Pocenie się w nocy - najczęstsze przyczyny. Jak sobie radzić? Pocenie się w nocy - najczęstsze przyczyny. Jak sobie radzić?

Pocenie się w nocy - najczęstsze przyczyny. Jak sobie radzić?

Na pewno każdy, kto choć raz w życiu przechodził gorączkę, doświadczył również pocenia się w nocy. W tego typu sytuacjach są one zjawiskiem całkowicie naturalnym. Nocne poty mogą wiązać się również ze stresem lub wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Czasem są objawem poważnej choroby. Jeśli więc doświadczamy nocnego pocenia się, dobrze jest wiedzieć, co jest prawdziwą przyczyną tego zjawiska oraz jak sobie z nim radzić.

Spis treści:

 1. Pocenie się w nocy - najczęstsze przyczyny
 2. Termoregulacja a nocne poty
 3. Domowe sposoby na nocne pocenie się
 4. Pocenie się w nocy - antyperspirant czy dezodorant?

Pocenie się w nocy - najczęstsze przyczyny  

 

Charakterystycznym objawem nocnych potów jest to,  że po obudzeniu orientujemy się, że zarówno pidżama jak i pościel, w której spaliśmy są mokre nawet wtedy, gdy spaliśmy w chłodnym pomieszczeniu. Jak odróżnić nocne poty, które mogą być objawem wielu poważnych chorób od zwykłego spocenia się podczas snu? 

Przede wszystkim warto jest zastanowić się nad warunkami, jakie sobie stwarzamy przed pójściem spać- czy na pewno temperatura otoczenia jest komfortowa, czyli odpowiednio niska, czy pomieszczenie zostało wywietrzone przed snem, czy w pomieszczeniu nie jest duszno. Warto zwrócić również uwagę na odzież- czy nie mamy zbyt grubej odzieży do snu. Jeżeli wszystkie te czynniki zostały sprawdzone, a pościel i piżaa robią się mokre od naszego potu, wówczas możemy uznać ten objaw za alarmujący. Jakie są najczęstsze przyczyny tego zjawiska?

 • Infekcja z gorączkąGorączka jest częstym objawem towarzyszącym infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Organizm w ten sposób reaguje na stany zapalne, bowiem podniesienie własnej temperatury może zwalczyć niektóre patogeny, które giną w wyższej temperaturze. To naturalna reakcja obronna. Jeśli temperatura ciała jest zbyt wysoka, nasze ciało próbuje się schłodzić właśnie poprzez wydzielanie potu, które ma za zadanie obniżyć temperaturę.
 • Nadmierny stres - Stres jest częstym zjawiskiem. Kiedy występuje, organizm ewolucyjnie reaguje słynnym „walcz lub uciekaj”. To sprawia wyrzut adrenaliny, czyli hormonu stresu, który z kolei wzmaga pocenie się.
 • Kawa, tytoń i inne używki - Nawet pozornie niewinne ilości alkoholu lub jedna kawa za dużo wypita w ciągu dnia mogą powodować nadmierne pocenie się. Kofeina jest jednym ze stymulatorów, co oznacza, że zwiększa aktywność układu nerwowego, który często reaguje podniesieniem temperatury ciała i tym samym zwiększeniem produkcji potu. Podobnie jest z nikotyną i alkoholem. Palenie papierosów dodatkowo podnosi temperaturę ciała, co również zwiększa produkcję potu.
 • Menopauza - Menopauza to etap w życiu kobiety, który wiąże się z zakończeniem miesiączkowania i tym samym spadkiem produkcji hormonów płciowych takich jak estrogen. Hormony te wpływają na regulację temperatury ciała przez mózg, więc ich spadek może powodować zaburzenia tej regulacji, tym samym reagując uderzeniami gorąca lub nocnymi potami, którym mogą towarzyszyć duszności czy kołatanie serca.
 • Antyperspirant w kulce dla mężczyzn Garnier MEN Magnesium Ultra Dry 72h również zawiera w swojej formule tlenek magnezu. Chroni przed przykrym zapachem, neutralizuje bakterie obecne w pocie i chroni przez 72 godziny. Przyjmowanie niektórych leków - Niektóre leki mogą wpływać na zwiększoną potliwość, w tym na nocne poty. Należą do nich niektóre leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, leki na cukrzycę, leki kardiologiczne, leki na nadciśnienie czy leki hormonalne.

Wśród innych przyczyn, na które mogą wskazywać nocne poty najczęściej wymienia się również: niektóre nowotwory, chłoniaki, gruźlicę, hipoglikemię, zakażenie wirusem HIV, reumatoidalne zapalenie stawów,  histoplazmozę, zespół stresu pourazowego, otyłość, bezdech senny i wiele innych. Nocne poty u mężczyzn często wiążą się także z chorobami sercowo-naczyniowymi, otyłością brzuszną oraz zmianami hormonalnymi, szczególnie w okresie andropauzy. 

 

Termoregulacja a nocne poty

 

Czym jest termoregulacja? Jest to jedno z podstawowych zjawisk, które zapewnia utrzymanie homeostazy, czyli równowagi, w naszym organizmie. To właśnie dzięki termoregulacji nasze ciało utrzymuje każdego dnia mniej więcej taką samą temperaturę. To równocześnie bardzo skomplikowany i bardzo ważny proces. Obejmuje niezwykle istotne obszary takie jak utrzymanie stałego ciśnienia tętniczego we krwi, stałego pH płynów w naszym ciele, a nawet stałej ich objętości. Centrum tego procesu znajduje się w podwzgórzu w naszym mózgu, które często nazywane jest „termostatem organizmu”.

termoregulacja a pocenie się w nocy

 

Pocenie się jest jednym z elementów mechanizmu termoregulacji. Dzięki niemu ciało pozbywa się nadmiaru ciepła. Może się go pozbyć poprzez skórę, oddać otoczeniu. Wówczas zaczynamy się pocić, by ochłodzić skórę. W ten sposób pocenie się jest naturalnym procesem każdego zdrowego organizmu i nie musi oznaczać niczego, co może nas niepokoić.

Nocne poty związane z naturalnymi procesami regulowania temperatury ciała najczęściej występują, gdy mamy do czynienia z gorącymi nocami, śpimy w niedostatecznie ochłodzonym i wywietrzonym pomieszczeniu. Temperatura naszego ciała naturalnie delikatnie obniża się wieczorem, by przygotować organizm do procesów regeneracyjnych w ciągu nocy. Gdy podnosi się przez zbyt wysoką temperaturę otoczenia, zaczynamy się pocić.

 

Domowe sposoby na nocne pocenie się

 

Czy możemy we własnym zakresie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych potów? W wielu przypadkach tak. Jest to szereg kilku prostych, może z pozoru nawet mało istotnych rzeczy, dzięki którym termoregulacja naszego organizmu nie ma dodatkowych wyzwań w ciągu nocy, a co się z tym wiąże - znacznie mniej się pocimy.

 • Higiena snuHigiena snu to termin, który oznacza zestaw nawyków i przyzwyczajeń, które mają na celu podnieść jakość snu i go wydłużyć. Dzięki niej nasz organizm dostaje szansę na to, by odpowiednio wypocząć i zregenerować się bez zakłóceń. Należą do niej między innymi zapewnienie sobie optymalnych warunków do snu czy zadbanie o zdrowy tryb życia w ciągu dnia.
 • Wietrzenie sypialni - Wietrzenie sypialni nie tylko pozwala na „wpuszczenie świeżego powietrza”, ale przede wszystkim na zapewnienie odpowiedniej temperatury. Przyjmuje się, że w pomieszczeniu, w którym śpimy warto zachować od 16 do 19°C.
 • Materiały i ich grubość – pościel i pidżama - Dotyczy to zarówno kołdry i poduszki, pościeli, jak i odzieży, w której śpimy. Warto dostosować grubość, splot i rodzaj materiału, z których są wykonane do pory roku i panującej na zewnątrz temperatury. Latem warto zrezygnować z ciężkich i grubych tekstyliów na rzecz tych bardziej przewiewnych. Dzięki temu nie ocieplamy dodatkowo naszego ciała i pocimy się znacznie mniej.
 • Aktywność fizyczna w ciągu dnia - Aktywność fizyczna w ciągu dnia również może wpłynąć na ograniczenie nocnego pocenia się. Nie tylko pomaga nam utrzymać organizm w dobrym zdrowiu ogólnym, ale również wyładować stres, dostarczyć organizmowi świeżego powietrza, rozluźnić mięśnie.
 • Ograniczenie używek - Warto ograniczyć używki zażywane w ciągu dnia, szczególnie te, które są stymulantami układu nerwowego. Nie przesadzajmy więc z ilościami nikotyny, kofeiny czy alkoholu.
 • Unikanie ciężkich potraw przed snem - Nasz organizm powinien w ciągu nocy wypocząć i zregenerować się. Jeśli tuż przed snem zjemy coś ciężkiego, nasze ciało będzie w ciągu nocy zajęte trawieniem. Towarzyszące temu procesy mogą wpłynąć na nadmierne pocenie się.

Do innych dobrych praktyk wpływających na jakość snu, a jednocześnie mogących ograniczyć nocne pocenie się należą między innymi ograniczenie spędzania czasu przed ekranami emitującymi niebieskie światło, odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, techniki relaksacyjne, które pomogą nam pozbyć się nagromadzonego w ciągu dnia stresu.

Kiedy uda nam się wprowadzić te wszystkie, zdrowe zwyczaje, a nocne pocenie będzie występować i nas niepokoić, należy udać się do lekarza, by zdiagnozować ich przyczynę.

  

Pocenie się w nocy - antyperspirant czy dezodorant?

używanie antyperspirantu

 

Używanie antyperspirantu lub dezodorantu w celu wyeliminowania nocnych potów nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Może się jednak sprawdzić w niektórych okolicznościach. Jakich? Przykładowo jeśli wiemy, że czeka nas upalna letnia noc, nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie właściwych warunków do spania, wychłodzić pokoju a ryzyko nocnego pocenia się jest wysokie, możemy użyć antyperspirantu lub dezodorantu w celu wyeliminowania przykrego zapachu i zapewnienia sobie komfortu.

Polecane produkty:

 

 

 

Antyperspirant dla kobiet w kulce Garnier Mineral Magnesium Ultra Dry 72h w swojej formule zawiera między innymi tlenek magnezu (tak zwaną magnezję), który absorbuje 4 razy więcej wody niż talk i neutralizuje obecne w pocie bakterie. Chroni przed potem przez 72 godziny i nie wywołuje podrażnień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antyperspirant w kulce dla mężczyzn Garnier MEN Magnesium Ultra Dry 72h również zawiera w swojej formule tlenek magnezu. Chroni przed przykrym zapachem, neutralizuje bakterie obecne w pocie i chroni przez 72 godziny.