Dezodorant dla mężczyzn Antyperspirant dla mężczyzn

Antyperspirant dla mężczyzn – czym kierować się przy wyborze?

Antyperspirant dla mężczyzn – czym kierować się przy wyborze? subtitle

Chociaż pocenie się jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, jego nadmierna obfitość może skutecznie obniżyć nasz komfort i samoocenę. Ten problem dotyka głównie mężczyzn, u których z zasady występuje większa potliwość. Na całe szczęście istnieją takie produkty jak antyperspirant dla mężczyzn, które mogą skutecznie poradzić sobie z przykrym zapachem i plamami na ubraniach. W tym artykule przyjrzymy się tematowi nadmiernego pocenia i odpowiemy na pytanie, jak wybrać skuteczny antyperspirant.

Pocenie się – najczęstsze mity

Na samym wstępie warto rozwiać mity związane z poceniem, gdyż wokół tego tematu narosło wiele półprawd i niedomówień. Jedną z najczęściej rozpowszechnianych plotek odnośnie do tego zjawiska jest to, że niektórzy w ogóle się nie pocą. Oczywiście jest to nieprawda – potliwość jest zupełnie naturalnym zjawiskiem w każdym organizmie, które służy procesowi jego termoregulacji. Oczywiście obfitość potu może być różna, ponieważ zależy to od czynników takich jak nasza dieta, aktywność fizyczna czy geny, jednak nie ma na świecie zdrowych ludzi, których organizm nie produkowałby potu. Problem ten może jednak dotykać osoby, które cierpią na anhydrozę, czyli wyjątkowo specyficzną i niebezpieczną chorobę.

Kolejny często spotykany mit dotyczy antyperspirantów. Zakłada on, że w momencie aplikacji antyperspirantu na skórę pod pachami sprawimy, że gruczoły potowe w innych miejscach na ciele zaczną produkować więcej potu. To stwierdzenie także jest nieprawdą, jako że wydzielanie potu w naszym organizmie zawsze jest takie samo i zależy od hormonów oraz naszej genetyki.

Czy nadmierne pocenie może sprawić, że stracimy zbędne kilogramy? To także jest mit, gdyż to zjawisko nie ma żadnego związku z komórkami tłuszczu w naszym ciele. Nie zmienia to faktu, że po solidnym wysiłku lub wizycie w saunie możemy być trochę lżejsi, ponieważ wraz z potem z naszego organizmu zostanie wydalona również woda. Jest to jednak nieznaczna ilość, którą bez problemu uzupełnimy, pijąc wodę.

Na koniec tego wątku warto dodać jeszcze jedną ciekawostkę dotyczącą nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmiernym poceniem. Pot sam w sobie jest bezwonny, a na pojawianie się jego przykrego zapachu mają wpływ bakterie, które bytują na naszej skórze.

Przyczyny nadmiernego pocenia się

Dlaczego niektórzy muszą zmagać się z nadmiernym wydzielaniem potu, a innych ten problem dotyka w mniejszym stopniu? Przyczyn tego zjawiska jest niestety całkiem dużo i mogą się one znacznie od siebie różnić, przez co możemy mieć kłopot z rozpoznaniem, co wywołuje u nas taką reakcję.

Podstawowym winowajcą są gruczoły potowe, a konkretnie ich ilość. Jest ona uzależniona od naszych genów i przyjmuje się, że przeciętna osoba ma ich na skórze od 1,5 do 5 milionów. Jak widać, widełki pomiędzy tymi wartościami są całkiem duże, więc nadmierne pocenie może być spowodowane po prostu indywidualną budową naszego organizmu.

Nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki wpływa na ten proces w naszym ciele. Jakie czynniki mogą sprzyjać obfitemu wydzielaniu potu? Są to przede wszystkim:

 • niewłaściwa dieta – niektóre produkty spożywcze, takie jak alkohol, ostre przyprawy czy kawa mogą wpływać nie tylko na ilość potu, ale także na towarzyszący mu nieprzyjemny zapach;
 • wysiłek fizyczny – przeciętnie człowiek może wyprodukować nawet 750 mililitrów na dzień, jednak ta ilość ulegnie znacznemu zwiększeniu podczas męczącej aktywności. Przykładowo ktoś, kto bierze udział w maratonie, może wyprodukować w tym czasie nawet kilka litrów potu;
 • choroby układu krążenia;
 • akromegalia;
 • niektóre choroby płuc;
 • cukrzyca;
 • choroba Parkinsona;
 • zażywanie niektórych leków;
 • stres – styl naszego życia i stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, będzie mógł sprawić, że zwiększy się nasza potliwość;
 • zmiany hormonalne.

Antyperspirant dla mężczyzn – skuteczny sposób na kontrolę potu

Każdy pan, który zmaga się z nadmierną potliwością, powinien w pierwszej kolejności postawić na skuteczny antyperspirant dla mężczyzn. Antyperspiranty bywają wręcz nieocenione, jeśli chcemy zapewnić sobie odpowiednie uczucie świeżości. W jaki sposób właściwie działają te kosmetyki?

Zasada działania tych produktów jest niezwykle prosta i skuteczna. Antyperspirant męski i damski zawierają w sobie związki glinu, które są w stanie czasowo zaczopować nasze gruczoły potowe. Oznacza to, że chociaż zjawisko pocenia będzie występowało dalej, to powstały pot nie będzie w stanie wydostać się na zewnątrz naszej skóry, co pomoże nam zachować przyjemny zapach i uniknąć plam na ubraniach.

Antyperspirant dla mężczyzn i kobiet – czym się różnią?

Co różni antyperspirant męski od antyperspirantów przeznaczonych dla pań? Podstawową różnicą jest ich formuła. Kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn mają zazwyczaj mocniejsze i trwalsze działanie, gdyż to statystycznie panowie pocą się bardziej. Wynika to nie tylko z większej masy mięśniowej, która potrzebuje lepszej termoregulacji, ale także z różnic hormonalnych.

Antyperspirant dla mężczyzn czy dezodorant – co wybrać?

Męskie antyperspiranty czy dezodorant męski – co będzie lepszym wyborem? Chociaż wielu z nas nie widzi większej różnicy pomiędzy tymi produktami, jest to spory błąd, gdyż różnią się one nie tylko sposobem aplikacji, ale także przeznaczeniem.

Jak już wiemy, antyperspiranty dla mężczyzn mają za zadanie zablokować ujście potu i tym samym przeciwdziałać plamom na odzieży i pochłaniać wilgoć, która może być źródłem dyskomfortu. Zadanie dezodorantów jest jednak zupełnie inne. Ich użycie pozostawia na naszej skórze przyjemny zapach, który będzie w stanie skutecznie zamaskować woń towarzyszącą potowi.

Na pytanie, czy lepiej będzie postawić na antyperspirant, czy męski dezodorant, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli naszym głównym problemem jest nieprzyjemny zapach, dobrym wyjściem będzie jego ukrycie za pomocą dezodorantu. Jeśli jednak nasz główny problem to nieestetyczne, żółte plamy na koszulkach, lepszym wyjściem mogą się okazać antyperspiranty.

Pamiętajmy też o tym, że oba te produkty świetnie się uzupełniają i z powodzeniem możemy je ze sobą łączyć.

Antyperspirant dla mężczyzn – jaki wybrać?

Wbrew pozorom wybór takiego kosmetyku, który w pełni odpowie na nasze indywidualne potrzeby, może się okazać dosyć problematyczny. Na rynku znajdziemy bardzo dużą ilość antyperspirantów, które różnią się od siebie formułą, sposobem aplikacji czy zapachem.

Rodzaje antyperspirantów

Najczęściej spotykanymi wariantami antyperspirantów są kosmetyki w sprayu, kulce i sztyfcie. Jakie są różnice pomiędzy nimi i który sprawdzi się najlepiej w naszej sytuacji?

Kosmetyk w kulce jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym produktem. Cechuje go wysoka skuteczność połączona z wygodną aplikacją.

Antyperspirant w sprayu na pierwszy rzut oka wygląda nieco jak dezodorant. Spray docenią przede wszystkim osoby, które cenią sobie wygodę, gdyż ten produkt jest niezwykle łatwy w aplikacji, jednak należy pamiętać o tym, że jego trwałość może być mniejsza niż w przypadku innych form tego kosmetyku.

Ostatnim najpopularniejszym rodzajem antyperspirantów są kosmetyki w sztyfcie. Taki produkt będzie najprawdopodobniej najtrwalszy i najbardziej wydajny, jednak jego aplikacja czasami powoduje plamy na ubraniach.

Jaki antyperspirant do wrażliwej skóry?

Panowie także mogą zmagać się problemem skóry wrażliwej. Dotyczy to zwłaszcza skóry pod pachami, która jest naturalnie delikatna i podatna na występowanie podrażnień na skutek depilacji. Jaki kosmetyk będzie najlepszym wyborem w takiej sytuacji?

Przede wszystkim panowie, którzy mierzą się z wrażliwą skórą, powinni unikać alkoholu w składzie swojego antyperspirantu. Żeby chronić delikatną skórę, warto postawić na naturalne składniki w naszych kosmetykach. Dobrym wyborem będzie tutaj hipoalergiczny produkt, np. naturalny dezodorant lub antyperspirant pozbawiony dodatkowych substancji zapachowych.

Antyperspirant a ślady na ubraniach

Właściwie każdy antyperspirant, nieważne czy jest on w formie roll-on, sprayu czy sztyftu, może zostawić ślady na naszej odzieży. Jakich składników w ich formule powinniśmy unikać, żeby nie mieć takich problemów?

Za powstawanie plam na ubraniach odpowiada nie tylko formuła naszego produktu, ale także wiele innych czynników, do których należy materiał, z jakiego wykonane są nasze koszulki czy ilość użytego kosmetyku. Nawet najlepszy antyperspirant może pozostawić plamy, jeśli nałożymy go zbyt dużo lub nie odczekamy paru chwil po jego nałożeniu, zanim założymy ulubioną koszulę. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu chwila przerwy pomiędzy użyciem antyperspirantu a ubraniem się.

Jeśli obawiamy się śladów na ubraniach po użyciu antyperspirantu, warto postawić na takie kosmetyki, których formuła pozwoli ich uniknąć, tak jak Antyperspirant Mineral Invisible BWC Roll-on Men. Pozwala on uniknąć przebarwień zarówno na białej, jak i czarnej odzieży, dodatkowo jego skład jest wyjątkowo delikatny i nie podrażnia skóry.

Antyperspirant a intensywny wysiłek fizyczny

Po jaki rodzaj antyperspirantu powinni sięgnąć panowie, którzy pracują fizycznie lub uprawiają sport? Dobrym wyjściem w tej sytuacji może się okazać sztyft. To przeważnie najlepszy antyperspirant dla tych, którzy ciągle są w ruchu.

Męski antyperspirant w sprayu także może się okazać dobrym pomysłem ze względu na wygodę jego nakładania. Dodatkowym plusem będzie fakt, że jego użycie roztoczy wokół nas przyjemny, męski zapach, który może nie będzie tak intensywny jak w przypadku dezodorantu dla mężczyzn, ale w dalszym ciągu wyczuwalny.

Dobrym wyborem dla wszystkich aktywnych mężczyzn będzie Męski antyperspirant Magnesium Ultra Dry 72H Roll on. To antyperspirant w kulce, który cechuje się nie tylko naturalnymi składnikami, ale także wysokim stopniem ochrony. Wraz z nim będziemy mogli czuć się odpowiednio świeżo nawet do 72 godzin, niezależnie od aktywności, jakiej się podejmiemy.

Antyperspirant dla mężczyzn – prawidłowa aplikacja

Na sam koniec zwróćmy uwagę na prawidłowe nakładanie naszego kosmetyku. Nawet najlepszy antyperspirant, który nie podrażnia skóry, może nie przynieść odpowiedniego efektu, jeśli zaaplikujemy go niepoprawnie.

Jak więc należy to zrobić? Każdy antyperspirant, niezależnie od tego, czy to roll-on, spray czy sztyft, powinno aplikować się na czystą i suchą skórę. Jeśli wcześniej była ona depilowana za pomocą golarki lub plastrów, przed nałożeniem produktu powinniśmy odczekać przynajmniej kilkanaście godzin, gdyż w innym wypadku możemy narazić się na podrażnienia skóry.

Jeśli nasz kosmetyk jest w formie sprayu, powinniśmy nakładać go z odległości przynajmniej 15-20 centymetrów od naszego ciała. Pozwoli to nie tylko chronić wrażliwą skórę pod pachami, ale także równomiernie rozprowadzić kosmetyk.

Przy wieczornym prysznicu pamiętajmy o dokładnym zmyciu produktu z powierzchni naszej skóry. Pozostawiony tam przez dłuższy czas będzie mógł utrudnić skórze właściwą termoregulację.

Bibliografia:

 1. Excessive sweating (hyperhidrosis), https://www.nhs.uk/conditions/excessive-sweating-hyperhidrosis/ [dostęp: 31.05.2022].

 2. Fedyczak Z., Antyperspiranty i dezodoranty – wyzwania i nowe możliwości, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2022, nr 1.

 3. Hyperhidrosis, https://medlineplus.gov/ency/article/007259.htm [dostęp: 31.05.2022].

Skowron M., Grabowska-Polanowska B., Faber J., Śliwka I., Analiza lotnych związków organicznych z powierzchni ludzkiej skóry, raport Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, 2014.