Dezodorant a antyperspirant Antyperspirant a dezodorant

Dezodorant a antyperspirant – różnice i sposób działania

Dezodorant a antyperspirant, mimo podobnego zastosowania, mają nieco inne działanie. Sprawdź, jakie są różnice i jak wybrać najlepszy produkt!

Dezodorant a antyperspirant – różnice i sposób działania

Dezodoranty i antyperspiranty to dla wielu z nas absolutnie podstawowe kosmetyki, które stosujemy codziennie i zawsze mamy pod ręką. To za ich sprawą możemy zachować na dłużej świeżość, nawet podczas upalnych czy szczególnie intensywnych dni. I chociaż obie te nazwy bardzo często stosowane są zamienne, warto wiedzieć, że ich rozróżnienie jest istotne. Mimo że zadanie tych produktów jest do siebie zbliżone, zasady ich działania są nieco inne. Poprawne rozpoznanie pomoże nam uniknąć ewentualnego rozczarowania podczas doboru produktu zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Dezodorant a antyperspirant – co je charakteryzuje?

Dlaczego tak chętnie używamy dezodorantów i antyperspirantów?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nikt z nas nie lubi nieprzyjemnego zapachu, który może się pojawić wraz ze wzmożonym poceniem. Co prawda wytwarzanie potu jest w naszym organizmie zupełnie naturalnym zjawiskiem, które pozwala ciału pozbyć się toksyn, a przy okazji zadbać o jego ochłodzenie, jednak efekty z tym związane mogą być w wielu przypadkach uciążliwe. Nikt z nas nie przepada za uczuciem lepkości pod pachami, kiedy załatwiamy ważne sprawy na mieście, a plamy na eleganckiej koszuli podczas służbowego spotkania nie prezentują się zbyt estetycznie.

Dezodoranty i antyperspiranty to produkty z niezwykle długą historią, ponieważ pierwsze wzmianki o nich pojawiały się jeszcze w czasach p.n.e. Na przestrzeni wielu lat produkty te były udoskonalane w taki sposób, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby konsumentów. Tym sposobem preparaty są dostępne w różnych formach: w kremie, w sprayu, w kulce oraz w sztyfcie. Mamy szeroki wybór również pod względem zapachów, z kolei alergicy mogą zdecydować się na kosmetyki bezwonne, które ograniczą ewentualne podrażnienia.

Dobrze zaaplikowany dezodorant lub antyperspirant powinien – w zależności od wybranego produktu – zapewnić nam przynajmniej kilka godzin świeżości. Wpływa to nie tylko na nasz komfort, ale często też samopoczucie. Mokre plamy na odzieży są częstym powodem wstydu, a nawet ogólnego obniżenia samooceny. Stosowanie właściwych kosmetyków może nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Dezodorant – jak działa?

Klasyczne dezodoranty występują z reguły w formie sprayu, co z kolei decyduje o wygodzie ich użytkowania. Wystarczy po prostu spryskać produktem skórę i niemal od razu można założyć ubranie, ponieważ kosmetyk w tej formie wysycha zdecydowanie najszybciej, bez ryzyka, że pobrudzi nam odzież. Czy jednak dezodorant a antyperspirant to dokładnie to samo?

Niezupełnie. Głównym składnikiem dezodorantów jest w większości przypadków alkohol, a do tego substancje antybakteryjne. Mają one za zadanie odkazić skórę i wyeliminować bytujące na jej powierzchni bakterie. Dlaczego? To właśnie one są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Pot jest z natury bezwonny, jednak w momencie, w którym wydobywa się z gruczołów potowych, wchodzi w reakcję z bakteriami. Dezodorant odpowiada zatem za maskowanie przykrej woni.

„Maskowanie” jest tutaj kluczowym słowem. Należy podkreślić, że dezodorant w żaden sposób nie ogranicza ilości potu, jedynie usuwa bakterie, by zapobiegnąć wytwarzaniu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli zatem używamy właśnie dezodorantu, możemy liczyć na dłuższą świeżość. Zwykle dezodoranty są wzbogacone przeróżnymi kompozycjami zapachowymi, dlatego łatwo je dopasować do indywidualnych preferencji.

Jak wybrać dobry dezodorant?

Działanie dezodorantów dostępnych aktualnie na rynku jest do siebie zbliżone, dlatego w większości przypadków wyboru dokonuje się na podstawie własnych upodobań. Z pewnością należy uwzględnić to, czy zapach dezodorantu nie będzie kolidował z perfumami, których lubimy używać na co dzień. Jest także wiadome, że niektórzy z nas nie przepadają za określonymi kompozycjami zapachowymi, więc trudno będzie używać nam produktu, który je posiada. Oprócz tego dezodorant powinien być wydajny i efektywny, a także nie podrażniać naszej skóry.

Jak działa antyperspirant?

Czy dezodorant a antyperspirant różnią się pod względem składu? Jak najbardziej. W antyperspirantach również możemy znaleźć substancje bakteriobójcze oraz kompozycje zapachowe, jednak wśród najważniejszych składników znajdują się związki chemiczne. Mają one za zadanie wchłonąć się w skórę i tam tymczasowo zatkać ujścia gruczołów potowych, działając jak czop. W ten sposób wytwarzanie potu zostaje znacząco zredukowane. Wiadomym jest, że pocenie się to naturalne i przede wszystkim potrzebne zjawisko fizjologiczne, jednak nie musimy się obawiać, że stosowanie antyperspirantu zaburzy ten proces lub nam zaszkodzi. Blokowanie gruczołów potowych trwa tylko przez jakiś czas, zwykle do momentu, aż produkt zostanie zmyty ze skóry oraz dojdzie do złuszczenia warstwy rogowej naskórka.

Antyperspiranty również są dostępne w sprayu, a oprócz tego możemy kupić je w formie kremu, kulki i sztyftu. Te w płynnej wersji uważane są za skuteczniejsze i trwalsze, jednak warto zaznaczyć, że taki sposób aplikacji wiąże się z nieco dłuższym czasem oczekiwania na to, aż kosmetyk dobrze się wchłonie. W przeciwnym wypadku może pozostawić plamy na ubraniach. Co ciekawe, wskazuje się, że antyperspirantu najlepiej jest użyć wieczorem, tuż po kąpieli i przed pójściem spać. W nocy aktywność naszych gruczołów potowych maleje, wobec czego produkt ma czas dobrze wniknąć w skórę i działać jeszcze efektywniej następnego dnia.

Antyperspirant z zasady jest dość trwały – możemy bez problemu odnaleźć preparaty działające nawet do 72 godzin, choć oczywiście w praktyce ich działanie trwa do momentu, aż zmyjemy je ze skóry. Warto tutaj podkreślić, że to właśnie prawidłowa higiena ciała jest najistotniejsza w utrzymaniu świeżości i uniknięciu przykrego zapachu – taki produkt jak antyperspirant jest natomiast dodatkową pomocą i wsparciem np. podczas aktywności fizycznej.

Jak wybrać dobry antyperspirant?

Tutaj też mamy szeroki wybór pod względem dostępnych zapachów (tuż obok wersji bezwonnych), jednak nie da się ukryć, że w przypadku antyperspirantów najbardziej liczy się ich skład, działanie i metoda aplikacji. Produkty w sprayu mogą się sprawdzić w ramach szybkiego odświeżenia, natomiast te w kulce czy w sztyfcie będą lepszym wyborem dla sportowców oraz w trakcie upalnych dni, kiedy ciągle pozostajemy w ruchu. To, czy antyperspirant rzeczywiście będzie skuteczny i wygodny w użytkowaniu, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb.

Dezodorant a antyperspirant – na co się zdecydować?

Wiedząc już, że dezodorant i antyperspirant to nie to samo, przyjdzie pora na zastanowienie się nad tym, jaki produkt będzie najlepszy. Podjęcie decyzji z pewnością ułatwi nam określenie, jak intensywnie się pocimy. U każdego z nas proces ten może przebiegać nieco inaczej, co wynika m.in. z uwarunkowań genetycznych. Oczywiście należy pamiętać, że jeżeli wzmożona potliwość utrzymuje się niezależnie od sytuacji, to warto skonsultować się z dermatologiem. Takie zjawisko może zwiastować niektóre choroby, np. cukrzycę.

Jeśli pocimy się w umiarkowany sposób, to z pewnością wystarczy nam dezodorant. Warto jednak zaznaczyć, że jego działanie jest mniej trwałe i utrzymuje się zwykle do kilku godzin. Dezodorant może także nie zdać egzaminu w trakcie upałów, a do tego podczas uprawiania sportu. Na co dzień, kiedy po prostu przebywamy w domu lub nie jesteśmy aktywni poza wyjściem do pracy, może całkiem nieźle się sprawdzić.

Antyperspirant zaś jest bardziej długotrwały. Poprawnie zaaplikowany powinien zapewnić nam ochronę przez cały dzień. Będzie też odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które pocą się nieco mocniej lub po prostu są miłośnikami aktywności fizycznej. W ofercie marki Garnier można znaleźć wiele ciekawych propozycji, które pozwolą nam utrzymać świeżość niezależnie od sytuacji. Przykładowo do użytku codziennego znakomitym wyborem będzie antyperspirant z gamy Inivisible Black White Colors, taki jak Antyperspirant przeciw żółtym plamom BWC Roll-on Women. Wszystkie warianty zostały przetestowane na 150 różnych tkaninach, a badania potwierdziły, że nie pozostawiają białych czy żółtych śladów. Dostępne opcje są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Latem, kiedy temperatury mogą być skrajne, większość z nas potrzebuje z reguły większej ochrony. Mogą je zapewnić antyperspiranty Garnier Mineral Action Control Thermic oraz Garnier Men Action Control Thermic. Gwarantują zabezpieczenie przed potem nawet do 72 godzin i są odporne na wysokie temperatury.

Wśród sportowców doskonale sprawdzą się z kolei antyperspiranty Garnier Mineral Magnesium Ultra Dry oraz Garnier Men Magnesium Ultra Dry. Wiodącym składnikiem jest tutaj przełomowa magnezja, czyli tlenek magnezu, który skuteczniej i delikatniej niż talk wiąże wodę oraz neutralizuje bakterie