zasady pielegnacji wlosow header 1920x336 wynik zasady pielegnacji wlosow header 768x420 wynik

Pielęgnacja włosów krok po kroku – o czym pamiętać?

Dowiedz się, na czym polegają zasady pielęgnacji włosów i ciesz się ich naturalnym pięknem dzięki kosmetykom Garnier!

Pielęgnacja włosów to czynność, która wydaje się prostym zadaniem. Szampon, odżywka i suszarka to akcesoria, które z pewnością znajdują się w łazience każdego z nas. Jednak czy są one wystarczające? Znaczna część naszych problemów związanych z wyglądem oraz kondycją włosów wynika właśnie z nieodpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków, które tak naprawdę nie odpowiadają potrzebom naszych włosów. Jeśli chcesz poznać zasady pielęgnacji włosów krok po kroku, przydatne informacje znajdziesz właśnie w tym artykule.

Pielęgnacja włosów – czy jest skomplikowana?
Świat pielęgnacji włosów zazwyczaj dzieli się na dwie grupy – osoby, które sięgają po całkowite minimum, jakim jest umycie włosów szamponem, jak i te z kobiet, które wybierają wieloetapową pielęgnację włosów, do której zalicza się olejowanie, dokładnie oczyszczanie skóry głowy, mycie włosów, aplikację odżywki lub maski, a także ich odpowiednią stylizację, jeśli przykładowo jesteśmy posiadaczkami włosów kręconych.

Aby zasady pielęgnacji włosów rzeczywiście przynosiły efekty, powinniśmy przede wszystkim poznać potrzeby naszych włosów. Nawet najlepsze kosmetyki nie zdadzą egzaminu i nie wpłyną korzystnie na wygląd naszych kosmyków, jeśli przede wszystkim nie będą dopasowane do ich potrzeb. Dlatego też, zamiast czasami ulegać aktualnym trendom w pielęgnacji i testować coraz to ciekawsze nowinki kosmetyczne, które nie zawsze mogą być korzystne dla naszych pasm, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami pielęgnacji włosów i zdecydować, czy sprawdzą się także w naszym przypadku.

Pielęgnacja włosów krok po kroku
Istnieje wiele sposobów pielęgnacji włosów krok po kroku. Często są one uzależnione od typu włosów, jaki posiadamy, np. tego, czy są one proste, kręcone, wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate. Pamiętaj jednak, że aby włosy były w świetnej kondycji, zachwycały wyglądem, dobrze się układały, same kosmetyki i odpowiednie kroki pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj zdrowa, zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednie ilości witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które wpływają korzystnie na wygląd naszych kosmyków. Nawadnianie swojego organizmu oraz prawidłowa ilość snu również są w stanie zdziałać cuda.

Krok 1: oczyszczanie włosów
Oczyszczanie włosów wraz z inną czynnością, jaką jest ich czesanie, wydawać się mogą tak oczywiste, że niektóre osoby mogą stwierdzić, że na ten temat nie dowiedzą się niczego odkrywczego. Tymczasem okazuje się, że w tym przypadku bardzo łatwo o błędy, które, jeśli będą powielane przez lata, mogą w negatywny sposób wpłynąć na kondycję naszych włosów.

Okazuje się bowiem, że sposób rozczesywania naszych pasm może być różny w zależności od tego, jaki rodzaj włosów posiadamy. W przypadku posiadaczek włosów kręconych rozczesywanie kosmyków na sucho może spowodować bardzo silne uszkodzenia i sprawić, że będą się one rozdwajać, puszyć oraz staną się osłabione. Włosy kręcone zawsze rozczesujemy w trakcie mycia, kiedy są one wystarczająco mokre. W przypadku pozostałych rodzajów włosów dobrym sposobem jest rozczesanie ich jeszcze przed umyciem – dzięki temu pozbędziemy się z nich nadmiaru kosmetyków, kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Kolejną zasadą pielęgnacji włosów jest wybór odpowiedniego szamponu. Najlepiej, aby był on pozbawiony substancji, które są silnymi detergentami i mogą podrażniać oraz przesuszać naszą skórę głowy. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie produkt marki Garnier – Szampon Zielona Herbata Botanic Therapy. Posiada on bardzo lekką formułę, dzięki czemu dobrze oczyszcza skórę głowy, nawilża ją, a przy okazji nie obciąża nadmiernie naszych kosmyków. Zielona herbata skutecznie usuwa z włosów i skóry głowy zanieczyszczenia i jednocześnie sprawia, że pozostają one świeże na dłużej.

W czasie mycia włosów, oprócz odpowiednich kosmetyków, należy także zadbać o właściwą temperaturę wody. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie pasm letnią wodą. Zbyt gorąca sprawia, że stają się one bardziej podatne na uszkodzenia, a także gorzej się układają.

Krok 2: odpowiednie odżywienie
Umycie pasm samym szamponem może okazać się niewystarczające. Zadaniem tego produktu jest bowiem oczyszczenie skóry głowy i włosów, dlatego należy pamiętać o wyborze odpowiedniej maski lub odżywki. Szampon swoim działaniem powoduje, że łuski włosa delikatnie się odchylają, przez co substancjom aktywnym zawartym w odżywce jest znacznie łatwiej wniknąć do jego wnętrza. 

To właśnie odżywka sprawia, że Twoje kosmyki stają się miękkie, gładkie, dobrze się układają i stają się zregenerowane. W przypadku odżywki najlepsze efekty osiągniemy, jeśli będzie ona stanowić uzupełnienie szamponu. Stąd warto sięgać po produkty z tej samej linii, np. Odżywkę oczyszczającą Zielona Herbata Botanic Therapy. To produkt, który na długo zapewni uczucie świeżości na włosach, podkreśli ich naturalne piękno, a także zregeneruje, nawilży i odżywi kosmyki.

Krok 3: peeling skóry głowy
Peeling zazwyczaj kojarzy się nam ze złuszczaniem martwego naskórka na ciele lub twarzy. Tymczasem okazuje się, że czynność ta może mieć również zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry głowy, jak i samych kosmyków. Pielęgnacja włosów krok po kroku z wykorzystaniem odpowiedniego peelingu również jest w stanie przynieść nam zadowalające rezultaty. Na skórze naszej głowy także znajdują się martwe komórki naskórka, sebum czy pozostałości kosmetyków, które jeśli ulegną nagromadzeniu, mogą doprowadzić do łupieżu skóry głowy czy wypadania włosów.

Regularnie wykonywany peeling jest w stanie zapobiec tym problemom. Sprawi, że skóra będzie mogła swobodnie oddychać, włosy będą się mniej przetłuszczać dzięki odpowiedniej ilości sebum, a także poprawi się dotlenienie cebulek, czego efektem będzie szybszy wzrost włosów.

Krok 4: olejowanie włosów
Olejowanie włosów to element pielęgnacji, który dzięki rosnącej świadomości konsumentek cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość różnego rodzaju olejów, które zawierają w sobie cenne substancje odżywcze, korzystnie wpływające na stan naszych pasm. W zależności od rodzaju wybranego oleju, nasze włosy staną się bardziej lśniące, gładkie, wzmocnione i zregenerowane. 

W zależności od potrzeb, olejek do włosów możemy stosować przed myciem, na ich całą długość lub po myciu, na wysuszone włosy dla wygładzenia i zabezpieczenia końcówek. Dobrym wyborem będzie taki produkt, który intensywnie odżywia i regeneruje strukturę pasm, a także ułatwia rozczesywanie i układanie włosów.

 

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW