zastosowaniu emolientu. W innym przypadku nasze loki zaczną się puszyć i staną się bardzo trudne do ułożenia.


Równowaga PEH włosów prostych


Włosy niskoporowate bardzo lubią proteiny, jednak podobnie jak w przypadku włosów kręconych, należy uważać z ich ilością, ponieważ również może dojść do ich przeproteinowania. Włosy proste nie potrzebują dużej ilości emolientów, gdyż mogą nadmiernie obciążyć i przetłuścić włosy, dlatego należy stosować je z umiarem. W przypadku włosów prostych bardzo dobrym wyborem będzie maska humektantowa. Jej lekka konsystencja sprawi, że Twoje proste włosy pozostaną optymalne nawilżone i pełne blasku.