Maska do włosów kręconych – jak wybrać odpowiednią?
Pielęgnacja włosów kręconych jest naprawdę wymagająca, bo musi pomóc ujarzmić często niesforne włosy z tendencją do przesuszania i puszenia, a dodatkowo podkreślić i utrzymać ładny skręt. W takim wypadku dobranie odpowiedniej maski do włosów kręconych jest koniecznością. Sprawdź, jak ją dopasować do porowatości włosów i uzyskać równowagę PEH: protein, emolientów i humektantów.
Spis treści:
Pielęgnacja włosów kręconych - jak powinna wyglądać?
Maska do włosów kręconych - jaka będzie najlepsza i jak wybrać odpowiednią?
Maski PEH - co to znaczy i jak dobrać je do potrzeb włosów kręconych?
Humektanty, czyli mocno nawilżająca maska do włosów kręconych
Odżywienie i blask włosów kręconych - maska emolientowa Garnier
Regeneracja i odbudowa - proteinowa maska do włosów kręconych
Maska do włosów kręconych a metoda OMO - jak ją stosować?
Pielęgnacja włosów kręconych - jak powinna wyglądać?
Włosy falowane i kręcone mogą wyglądać spektakularnie. Potrzebują jednak dobrego planu pielęgnacyjnego i świadomości w doborze odpowiednich składników oraz znajomości ich indywidualnych potrzeb. Są z reguły podatne na stylizację, ale też suche i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i spowodowane zabiegami fryzjerskimi, warunkami atmosferycznymi czy nawet techniką czesania. Jeśli nie otrzymają dobrze wyważonych składników odżywczych, mogą się puszyć, strączkować (zbijać w grupy), filcować czy tracić na objętości u nasady. Ich problemem są też często rozdwojone końcówki, które potrzebują zabezpieczenia przed wysokimi temperaturami (np. suszarki, lokówki, prostownicy) czy otarciami.Aby uzyskać pięknie zdefiniowany skręt, zdrowy blask, odżywienie i nawilżenie włosów kręconych, trzeba na samym początku rozpoznać ich porowatość, czyli sposób przylegania łusek włosowych. Rzadko się zdarza (ale nie jest to niemożliwe), że włosy kręcone są niskoporowate. Taki typ charakteryzuje się gładkością, daje wrażenie tafli, ale za to jest mniej podatny na stylizację, a skręt nie jest tak mocny. Jest to spowodowane ciasnym przyleganiem łusek włosa. Do takiego stanu można jednak dojść dzięki świadomej pielęgnacji.
Włosy kręcone najczęściej będą średnioporowate lub wysokoporowate. To właśnie w tym wypadku łuski są bardziej odchylone. Taki typ włosa będzie miał tendencję do puszenia i przesuszania, bo szybciej tracił będzie nawilżenie. Potrzebować więc będzie składników dostarczających wody i zabezpieczających przed jej odparowaniem, ale też odbudowujących strukturę. Można je znaleźć w odpowiednich odżywkach lub maskach do włosów.
Maska do włosów kręconych - jaka będzie najlepsza i jak wybrać odpowiednią?
Pielęgnacja włosów kręconych, które mają tendencję do plątania, puszenia i filcowania, nie powinna opierać się tylko na szamponie, który ma za zadanie oczyścić skórę głowy i tylko na nią powinien być nakładany. Kluczowy jest dobór odżywki i maski. Ten drugi typ kosmetyku zazwyczaj oferuje bardziej skoncentrowaną, bogatą formułę. Wyróżnić można:- mocno nawilżające maski do włosów;
- maski regenerujące, odbudowujące;
- maski do włosów farbowanych;
- maski wygładzające;
- maski dodające objętości;
- maski pomagające w definiowaniu lub utrzymaniu skrętu.
- jako odżywkę – wystarczy nałożyć ją po ostatnim myciu włosów, aby ułatwić rozczesywanie. Ten sposób sprawdzi się, kiedy nie potrzebujesz dociążenia fryzury;
- jako maskę – w tym wypadku pozostawia się ją na włosach przez 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukuje. W tym czasie składniki aktywne będą miały więcej czasu na działanie;
- jako pielęgnację bez spłukiwania – formuły Garnier Hair Food nadają się też do pozostawienia na mokrych lub suchych włosach lub nakładania na same końcówki, by je zabezpieczyć;
- jako domowy zabieg – z wykorzystaniem maski do włosów można wykonać domową kurację. Warto wtedy rozprowadzić większą ilość kosmetyku na całej długości włosów, następnie nałożyć czepek i turban. Najlepiej pozostawić na minimum pół godziny, a następnie spłukać;
- do wykonania punktów pielęgnacji OMO (odżywka-mycie-odżywka) – dobrze dobrana maska może zastąpić zarówno pierwszą, jak i drugą odżywkę w tym sposobie mycia, ale też szampon dobrze oczyszczający.
Maski PEH - co to znaczy i jak dobrać je do potrzeb włosów kręconych?
Innym sposobem rozróżniania typów odżywek i masek do włosów jest podział pod względem równowagi PEH, czyli głównych składników zawartych w recepturze:
- P - proteiny to składniki budulcowe włosa, a więc w kosmetykach będą odpowiadały za regenerację i odbudowę ubytków. Można wyróżnić składniki pochodzenia zwierzęcego, np. keratynę, proteiny mleczne, oraz pochodzenia roślinnego, np. proteiny jedwabiu czy pszenicy.
Niedobór protein – włosy stają się matowe, nie chcą się kręcić.
Nadmiar protein prowadzi do puszenia lub przeciążenia.
- E - emolienty tworzą ochronny film na powierzchni włosów, odpowiadają za dociążenie, wygładzenie, zdrowy blask. Chronią też przed odparowaniem wody. Mają właściwości „ściągające” nadmiar protein i „domykające” humektanty. Są też bazą większości odżywek i masek do włosów. To różnego rodzaju oleje, woski, parafina, silikony.
Niedobór emolientów powoduje puszenie, szorstkość.
Nadmiar emolientów – włosy stają się oklapnięte, ciężkie, pojawia się strączkowanie.
- H - humektanty to składniki nawilżające, a dokładniej pochłaniające wodę z powietrza i zatrzymujące ją zarówno na powierzchni włosa, jak i wewnątrz. Będzie to np. miód, kwas hialuronowy, aloes i gliceryna. Nie gromadzą się na włosach, więc trudno z nimi przesadzić. W pielęgnacji włosów kręconych warto z nimi uważać podczas upalnych, suchych dni. Powinny występować z emolientami.
Niedobór humektantów powoduje, że włosy stają się suche, szorstkie, matowe.
Nadmiar humektantów – kłopoty ze zdefiniowaniem skrętu i rozczesywaniem, puszenie.
Celem świadomej pielęgnacji włosów kręconych (i nie tylko) jest zachowanie balansu PEH. Można go osiągnąć, obserwując reakcję włosów na poszczególne składniki i formuły kosmetyków. W odżywkach i maskach mogą się one łączyć. Przykładowo w masce do włosów Garnier Fructis Hair Food Banana znajdziemy wszystkie składowe PEH: wygładzające masło shea, olej sojowy i z pestek słonecznika (emolienty), sok z banana (proteiny), glicerynę (humektant). Taka maska będzie odpowiednia, kiedy już udało Ci się uzyskać harmonię PEH i celem jest jej podtrzymanie, ewentualnie jesteś na początku drogi i nie wiesz, jaki kosmetyk wybrać. Sprawdzi się też przed wielkim wyjściem.
Humektanty, czyli mocno nawilżająca maska do włosów kręconych
Mocno nawilżająca maska do włosów kręconych będzie oparta na humektantach, ale w składzie znajdą się też emolienty, które zamkną wodę w strukturze włosa. Tak jak np. w masce do włosów Garnier Fructis Curls Method z kwasem hialuronowym (humektant), masłem shea i olejem słonecznikowym (emolienty). Została ona przetestowana na różnych typach skrętu loków. Test instrumentalny wykazał, że włosy zostają wypełnione nawilżeniem nawet na tydzień.
Innym przykładem maski humektantowej jest Garnier Botanic Therapy Hair Remedy Honey Treasures z nawilżającym miodem i zabezpieczającym olejem słonecznikowym oraz masłem shea. Formuła nie zawiera gliceryny, więc będzie dobra dla włosów, które mają po niej tendencję do puszenia.
Do włosów, które lubią nawilżającą glicerynę można wybrać regenerującą maskę do włosów Garnier Fructis Papaya Hair Food, w której znalazły się: ekstrakt z papai (działa jak humektant), masło shea, olej sojowy i słonecznikowy (emolienty).
Alternatywą będzie też Garnier Fructis Watermelon Hair Food, w której ponownie znajdzie się gliceryna, ekstrakty z aloesu, owoców granatu i arbuza (humektant i składniki roślinne spełniające podobne funkcje) oraz domykające emolienty: olej sojowy, słonecznikowy, kokosowy. 97% składników jest pochodzenia naturalnego.
Odżywienie i blask włosów kręconych – maska emolientowa Garnier
Włosy kręcone, zwłaszcza te poddawane stylizacji, wystawiane na działanie promieniowania UV, słonej lub chlorowanej wody czy farbowane, wymagają dobrego zabezpieczenia, które zapewniają emolienty. Dzięki nim woda pozostaje w głębszych warstwach włosa. Przykładem typowej maski emolientowej jest wygładzająca Garnier Fructis Cocoa Butter Hair Food, w której znalazły się: olej słonecznikowy, jojoba, kokosowy, masło kakaowe i shea. To prawdziwa emolientowa bomba dla włosów kręconych pozbawionych blasku i potrzebujących dociążenia.
Jeśli Twoje włosy lubią emolienty, ale przydałby się im także zastrzyk humektantów, zdecyduj się na maskę Garnier Macadamia Hair Food z nawilżającą gliceryną i formułą pełną olejów i maseł. W składzie znajdują się: olej makadamia, sojowy, słonecznikowy, jojoba, ze słodkich migdałów, kokosowy. Maska pomoże zneutralizować problem puszenia, wygładzi włosy i nada zdrowego połysku, a przy tym doda też nawilżenia.
Regeneracja i odbudowa - proteinowa maska do włosów kręconych
Maska do włosów kręconych powinna też wspierać ich regenerację, więc w rutynie pielęgnacyjnej przyda się kosmetyk z proteinami. Może to być keratyna, proteiny jedwabiu, pszenicy, mleka lub aminokwasy: alanina, cysteina oraz arginina. Tę ostatnią można znaleźć w masce do włosów kręconych Garnier Fructis Curls Method. Ten aminokwas białkowy pomoże w odbudowie ubytków, które powstały mechanicznie lub na skutek czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Maska do włosów kręconych a metoda OMO - jak ją stosować?
Pielęgnacja włosów kręconych często wygląda zupełnie inaczej niż prostych. Jeśli chce się wydobyć skręt i utrzymać go na długo, raczej rezygnuje się z klasycznej rutyny, polegającej na myciu szamponem i nakładaniu odżywki. Popularna jest metoda OMO, w której poszczególne litery są skrótem od kolejności wykonywanych czynności:
O – odżywianie pierwsze (lub odżywka) – w celu zabezpieczenia włosów przed detergentami szamponu nakłada się odżywkę lub maskę z delikatnymi detergentami. Warto w tym punkcie postawić na humektanty lub proteiny (w zależności od aktualnych potrzeb włosów). Sprawdzi się np. maska do włosów z oczyszczającym węglem i olejem z czarnuszki Garnier Botanic Therapy Hair Remedy.
M - mycie – oparte głównie na lekkim szamponie z łagodnym detergentem. Co 4 mycia włosów warto użyć kosmetyku bardziej doczyszczającego (dodatkowo można użyć peelingu trychologicznego do skóry głowy). Należy spłukiwać go letnią wodą, która domknie łuski włosa.
O - odżywianie drugie – to czas na kolejną odżywkę lub maskę (ewentualnie jedno i drugie), która domknie całą pielęgnację, ułatwi rozczesywanie i układanie. Warto tutaj wybrać maskę z emolientami.
Po zastosowaniu metody OMO najlepiej przeczesać włosy kręcone na mokro (nigdy nie należy tego robić na sucho) przy pomocy grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Można pozostawić do wyschnięcia lub wysuszyć suszarką z dyfuzorem. Nie zaleca się wycierania ręcznikiem frotte, ale wykonanie tzw. ploppingu, czyli owinięcia włosów w turban np. z bawełnianej koszulki. To też dobry moment na zastosowanie maski bez spłukiwania lub wykorzystanie jej jako bazy dla domowego zabiegu.
Innym sposobem pielęgnacji włosów kręconych jest metoda CG (curly girl), która opiera się na delikatnych kosmetykach bez dodatku mocnych detergentów, ale też dociążających silikonów, wosków, lanoliny.