Zniszczone włosy – jak je odpowiednio pielęgnować?
Matowe, puszące się, połamane, z rozdwojonymi końcówkami, sztywne i nie dające się łatwo ułożyć – Twoje włosy wołają o wsparcie w odbudowie i nawilżeniu. Zniszczone włosy wymagają szczególnej pielęgnacji i zmiany różnego rodzaju nawyków. Sprawdź, jakie są przyczyny ich stanu? Jaki szampon i odżywka do zniszczonych włosów będą najlepsze?
Spis treści:
Zniszczone włosy - jak je rozpoznać i jakie są przyczyny pogorszenia ich kondycji?
Zniszczone włosy po przedłużaniu, keratynowym prostowaniu i nanoplastii
Bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu i koloryzacji
Zniszczone końcówki włosów - przyczyny i sposoby regeneracji
Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych – jak powinna wyglądać?
Jaki szampon na suche i zniszczone włosy?
Najlepsza odżywka i maska na zniszczone włosy
Zniszczone włosy - jak je rozpoznać i jakie są przyczyny pogorszenia ich kondycji?
Każdego dnia włosy mogą być narażone na jeden lub kilka czynników, które uszkadzają ich strukturę. Co sprawia, że ich kondycja znacznie się pogarsza? Jakie są przyczyny zniszczonych włosów?
- Czynniki mechaniczne
Jednym z powodów powstawania uszkodzeń włosa może być jego ocieranie się o ubranie, pościel, intensywne czesanie (zwłaszcza przy użyciu szczotek o ostrych lub nierównych elementach), ciasne upinanie (szczególnie gumkami z metalowymi fragmentami). W konsekwencji pojawiają się rozdwojone końcówki. Niszczą się one najszybciej, bo są najbardziej narażone na czynniki mechaniczne. Ponadto może też dojść do uszkodzenia łusek włosowych, np. ich wyłamywania, co wpłynie na strukturę włosów1.
- Czynniki termiczne
Na kondycję włosów negatywnie wpływa też zbyt wysoka temperatura, m.in. suszarek, lokówek, prostownic czy innych akcesoriów fryzjerskich. Podczas takiego podgrzewania odparowuje woda, dochodzi też do podłużnych pęknięć łusek włosa. Zniszczenia struktur keratynowych są nieodwracalne2.
- Promieniowanie UV
Na skórę i włosy negatywnie wpływa też światło słoneczne. Emitowane promieniowanie niszczy melaninę, czyli barwnik włosa, dlatego często dochodzi do odbarwienia. Warto wiedzieć, że najbardziej wrażliwe na słońce są włosy jasne lub po rozjaśnianiu3.
- Słona i chlorowana woda
Po kąpieli w morzu lub basenie Twoje włosy wydają się bardziej przesuszone, sztywne, szorstkie? Jest to spowodowane negatywnym wpływem soli lub chloru na ich strukturę, poziom nawilżenia oraz kolor. Ponadto są one wtedy też bardziej uwrażliwione na promieniowanie UV4.
- Niewłaściwa pielęgnacja i dobór kosmetyków
O włosy dbasz codziennie, dlatego to, jak wygląda Twoja rutyna pielęgnacyjna ma ogromny wpływ na ich kondycję. Może je uszkadzać zbyt gorąca woda, częste stosowanie szamponów z silnymi detergentami i nakładanie ich na całe włosy (powinno się stosować je tylko na skórę głowy) czy zachwiana równowaga PEH, czyli składników odżywek i masek: protein, emolientów i humektantów.
- Dieta uboga w składniki odżywcze i ogólny stan zdrowia
Włosy będą też odbiciem Twojej kondycji. Jeśli nie dostarczysz swojemu organizmowi witamin i minerałów (w szczególności selenu, cynku, żelaza, aminokwasów)5 oraz odpowiedniej ilości wody, a do tego będziesz doświadczać permanentnego stresu oraz stosować używki, włosy nie będą w dobrym stanie.
Pod wpływem wymienionych składników włosy stają się: matowe (przez połamane i uszkodzone łuski, które nie odbijają światła), suche, kruche, łamliwe, szorstkie, sztywne, podatne na puszenie i plątanie, niepodatne na układanie. Ponadto tracą odporność na zrywanie. Zdrowy włos może unieść około 90 gramów, ponadto po rozciąganiu o ok. 10% wróci do poprzedniego stanu. Zniszczone włosy szybciej się zerwą, będą mniej odporne na kolejne uszkodzenia, podczas stylizacji będą się rozciągać. Ponadto będą też chłonąć zbyt dużą ilość wody i pęcznieć6. Zniszczonym włosom często towarzyszy też nadmierne wypadanie oraz rozdwojone końcówki.
Zniszczone włosy po przedłużaniu, keratynowym prostowaniu i nanoplastii
Wiele zabiegów fryzjerskich – m.in. rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja, keratynowe prostowanie – wymaga użycia mocnych środków chemicznych. Pod ich wpływem może dojść do rozrywania wiązań disiarczkowych między łańcuchami keratyny, rozpuszczenia cementu międzykomórkowego, zniszczenia wiązań peptydowych. To dlatego bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, nanoplastii czy niewłaściwie przeprowadzonej koloryzacji mogą się kruszyć, nadmiernie rozciągać i rwać7.
Znaczenie będzie miała także pielęgnacja włosów po zabiegach. Zniszczone włosy po przedłużaniu to objaw m.in. stosowania zbyt silnych detergentów w szamponach, mycia przy użyciu zbyt ciepłej wody. Nie należy też rezygnować z odżywek i masek. Przydatne będą te z emolientami w postaci olejów i nawilżającymi humektantami. Lepiej ograniczyć proteiny i silikony.
Zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu i nanoplastii, kiedy działa na nie wysoka temperatura oraz mocne środki chemiczne, mogą być też wynikiem złej pielęgnacji przed zabiegiem. Po tego typu zabiegach również zaleca się wybór łagodnych szamponów oraz odżywek i masek z roślinnymi emolientami. Najlepiej wybrać specjalne kosmetyki do włosów zniszczonych.
Bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu i koloryzacji
Podczas rozjaśniania i koloryzacji pod wpływem środków utleniających zniszczone zostają wiązania disiarczkowe. Uszkodzona zostaje również bariera hydrolipidowa, która chroni włosy przed uszkodzeniami, czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem UV i utratą wody8. Stają się one kruche, łamliwe, mogą się nadmiernie rozciągać, puszyć i wypadać. Warto wtedy zastosować Odbudowujący szampon Fructis Goodbye Damage z ekstraktem z oleju amli i płynną keratyną roślinną, która pomoże uzupełnić ubytki.
Po myciu koniecznie trzeba nałożyć na całą długość włosów odżywkę z tej samej linii. Ten duet ma moc naprawiania roku zniszczeń już po 3 aplikacjach9. Przyda się też kuracja przy pomocy maski do włosów z olejkiem rycynowym i migdałem Garnier Botanic Therapy Hair Remedy. Test instrumentalny wykazał, że już po pierwszym użyciu sprawia ona, że włosy stają się do 10 razy mocniejsze.
Zniszczone końcówki włosów - przyczyny i sposoby regeneracji
Najbardziej narażone na zniszczenia są końcówki włosów, które ocierają się o ubrania i zazwyczaj są też bardziej przesuszone. Może więc dojść do ich rozdwajania. W tym wypadku najlepiej je podciąć, a następnie zadbać o mocną regenerację i zabezpieczenie przed urazami, wysokimi temperaturami czy utratą wody. Przyda się szampon z dodatkiem zabezpieczających olejów, np. intensywnie odżywiający Fructis Oil Repair 3 Butter z olejkami makadamia, jojoba i migdałowym oraz nawilżającą gliceryną.
O odżywienie i nawilżenie zadbają odżywka i maska humektantowo-emolientowe z linii Garnier Botanic Therapy. Odżywka odbudowująca Honey Treasures Botanic Therapy po każdym myciu włosów sprawi, że włosy będą wzmocnione. Miód zajmie się dostarczeniem nawilżenia, a olej słonecznikowy i wosk pszczeli wspierać będą barierę ochronną. Raz w tygodniu pielęgnację warto wzbogacić o maskę z tymi samymi składnikami aktywnymi. Test instrumentalny wykazał, że po jej zastosowaniu jest do 2 razy mniej rozdwojonych końcówek.
Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych - jak powinna wyglądać?
Ekstremalnie zniszczone włosy wymagają codziennego wsparcia w postaci dobrze dobranej pielęgnacji. Powinna opierać się ona na łagodnych szamponach na co dzień oraz dodatkowym kosmetyku bardziej oczyszczającym, którym myje się skórę głowy raz na jakiś czas. Koniecznością będzie odżywka i bogata maska, które zrównoważą składniki PEH: odbudowujące proteiny (np. keratyna, białka roślinne, proteiny mleczne), ochronne emolienty (np. oleje, masła, woski) i nawilżające humektanty (ekstrakty roślinne, kwas hialuronowy, miód). Bardzo zniszczone włosy docenią też zabezpieczającą moc odżywek bez spłukiwania.
Jaki szampon na suche i zniszczone włosy?
Jednym z symptomów zniszczonych włosów jest utrata nawilżenia. Dlatego warto wybierać kosmetyki nawilżające, np. Odżywczy szampon do bardzo suchych włosów Banana Hair Food, który sprawdzi się także po zabiegach fryzjerskich. Zawiera ekstrakt z banana, który działa jak humektant. Formuła pomaga w przywróceniu zdrowego blasku i miękkości.
Już na etapie wyboru szamponu można też rozpocząć odżywianie włosów. Dobrze sprawdzi się do tego Regenerujący szampon na zniszczone włosy Papaya Hair Food z nawilżającym ekstraktem z papai i olejem kokosowym.
Zniszczone włosy mogą też tracić objętość i nie mieć w sobie życia. W takim wypadku przyda się Szampon dla gęstszych włosów Fructis Densify z ekstraktem z granatu i odżywiającymi aminokwasami. Formuła nawilża i poprawia objętość aż o 58%10.
Warto też zadbać o wygładzenie zniszczonych włosów, których struktura zazwyczaj nie jest jednorodna, pojedyncze włoski odstają, mają tendencję do puszenia, są sztywne i szorstkie. W takim wypadku odpowiedni będzie Szampon wygładzający Macadamia Hair Food z emolientem – olejem makadamia, który ma też właściwości regenerujące.
Najlepsza odżywka i maska na zniszczone włosy
Przy wyborze odżywek i masek, które są konieczne przy zniszczonych włosach, warto zwrócić uwagę na grupy składników aktywnych: protein, emolientów i humektantów, a następnie zdecydować się na kilka kosmetyków, które pozwolą zachować balans. Przykładowo w Masce do długich włosów Garnier Fructis Hair Food Pineapple znajduje się nawilżający ekstrakt z ananasa i gliceryna oraz olej słonecznikowy, kokosowy, masło shea o właściwościach ochronnych i wygładzających.
Maski z linii Hair Food z dodatkiem ekstraktów owocowych i roślinnych oraz olejami i masłami warto stosować wraz z odżywkami. Przykładowo Regenerująca odżywka na zniszczone włosy Papaya Hair Food z formułą opartą na ekstrakcie z papai i oleju kokosowym oraz słonecznikowym najpierw nawilży, a później zamknie wodę w strukturze włosa.
Bardzo zniszczone włosy potrzebują większej ochrony i odżywienia, dlatego warto wprowadzić odżywki bez spłukiwania. Ich formuły powinny zabezpieczać przed rozdwajaniem końcówek i uszkodzeniami. Wielofunkcyjny Krem bez spłukiwania 10w1 Garnier Fructis Goodbye Damage ma lekką konsystencję odżywki, ale bogaty skład maski, dlatego dobrze się wchłania, ale mocno regeneruje. Chroni przed temperaturą do 230°C i zabezpiecza przed łamaniem.
Odkryj moc produktów do pielęgnacji włosów Fructis Hair Food i odśwież swoją fryzurę dodając jej blasku dzięki wyjątkowej formułę, która odżywia i regeneruje włosy od nasady aż po same końce.
Źródła:
1,2 I. Suligowska, Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych. Poradnik dla ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007: https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/f/fryzjer_514[01]_z3.01_u.pdf
3,4 https://maniewski.pl/woda-morska-i-chlorowana-a-wlosy-co-musisz-wiedziec/
5 E. Małek, Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów. Poradnik ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007: https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/tuf/technik.uslug.fryzjerskich_514[02]_z1.03_u.pdf
6E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów. Poradnik ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007: https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/f/fryzjer_514[01]_z1.01_u.pdf
7,8 M. Gaweł, J. Piechocka, Włosy nie tylko do czesania, Chemia w szkole 3/2021: https://www.publio.pl/files/samples/9e/1b/64/815492/Chemia_w_Szkole_Czasopismo_dla_Nauczycieli_3_demo.pdf
9 Test instrumentalny: po 3 aplikacjach szamponu i odżywki.
10 Test instrumentalny po zastosowaniu szamponu i odżywki.