Nawilżanie włosów Nawilżanie włosów

Nawilżanie jako istotny element codziennej pielęgnacji włosów. Jakich kosmetyków używać?

Twoje włosy są suche, szorstkie i spuszone? To znak, że potrzebne jest im właściwe nawilżanie. Sprawdź, jakie produkty i zabiegi będą pomocne.

Czasami nasze włosy mogą sprawiać wrażenie szczególnie zniszczonych po trudnych dla nich okresach, takich jak siarczyste mrozy czy upały. Zanim wpadniemy w panikę, że włosy bezpowrotnie straciły swoje zdrowie, musimy się im przyjrzeć pod kątem nawilżenia, gdyż okres letni i zimowy ma tendencję do wysuszania naszej fryzury, przez co traci ona na blasku i objętości. Suchy włos zawsze będzie sprawiał wrażenie, że jest mniej zdrowy. Co więc możemy zrobić, by temu zaradzić? Jakie są sposoby na skuteczne nawilżanie włosów? 

Technicznie rzecz biorąc, nasze włosy to nic innego, jak wytwór naszej skóry i tak samo jak ona potrzebują właściwego nawilżenia, by utrzymać swój zdrowy i gęsty wygląd. Niestety istnieje bardzo dużo czynników sprawiających, że nasze włosy tracą wodę i ulegają przesuszeniu. Suche włosy na pierwszy rzut oka wyglądają po prostu jak włosy zniszczone, co dodatkowo utrudnia walkę o odpowiednie nawilżenie. Co w takim wypadku możemy zrobić i jak przeciwdziałać utracie kondycji naszych włosów?

Suche włosy – skąd się biorą?
Pierwszym krokiem, który każda z nas powinna podjąć, by poprawić stan swojej fryzury, to odpowiednie rozpoznanie problemów, które nam towarzyszą. Kiedy stoimy przed lustrem, może się nam wydawać, że tym, czego potrzebują nasze włosy, jest nawilżanie, jednak gdy okaże się, że większym problemem są zniszczenia w ich strukturze, będzie należało wybrać inny rodzaj kuracji. W razie wątpliwości co do tego, co trapi nasze włosy, można udać się po opinię do lekarza specjalisty, czyli trychologa, który pomoże nam to określić. Oczywiście nasza obserwacja może być równie skuteczna, jeśli będziemy wiedziały, na co zwracać uwagę. Jak więc rozpoznać, że naszym włosom przydałoby się dodatkowe nawilżanie?

Suche włosy – rozpoznanie
Przyczyną tego, że nasze włosy ulegają przesuszeniu, jest otwieranie na ich powierzchni tak zwanych łusek. Co to jest? Włosy są zbudowane z keratyny, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Warstwy osłaniające środek włosa nazywamy łuskami ze względu na ich wygląd. Spełniają one głównie funkcje ochronne, broniąc nasze włosy przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli jednak nie zapewnimy im właściwej pielęgnacji i substancji odżywczych, łuski zaczynają się od siebie odsuwać, co nazywamy otwieraniem. Przez powstałe w ten sposób szczeliny ucieka wilgoć, a dodatkowo tracimy warstwę wzmacniającą i zabezpieczającą nasz włos. 

Jak w takim przypadku stwierdzić, że problemem związanym z naszymi włosami jest ich zbyt małe nawilżenie? Przede wszystkim suche włosy mają tendencję do elektryzowania się i puszenia. Jeśli już chwilę po stylizowaniu fryzury wygląda ona jak siano, to bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest właśnie brak odpowiedniego nawilżenia. Włosy stają się także bardziej matowe i pozbawione blasku, gdyż na skutek utraty wody tracą też połysk. Problemem osób z suchymi włosami są również rozdwojone końcówki.

Jak odróżnić włosy suche od zniszczonych? Zniszczone są bardziej łamliwe i narażone na wypadanie. Oczywiście nie możemy zapominać, że włosy niszczą się także na skutek długotrwałego przesuszania, więc jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami jak najdłużej, koniecznie zadbajmy o ich właściwe nawilżenie.

Jakie są przyczyny przesuszania się włosów?
Obok właściwie dobranych kosmetyków najlepszym sposobem na walkę o nawilżenie włosów będzie wyeliminowanie przyczyn, przez które tracą one swoją wilgotność. Czynników negatywnie wpływających na ten aspekt włosów jest dość dużo, ale należy pamiętać, że czasami niewielka zmiana codziennej rutyny okaże się nieocenioną pomocą. Nie musimy od razu rezygnować np. z suszarki, czasami wystarczy choćby ograniczyć jej użycie, by cieszyć się pożądanymi efektami. Jakie więc są przyczyny przesuszania się naszych włosów? Oto najważniejsze z nich:

• niewłaściwie dobrane kosmetyki – jeśli użyjemy szamponu czy odżywki, która nie będzie dobrana dla nas, a raczej pod kątem potrzeb naszych włosów, możemy wyrządzić im więcej szkody niż pożytku;
• zbyt duża ilość zabiegów z użyciem wysokiej temperatury – włosy z tendencją do przesuszania bardzo źle znoszą prostowanie, kręcenie czy suszenie. Jeśli nie wyobrażamy sobie poranka bez suszarki, warto zdecydować się na chłodny nawiew;
• zbyt częste mycie włosów – włosy same potrafią zadbać o odpowiednie nawilżenie, jednak często bywa tak, że im w tym przeszkadzamy. Nadmiernie myjąc głowę, spłukujemy z włosów cenny dla nich olej;
• zabiegi koloryzacyjne, rozjaśnianie, farbowanie włosów – wszelkiego rodzaju zabiegi wpływające na naturalny kolor naszej fryzury to duża ingerencja w zdrowie i strukturę włosa. Jeśli chcemy się zdecydować na chociażby farbowanie, a nasze włosy mają tendencję do tracenia nawilżenia, to zawsze pamiętajmy, by wybierać do tego jak najmniej agresywne środki;
• brak odpowiedniej diety – jedzenie, które przyjmujemy, jest źródłem witamin i makroskładników dla całego naszego organizmu, także dla włosów. Dieta uboga w zdrowe tłuszcze czy witaminy A i E poskutkuje chropowatymi, łamliwymi włosami;
• warunki pogodowe, takie jak upały czy mrozy;
• klimatyzacja – choć bywa wspaniałym przyjacielem w upalne dni, ma tendencję do wysuszania powietrza wokół nas i na pewno nie pozostanie bez wpływu na nasze włosy.

Jak widać, jest bardzo dużo możliwych przyczyn, dlaczego nasze włosy nie utrzymują w swojej strukturze właściwego nawilżenia. Do wszystkich powyższych punktów można dodać jeszcze jeden, prawdopodobnie najważniejszy, a mianowicie nasze podłoże genetyczne. Każda z nas jest inna, tak jak nasze włosy, dlatego też nie ma jednoznacznej recepty, jak należy je pielęgnować. Niektórym z nas włosy będą się przetłuszczać, innym zabraknie nawilżenia – niestety tak działa natura i należy się z tym pogodzić. Pamiętajmy jednak, by zawsze decydować się na kosmetyki dostosowane do naszych potrzeb.

Nawilżanie włosów – jakich kosmetyków użyć?
Wiemy już, co wpływa na nawilżenie naszych włosów i co je wysusza, kolejnym więc krokiem przy wyborze właściwego sposobu pielęgnacji będzie dobranie kosmetyków. Przy suchych włosach postawimy na szampony, odżywki i olejki. Jakie produkty wybrać i na jakie ich składniki zwrócić uwagę?

Szampon
Szampon to nasza podstawowa broń do walki o piękną i bujną fryzurę. Nie inaczej sprawa wygląda w wypadku dobierania kosmetyków do włosów suchych. Szampon, na który się zdecydujemy, powinien łączyć dwie cechy – z jednej strony nie powinien być zbyt agresywny w działaniu, by nie narażać naszych włosów na dodatkowe obciążenie, a z drugiej musi zawierać w sobie olejki, które uzupełnią ich braki naturalnego nawilżenia. Szampon do suchych włosów Mleko kokosowe & Makadamia z serii Botanic Therapy idealnie wpasowuje się w te kryteria. Został stworzony specjalnie dla osób mających problemy z suchymi włosami, w związku z tym znajdziemy w nim takie składniki jak mleczko kokosowe czy olej makadamia, które wspomogą nasze włosy w skutecznej odbudowie i intensywnie nawilżą je na całej długości.

Odżywka
Odżywka to podstawowa kwestia przy dbaniu o nawilżenie naszych włosów. Odżywka odpowiednio je zregeneruje i dostarczy wartościowych składników, niezbędnych do utrzymania wody we wnętrzu włosa. Bardzo dobrym wyborem jest Odżywka Garnier Oil Repair do włosów suchych i zniszczonych. Jest bardzo delikatna w składzie i nie zawiera parabenów, przez co nie podrażni naszej skóry i nie narazi jej na jeszcze większą utratę sebum, co może być kluczowe w zapewnieniu włosom właściwego nawilżenia.

Olejek
Olejowanie włosów to cenny sojusznik, który pozwoli nam pozbyć się suchości towarzyszącej naszym włosom. Pamiętajmy, że do zmęczonych włosów z tendencją do wysychania najlepsze będą kosmetyki z naturalnymi składnikami. Właściwie dobrany olejek nie tylko odżywi nasze włosy, ale sprawi, że te staną się bardziej miękkie i podatne na rozczesywanie, co często ma ogromne znaczenie dla osób z puszącymi się włosami. Dodatkowo świetnie sprawdzi się jako kolejna warstwa ochronna przy suszeniu czy modelowaniu włosów, skutecznie zabezpieczając je przed negatywnymi skutkami wysokiej temperatury. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie życia bez suszarki, olejek zabezpieczający włosy to dla Ciebie absolutny must have. 

Pielęgnacja włosów, by zapewnić im maksymalne nawilżenie
Wybór adekwatnego do naszych potrzeb sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy może okazać się tak samo ważny, jak odpowiedzialne za to kosmetyki. Nawet najbardziej hojny skład preparatu nie da pożądanych efektów, jeśli nie zastosujemy kilku drobnych wskazówek pielęgnacyjnych, które pomogą odpowiednio przygotować włosy na kuracje, jakim mamy zamiar je poddać.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że suche włosy nie znoszą ciepłej wody, gdyż ta otwiera ich łuski. Jak było wcześniej wspomniane, kiedy łuska włosa pozostaje otwarta, ten traci keratynę, czyli swój podstawowy budulec, i wysusza się. Żeby jakakolwiek kuracja kosmetykami przyniosła zamierzony efekt, konieczne będzie zamknięcie łusek po aplikacji preparatu nawilżającego, gdyż jeśli tego nie zrobimy, wypłynie on ze szczelin w naszych włosach, tak samo jak ich naturalne nawilżenie. By nie doszło do takiej sytuacji, płuczmy nasze włosy przy użyciu chłodnej wody, która zmniejszy szczeliny między ich łuskami.

Możemy poeksperymentować z kolejnością mycia i używania odżywki, ponieważ przy wysuszonych włosach często lepiej zamiast klasycznego schematu szampon plus odżywka, sprawdzi się odżywka, szampon, odżywka. W ten sposób bardziej odżywiamy włosy w trakcie jednego mycia i wpływamy na jak najdłuższe utrzymanie się składników odżywczych z kosmetyków we włosach. 

Nie odpalajmy suszarki od razu po wyjściu z wanny – dajmy włosom chwilę oddechu. Oczywiście najlepiej jest w ogóle odpuścić etap suszenia na gorąco i pozwolić, aby włosy wyschły same, niestety w codziennym biegu po prostu może nie być na to czasu. Jeśli więc użycie jakiegoś urządzenia do stylizacji to konieczność, pamiętajmy, by nie robić tego bardzo mokrym włosom. Dajmy im wyschnąć, przy okazji czekając, aż wszystkie odżywcze składniki naszych kosmetyków wnikną głęboko w ich strukturę. 

Ostatnim krokiem przy pielęgnacji suchych włosów jest olejowanie. Nie ma jednej szkoły, która wskazałaby, jak poprawnie nakładać olej na włosy, gdyż jak w wielu innych przypadkach, ile kobiet, tyle typów włosów i rozwiązań. Musisz przetestować, czy lepiej posłuży Ci częstsze nakładanie na włosy mniejszej ilości olejku, czy pozostawianie oleju na włosach na całą noc i spłukiwanie go dopiero rano. Oba wyjścia są poprawne, więc wybierz opcję, która będzie dla Ciebie bardziej wydajna lub po prostu wygodniejsza.

Na sam koniec musimy pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Jeśli używamy jakichś gadżetów do wiązania włosów, zdecydujmy się na takie, które nie będą ich cisnąć i rwać. Zbyt ciasne gumki lepiej wyrzucić, gdyż narobią naszym włosom więcej szkody niż pożytku. Optymalne będzie użycie spinek, gdyż te z reguły będą bardziej łagodne.

Domowe sposoby na nawilżanie włosów

Chociaż domowe sposoby na ogół nie przyniosą tak dobrych rezultatów jak specjalistyczne kosmetyki, mogą stanowić dobre wsparcie przy naszej kuracji nawilżającej włosy. Czy coś z domowej apteczki lub lodówki może mieć pozytywny wpływ na zredukowanie suchości włosów? Oczywiście, a substancji, które mogą okazać się pomocne, jest całkiem sporo. 

Osoby z włosami z tendencją do przesuszania mogą spróbować:
• octu – ulubione lekarstwo naszych babć ma swoje zastosowanie także podczas pielęgnacji włosów. Ocet wymieszany z wodą w stosunku 1:2 doskonale oczyści i odżywi łuskę włosa;
• oliwy z oliwek – nawilżające właściwości tego tłuszczu są nieocenione. W wypadku włosów lepiej sprawdzi się zaaplikowany w charakterze wcierki na skórę głowy, gdyż jest zbyt lepki i ciężki, by dobrze się prezentować na powierzchni włosa;
• witaminy A i zdrowych tłuszczy – w tym wypadku to kwestia prawidłowego skomponowania diety zamiast wcierki, jednak nie możemy zapominać o wpływie pożywienia na cały nasz organizm. W celu suplementacji naszych włosów przyda się jeszcze włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w cynk;
• olejów lnianych, kokosowych czy migdałowych – wszystkie te produkty mogą być z powodzeniem użyte do olejowania naszych włosów, jednak nie jest to tak optymalne rozwiązanie jak specjalistyczny kosmetyk.

Nawilżanie włosów – podsumowanie
Jeśli nasze włosy nie chcą się układać, są chropowate, matowe, pozbawione blasku, czy rozdwajają im się końcówki, to znak, że mogły stracić swoje naturalne nawilżenie. Jeśli łuski keratynowe na włosach zaczną się otwierać, odsłaniając środek włosa, ten odda nagromadzoną w sobie wilgoć i znacznie podupadnie na zdrowiu. W celu jego odpowiedniego nawilżenia trzeba zastosować specjalistyczne produkty przeznaczone dla suchych włosów. 

Jakie są ogólne wskazówki, które pozwolą cieszyć się nam pięknymi, nawilżonymi włosami?
• Myj głowę tylko odpowiednimi do tego celu kosmetykami.
• Używaj chłodnej wody do spłukiwania produktów.
• Nie narażaj włosów na zbyt dużą ilość suszenia czy prostowania.
• Nie czesz włosów, póki te są jeszcze mokre.
• Używaj delikatnych gumek.
• Podcinaj końcówki.

Wszystkie te wskazówki powinny pomóc nam wyeliminować problem niewłaściwego nawilżenia włosów. Zawsze przy wyborze kosmetyków kierujmy się tym, co będzie najlepiej dopasowaną dla nas opcją, nie nadwyrężajmy naszych włosów i codziennie o nie dbajmy, a one odwdzięczą nam się bujnym i obfitym wyglądem przez wiele lat. 

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW