Antyperspirant dla mężczyzn – czym kierować się przy wyborze?

Dowiedz się, jak zapewnić sobie ochronę przed potem. Jaki antyperspirant dla mężczyzn będzie najlepszy na co dzień? Znajdź kosmetyk idealny!

Jak usunąć plamy z potu?

Ochrona przed potem to dla wielu osób niezwykle istotny element codziennej pielęgnacji. Łatwy dostęp do kosmetyków zapewniających nam uczucie świeżości i komfort na wiele godzin sprawia, że rzadziej obawiamy się występowania nieestetycznych plam potu, które bywają widoczne na ubraniach. Najczęściej wybierany jest głównie antyperspirant dla mężczyzn, który gwarantuje świeżość przez wiele, wiele godzin. Ochrona to jedno, ale codzienny komfort także ma znaczenie. Ale który antyperspirant będzie najlepszym możliwym wyborem?

Czemu panowie sięgają po antyperspirant dla mężczyzn?

Kosmetyk znany nam jako antyperspirant na stałe zagościł w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez użycia przynajmniej takiej ochrony. Produkty tego rodzaju są dosyć specyficzne, gdyż używa się ich w okolicach pach. To właśnie tutaj nasze gruczoły potowe pracują niezwykle intensywnie bez względu na porę roku. 

Pocenie się jest naturalnym procesem, podczas którego nasz organizm próbuje wyrównać temperaturę ciała. Innym powodem jest próba przywrócenia właściwego pH skóry. Kropelki potu mogą być dostrzegalne na różnych częściach ciała, w tym także na dłoniach czy stopach, jednak to właśnie w okolicach pach stosujemy kosmetyki zapobiegające powstawaniu przykrego zapachu. Dlaczego? Otóż są to miejsca, w których dostęp świeżego powietrza jest utrudniony. Skóra wolniej wysycha, przez co może dochodzić do sytuacji, w której namnażają się bakterie. Aby tego uniknąć lub aby zamaskować nieprzyjemną woń, sięgamy właśnie po popularny antyperspirant dla mężczyzn.

Mity dotyczące pocenia

Powstało wiele mitów dotyczących procesu zachodzącego w naszym ciele, jakim jest pocenie. Niektórzy twierdzą, że stosując kosmetyki ochronne pod pachami, sprawimy, że wzmożemy pracę gruczołów łojowych w innym miejscu. Nie jest to jednak prawdą. Tak samo jak to, że zawsze pocimy się tak samo – tutaj znaczący wpływ ma nie tylko nasz wiek, ale także stan gospodarki hormonalnej. 

Nie jest też prawdą, że niektórzy zdrowi ludzie po prostu się nie pocą. Może być to mniej zauważalne, ale jednak proces ten zachodzi. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, to jest to ściśle związane z występowaniem choroby znanej jako anhydroza, która bywa bardzo niebezpieczna. 

Jednak jeden z najpopularniejszych mitów mówi o tym, że przy wzmożonym poceniu możemy chudnąć. W zupełności nie jest to prawdą. Sama produkcja potu nie sprawia, że tracimy tkankę tłuszczową. Skąd więc takie wnioski? Podczas intensywnego treningu rzeczywiście nasze gruczoły pracują bardzo intensywnie, ale spadek kilogramów związany jest z zupełnie innymi procesami zachodzącymi w naszym ciele.

Antyperspirant dla mężczyzn a wersja dla kobiet – różnice

Nie każdy wie, że pocenie u kobiet wygląda nieco inaczej niż u mężczyzn. Warto zaznaczyć, że panowie pocą się częściej i intensywniej, a jest to związane z tym, że ich ciała zazwyczaj są bardziej umięśnione, a to sprawia, że organizm ma większą potrzebę obniżenia temperatury. Kluczowe znaczenie mają również hormony, ponieważ testosteron sprawia, że gruczoły potowe pracują zupełnie inaczej.

Zarówno antyperspirant dla mężczyzn, jak i wersja dla kobiet to preparaty równie skuteczne. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu, ale nie tylko.

Czym różni się antyperspirant dla mężczyzn od dezodorantu?

Warto wspomnieć coś więcej o rozróżnieniu produktów na dezodoranty i antyperspiranty. W przypadku tych drugich najczęstsze skojarzenie to produkt o formule żelowej, który bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i szybko wysycha. Jak się jednak okazuje, antyperspirant dla mężczyzn może też występować pod postacią sprayu, a nie tylko jako roll-on

Jednak to nie rodzaj aplikacji ma tutaj znaczenie. Działanie także jest nieco inne, a co za tym idzie – różnice zauważalne są też w składzie. Antyperspirant dla mężczyzn to produkt przeznaczony dla tych osób, u których pocenie jest niezwykle uciążliwe. Kosmetyk ma nie tylko maskować przykry zapach i odświeżać okolice pod pachami, ale jego głównym zadaniem jest zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Jak to możliwe? 

Jeżeli chodzi o antyperspirant, to w jego składzie występują składniki, których zadaniem jest zwężenie ujść gruczołów. W rezultacie przez dłuższy czas czujemy się świeżo. Na naszym ubraniu rzadziej pojawiają się też nieestetyczne plamy. Po takie kosmetyki sięgają bardzo często osoby uprawiające sport – ale nie tylko. Antyperspirant dla mężczyzn przeznaczony jest też na specjalne okazje (ważne wyjścia, podczas których chcemy czuć się komfortowo przez wiele godzin) oraz w trakcie aktywności fizycznej. Tak naprawdę możemy używać go codziennie, niezależnie od pory roku.

Podsumowując – dezodoranty przede wszystkim maskują nieprzyjemny zapach, który może występować przy poceniu. Nie są jednak w stanie wyeliminować plam pojawiających się w miejscach, gdzie materiał ociera się o gruczoły potowe. Tymczasem antyperspirant nie tyle wpływa na sam zapach, ile sprawia, że nie obawiamy się już nadmiernej produkcji potu. Ma też właściwości antybakteryjne. 

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Tak naprawdę to, jaką decyzję podejmiemy, zależy głównie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Antyperspirant dla mężczyzn cieszy się taką samą popularnością, co wspomniany już dezodorant. Czasami, gdy potrzebujemy nieco większej ochrony, co wiąże się albo z trybem naszego dnia, albo z naturalnymi skłonnościami do nadpotliwości, lepiej wybrać silniejszą ochronę i czuć się pewnie przez wiele długich godzin.

Dezodoranty idealnie sprawdzą się w te dni, kiedy bardzo skuteczna ochrona przed poceniem nie jest nam szczególnie niezbędna. Możemy używać ich w domu, gdy zapewne nie będziemy narażeni na szczególne sytuacje, kiedy nasze gruczoły łojowe będą pracować bardzo intensywnie. Ten kosmetyk jest idealny dla osób, które z natury nie mają problemów z nieestetycznymi plamami na ubraniach, ale chciałyby zamaskować nieco nieprzyjemny zapach. 

Antyperspirant dla mężczyzn to kosmetyk znacznie skuteczniejszy, ponieważ jego skład został dobrany w taki sposób, aby nie tylko zmniejszać namnażanie bakterii, ale także regulować pracę gruczołów łojowych. Panowie na pewno docenią antyperspirant Mineral Invisible BWC Roll-on Men. Jest delikatny dla skóry, pozostawia po sobie świeży, męski zapach, a do tego nie brudzi ubrań. A dla osób, które potrzebują naprawdę skutecznej ochrony przez wiele godzin, zaleca się wybór Antyperspirantu dla mężczyzn Magnesium Ultra Dry 72H Spray. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu możliwości tlenku magnezu.

Ochrona przeciw poceniu – czym kierować się podczas zakupów?

Nie jest łatwo zdecydować się na jeden produkt, dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie więcej niż jednej sztuki tego kosmetyku. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać silniejsze działanie lub zdecydować się na nieco innych zapach. Podczas zakupów niekoniecznie powinniśmy kierować się ceną. Nie przesądza ona o skuteczności preparatu, ponieważ wszystkie produkty z tej kategorii naprawdę działają. 

Jak poprawnie aplikować antyperspiranty?

Aby uzyskać możliwie jak najlepszą skuteczność stosowanych produktów, powinniśmy zadbać o poprawne ich aplikowanie. W tym przypadku zaczynamy zawsze od oczyszczenia obszaru skóry. Jeżeli koniecznie chcemy ogolić rejon pod pachami, to czynność tę należy wykonać wcześniej. Nie jest zalecane nakładanie kosmetyków na miejsca, które chwilę wcześniej zostały podrażnione, a dzieje się tak w przypadku użycia golarki lub plastrów. 

Pamiętajmy, aby myć skórę dokładnie. Nie należy jednak zbytnio jej pocierać, ponieważ to również może prowadzić do jej uszkodzenia. Przy użyciu ręcznika osuszamy pachy. Teraz można przystąpić do aplikacji kosmetyku. Antyperspirant rozprowadzamy w rejonie, który chcemy uchronić przed nadpotliwością. 

Jeżeli produkt jest w formie sprayu, to oddalamy go od skóry, a następnie z odległości nie mniejszej niż 15 cm staramy się zaaplikować kosmetyk. Pozostawiamy do wchłonięcia. Jeżeli formuła jest żelowa, to zapewne znajduje się w opakowaniu, które znane jest jako roll-on. Tutaj wystarczy jedynie przyłożyć kulkę do ciała, a następnie delikatnie przeciągać ją w wybranym obszarze. Następnie powinniśmy odczekać dłuższą chwilę, zanim nałożymy ubranie. Preparat musi wyschnąć i wchłonąć się, dzięki czemu zachowa swoje właściwości i nie ubrudzi materiału. Jest to ważne również z jeszcze jednego względu – tkanina mogłaby zetrzeć zaaplikowany chwilę produkt i zmniejszyć jego skuteczność. 

Należy pamiętać, aby podczas wieczornego prysznica dokładnie usunąć ze skóry antyperspirant dla mężczyzn. Dlaczego? W nocy nasza skóra powinna oddychać, a produkt mógłby blokować gruczoły.