Włosy niskoporowate – pielęgnacja Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Czego potrzebują włosy niskoporowate? Porady pielęgnacyjne

Twoje włosy są niskoporowate? Poznaj nasze przydatne wskazówki i dowiedz się, jak prawidłowo je pielęgnować!

Twoje włosy są wiecznie przyklapnięte, pozbawione objętości i wyglądają na przetłuszczone? A może szybko się puszą i elektryzują? Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałaś twierdząco, oznacza to, że stosowana przez Ciebie pielęgnacja może nie być przystosowana do ich porowatości. Znajomość porowatości włosów jest niezwykle ważna, gdyż pozwala nam uniknąć poważnych błędów pielęgnacyjnych, które negatywnie wpływają na kondycję i wygląd naszych włosów. W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje dotyczące włosów niskoporowatych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób skutecznie je pielęgnować.

Co warto wiedzieć o porowatości włosów?
Zanim przejdziemy do charakterystyki włosów niskoporowatych, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę oznacza porowatość włosów. W tym celu przydatna okaże się podstawowa znajomość budowy włosa.

Jak zbudowany jest włos?
"Ludzki włos składa się z trzech elementów: warstwy zewnętrznej (osłonki), środkowej (kory włosa) i wewnętrznej (rdzenia). Rdzeń występuje tylko w przypadku bardzo grubych włosów, a w większości przypadków to kora włosa zajmuje około 80% jego masy i składa się ze zrogowaciałych komórek. Z kolei osłonka zbudowana jest z łusek, których nadrzędnym zadaniem jest ochrona włosa przed urazami mechanicznymi i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

To, czy mamy włosy kręcone, falowane lub proste, w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych, ale i składu chemicznego włosa. Włosy składają się przede wszystkim z protein, lipidów, wody, minerałów i pigmentów. W zależności od ich proporcji, włos zyskuje określone cechy, które mogą mieć wpływ także na jego porowatość.

Czym jest porowatość włosów?
Porowatość to jedno z kryteriów klasyfikacji włosów. Jej znajomość ma bardzo korzystny wpływ na to, jak będzie przebiegała pielęgnacja włosów. Porowatość włosów określa się także jako zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody przez włosy.

Możemy wyróżnić 3 typy włosów pod względem porowatości: włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz włosy niskoporowate. Każdy z tych rodzajów porowatości różni się sposobem przylegania łusek. W przypadku włosów wysokoporowatych łuski są mocno rozchylone. Średnioporowate włosy charakteryzują się niewielkim stopniem rozchylenia włosów, natomiast łuski włosów niskoporowatych przylegają do siebie bardzo ściśle.


Włosy niskoporowate – charakterystyka
W jaki sposób zidentyfikować włosy niskoporowate? Wiemy już, że charakteryzują się mocnym przyleganiem łusek, jednak w jaki sposób można to rozpoznać? Włosy niskoporowate powszechnie uważane są za włosy zdrowe, głównie ze względu na ich wygląd. Ze względu na bardzo niewielki stopień rozchylenia łusek są gęste, lśniące, sypkie i niezwykle łatwo jest uzyskać na nich tzw. efekt tafli. Włosy niskoporowate rzadko się puszą i elektryzują, na dodatek nie tracą wilgoci w takim stopniu, jak np. włosy wysokoporowate. Oprócz tego są łatwe w rozczesywaniu i nie plączą się. 

Mimo tak wielu zalet nie oznacza to, że włosy niskoporowate nie sprawiają żadnych problemów pielęgnacyjnych. Ze względu na ich strukturę bardzo łatwo je przeciążyć, przez co stają się oklapnięte u nasady, tracą swoją objętość i mogą zacząć się przetłuszczać. Włosy niskoporowate nie są w stanie wchłonąć tak dużej ilości produktu jak włosy średnio czy wysokoporowate, przez co nałożenie zbyt dużej ilości odżywki spowoduje, że szybko stracą świeżość. Włosy niskoporowate są również problematyczne w przypadku stylizacji – zwykle bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego stanu. Oprócz tego niezwykle długą schną; jeśli nie korzystamy z suszarki, ich wyschnięcie może zająć nawet kilka godzin.


Jak sprawdzić, czy mam włosy niskoporowate?
Określenie porowatości włosów może sprawiać problemy szczególnie tym osobom, które nie posiadają w tej kwestii większego doświadczenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci określić, czy Twoje włosy mogą być niskoporowate. W internecie możesz znaleźć wiele testów, które po udzieleniu przez Ciebie kilku odpowiedzi na pytania związane ze stanem Twoich włosów określą ich porowatość.

Oprócz tego skutecznym sposobem jest test porowatości, który możesz wykonać samodzielne. Potrzebna będzie Ci do niego jedynie szklanka wypełniona wodą o temperaturze pokojowej. Następnie wybierz kilka kosmyków włosów (ważne, aby były umyte i nie posiadały na sobie żadnych produktów stylizujących) i umieść je w szklance wody. Jeśli Twoje włosy natychmiast opadną na dno, są wysokoporowate. W przypadku, gdy przez kilka minut będą utrzymywać się na powierzchni, a dopiero potem opadną na dno, są średnioporowate. Natomiast jeśli Twoje włosy po kilku minutach w dalszym ciągu utrzymują się na powierzchni, to znak, że jesteś posiadaczką niskoporowatych włosów.


Włosy niskoporowate – pielęgnacja
Pielęgnacja włosów niskoporowatych powinna opierać się przede wszystkim na ich dokładnym oczyszczaniu i delikatnym nawilżaniu. Pamiętaj, że częste stosowanie mocno odżywczych masek lub odżywek bez spłukiwania może je znacznie obciążyć, co może prowadzić do ich mało estetycznego wyglądu. Warto jednak pamiętać, aby pielęgnacja włosów niskoporowatych nie była całkowicie pozbawiona składników aktywnych – może to doprowadzić do rozchylenia łusek włosów, a nawet do zmiany ich porowatości.

Dlatego w pielęgnacji włosów niskoporowatych lepiej zrezygnować z częstego mycia dogłębnie oczyszczającym szamponem. Zamiast tego dobrze jest zaopatrzyć się w delikatnie oczyszczający szampon, odpowiedni do codziennego stosowania, który pomoże nam w pozbyciu się nadmiaru zanieczyszczeń, sebum czy potu, nie obciążając ani nie podrażniając skóry głowy. W tym celu warto sięgnąć po produkty marki Garnier z linii Botanic Therapy. Szampon Zielona Herbata Botanic Therapy posiada niezwykle lekką, orzeźwiającą formułę, która świetnie sprawdzi się w przypadku włosów pozbawionych objętości oraz z tendencją do przetłuszczania się. Ekstrakt z zielonej herbaty reguluje wydzielanie sebum, przez co włosy zachowują świeżość na dłużej. Oprócz tego produkt dodaje włosom blasku, ułatwia ich rozczesywanie oraz układanie.

Alternatywą może być Szampon rewitalizujący Garnier Watermelon Hair Food, przeznaczony do włosów cienkich i zmęczonych. Nieco oklapnięte, pozbawione wigoru kosmyki to częsty problem wśród posiadaczek włosów niskoporowatych. Wykorzystanie takiego szamponu zrewitalizuje je i odpowiednio nawilży.

Włosy niskoporowate nie wymagają dogłębnego odżywienia, dlatego w ich przypadku lepiej zaopatrzyć się w odżywkę o lekkiej formule, jak Odżywka oczyszczająca Zielona Herbata Botanic Therapy. Odżywka, podobnie jak szampon, ogranicza wydzielanie sebum, dzięki czemu Twoje włosy dłużej zachowują świeżość. Oprócz tego jej delikatna formuła nie obciąża kosmyków, a odpowiednio je nawilża i odżywia. Dzięki niej włosy niskoporowate o wiele dłużej pozostaną czyste i nie będą przeciążone ani oklapnięte u nasady. Wspaniale może zadziałać również Odżywka Watermelon Hair Food, która znakomicie uzupełnia działanie szamponu z tej samej gamy i sprawi, że kosmyki na dłużej pozostaną zrewitalizowane.

 

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW