Suche włosy – jak je odpowiednio nawilżyć i odżywić?
Kiedy włosy potrzebują nawilżenia, a kiedy ich problem to duża ilość uszkodzeń? Sprawdź, jak rozpoznać suche włosy, a czym charakteryzują się te zniszczone. Dobierz pielęgnację do ich potrzeb. Podpowiadamy, jak nawilżyć suche włosy lub zregenerować te zniszczone, które wyglądają na przesuszone.
Spis treści:
Bardzo suche włosy potrzebujące nawilżenia - jak je rozpoznać? Przyczyny pogorszenia ich kondycji
Jak nawilżyć włosy? Domowe sposoby na suche włosy potrzebujące nawilżenia
Włosy suche i zniszczone - kiedy potrzebują regeneracji i odżywienia?
Jak odżywić włosy? Domowe sposoby na regenerację przesuszonych włosów
Szampon do bardzo suchych włosów
Najlepsza odżywka do włosów suchych
Suche końcówki włosów - jak wyglądają i co z nimi zrobić?
Bardzo suche włosy potrzebujące nawilżenia - jak je rozpoznać? Przyczyny pogorszenia ich kondycji
Twoje włosy utraciły naturalny blask, nie tworzą efektu tafli nawet po wygładzaniu prostownicą, są szorstkie i trudne do ułożenia, bo brakuje im elastyczności? Możesz też mieć wrażenie, że wyglądają jak siano, bo pojedyncze włoski odstają, są sztywne i nie poddają się stylizacji. Tak wyglądają włosy, którym brakuje nawilżenia lub regeneracji. Mogą to być symptomy bardzo zniszczonych włosów, a więc uszkodzenia ich struktury. Często wynikają też ze specyfiki typu włosów suchych, u których zawartość wody jest niedostateczna.
Oprócz tendencji genetycznych, które mogą mieć wpływ na taką charakterystykę włosów, na pogorszenie ich kondycji mogą wpływać te same czynniki:
- niewłaściwa pielęgnacja
Przesuszone włosy lub te z – np. genetyczną – tendencją do szybszej utraty wilgotności potrzebują ułożenia odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej oraz wyboru dostosowanych do ich potrzeb kosmetyków. Zaczyna się już od doboru temperatury wody do mycia: nie może być ona zbyt gorąca, bo nadmiernie rozchyli łuski włosa, które będą jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia i nie ochronią głębszych warstw przed utratą nawilżenia.
Ważne też, aby szampon do włosów suchych dobierać do potrzeb skóry głowy i tylko na nią nakładać tego typu kosmetyk. Na co dzień lepiej zrezygnować z tych z silnymi detergentami w składzie i postawić na łagodniejsze substancje oczyszczające. Szampon, który mocniej doczyści skórę głowy zaleca się stosować raz na cztery mycia. W innym wypadku może uszkodzić strukturę włosa lub naruszyć naturalną barierę hydrolipidową, która zabezpiecza przed ucieczką wody.
Odżywka na suche włosy powinna być nakładana tylko na całą ich długość, nie na skórę głowy, bo może to doprowadzić m.in. do przetłuszczania u nasady. To właśnie ten kosmetyk sprosta potrzebom włosów, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego składnikom aktywnym, które można podzielić na 3 grupy: budulcowych protein, ochronnych emolientów i nawilżających humektantów. Wbrew pozorom suche włosy nie potrzebują tylko tych ostatnich. Niezwykle ważna jest równowaga PEH oparta na obserwacji reakcji włosów na dane składniki lub ich połączenia. Zachwianie tego balansu może skutkować tym, że nawet po zastosowanej pielęgnacji włosy będą matowe, sztywne, szorstkie, a więc zaczną przypominać te suche.
- Zbyt wysoka temperatura
Częste suszenie i stylizowanie włosów zbyt wysokimi temperaturami bez odpowiedniej termoochrony może również doprowadzić do przesuszenia włosów i pęknięć łusek. Ponadto dochodzi też do niszczenia wiązań keratynowych.
- Środki chemiczne
Negatywnie na kondycję włosów mogą też wpływać różnego rodzaju mocne środki chemiczne stosowane podczas: trwałej ondulacji, koloryzacji, rozjaśniania, keratynowego prostowania. Może wtedy dochodzić do uszkodzeń wiązań disiarczkowych między łańcuchami keratyny oraz rozpuszczania cementu międzykomórkowego i niszczenia wiązań peptydowych
- Nieprawidłowa technika stylizacji lub zabiegów
Do uszkodzeń włosów może dojść również przez nieprawidłową technikę wymienionych wyżej zabiegów. Oprócz tego można je zniszczyć codzienną stylizacją, np. używaniem szczotek z ostrymi, szorstkimi ząbkami o nierównej powierzchni i gumek z metalowymi elementami, ciasnym upinaniem włosów czy noszeniem nakryć głowy z nieoddychających materiałów, np. poliestru, akrylu.
- Promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, słona lub chlorowana woda
Wpływ wywierają także warunki, w jakich przebywasz oraz ekspozycja na słońce, którego promienie niszczą naturalne barwniki i uszkadzają korę oraz łuski włosa.
- Klimat i pogoda
Jeszcze wczoraj Twoja fryzura wyglądała świetnie, a dziś masz włosy jak siano? Może to być spowodowane zmianą pogody. Kiedy jest sucho i gorąco zaleca się też zmianę pielęgnacji na bardziej proteinowo-emolientową.
Po włosach widać też Twoją kondycję: to jak się odżywiasz, czy pijesz wystarczającą ilość wody, czy narażasz się na długotrwały i silny stres lub działanie używek, a może chorujesz lub zażywasz leki. Może brakować Ci składników odżywczych i odpoczynku.
Jak nawilżyć włosy? Domowe sposoby na suche włosy potrzebujące nawilżenia
Co na bardzo suche włosy będzie odpowiednie i czy tylko profesjonalne zabiegi lub mocne cięcie zadziała? Podstawą nie będą takie drastyczne kroki, ale ułożenie świadomej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba ocenić, czy przesuszenie włosów jest wynikiem ich zniszczenia czy nadmiernego odparowywania wody oraz niedostatecznej ilości ochronnego sebum. W pierwszym przypadku trzeba będzie postawić raczej na połączenie nawilżania włosów i ich odbudowy, a w drugim na dostarczenie wody i jej zatrzymanie, a więc też wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Potrzebne będą:
- łagodny szampon do codziennego stosowania;
- mocniejszy szampon doczyszczający;
- odżywki do zbudowania i utrzymania równowagi PEH;
- maski do zastosowania jako zabieg wspomagający pielęgnację;
- odżywki bez spłukiwania i kosmetyki zabezpieczające.
Celem będzie: nawilżenie, natłuszczenie (wsparcie bariery ochronnej), odbudowa struktur białkowych i ochrona przed czynnikami przesuszającymi i powodującymi zniszczenia.
Włosy suche i zniszczone - kiedy potrzebują regeneracji i odżywienia?
Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są nie tylko suche, ale ich struktura nie jest równomierna, łamią się, kruszą, a końcówki się rozdwajają, oznacza to, że problemem są głębsze zniszczenia. Takie włosy są znacznie mniej odporne na zrywanie i łamanie. Będą też się rozciągały, co doprowadzi do trwałego zniszczenia ich struktury. Warto wiedzieć, że zniszczone włosy puchną pod wpływem wilgoci i powietrza, ponieważ rośnie ich hydrofilowość. W takim wypadku warto postawić na mocne odżywienie.
Jak odżywić włosy? Domowe sposoby na regenerację przesuszonych włosów
Przykładem odpowiedniego kosmetyku do włosów suchych i zniszczonych do zastosowania w domu jest np. Garnier Fructis Grow Strong krem do włosów 10w1 bez spłukiwania z humektantami: gliceryną, ekstraktami roślinnymi (m.in. z trzciny cukrowej, zielonej herbaty, jabłka i niacynamidu). Ma aż 10 właściwości: zapobiega wypadaniu włosów spowodowanemu ich łamliwością, wzmacnia, chroni, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nawilża, wygładza, ułatwia rozczesywanie, zapobiega uszkodzeniom podczas szczotkowania, przywraca blask, a do tego nie obciąża.
Do regeneracji warto wybierać szampony, odżywki i maski z ceramidami, białkami i aminokwasami, np. Odbudowujący szampon Goodbye Damagez płynną keratyną roślinną, a dodatkowo ekstraktem z oleju amli. Najlepiej stosować go w parze z odżywką tej samej linii. Testy instrumentalne potwierdziły, że po 3 aplikacjach tych kosmetyków dochodzi do naprawy zniszczeń powstałych przez cały rok.
Uzupełnieniem pielęgnacji włosów bardzo suchych i zniszczonych będzie błyskawiczna lamelarna Odżywka do długich włosów Garnier Fructis Hair Food Pineapple, której formuła oparta jest na działaniu ultra cienkich lameli, wypełniających ubytki we włóknach włosa. Test instrumentalny potwierdził do 10 razy gładsze włosy.
Szampon do bardzo suchych włosów
Niezależnie od tego, czy włosy są suche i wymagają nawilżenia, czy zniszczone, potrzebować będą odpowiedniego łagodnego szamponu do codziennego oczyszczania. Na co dzień sprawdzą się:
- Szampon intensywnie odżywiający Garnier Fructis Oil Repair 3 Butter z olejkami z orzechów makadamia, migdałów i jojoba oraz nawilżającą gliceryną roślinną;
- Regenerujący szampon na zniszczone włosy Garnier Fructis Papaya Hair Food z ekstraktem z papai, olejem kokosowym, gliceryną
- Szampon nawilżający do włosów suchych i normalnych Garnier Fructis Aloe Hair Food z nawilżającym ekstraktem z aloesu i kokosem;
- Szampon wygładzający Garnier Fructis Macadamia Hair Food z olejem z orzechów makadamia i ze składnikami w 98% pochodzenia naturalnego;
- Szampon do cienkich włosów Garnier Fructis Grow Strong Orange z ekstraktem z pomarańczy chińskiej i pochodną witaminy C oraz biotyną, które pomagają w przywróceniu blasku i łagodnym oczyszczeniu.
Najlepsza odżywka do włosów suchych
Szczególne znaczenie dla kondycji włosów będzie miał dobór odżywki lub nawet kilku ich rodzajów. Dobiera się je do konkretnych potrzeb, zwracając uwagę na równowagę PEH:
- włosy bardzo suche, potrzebujące wsparcia w nawilżeniu – pomoże im Odżywka nawilżająca do włosów suchych i normalnych Garnier Aloe Hair Food z dodatkiem aloesu i kokosa oraz z olejem słonecznikowym o formule humektantowo-emolientowej. Alternatywą będzie odżywka nawilżająca Fructis Aloe Hydra Bomb, która oparta jest na aloesie, ale zawiera też znany z właściwości nawilżających kwas hialuronowy;
- włosy z tendencją do częstego puszenia – w tym wypadku sprawdzi się Odżywka do włosów puszących się i niesfornych Garnier Cocoa Butter Hair Food z emolientami: masłem kakaowym, olejami kokosowym i jojoba, oraz humektantami w postaci ekstraktów;
- włosy potrzebujące wygładzenia i nadania blasku – warto postawić na Błyskawiczną odżywkę lamelarną Fructis Hair Drink Banana, która opiera się na działaniu lameli wypełniających ubytki. Dodatkowo zawiera sok z banana i glicerynę (humektanty) oraz olej kokosowy (emolient).
Dodatkowo warto wzbogacić pielęgnację o maski, np. z linii Garnier Hair Food, które można stosować na wiele sposobów: zamiennie z odżywką lub jako różnego rodzaju kuracje. Dobiera się je też na podstawie równowagi PEH. Pełnię emolientów znajdziesz m.in. w Nawilżającej masce do włosów Garnier Cocoa Hair Food, która wygładza i zabezpiecza przed odparowywaniem wody. Będzie dobrym uzupełnieniem odżywki humektantowej.
Można postawić też na formuły z dodatkiem wyciągów i ekstraktów owocowych, które działają jak substancje nawilżające. Przykładem jest Odżywcza maska do włosów Garnier Banana Hair Food z 13% odżywczych kompleksów, m.in.: Omega 6 i 9, masło shea i ekstrakt z banana.
Suche końcówki włosów - jak wyglądają i co z nimi zrobić?
Suchym włosom często towarzyszą rozdwajające się końcówki, ponieważ właśnie na końcach są one najbardziej pozbawione nawilżenia i podatne na uszkodzenia, np. podczas ocierania się o ubranie. Niestety, uszkodzonych nie da się już skleić, więc warto je lekko podciąć, a później zadbać o mocne zabezpieczenie. Odpowiednie będą np. dwie maski Garnier z linii Botanic Therapy.
- Maska do włosów z miodem i woskiem pszczelim Garnier Botanic Therapy do zniszczonych i łamliwych włosów z humektantami i emolientami. Testy instrumentalne wykazały 2 razy mniej rozdwojonych końcówek oraz 10 razy mniej uszkodzeń
- Maska do włosów z oczyszczającym węglem i olejem z czarnuszki Garnier Bothanic Therapy Hair Remedy, która zamyka nawilżenie do 72 godzin, a do tego lekko doczyszcza i wzmacnia aż po same końce.
Do zabezpieczania końcówek dobrze sprawdzi się też Krem bez spłukiwania 10w1 Garnier Goodbye Damage, który zapewnia termoochronę do 230°C.
Źródła:
1 I. Suligowska, Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych. Poradnik ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007