Antyperspirant dla kobiet antyperspirant dla kobiet header 768x420 wynik

Antyperspirant dla kobiet – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Nieprzyjemny zapach to problem, na który wpływ ma nadmierne wydzielanie potu. Okazuje się jednak, że mokre plamy pod pachami oraz brak poczucia świeżości to coś, z czym spotykają się również kobiety i także one marzą o jego eliminacji. Chociaż panowie pocą się rzeczywiście intensywniej i częściej, to jednak i panie nierzadko narzekają na brak pożądanego komfortu. Pomóc może w tym przypadku jeden z popularnych kosmetyków, czyli antyperspirant dla kobiet. Jak go stosować i jak możliwie zwiększyć jego działanie?

Pot – jak sobie z nim radzić?

Mokre plamy pod pachami, podrażnienia skóry, nieprzyjemny zapach – to wszystko może być efektem pocenia. Budowa ciała człowieka jest fascynująca, a jeszcze bardziej zaskakują nas funkcje poszczególnych narządów. Na przykład skóra ma chronić nas przed drobnoustrojami, produkować melaninę czy nawet brać udział w procesie termoregulacji. Co więcej, należy tutaj wspomnieć właśnie o gruczołach potowych. To właśnie one starają się regulować temperaturę organizmu. Gruczoły potowe sprawiają, że pojawia się wilgoć. Może ona charakteryzować się przykrym zapachem, a czasami też widocznością mokrych znaków na ubraniach.

Pot sprawia, że czujemy się nieświeżo i niekomfortowo, a mimo to jest nam potrzebny. Nie może być go jednak zbyt wiele. Dlatego szukamy sposobów, jak sobie z nim radzić. Ochrona przed poceniem to między innymi pielęgnacja ciała przeprowadzana we właściwy sposób oraz stosowanie kosmetyków, które zmniejszają wydzielanie potu bądź niwelują przykry zapach.

Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Dezodoranty damskie to kosmetyki, które mają piękny zapach. To ich największy atut. Kupimy je w formie kosmetyku z atomizerem. Są proste w użytkowaniu, a tego rodzaju specyfik nie podrażnia skóry i zapewnia uczucie świeżości. Jego zapach sprawia, że przez cały dzień nie wyczuwamy potu. Nie gwarantuje jednak takiej ochronę przed poceniem, jaką oferują właśnie antyperspiranty.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy naturalny dezodorant, czy antyperspirant, który będzie zawierał dobrej jakości, naturalne składniki (przykładowo wodę termalną), zawsze powinniśmy upewnić się, czy będzie on dla nas odpowiedni. Warto przeprowadzić test na skórze. Może się okazać, że najlepszy będzie wariant hipoalergiczny, ze zmniejszoną liczbą parabenów bądź niewielką zawartością alkoholu. Przy wrażliwej skórze popularne kategorie produktów nie zawsze są najlepsze. W ofercie Garnier dostępnych jest więc kilka propozycji, aby łatwiej było znaleźć taki produkt, po którego zastosowaniu uzyskamy zadowalające nas rezultaty.

Antyperspirant dla kobiet – jak działa?

Zarówno dezodoranty damskie, jak i antyperspiranty to produkty, które chronią przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, a w przypadku tych drugich – zmniejszą także ilość wydzielanego potu. Warto podkreślić, że nadmierna potliwość to problem, z którym zmaga się wiele osób, dlatego też nie jest to powód do wstydu. Warto jednak działać i dopasować do własnych potrzeb długotrwałą ochronę.

Jeżeli wybierzesz skuteczny antyperspirant, to będzie on wyróżniał się właściwościami, których nie mają dezodoranty. Tworzy on warstwę, która delikatnie czopuje gruczoły i w ten sposób ogranicza pocenie. Antyperspiranty są lżejsze niż blokery.

Jakie składniki zawiera antyperspirant dla kobiet?

Jeżeli chodzi o składniki, które znajdziemy w antyperspirantach, a które mają przeciwdziałać nadmiernej wilgotności w okolicach pach, to bardzo często są to związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (znane także jako Aluminium Chlorhydrate bądź też Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly). Jeżeli chodzi o produkty marki Garnier, tutaj zazwyczaj stosowany jest tlenek magnezu (czyli magnezji). Dodatkiem będą inne substancje aktywne, które będą miały właściwości nawilżające, kojące bądź regenerujące.

Rodzaje antyperspirantów dla kobiet

Antyperspirant, który zapewnia skuteczną ochronę, to kosmetyk, który może występować w kilku wariantach. Pierwszym z nich produkt w sprayu, który rozprowadzamy na powierzchni skóry z niewielkiej odległości. Ma wiele wspólnego z klasycznym dezodorantem. Przykładem może być Antyperspirant dla kobiet Magnesium Ultra Dry 72H Spray od marki Garnier. Przeznaczony jest dla tych pań, które oczekują od dezodorantu wysokiej skuteczności, jednocześnie będącego bezpiecznym dla skóry. Działanie opiera się na dodatku tlenku magnezu (tzw. magnezji), absorbującego 4x więcej wody niż talk.

Wariant w kulce ma zazwyczaj konsystencję nieco płynną, dzięki czemu łatwo jest rozprowadzić formułę na skórze. Tutaj za przykład może posłużyć Antyperspirant Garnier Magnesium Ultra Dry 72H Women Roll On. Również składnikiem aktywnym jest tutaj tlenek magnezu. Kosmetyk warto stosować rano na oczyszczoną skórę. Zapewnia ochronę na wiele godzin, neutralizuje obecne w pocie bakterie, a do tego jest bezpieczny w stosowaniu.

Trzecią dostępną opcją są antyperspiranty w sztyfcie, których konsystencja jest nieco bardziej zbita. Zarówno wariant w kulce, sztyfcie czy sprayu może być odpowiedni dla Twojej skóry. Skuteczny antyperspirant wchłania wodę, jest łagodny i nie pozostawia śladów na ubraniu.

Jakie właściwości może wykazywać antyperspirant?

Oprócz głównego działania antyperspirantu, jakim jest ochrona przed potem, warto podkreślić raz jeszcze, że niweluje on przykry zapach, jaki może wydzielać pot. Przy dobrej jakości produktach nie powinniśmy przejmować się również nieestetycznymi, żółtymi plamkami na ubraniu. Szukaj antyperspirantów, które nie tylko nie przesuszają okolic pach, ale nawet nawilżają skórę.

Jak prawidłowo stosować antyperspirant?

Jeżeli masz wrażliwą skórę, pamiętaj, aby antyperspiranty nakładać z zachowaniem ostrożności. Nie pocieraj zbyt mocno, a przed pierwszą aplikacją możesz wykonać próbę uczuleniową. To sposób, aby uniknąć podrażnień. Nigdy nie stosuj tego rodzaju produktu tuż po goleniu. Tyczy się to nie tylko skóry wrażliwej.

Kiedy aplikować antyperspiranty czy też dezodoranty? Kosmetyk będzie działał przez cały dzień, ale wtedy, gdy zaaplikujemy go na czystą skórę. W takim przypadku zapewnimy sobie skuteczną ochronę nawet w stresującej sytuacji. Skuteczne działanie osiągniesz w momencie, jeżeli tuż po aplikacji odczekasz, aż produkt się wchłonie. Dopiero wtedy można założyć ubrania.

Antyperspirant dla kobiet – podsumowanie

Jeżeli interesuje Cię uczucie świeżości, brak podrażnienia, białych śladów czy mokrych plam pod pachami – wybierz antyperspirant, który nie tylko pielęgnuje skórę, ale także zmniejsza ilość wydzielanego potu. Popularne kosmetyki z tej kategorii mogą występować w wariantach z atomizerem, w kulce czy sztyfcie. Sprawdź, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy!

Podczas wyboru warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim właściwościami produktu oraz innymi jego cechami. Na przykład w tego rodzaju kosmetykach znajdziemy substancje zapachowe. Może i nie są one tak silnie wyczuwalne jak perfumy, ale na pewno doskonale zamaskują przykry zapach, jaki wydzielany jest podczas pocenia. Warto samodzielnie zdecydować, czy interesuje nas produkt z aluminium, z dodatkiem alkoholu, taki który ma neutralny zapach czy ten, który będzie miał pielęgnował delikatną skórę tak, jak krem nawilżający.

Spośród znanych marek to właśnie firma Garnier posiada w swojej ofercie szeroki wybór kosmetyków, które sprawiają, że pocenie nie jest już naszym zmartwieniem. Delikatnie pielęgnują, odświeżają i przywracają pożądany komfort.

  1. W. Sawicki, J. Malejczyk, Histologia, HPZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2008.

  2. https://www.kosmopedia.org/co-jest-w-kosmetyku/antyperspiranty-i-dezodoranty/ [dost. 13.06.2022]