kobieta-nieprzyjemny-zapach-potu-1920x336 kobieta-nieprzyjemny-zapach-potu

Nieprzyjemny zapach potu jak go zniwelować?

Doskwiera Ci nieprzyjemny zapach potu pod pachami? Zastanawiasz się jak pokonać tego przeciwnika? Kliknij tutaj i już dzisiaj wygraj z brzydkim zapachem potu!

Nieprzyjemny zapach potu – jak go zniwelować?

Nadmierna potliwość to powszechny problem. Nieprzyjemny zapach potu przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a także znacznie obniża pewność siebie. Jest kilka sposobów, które warto wypróbować, ale podstawą jest odpowiednia higiena ciała i stosowanie dobrego dezodorantu. Poniżej podpowiadamy, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach – oto sprawdzone metody.

Funkcje potu a nieprzyjemny zapach

Organizm razem z potem wydala zbędne związki z przemian metabolicznych, np. amoniak czy kwas moczowy. Poza tym pot jest jednym ze składników naturalnej bariery skóry, która zabezpiecza ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych czy patogenami. Mimo że wydzielanie potu przez skórę jest naturalnym procesem i ma duże znaczenie dla utrzymania jej prawidłowego pH i właściwej temperatury ciała, zapach potu nie jest przyjemny. Bywa bardzo intensywny i wprawia nas w zakłopotanie, a często wywołuje nawet wstyd. Jak zlikwidować ten nieprzyjemny zapach?

Dezodorant na intensywny zapach potu

Przede wszystkim należy stosować dobry dezodorant lub antyperspirant zabezpieczający przed nadmierną potliwością. Jeśli interesuje cię najlepszy antyperspirant dla kobiet, sprawdź skład kilku kosmetyków, a także porównaj czas ich działania. W ofercie Garnier jest wiele antyperspirantów – np. Garnier Mineral Action Control, Pure Active, Ultra Dry, Neo itd. Dla żyjących aktywnie odpowiedni będzie preparat zapewniający ochronę przez 48 lub nawet 72 godziny – np. Garnier antyperspirant w kulce, sztyfcie lub spreju. Warto zwrócić uwagę na serię Active Dry, gdyż kosmetyki wzbogacono o Mineralite TM, minerał pochodzenia wulkanicznego skutecznie absorbujący brzydki zapach potu. Zapewni ochronę na co dzień, podczas treningu, w upalne dni czy w stresujących sytuacjach.

Intensywny zapach potu – czy na pewno?

Mimo że powszechnie tak się mówi, pot nie ma zapachu. U zdrowego człowieka gruczoły wydzielają pot składający się w 99 proc. z wody. Dopiero stres, choroba, dolegliwość i inne sprawiają, że zaczynają działać także tzw. gruczoły apokrynowe – to one są odpowiedzialne za produkcję potu zawierającego białko i tłuszcz. Te składniki są zaś cenne dla bakterii, które produkują związki powodujące nieprzyjemny zapach. Nadmierne pocenie może być efektem choroby (jak np. cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby), infekcji, zaburzeń hormonalnych, stanu zapalnego, niedoboru witamin, ale też mieć podłoże psychologiczne – często odpowiedzialny jest za to silny stres.

Domowe sposoby warte wypróbowania

Warto wspomnieć także o domowych metodach niwelowania zapachu potu – nie są one w 100 proc. skuteczne, ale mogą okazać się pomocne. Naturalne środki zapobiegające powstawaniu nieprzyjemnego zapachu to m.in. cytrusy (pomarańcza, cytryna), aloes, surowy ziemniak. Skuteczna może też okazać się soda oczyszczona – wystarczy wymieszać ją z wodą lub sokiem z cytryny i posmarować miejsce pod pachami, aby zapewnić sobie świeżość przez około 24 godziny. Trzeba też pamiętać o zastosowaniu wody perfumowanej lub toaletowej.