kobieta-nadmierna-potliwosc-1920x336 kobieta-nadmierna-potliwosc-768x420

Jak usunąć żółte plamy pod pachami?

Ubrania to istotna część naszego wizerunku. Niezależnie od tego, czy zakładamy je do pracy, szkoły, czy też nosimy po domu, chcemy czuć się w nich dobrze i komfortowo. Jednocześnie zależy nam na tym, aby służyły nam jak najdłużej i pozostały z nami przez wiele sezonów. Niestety, problemem, który bardzo często staje się przyczyną wyrzucania swojej odzieży, są nieestetyczne, żółte plamy pod pachami, które szczególnie widoczne stają są na jasnych i białych ubraniach. Ich obecność bardzo często spowodowana jest potem. Czy żółte plamy to rzeczywiście powód by pozbywać się swojej ulubionej koszuli? Dowiedz się, jak powstają żółte plamy oraz poznaj skuteczne sposoby na to, jak się ich pozbyć.

Skąd się biorą żółte plamy pod pachami?

Obecność żółtych plam pod pachami nie jest niczym przyjemnym. Są nieestetyczne, w przypadku jasnych tkanin łatwo zauważalne i po prostu niekomfortowe. Jednocześnie ich obecność jest w stanie sprawić, że nawet nasza ulubiona bluzka lub koszula powędruje na dno szafy. Jednak by wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić, należy zrozumieć, jakie czynniki są odpowiedzialne za ich obecność.

Główną przyczyną żółtych plam pod pachami jest pot, a dokładniej jego nadmiar. Nie jest on jednak jedynym winowajcą. Również to, w jaki sposób dbamy o swoją higienę osobistą, jakich kosmetyków i środków piorących używamy, a także to, jakie tkaniny nosimy, ma wpływ na obecność żółtych plam.

Wróćmy jednak do potu. Choć jego obecność dla wielu osób jest powodem do wstydu, nie należy zapominać o roli, jaka pocenie się odgrywa dla naszego organizmu. Przede wszystkim, wydzielany pot umożliwia właściwą termoregulację, dzięki czemu możemy utrzymać właściwą temperaturę ciała i ochronić organizm przed niebezpiecznymi skutkami przegrzania. Co więcej, w czasie pocenia się wydalamy zbędne produkty przemiany materii, jak mocznik czy kwas moczowy. Ich nadmiar w organizmie również może okazać się dla nas szkodliwy.

Żółte plamy na ubraniach a nadpotliwość

Gruczoły potowe możemy podzielić na ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich są rozmieszczone na powierzchni całego ciała, jednak są miejsca, w których ich nagromadzenie jest znacznie większe. Są to chociażby pachy czy okolice pachwin, w których znajdziemy także gruczoły apokrynowe. Gruczoły apokrynowe nie biorą udziału w termoregulacji

Pocimy się z różnych powodów. Może to być efekt wysiłku fizycznego, wpływu wysokiej temperatury czy też innych czynników, do których należy zaliczyć emocje i stresujące sytuacje. Pocenie się może wzmagać także spożywanie bardzo mocno przyprawionych potraw.

Niestety, zdarza się, że niektóre osoby pocą się znacznie intensywniej niż wymaga tego sytuacja czy też panująca temperatura. W takim wypadku najczęściej mamy do czynienia z nadmierną potliwością lub nadpotliwością. Nadpotliwość to problem, który może dotyczyć aż 3% populacji, niezależnie od płci czy też wieku.

Nadpotliwość definiuje się jako nadmierne wydzielanie potu, które znacznie przekracza fizjologiczne potrzeby naszego organizmu związane z termoregulacją i niezbędne do zachowania homeostazy. Niestety, nadmierna potliwość może w bardzo dużym stopniu wpływać na samopoczucie zmagających się z nią osób i znacznie obniżać komfort życia.

Jakie są przyczyny nadpotliwości? Może ona występować miejscowo, bez konkretnej przyczyny i dotyczyć dłoni, pach lub stóp. W takiej sytuacji mówimy o nadmiernej potliwości pierwotnej.

Wyróżnią się także nadmierną potliwość wtórną, której obecność może być powiązana z innymi problemami, jak stany chorobowe (choroby serca, endokrynologiczne, nowotworowe), stres, bezsenność czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami domowymi sposobami?

Walka z żółtymi plamami może wydawać się niemożliwa, jednak to tylko pozory. Dobra wiadomość jest taka, że żółtych plam pod pachami możesz pozbyć się już przy wykorzystaniu domowych sposobów. Co więcej, niezbędne do tego celu produkty z pewnością znajdziemy w każdym domu.

Domowe sposoby na żółte plamy pod pachami to pomocny sposób, który przydaje nam się szczególnie wtedy, kiedy nie mamy pod ręką innych środków na usuwanie plam. Co w takim razie będzie nam niezbędne do usuwania żółtych plam zarówno w przypadku białych, jak i kolorowych ubrań?

Przede wszystkim, chcąc pozbyć się żółtych plam z potu należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze, najważniejsze jest szybkie działanie. Im świeższa plama z potu, tym łatwiej będzie ją usunąć. Stare i zaschnięte żółte plamy pod pachami i zabrudzenia mogą okazać się większym wyzwaniem.

Ważne jest także to, aby nie prać w pralce ani nie prasować ubrań, na których znajdują się żółte plamy z potu. Postępując w ten sposób nie będziemy w stanie usunąć plamy, a tylko ją utrwalimy (np. wysoka temperatura żelazka). Dla niektórych osób kuszącym rozwiązaniem może okazać się użycie wybielacza. Tutaj należy jednak pozostać bardzo ostrożnym, gdyż nie można stosować go w przypadku kolorowych ubrań – może dojść do odbarwienia tkaniny.

Pierwszy sprawdzony domowy sposób to usuwanie plamy octem. Ocet spirytusowy to uniwersalny produkt, który znajdzie się w każdej kuchni. Jest naturalny i co ważny, bezpieczny dla tkanin, również tych kolorowych. Dlatego możesz używać go bez obaw o ich zniszczenie lub odbarwienie.

Jak usunąć żółte plamy za pomocą octu? W zależności od tego jak duża i świeża jest plama, możesz rozrobić go z wodą w proporcji 1:1, a następnie za pomocą ściereczki aplikować na plamę. Inny sposób – bezpośrednio zalej plamy octem, pozostaw na około 15 minut, a następnie wypierz ubranie.

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest soda oczyszczona. To kolejny produkt, który jest niedrogi i łatwo dostępny. W jaki sposób wykonać pastę z sody oczyszczonej na plamy pod pachami? To bardzo proste. Wystarczy, że sodę oczyszczoną połączysz w proporcjach 3:1 z wodą (w zależności od wielkości plamy wystarczą 2-3 łyżki sody oczyszczonej), a następnie powstałą papkę nałożysz bezpośrednio na plamę. Pastę z sody oczyszczonej pozostawiamy na minimum godzinę, a następnie pierzemy.

Innym sposobem, który najlepiej sprawdza się w przypadku białych ubrań może okazać się woda utleniona lub sok z cytryny. Cytryna znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających i warto skorzystać z nich w przypadku białych ubrań i żółtych plam pod pachami. Jak usunąć plamy za jej pomocą? Połącz 5 łyżek z soku z cytryny z wodą, a następnie wylej bezpośrednio na plamę.

Sprawdzone sposoby na żółte plamy pod pachami to także użycie wody utlenionej. To środek, który sprawdzi się nie tylko do odkażania ran, ale również w roli naturalnego wybielacza. Jak usunąć plamy z wodą utlenioną? Wodę utlenioną na żółte plamy pod pachami lepiej stosować tylko na białych, bawełnianych ubraniach. W przypadku kolorowych tkanin może spowodować ich odbarwienie.

Awaryjnym sposobem na żółte plamy pod pachami okaże się także wybielająca pasta do zębów. To dobre rozwiązanie w podróży, kiedy nie dysponujemy innymi środkami. Pastę do zębów wystarczy nałożyć bezpośrednio na plamę, wetrzeć szczoteczką do zębów i pozostawić tak na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu, nie zmywając pasty, włóż ubranie do pralki i wybierz odpowiedni program.

Jak zlikwidować żółte plamy z potu podczas prania?

Chociaż domowe sposoby na żółte plamy z potu cieszą się dużą popularnością i są zazwyczaj skuteczne, czasami może okazać się, że że użycie soku z cytryny lub pasty z sody oczyszczonej może okazać się nieskuteczne.

W takiej sytuacji mamy do wyboru gotowe środki wybielające, które możemy podzielić na tlenowe i chlorowe. Wybielacze tlenowe to dobre rozwiązanie również w przypadku kolorowych ubrań, gdyż są na tyle delikatne, że nie spowodują ich odbarwienia. Wybielacze chlorowe są znacznie bardziej skuteczne, jednak mogą okazać się zbyt agresywne dla delikatnych i kolorowych tkanin.

Jak usunąć żółte plamy z potu podczas prania? Zanim włożymy ubranie do pralki, warto odpowiednio wcześniej je zaprać i namoczyć w wodzie. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, jakiego proszku do prania używamy. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić efekt w trakcie prania, dodaj do odpowiednią ilość octu.

Sposób na żółte plamy pod pachami – dobranie właściwej odzieży

Jak zapobiegać żółtym plamom? Oprócz wydzielania potu bardzo ważny jest właściwy dobór odzieży. Również zbyt ciasne ubrania w okolicy pach mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale zwiększać ilość wydzielanego potu.

Zwróć uwagę, aby Twoje ubranie było przewiewne i najlepiej wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Bawełna, len, jedwab, a nawet wełna okażą się optymalnym wyborem.

Plamy z potu pod pachami? Dobierz właściwy kosmetyk

W dalszym ciągu zastanawiasz się, jak usunąć żółte plamy z Twoich ubrań? Zwróć uwagę na to, jakich kosmetyków do ochrony przed potem używasz. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to, po jakie produkty chroniące przed potem sięgamy, ma bardzo duże znaczenie w pojawianiu się nieestetycznych żółtych plam na ubraniach.

Po pierwsze, bardzo istotny jest właściwy dobór produktu. Jeśli Twoim problemem jest nadmierna ilość produkowanego potu, a nie brzydki zapach, sięgnij po antyperspirant. To kosmetyk, którego działanie polega na tymczasowym zablokowaniu gruczołów potowych i tym samym zmniejszeniu pocenia się.

W tym miejscu szczególnie polecamy Invisible BWC Spray Woman od Garnier. To nie tylko skuteczny antyperspirant mineralny, który chroni przed potem, ale jednocześnie zabezpiecza ubrania przed nieestetycznymi plamami. Produkt ma delikatny, przyjemny zapach, doskonale absorbuje wilgoć i nieprzyjemną woń, jednocześnie zapewniając uczucie świeżości.

Z kolei przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym polecamy Antyperspirant 72H Mineral Invisible BWC Spray Men. To kosmetyk odpowiedni do białych, czarnych i kolorowych ubrań, o szybkoschnącej formule. W przeciwieństwie do wielu innych męskich antyperspirantów nie niszczy tkanin i nie pozostawia żółtych plam na białych ubraniach. Odświeża, zapewniając uczucie komfortu, które trwa przez cały dzień.

Dla bardziej wymagającej i delikatnej skóry mamy także Antyperspirant przeciw żółtym plamom BWC Roll-on Women w kulce. Jest wygodny w aplikacji i równie skuteczny. Chroni skórę przed wilgocią, odświeża i niweluje obecność nieprzyjemnych zapachów. Co najważniejsze – nie pozostawia nieestetycznych, żółtych plam na ubraniach.

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami – zadbaj o higienę

Zastanawiasz się, jaki jest inny sposób na to, by usunąć żółte plamy? Oprócz odpowiedniej odzieży i dobrze dobranego antyperspirantu bardzo ważna jest prawidłowa higiena osobista. Regularny, chłodny prysznic i odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, jak i nasza dieta mogą wpłynąć na to, w jakich ilościach się pocimy.

By zapobiec żółtym plamom pod pachami ważna jest także właściwa aplikacja antyperspirantu. Ten powinien być nakładany zawsze na suchą i czystą skórę. Jeśli używamy antyperspirantu w spray'u, należy aplikować go z określonej odległości. Przed założeniem ubrania należy zawsze upewnić się, czy kosmetyk dobrze się wchłonął.

Nie zaleca się stosowania antyperspirantu na spoconą skórę lub na skórę, na której znajduje się już zaaplikowany produkt. Jeśli w ciągu dnia czujesz, że potrzebujesz odświeżenia, usuń nałożony wcześniej produkt za pomocą wilgotnej chusteczki i zaaplikuj go ponownie na suchą, czystą skórę.

Żółte plamy pod pachami – podsumowanie

Jak można zauważyć, zarówno nadpotliwość, jak i obecność żółtych plam pod pachami może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Żółte plamy na ubraniu są w stanie zniszczyć nawet najlepszą koszulę lub bluzkę, dlatego ważna jest świadomość, w jaki sposób się ich pozbyć. Na szczęście jest to możliwe przy użyciu produktów, które każdy z nas znajdzie w swoim domu.

Mimo to, w przypadku żółtych plam pod pachami kluczową rolę odgrywa zapobieganiu ich pojawianiu się. Stąd właściwa higiena osobista, noszenie odpowiedniej odzieży oraz dobrze dobrany kosmetyk chroniący przed potem są w stanie skutecznie uchronić nas przed żółtymi plamami.

Bibliografia:

  1. A. Lis-Święty Nadmierna potliwość pierwotna – aktualne możliwości terapeutyczne, [w:] Dermatologia po Dyplomie, 2015.

  2. J. Sazanów-Lubelski, B. Bergler-Czop, P. Barasińska, Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia [w:] Przegląd Dermatologiczny 105 (4), 2018.