kobieta kobieta

Jak wygładzić włosy? Sposoby na puszenie się włosów

Puszenie się włosów może znacznie utrudniać ich codzienną stylizację, a nawet zwykłe czesanie. Wyglądają na przesuszone i zniszczone, są pozbawione blasku oraz niesforne. Problem może wynikać z typu porowatości i specyficznych potrzeb takich włosów, ale też być skutkiem błędów pielęgnacyjnych. Sprawdź, co zrobić, żeby włosy się nie puszyły, jak je wygładzić przy zachowaniu równowagi składników aktywnych PEH w kosmetykach.

Spis treści:

Dlaczego włosy się puszą?

Puszące się włosy a pielęgnacja – jakich błędów nie popełniać?

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły i były proste? Domowe sposoby na gładkie włosy

Co na wygładzenie włosów? Jakich składników szukać w szamponie, odżywce i masce na puszące się włosy?

Czym wygładzić włosy? Kosmetyki na puszenie się włosów

Dlaczego włosy się puszą?

Odstające włoski, fryzura dająca wrażenie nieuporządkowanej, efekt „chmurki” wokół głowy i włosy porównywane do siana, bo tak bardzo nie są podatne na układanie. Tak można obrazowo opisać problem puszenia się włosów. Może wynikać ono z naturalnej porowatości. Zazwyczaj tendencję do niego mają włosy średnioporowate i wysokoporowate, w których łuski są bardziej rozchylone. Są one też bardziej podatne na czynniki zewnętrzne oraz błędy pielęgnacyjne, które mogą nasilać puszenie. Jego przyczyną mogą być:

  • brak dostatecznego nawilżenia włosów, czyli zbyt mało składników z grupy humektantów w rutynie pielęgnacyjnej. Paradoksalnie zbyt duża ich ilość również może prowadzić do nasilenia problemu;
  • nadmiar wilgoci w powietrzu – włosy wysokoporowate  i średnioporowate, ale też zniszczone łatwiej wchłaniają wilgotność;
  • uszkodzenia mechaniczne, chemiczne (spowodowane farbowaniem, rozjaśnianiem lub innymi zabiegami fryzjerskimi), termiczne (stylizacja na gorąco bez odpowiedniej termoochrony) – przyczyniają się do otwierania łusek włosowych;
  • brak równowagi między proteinami (składnikami odbudowującymi), emolientami (składnikami ochronnymi) i humektantami (składnikami nawilżającymi) – w skrócie PEH. Puszeniu się sprzyja zwłaszcza brak emolientów i nadmiar protein;
  • czesanie włosów kręconych na sucho;
  • czynniki atmosferyczne – nie tylko zawarta w powietrzu wilgoć, ale też wiatr i mróz;
  • noszenie nakryć głowy wykonanych z syntetycznych materiałów – sprzyja elektryzowaniu i puszeniu się włosów;
  • niewłaściwa dieta, która może przyczynić się do osłabienia kondycji włosów.

kobieta

Puszące się włosy a pielęgnacja – jakich błędów nie popełniać?

Kiedy masz puszące się włosy, zastanawiasz się, czego im brakuje. Jeśli na ich stan nie wpływa pogoda (a w tym wypadku również można zadziałać, używając odpowiednich kosmetyków), to prawdopodobnie przyczyna tkwi w błędach pielęgnacyjnych takich jak:

  • Niewłaściwie dobrane kosmetyki do rodzaju włosów i typu porowatości.

Jeśli zastanawiasz się, co na puszące włosy, zacznij od przyjrzenia się dotychczasowej rutynie pielęgnacyjnej. Szampon powinien odpowiadać na potrzeby skóry głowy, bo to przede wszystkim do jej oczyszczania jest przeznaczony. Włosy potrzebują dostarczenia odpowiednich proporcji składników na dalszym etapie, czyli nakładania odżywki, maski, serum czy kremu bez spłukiwania. Konieczna jest obserwacja tego, jak reagują na dane formuły czy pojedyncze komponenty. Aby wygładzić puszące się włosy, trzeba też rozpoznać sedno problemu: czy chodzi o przesuszenie, zniszczenie, a może tylko znalezienie równowagi w pielęgnacji.

  • Zbyt częste mycie włosów silnie oczyszczającym szamponem.

Matowe, przesuszone, zniszczone włosy mogą być efektem używania mocnych detergentów do każdorazowego oczyszczania. Na co dzień lepiej wybierać łagodne szampony. Te silniejsze warto wprowadzić raz na kilka myć, by pozbyć się zanieczyszczeń, resztek kosmetyków i sebum. Pamiętaj też, że szampon powinno się nakładać tylko na skalp. Jeśli masz bardzo wrażliwe włosy (np. wysokoporowate), możesz wypróbować metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka), czyli nałożyć odżywkę przed umyciem włosów szamponem, a następnie, po spłukaniu szamponu, ponownie zastosować odżywkę.

kobieta

  • Zachwiana równowaga PEH.

Składniki odżywek i masek do włosów można podzielić na trzy grupy: proteiny odpowiedzialne są za odbudowę, emolienty za ochronę (tworzą na powierzchni włosa zabezpieczający film), a humektanty za wiązanie wody i nawilżenie. Powinny one być w równowadze. Jednak dla każdych włosów będzie ona oznaczała inną częstotliwość stosowania poszczególnych z nich. Puszeniu się włosów sprzyja używanie humektantów bez emolientów, które je równoważą. Będą one odpowiednie również wtedy, kiedy w powietrzu jest zbyt dużo wilgoci.

Puszenie się włosów, a do tego ich matowienie i sztywnienie będzie też efektem tzw. przeproteinowania, czyli nadmiaru protein w pielęgnacji. W takim wypadku warto zastosować mocniejszy szampon, a następnie wprowadzić humektanty i emolienty w odżywkach lub maskach. To sposoby na suche włosy, które zaczęły się nagle puszyć.

  • Stylizacja na gorąco bez zabezpieczenia włosów przed zniszczeniem i przesuszeniem.

Częste używanie lokówki, suszarki z gorącym nawiewem i lokówki może prowadzić do puszenia się włosów. Powodem może być odparowywanie wody podczas takiej stylizacji oraz uszkodzenie łuski włosa. Aby temu zapobiec, stosuj kosmetyki termoochronne oraz wybieraj urządzenia z regulacją temperatury.

  • Błędy podczas czesania.

Nie tylko czesanie na sucho włosów kręconych jest błędem. Jeśli nawet masz włosy niskoporowate, normalne, ale będziesz układać je przy pomocy niewłaściwych technik i akcesoriów, mogą się niszczyć, a więc też wyglądać na spuszone. Unikaj szarpania i intensywnego ciągnięcia. Czesanie najlepiej zaczynaj od końcówek, stopniowo przechodząc ku nasadzie. Zrezygnuj ze szczotek i grzebieni z ostrymi ząbkami lub takimi, które nie mają równomiernej, gładkiej powierzchni, bo mogą prowadzić do powstawania uszkodzeń mechanicznych. Nie czesz też włosów bezpośrednio po myciu, bo włosy mokre są bardziej podatne na uszkodzenia. Osusz je ręcznikiem z mikrofibry, a najlepiej jeszcze nałóż serum lub odżywkę bez spłukiwania.

kobieta

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły i były proste? Domowe sposoby na gładkie włosy

Domowe sposoby na wygładzenie włosów mogą być równie skuteczne jak profesjonalne zabiegi. Warto spróbować masek z naturalnych olejków (emolienty), aloesu czy miodu (humektanty), które intensywnie nawilżają i wygładzają kosmyki, redukując ich puszenie.

Najlepiej jednak wykorzystać profesjonalne formuły odżywek i masek do włosów, dzięki którym można wykonać skuteczny zabieg we własnej łazience.

Pamiętaj, że nałożenie odżywki po każdym myciu to właściwie punkt obowiązkowy pielęgnacji. Możesz wybrać tę klasyczną, bez spłukiwania lub nowoczesną lamelarną, która tworzy na włosach ultracienkie warstwy ochronne (zwane lamelami).

Jeśli włosy są suche, zniszczone i trudno Ci powstrzymać ich puszenie się, zastosuj zamiast odżywki lub dodatkowo maskę do włosów. Tego typu kosmetyk możesz zastosować na trzy sposoby: nałożyć i po chwili spłukać, pozostawić na 3 minuty, wykonać domowy zabieg i przetrzymać ją przez około pół godziny. Niektóre maski można też zaaplikować na końcówki bez spłukiwania.

Co na wygładzenie włosów? Jakich składników szukać w szamponie, odżywce i masce na puszące się włosy?

Odżywki i maski to właśnie to, co na wygładzenie włosów będzie najlepsze. Jednak, aby dobrze zadziałały, muszą być oparte na właściwych składnikach aktywnych. W kosmetykach Garnier znajdziesz m.in. proteiny takie jak:

  • płynna keratyna roślinna,
  • proteiny pochodzące z cytryny,
  • proteiny kukurydziane,
  • proteiny sojowe,
  • proteiny pszeniczne.

Wiele odżywek i masek wygładzających opartych jest na mieszance humektantów i emolientów. Te ostatnie występują w postaci olejów, maseł lub wosków. Szukaj np.:

  • oleju makadamia,
  • ekstraktu z olejku amli,
  • oleju kokosowego,
  • oleju słonecznikowego,
  • lecytyny,
  • Propylene Glycol Distearate (substancja natłuszczająca1) ;
  • Dicaprylyl Carbonate (węglan dioktylu, bezpieczny suchy emolient2) ;
  • Dicaprylyl Ether (należy do emolientów suchych. Jest uznany za bezpieczny w kosmetykach3).

Przed emolientami (lub wraz z nimi, np. w jednej masce) warto zastosować humektanty. Należą do nich, np.:

  • gliceryna,
  • kwas mlekowy,
  • Propylene Glycol (substancja rozpuszczalna w wodzie,
  • promotor przenikania składników aktywnych4),
  • ekstrakt z papai,
  • ekstrakt z banana,
  • niacynamid,
  • ekstrakt z trzciny cukrowej.

kobieta

Czym wygładzić włosy? Kosmetyki na puszenie się włosów

Wygładzanie włosów to proces, który zależy w dużej mierze od tego, jak poprowadzona zostanie rutyna pielęgnacyjna. Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Zadbaj krok po kroku o odżywienie, nawilżenie oraz zabezpieczenie ich przed utratą wody oraz czynnikami zewnętrznymi i zniszczeniem.

Krok 1. Oczyszczanie skóry głowy

Pierwszy krok to w świadomej pielęgnacji włosów to zawsze mycie. Przy problemie puszących się włosów zastosuj delikatny Szampon wygładzający Garnier Fructis Macadamia Hair Food z olejem z orzechów makadamia. To emolient znany ze swoich silnych właściwości regeneracyjnych i odżywiających. Pozostawia na włosach też ochronny film. Oprócz niego w składzie znajduje się również olej kokosowy, lecytyna, witamina E oraz pochodną witaminy C.

szampon macadamia

Odpowiednim wyborem przy zniszczonych włosach będzie Odbudowujący Szampon Garnier Fructis Goodbye Damage z ekstraktem z olejku amli oraz płynną keratyną roślinną, które wykazują silne działanie regeneracyjne. Najlepiej stosuj go co kilka myć dla lepszego oczyszczania oraz wsparcia w odbudowie, np. kiedy włosy są matowe i puszące się po zabiegach stylizacyjnych na gorąco. Test instrumentalny wykazał, że ten kosmetyk (używany w parze z odżywką z tej samej linii) może naprawić 1 rok zniszczeń po 3 użyciach.

szampon

2. Odżywianie włosów

Niezwykle ważne będzie to, co nałożysz po myciu. Ten krok powinien być podstawą, ponieważ zapewni nie tylko wsparcie, jakiego potrzebują Twoje włosy, ale też ułatwi czesanie i stylizację. Odbudowująca odżywka Garnier Fructis Goodbye Damage to idealna para do szamponu. Będzie odpowiednia, kiedy puszenie się spowodowane jest zniszczeniami, ponieważ zawiera odbudowujące proteiny (keratyna roślinna, proteiny z cytryny). W składzie znajdują się też emolienty oraz humektanty (np. ekstrakty z trzciny cukrowej, zielonej herbaty, owocu jabłoni, amli).

odżywka

Odżywka do włosów puszących się i niesfornych Garnier Fructis Cocoa Butter Hair Food zapewnia humektantowo-emolientowe wsparcie dla puszących się włosów, które potrzebują nawilżenia. W formule znajdują się m.in. ochronne oleje z nasion słonecznika, jojoba i kokosowy, masło kakaowe oraz nawilżające humektanty takie jak gliceryna i ekstrakt z owocu papai.

odżywka kokos

Jeśli oczekujesz szybkich efektów, sięgnij po nowoczesną Błyskawiczną odżywkę lamelarną Garnier Fructis Hair Drink Banana z ultracienkimi lamelami, które mają zdolność uzupełniania ubytków we włosach. Nie tylko je odbudowują, ale też “polerują” i wygładzają. W składzie znajduje się m.in. ekstrakt z banana, gliceryna, kwas mlekowy (humektanty), olej kokosowy i lekkie emolienty oraz witamina E. Test instrumentalny wykazał, że po zastosowaniu odżywki włosy są 10 razy bardziej odżywione. Kosmetyk wystarczy nałożyć na całej ich długości, następnie wykonać 10-sekundowy masaż opuszkami palców, po czym spłukać.

odżywka banan

3. Dodatkowa pielęgnacja

Jeśli problem puszących się włosów jest bardzo nasilony i chcesz je wygładzić, możesz sięgnąć też po dodatkowe kosmetyki, np. Krem bez spłukiwania 10 w 1 Garnier Fructis Goodbye Damage. Jest wielozadaniowy, bo nie tylko błyskawicznie regeneruje, ale też chroni przed wysoką temperaturą do 230°C, łamaniem i uszkodzeniami. Skład jest niezwykle bogaty w dobroczynne składniki. Znajdują się tutaj m.in. proteiny kukurydziane, sojowe, pszeniczne, cytrynowe, emolienty (np. olej kokosowy) oraz humektanty (np. ekstrakt z trzciny cukrowej, liści zielonej herbaty, owocu amli, skórki cytryny, jabłka, niacynamid).

krem

Układając rutynę pielęgnacyjną pamiętaj też, że dobór składników PEH powinien uwzględniać warunki pogodowe, które mają wpływ na puszenie się włosów. Kiedy w powietrzu jest wysoka wilgotność (deszczowy, mglisty dzień) unikaj humektantów w dużych ilościach lub stosuj je wyłącznie z emolientami. Niekorzystnie działać też będzie nadmiar protein. Idealna pielęgnacja powinna opierać się wtedy na odżywkach i maskach z olejami i masłami. Możesz zastosować też krem bez spłukiwania.

Kiedy w powietrzu jest sucho (np. zimą lub kiedy spędzasz dużo czasu w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach) wybierz kosmetyki humektantowo-emolientowe oraz dodaj umiarkowane ilości protein.

Podczas upałów zmniejsz nieco ilość humektantów i protein, a zwiększ emolientów. Pamiętaj o zabezpieczeniu końcówek, np. kremem bez spłukiwania.

W okresach przejściowych dbaj o równowagę PEH. Używaj produktów zawierających humektanty, emolienty i proteiny w odpowiednich proporcjach. W wietrzne dni zastosuj emolienty, aby włosy nie chłonęły wilgoci z otoczenia ani nie traciły jej na skutek wysuszenia.

1. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/propylene-glycol-distearate/,

2. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/dicaprylyl-carbonate/,

3. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/dicaprylyl-ether/,

4. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/propylene-glycol/.