Antyperspirant w sprayu Antyperspirant w kulce

Rodzaje antyperspirantów – wybierz najlepszy

Antyperspiranty to kosmetyki znane od dawna z działania pozwalającego na utrzymanie długotrwałej świeżości. Sprawdź, który produkt wybrać!

Rodzaje antyperspirantów – wybierz najlepszy

Antyperspiranty to jedne z najpopularniejszych kosmetyków pozwalających na utrzymanie przyjemnego zapachu ciała i kontrolę potliwości. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne antyperspiranty, wśród których każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jakie rodzaje antyperspirantów możemy kupić i czym kierować się podczas ich wybierania?

Czym właściwie jest antyperspirant?

Antyperspirant jest preparatem chemicznym mających na celu tymczasowe blokowanie gruczołów potowych i zwalczanie bakterii, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu. Antyperspiranty są obecnie kosmetykami dostępnymi praktycznie wszędzie – w drogerii, w kiosku czy w supermarkecie. Ich duża dostępność oraz uniwersalność powodują, że są chętnie i często używane przez społeczeństwo. Trudno znaleźć osobę, która nie posiadałaby pod ręką chociaż jednego egzemplarza. Najchętniej sięgamy po antyperspirant latem, jednak większość z nas korzysta z takiego kosmetyku przez cały rok.

Antyperspirant a dezodorant – podobieństwa i różnice

Szukając produktów, które mają zapewnić nam świeżość, z pewnością zauważymy, że tuż obok antyperspirantów występują także dezodoranty. Czy to takie same preparaty? Teoretycznie ich przeznaczenie jest bardzo zbliżone, ponieważ to dzięki nim możemy czuć się komfortowo nawet przez cały dzień. Należy jednak podkreślić, że działanie tych kosmetyków jest różne. Dezodorant jedynie maskuje nieprzyjemny zapach potu, natomiast antyperspirant redukuje jego wydzielanie.

Tym sposobem, jeśli mamy problem z nadmierną potliwością lub też zależy nam na większej trwałości, to właśnie antyperspirant będzie lepszym wyborem. Dezodorant może sprawdzić się w chłodniejsze dni lub w przypadku, gdy nie możemy narzekać na zwiększoną produkcję potu. W ich przypadku dużą rolę odgrywają kompozycje zapachowe, tymczasem wiele antyperspirantów jest całkowicie bezwonnych, co przez dużą część osób uważane jest za prawdziwy atut.

Głównym składnikiem antyperspirantów są substancje bakteriobójcze, które mają za zadanie hamować rozwój bakterii znajdujących się na skórze. W związku z tym antyperspiranty przenikają w głąb skóry, by możliwie jak najbardziej ograniczyć wydzielanie potu. Dzięki temu możemy przez wiele godzin czuć się sucho, komfortowo i świeżo. Dobrze zaaplikowany antyperspirant utrzymuje się na skórze do momentu jego zmycia, dlatego na ochronę możemy liczyć nawet przed 24 godziny lub dłużej.

Jak wybrać idealny kosmetyk?

Dokonując wyboru między dezodorantem a antyperspirantem, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od kosmetyku? Jeśli zależy nam na mocnej ochronie przed potem, zdecydowanie lepiej postawić na antyperspirant. W określonych przypadkach można również posiadać oba te kosmetyki i po prostu stosować je zamiennie, w zależności od potrzeb.

Rodzaje antyperspirantów

Na rynku możemy nabyć rozmaite rodzaje antyperspirantów. Zanim dokonamy wyboru kosmetyku, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych możliwości, ponieważ w ten sposób dużo łatwiej będzie nam się zdecydować w trakcie zakupów.

Antyperspiranty w sprayu

To najpopularniejszy rodzaj antyperspirantu, który zdaniem wielu osób jest najwygodniejszy w użyciu. Produkt ma wówczas postać aerozolu, który rozpylamy na skórze przy pomocy atomizera z odpowiedniej odległości. Preparat szybko wysycha, w związku z czym po zaledwie kilku minutach od aplikacji możemy swobodnie założyć ubrania. Wybierając antyperspirant w sprayu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość, która często idzie w parze z dobrą marką producenta. Zdecydowanie należy wystrzegać się tanich antyperspirantów niszowych marek, ponieważ na ogół są nieskuteczne i szybko wietrzeją.

Antyperspiranty w kulce

Zwane także antyperspirantami typu roll-on. Produkt nie jest rozpylany, zamiast tego ma płynną postać. Jego nakładanie jest bardzo proste ze względu na starannie zaprojektowane opakowanie. Wystarczy przeciągnąć aplikatorem dwa razy po skórze, by nałożyć właściwą ilość antyperspirantu. To, co wyróżnia antyperspiranty w kulce, to zazwyczaj ich bardzo ergonomiczne opakowanie, które z łatwością zmieści się w bagażu – w związku z czym są chętnie zabierane na wyjazdy.

Antyperspirant w kulce z reguły wykazuje się większą skutecznością niż jego odpowiednik w sprayu, na dodatek może być on delikatniejszy dla skóry. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku trzeba nieco dłużej odczekać, aż kosmetyk dobrze się wchłonie.

Antyperspiranty w sztyfcie

Choć wydaje się, że ten rodzaj antyperspirantu nieco już odszedł do lamusa, to jednak wciąż jest chętnie wybierany przez duże grono osób. Dlaczego? Zdaniem znacznej części konsumentów to właśnie formuła sztyftu jest najwygodniejsza w użyciu. Dodatkowo tego rodzaju antyperspiranty bardzo często posiadają duże stężenie składników pielęgnujących, w tym nawilżających. Aplikacja przypomina tę, którą wykorzystujemy przy produktach w kulce – wystarczy przeciągnąć parę razy po skórze, uważając, by nie przesadzać z wysuwaniem sztyftu (może pęknąć).

Niestety należy zaznaczyć, że antyperspiranty w sztyfcie są najczęstszym winowajcą śladów na ubraniach. Trzeba zatem odczekać, by odpowiednio się wchłonęły i upewnić się, że nie pobrudzą naszej odzieży.

Blokery

Blokery są produktami o działaniu bardzo zbliżonym do antyperspirantów, jednak w odróżnieniu od nich wnikają w głąb skóry, a dokładnie w głąb kanałów potowych. Blokery są przeznaczone wyłącznie dla osób uskarżających się na nadmierną potliwość. Największą zaletą preparatu jest jego duża skuteczność, natomiast wadą częste powodowanie reakcji alergicznych. Należy pamiętać, że bloker można aplikować 1-2 razy w tygodniu na czystą skórę, najlepiej na noc.

Które antyperspiranty będą najlepsze?

Kiedy wiemy już, czego oczekujemy od kosmetyku i jaki rodzaj ochrony będzie dla nas odpowiedni, warto zapoznać się z produktami oferowanymi przez markę Garnier. Jeśli zależy nam na mocnej ochronie przed potem i ochronie skóry, idealny będzie antyperspirant Garnier Action Control 96h Clinically Tested, który łączy w sobie skuteczność i delikatność. Ten kosmetyk gwarantuje zabezpieczenie przed potem nawet do 96 godzin oraz nie pozostawia białych śladów na odzieży. W antyperspirancie znajdują się polifenole, które chronią komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Kosmetyki z serii Action Control są dostępne w sprayu i w kulce, w wersji dla kobiet i dla mężczyzn.

Ciekawą propozycję od Garnier stanowi linia antyperspirantów Magnesium Ultra Dry z absorpcyjnym tlenkiem magnezu, który pochłania 4 razy więcej wilgoci niż talk i oprócz tego neutralizuje bakterie. Wykorzystanie tlenku magnezu w produkcji antyperspirantów jest świetną alternatywą dla szkodliwych soli aluminiowych, co stawia kosmetyki z tej serii na wysokiej półce antyperspirantów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób o niższym poziomie potliwości, Garnier stworzył antyperspirant damski Mineral Invisible BWC Spray Woman, który odznacza się delikatnym zapachem doskonale maskującym nieprzyjemną woń.

Co na potliwość prócz dezodorantów i antyperspirantów?

Bardzo duży wpływ na potliwość i zapach naszego ciała ma prowadzony przez nas tryb życia. Jeśli w organizmie posiadamy nadmiar toksyn, pocimy się intensywniej, a zapach ciała jest zdecydowanie bardziej nieprzyjemny niż w normalnych warunkach.

Co możemy zrobić, żeby pocić się mniej obficie? Przede wszystkim należy unikać alkoholu i wysoko przetworzonej oraz ciężkostrawnej żywności. Ponadto trzeba dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprzez picie dużej ilości wody mineralnej. Inna ważną kwestią jest odzież. Znacznie lepiej sprawdzą się ubrania z naturalnych tkanin, takich jak np. bawełna, len czy wełna niż te uszyte ze sztucznych materiałów. Należy pamiętać, że czasami nadmierna potliwość jest objawem złego stanu zdrowia, np. zaburzeń hormonalnych, przy których niezbędna jest pomoc lekarska.