Termoochrona włosów Termoochrona włosów

Dlaczego tak istotna jest termoochrona w przypadku pielęgnacji włosów?

Termoochrona włosów to nic innego, jak zabezpieczanie włosów przed działaniem wysokiej temperatury. Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego jest to istotne.

Każdego dnia nasze włosy narażone są na szereg czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpływać na ich kondycję. Wymienić możemy chociażby wiatr, mróz czy też zanieczyszczenia powietrza, które mogą osadzać się na powierzchni włosów i powodować np. ich szybsze przetłuszczanie się. Niestety sami również możemy przyczynić się do tego, że nasza fryzura nie będzie już tak gęsta i imponująca. Mowa tu o stosowaniu urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę – by nie doprowadzały one do uszkodzeń, konieczna jest termoochrona. Dlaczego jest tak ważna i jak się o nią zatroszczyć?

Wysoka temperatura a stan naszych włosów
Bez względu na to, jaki typ włosów posiadamy oraz jaka jest ich długość, zawsze powinniśmy dbać o to, by dostarczać kosmykom cennych składników odżywczych i zapewniać im niezbędny poziom nawilżenia. Jeśli o tym pamiętamy, włosy są wyraźnie mocniejsze, bujniejsze i bardziej lśniące, dzięki czemu zachwycają swoim wyglądem, a przede wszystkim mogą zdrowo rosnąć.

Nie da się jednak ukryć, że dla wielu z nas codziennością jest korzystanie z urządzeń stylizujących, czyli lokówki i prostownicy. Nierzadko posługujemy się też suszarką z gorącym nawiewem. Chociaż taka stylizacja przynosi oczekiwane efekty i pozwala nam ułożyć włosy w taki sposób, na jakim nam zależy, to powstająca w jej wyniku wysoka temperatura jest bardzo szkodliwa dla naszych włosów. Przede wszystkim niszczy ona wewnętrzne wiązania ceramidowe, co w bardzo szybkim tempie może poskutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Pojedyncze włosy zaczynają się kruszyć i łamać, są też niejednokrotnie dużo cieńsze i zmatowione.

Poddawanie włosów wysokiej temperaturze powoduje również, że szybko tracą one nawilżenie. W efekcie są wyraźnie suche i szorstkie w dotyku, mogą też zacząć się puszyć. Nawet sprawdzona pielęgnacja może nie przynieść pożądanych efektów – stosowanie takich zabiegów stylizujących sprawia, że fryzura jest bardziej podatna na czynniki atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne, wobec czego zaczną tracić wymaganą gęstość i gładkość.

Co szczególnie istotne, włosy należy chronić nie tylko przed temperaturą wytwarzaną przez urządzenia. Powinniśmy je także zabezpieczać przed działaniem promieniowania UV oraz na czas wizyt w saunie.

W jakiej wodzie myć włosy?
Nawet jeśli znaleźliśmy szampon idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a do tego odżywkę, która wzmacnia włosy aż po same końce, to nie wystarczy, żeby mycie było naprawdę efektywne. Jedną z istotnych kwestii jest temperatura wody, jaką spłukujemy poszczególne produkty. W żadnym wypadku nie należy tutaj korzystać z gorącego strumienia – wówczas ponownie narażamy włosy na wysoką temperaturę. Powoduje to, że łuski włosa zaczynają się rozchylać, co naraża je na uszkodzenia. Skutkiem tego kosmyki są bardzo uwrażliwione, wobec czego możemy je naruszyć nawet podczas delikatnego osuszania ich ręcznikiem.

Dlatego też do mycia włosów najlepiej korzystać z letniej, niemal chłodnej wody. Dzięki temu łuski będą domknięte, co od razu odczujemy pod palcami, ponieważ włosy będą zdecydowanie gładsze i bardziej miękkie.

Termoochrona włosów – o czym pamiętać?
Termoochrona polega na stosowaniu kosmetyków, które zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Z zasady takie produkty tworzą na powierzchni włosa powłokę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszeniu. Dzięki nim włosy nie będą się puszyć i elektryzować, nie będą też tak podatne na kolejne uszkodzenia, np. na skutek porywistego wiatru czy nawet ocierania się o materiał czapki, ubrań czy pościeli.

Dodatkowo kosmetyki termoochronne mają za zadanie dostarczać włosom niezbędnych witamin. Skład powinien zatem zawierać naturalne ekstrakty i cenne składniki, co sprawi, że dany produkt nie tylko ochroni włosy przed wpływem wysokiej temperatury, ale także odżywi je i wzmocni. Oczywiście formuła tego typu kosmetyków nie powinna obciążać, w przeciwnym wypadku kosmyki szybko staną się oklapnięte i przetłuszczone, w związku z czym trudno będzie nam osiągnąć ładnie wyglądającą, zadbaną fryzurę.

Jeżeli zastosujemy odpowiednią pielęgnację i uchronimy włosy przed przesuszeniem – na długi czas pozostaną one w doskonałej kondycji. Będą dobrze się układać, szybko rosnąć i ładnie wyglądać – ponieważ zachowają odpowiedni poziom nawilżenia. Czym nawilżyć włosy, aby pięknie wyglądały?

Sprawdzone produkty do termoochrony włosów
Oczywiście, żeby kosmetyk przeznaczony do termoochrony włosów zdawał egzamin, powinien być nakładany zawsze wtedy, kiedy planujemy stylizację na gorąco lub też chcemy wybrać się do sauny. Podobnie będzie w przypadku, gdy wiemy, że większość najbliższego dnia spędzimy w pełnym słońcu. Produkt zatem powinien być aplikowany bez spłukiwania, tak by móc wniknąć głęboko w strukturę włosa i odpowiednio zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Krem bez spłukiwania 10w1 Garnier Fructis Goodbye Damage ma różnorodne właściwości – jedną z nich jest ochrona włosów przed wysoką temperaturą (nawet do 230 stopni). Nakłada się go na wilgotne, świeżo umyte włosy, które zostały wcześniej delikatnie osuszone ręcznikiem. Kolejną zaletą produktu jest to, że błyskawicznie się wchłania, wobec czego w żaden sposób nie obciąża kosmyków.

Krem bez spłukiwania 10w1 Goodbye Damage posiada bogaty skład, w którym miejsce znalazły zarówno olejki, jak i owocowe ekstrakty. Efekty są widoczne już po pierwszym użyciu: włosy są bardziej miękkie i zregenerowane, do tego elastyczne, zdrowsze i nawilżone. Zawarta termoochrona zapobiega łamaniu i uszkodzeniom włosów, a aplikacja jest dodatkowo niezwykle przyjemna dzięki kwiatowemu zapachowi, który utrzymuje się na długo po nałożeniu.

Jeśli często sięgamy po prostownicę lub lokówkę, warto także poświęcić szczególną uwagę końcówkom, które zazwyczaj są najsłabszym punktem naszych włosów. Pod wpływem gorąca mogą się rozdwajać i kruszyć, w związku z czym może nam być trudno osiągnąć pożądaną długość. Dlatego też termoochronę możemy wspomóc poprzez zastosowanie na końcówki włosów olejku, który dodatkowo je nawilży. Do tego zadania znakomicie sprawdzi się olejek do włosów, np. arganowy lub migdałowy. Ten produkt może być stosowany na całą długość włosów, jednak z powodzeniem może nam posłużyć wyłącznie na końcówki. Aplikacja będzie udana zarówno w przypadku wilgotnych, jak i suchych włosów.

Regularne korzystanie z olejku do włosów ma korzystny wpływ na ich kondycję. Produkt ten intensywnie nawadnia włosy, a także odżywia je i regeneruje. Ponadto ułatwia rozczesywanie i dyscyplinuje, dzięki czemu układanie fryzury staje się zdecydowanie prostsze. Po jego użyciu kosmyki stają się gładsze i elastyczniejsze, na dodatek wyglądają zdrowo i są pełne blasku.

Jak jeszcze chronić włosy?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy możemy ograniczyć stosowanie urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwalające na wygładzenie włosów sprawią, że konieczność ich prostowania będzie rzadsza, wobec czego nie będziemy musieli stale narażać je na wpływ gorąca.

Duże znaczenie ma też rozsądne dawkowanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV w nadmiernych ilościach szkodzi nie tylko naszej skórze, ale też włosom. Dobrze zatem unikać największego nasłonecznienia i możliwie jak najczęściej korzystać z nakryć głowy, co pozwoli nam ochronić się przed ewentualnymi podrażnieniami.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW