szampon-do-wlosow-przeciwdzialajacy-lupiezowi-1920x336 szampon-do-wlosow-przeciwdzialajacy-lupiezowi-768x420

Czy klasyczny szampon do włosów zapobiega powstawaniu łupieżu?

Czy szampon do włosów, który stosujesz, zapobiega łupieżowi? Sprawdź, jak skomponować idealną pielęgnację skóry głowy z marką Garnier.

Formuły kosmetyków do włosów są stale dopracowywane, by zapewnić nam odpowiednią pielęgnację pasm i skóry głowy. W związku z tym możemy dobrać produkt ukierunkowany na pomoc w razie problemów z naszą fryzurą, takich jak jej nadmierne przetłuszczanie, przesuszanie czy choćby pojawianie się na niej łupieżu. Dzisiaj weźmiemy pod lupę ten ostatni przypadek i przyjrzymy się, czy klasyczny szampon do włosów może nam pomóc w pozbyciu się białych fragmentów naskórka z naszych włosów. Należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja włosów jest kluczem do ich zadbanego wyglądu i braku problemów, więc o tym też wspomnimy parę słów – zapraszamy do lektury!


Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry głowy?


Zanim przyjrzymy się kwestii, jaki szampon do włosów będzie dla nas najbardziej odpowiedni, konieczne jest zwrócenie uwagi na sam aspekt pielęgnacji skóry głowy. Wbrew obiegowej opinii sam szampon może nie wystarczyć, jeśli naszym celem jest walka o piękne i bujne włosy, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmagamy się z problemami typu łupież. W takich przypadkach musimy zadbać o naszą skórę głowy bardziej niż zwykle, by ta odwdzięczyła nam się gęstym i lśniącym owłosieniem.

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja skóry głowy jest aż tak istotna? Wynika to z faktu, jak w ogóle wygląda proces rośnięcia włosa. O ile on sam stanowi nieożywiony element naszego organizmu, nie możemy zapominać, że za jego rozwojem „stoi” mieszek włosowy, który nie dość, że jest ożywiony, to jest jeszcze jednym z najbardziej czułych mikroorganów w naszym ciele. Tylko odpowiednie zadbanie o naszą skórę na głowie, potocznie zwaną skalpem, oraz podaż substancji odżywczych jest w stanie sprawić, że mieszki włosowe poradzą sobie lepiej z produkcją naszych włosów.

No dobrze, to jak w takim wypadku powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry głowy? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nawet dobry szampon do włosów nie wystarczy, chociaż jest kluczowym elementem całego procesu pielęgnacyjnego. Konieczne będzie pozbycie się z naszej skóry na głowie wszystkich zanieczyszczeń, co może okazać się jedynie przy użyciu samego szamponu.

Warto w tym celu postawić na peelingi do skóry głowy – występują one w wersji mechanicznej i enzymatycznej. W peelingach mechanicznych, jak sama nazwa wskazuje, zastosowane są drobinki, które pod wpływem pocierania pomagają nam złuszczyć martwy naskórek z naszego skalpu. Peeling enzymatyczny natomiast do tego celu wykorzystuje składniki złuszczające jak chociażby enzymy roślinne.
Nie możemy zapominać też o odżywkach do włosów, maskach i wcierkach – każdy z tych produktów może pomóc nam zadbać o nasze włosy. Są one przeznaczone do różnorodnych celów i typów włosów, więc dokonując wyboru, musisz wziąć pod uwagę swoje oczekiwania względem produktu i indywidualne preferencje.

Pamiętajmy również o tym, że wpływ na stan i gęstość naszych włosów ma nie tylko to, jakich produktów pielęgnacyjnych używamy, ale także wszystkie inne procesy, którym je poddajemy. Co to oznacza? Agresywne czesanie, mocne upięcia włosów czy częste suszenie gorącym powietrzem niestety nie są neutralne dla naszej fryzury. W związku z tym istnieje poważne ryzyko, że jeśli będziemy nadmiernie rozczesywać czy suszyć nasze włosy, odbije się to na ich stanie. Oczywiście nie mówimy tutaj o całkowitym rozstaniu się z suszarką. Wszystko ma swoje zastosowanie i miejsce w naszej codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, czasami jednak warto zachować umiar. Jeśli codziennie traktujesz swoje włosy gorącym powietrzem, ryzykujesz ich przerzedzenie – na sam początek możesz po prostu ograniczyć częstotliwość takich zabiegów i poobserwować, jak odwdzięczą Ci się za to Twoje pasma.


Szampon do włosów w pielęgnacji


Tak jak zdążyliśmy już napomknąć, szampon do włosów stanowi zupełną podstawę naszej codziennej pielęgnacji i o ile on sam nie wystarczy, by utrzymać nasze włosy w najlepszej możliwej kondycji, to bez niego nie miałoby prawa się to udać. Wynika to z faktu, że szampon służy przede wszystkim do oczyszczania skóry głowy i struktury włosa, aczkolwiek producenci kosmetyków starają się, by szampon nie tylko działał jako detergent czyszczący, ale także zostawiał we włosach substancje odżywcze. Jest to możliwe dzięki wspominanym wcześniej mieszkom włosowym, które są mocno ukrwione i przekazują do struktury włosa to, co znajdzie się w ich pobliżu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nasz szampon nie tylko oczyszczał skórę głowy, ale także ją odpowiednio odżywiał.


Szampon do włosów – czym się kierować przy wyborze?


Kwestia wyboru właściwego szamponu jest bardzo indywidualną sprawą. To, na jaki szampon do włosów się zdecydujemy, zależy od wielu czynników. Konieczne jest wzięcie pod uwagi indywidualnych potrzeb naszych włosów i skóry głowy. Szczegółowo zajmiemy się tym w kolejnych akapitach, jednakże są pewne kwestie, jakie możemy wziąć pod uwagę na samym początku.

Szampon, jaki stosujemy, nie powinien wykluczać się z innymi kosmetykami, jakich używamy w codziennej pielęgnacji. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli używamy maski do włosów, której zadaniem jest zwiększenie objętości naszej fryzury, kategorycznie nie możemy użyć szamponu do włosów przetłuszczających się. Jest to oczywiście indywidualny wybór, ale raczej każdy przyzna, że w przypadku suchych włosów używanie produktu do włosów przetłuszczających się mija się z celem. By uniknąć tego typu sytuacji, warto wziąć pod uwagę to, z jakich kosmetyków korzystamy aktualnie i dobranie do nich szamponu z tej samej serii. Dzięki podwójnej dawce substancji odżywczych, które są potrzebne naszym włosom do wyeliminowania jakiegoś problemu, po prostu szybciej się z nim uporamy.

Przyjrzyjmy się również kwestii innych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wspominany wcześniej peeling. Jego używanie oczywiście jest jak najbardziej wskazane, ale weźmy pod uwagę, by szampon, jaki wybierzemy, nie wpłynął na negatywnie na delikatną, poddaną wcześniej zabiegom ściernym skórę głowy. Jeśli zastosowany przez nas szampon będzie zbyt agresywny, ryzykujemy wystąpieniem podrażnień czy nawet osiągnięciem efektu odwrotnego niż zamierzony. Ma to szczególne znaczenie, jeśli problemem, z jakim się zmagamy, jest łupież.


Jak szampony do włosów pomagają na problemy ze skórą głowy?


Wróćmy tym samym do początku naszego artykułu i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy klasyczny szampon jest w stanie pomóc nam w walce z łupieżem. Jak to często bywa w takich sprawach, odpowiedź brzmi: to zależy. Żeby dobrze zrozumieć, o co tutaj chodzi, niezbędne jest poznanie mechanizmu powstawania łupieżu i co mają z tym wspólnego szampony.

Łupież to kłopotliwa choroba skóry głowy, która objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka z okolic naszego skalpu. Niestety jest to dosyć wyraźnie widoczne, gdyż łupież przypomina biały pył we włosach. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są zazwyczaj grzyby z rodziny Malassezia. Te małe organizmy występują naturalnie na skórze każdego z nas, zazwyczaj nie sprawiając przy tym kłopotu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pH naszej skóry ulegnie nagłemu zachwianiu. Może to wynikać z różnych przyczyn – od niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, przez stres i choroby, aż do zaburzeń hormonalnych. Grzyby z gatunku Malassezia zaczynają się wtedy nadmierne namnażać, przez co skóra na naszej głowie zaczyna się mocno złuszczać. Wszystko to ma wpływ na pojawianie się na naszych włosach nieestetycznego, białego osadu.

W momencie kiedy już pojawił się łupież, najlepiej jest sięgnąć po produkty, które są przeznaczone typowo do tego rodzaju problemów. Jednakże przyczyną pojawiania się łupieżu mogą być niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne, którym poddajemy nasze włosy. W związku z tym sama eliminacja czynników wpływających pozytywnie na rozmnażanie grzyba Malassezia może nam pomóc w pozbyciu się problemu. Reasumując ten wątek – klasyczne szampony mogą nam pomóc w walce z łupieżem pod warunkiem, że będą właściwie dobrane pod kątem potrzeb naszych włosów oraz skóry i jeśli nasz problem wynika z niewłaściwej jej pielęgnacji. W innym wypadku konieczne może być poszukanie preparatu dedykowanego pod nasz problem.

Jak widać, szampony bywają niedoceniane, natomiast ich właściwości wcale nie kończą się na oczyszczaniu. Dobry szampon do włosów powinien mieć także właściwości nawilżające i odżywiające, byśmy mogli cieszyć się gęstą i bujną czupryną. Tylko wtedy mamy pewność, że łupież na stałe zniknie z naszej głowy i już nigdy się na niej nie pojawi.


Szampon nawilżający skórę głowy


W celu nawilżenia naszego skalpu najlepiej będzie użyć przeznaczonego do tego produktu, takiego jak szampon nawilżający. Łupież często jest wynikiem nadmiernego przesuszenia włosów, które pomoże nam wyeliminować specjalny szampon. Wiemy już, że nasze włosy potrzebują różnych substancji odżywczych względem tego, czego potrzebują. Na jaki więc szampon należy postawić, by ten we właściwy sposób nawilżył naszą skórę?

Szampon nawilżający skórę głowy powinien być w miarę możliwości naturalny. Co to oznacza? Przede wszystkim powinniśmy unikać mocnych detergentów myjących, bogatych w SLS. Jest to częsty składnik wielu kosmetyków i ma on swoje zastosowanie w dokładnym oczyszczeniu naszej skóry, jednakże osoby ze skłonnościami do przesuszania włosów czy łupieżu zdecydowanie powinny go unikać. SLS może także wywoływać podrażnienia skóry głowy i powodować uczucie ściągnięcia – żadna z tych rzeczy nie jest korzystna, kiedy usiłujemy pozbyć się łupieżu.

Oczywiście brak w składzie szamponu mocnej chemii nie świadczy od razu o jego właściwościach nawilżających, a raczej o braku działania przesuszającego. Na jakie składniki zwrócić więc uwagę, jeśli chcemy kupić produkt, który odpowie na nasze potrzeby? Szampon nawilżający skórę głowy powinien być bogaty w łagodzące składniki, takie jak chociażby aloes czy lipa, oraz w witaminy z grupy B, które mają kluczowe zadanie w zapewnieniu optymalnego stanu całej naszej skóry, nie tylko tej, na której znajdują się mieszki włosowe. Zawartość w składzie szamponu olejków będzie dodatkowym atutem. Najbardziej pożądane są tutaj naturalne oleje, takie jak chociażby olejek arganowy czy migdałowy. Jeśli nasz szampon ich nie posiada, ale za to jest bogaty w inne nawilżające składniki, to jeszcze nie jest koniec świata, jednak warto wtedy pamiętać o dodatkowym olejowaniu włosów raz lub dwa razy w tygodniu.

Szampon Garnier Fructis Oil Repair 3 spełnia wszystkie wyżej opisane wymagania. Dzięki połączeniu różnych naturalnych olejów, takich jak olej z oliwek czy olej z awokado, możesz mieć pewność, że produkt ten nawilży każdy typ włosów, niezależnie od ich porowatości.  


Szampon do wrażliwej skóry głowy


Sporo osób wydaje się zapominać o tym, że wrażliwa skóra głowy, która z pewnością jest pokryta łupieżem, również potrzebuje odpowiedniej opieki. W tym celu warto sięgnąć po delikatny szampon i choć wiele jego składników może pokrywać się z tymi, jakie ma szampon nawilżający, nie są to te same produkty.

Szampony do włosów, które nie podrażnią naszej skóry, podobnie jak w wypadku produktów nawilżających powinny być w miarę możliwości pozbawione mocnej chemii. SLS, silikony czy parabeny są jednymi z takich substancji, natomiast ich obecność w składzie kosmetyku może powodować podrażnienia na głowie i uczucie ściągania. Delikatny szampon stawia na naturalne składniki, które również będą skuteczne, jeśli chodzi o oczyszczanie włosów i skóry głowy, a dodatkowo nie wywołają żadnych negatywnych skutków, takich jak uczucie świądu czy zaczerwienienie. Najczęściej są to produkty przeznaczone dla alergików lub osób zmagających się z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy innymi podobnymi schorzeniami, nie powinno być więc obaw o to, że jakiś składnik szamponu nas podrażni. Podobnie jak w przypadku szamponów nawilżających, dobrze jeśli szampon do skóry wrażliwej będzie zawierał witaminy z grupy B, takie jak pantenol czy witamina PP.

Te wymagania spełniają wszystkie produkty z serii Garnier Botanic Therapy, gdzie postawiono na naturalne składniki odżywcze mające za zadanie odpowiednio zadbać o nasze włosy, jednocześnie nie nadwyrężając naszej skóry głowy. Bogata gama kosmetyków z tej serii sprawia, że każdy dobierze coś dla siebie, stosując chociażby kryterium porowatości włosów.


Szampon do włosów dobrany według porowatości


Kolejną ważną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę w kontekście wyboru dobrego szamponu, jest kwestia porowatości naszych włosów. Ten wyznacznik pomoże nam stwierdzić, jakie substancje najlepiej wpłyną na naszą fryzurę. O co chodzi z porowatością i dlaczego jest ona istotna w tym kontekście?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy znowu wziąć pod lupę to, jak wygląda i jak jest zbudowany nasz włos. Otóż jego powierzchnia składa się z łusek, które osłaniają trzon włosa. Poziom ich nachylenia względem reszty włosa wyznacza nam stopień porowatości. W przypadku, kiedy te łuski są mocno odchylone, mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi, które łatwo przyjmują do swojej struktury różne substancje. Jeśli łuski są niemalże przylegające do włosa, będziemy mówić o włosach niskoporowatych, których właściwe odżywienie będzie znacznie trudniejsze. Możemy mieć także włosy średnioporowate, które są połączeniem obu typów. Jak poznać, który z nich mamy?

●  Włosy niskoporowate – z racji na małą przestrzeń pomiędzy łuskami a resztą włosa, ten typ włosów przeważnie jest najzdrowszy, najbardziej gładki i najbardziej błyszczący. Jeśli przesuniemy po nich ręką, poczujemy jednolitą taflę. Włosy niskoporowate są trudne do ujarzmienia i mają tendencję do wracania do swojego naturalnego ułożenia po jakimś czasie. Najczęściej są proste.
● Włosy wysokoporowate – w tym typie włosów łuski są szeroko otwarte, co powoduje ich skłonność do wysychania i łamliwości. Najłatwiejsze do ułożenia, bez żadnych oporów poddają się różnym stylizacjom. Często są falowane lub kręcone.
● Włosy średnioporowate – łączą zalety i wady obu typów. Są raczej gładkie w dotyku, jednak zdecydowanie mniej miękkie niż włosy niskoporowate.

Jeżeli koncept porowatości włosów jest Ci obcy i nie masz pojęcia, jakie są Twoje włosy, możesz wykonać bardzo prosty test. Pomoże to w dobraniu właściwego produktu kosmetycznego, gdyż szampon do włosów niskoporowatych i szampon do włosów wysokoporowatych będzie zawierał w swoim składzie zupełnie różne składniki.

Jak więc sprawdzić nasz typ włosów? Niestety w tym celu będziemy musieli poświęcić jednego z nich. Oderwanego włosa następnie umieszczamy w szklance z wodą i zostawiamy go na około pięć minut. Jeśli włos unosi się na wodzie, oznacza to, że jego łuski są szczelnie zamknięte i wodzie ciężko jest dostać się do jego środka. W związku z tym szampon do włosów niskoporowatych będzie dla nas najlepszym wyborem. Jeśli włos zniknie pod powierzchnią wody, ale chwilę po tym się zatrzyma i będzie się unosił w okolicach połowy szklanki – nasze włosy są średnioporowate. Jeśli natomiast włos utonie zupełnie i sięgnie dna szklanki – wybierzmy szampon do włosów wysokoporowatych.

Czym te wszystkie typy szamponów powinny różnić się od siebie? Przede wszystkim składem. Z racji tego, że cząsteczki różnych substancji mają inny rozmiar, nie będą one wnikać tak samo do różnych typów włosów. Tym samym:


● szampon do włosów wysokoporowatych powinien zawierać wielonasycone kwasy tłuszczowe z grup Omega-3 i Omega-6, takie jak oleje z awokado, lniany i pszeniczny;
● szampon do włosów średnioporowatych powinien postawić na nienasycone kwasy tłuszczowe z grup Omega-7 i Omega-9, takie jak olej kameliowy czy z pestek winogron;
● szampon do włosów niskoporowatych musi mieć w swoim składzie delikatne i lekkie oleje, takie jak olej kokosowy czy masło kakaowe.

 

Czy Twój szampon do włosów zapobiega łupieżowi?


Znamy już więc wszystkie czynniki, które wpływają na wybór dobrego szamponu. Nie jest ich mało, ale dbanie o odpowiednie odżywienie naszych włosów i ich pożądaną bujność to zdecydowanie gra warta świeczki, a rezultaty ze stosowania dobrze dobranego szamponu docenimy już po kilku użyciach.

Resumując wszystkie zebrane tutaj informacje – dobry szampon jest podstawą codziennej pielęgnacji i może nam pomóc w pozbyciu się łupieżu. Jednakże, aby tak się stało, powinniśmy najpierw znaleźć przyczynę jego powstawania. Są za to odpowiedzialne grzyby Malassezia, które zaczynają się nadmiernie namnażać w korzystnych dla siebie warunkach, natomiast te często wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Szampon do suchej skóry głowy, czyli innymi słowy szampon nawilżający, powinien tutaj pomóc, pamiętajmy jednak o tym, że powinien być on dobrany względem wszystkich naszych potrzeb.

Dla osób zmagających się z łupieżem przydatny będzie chociażby szampon do wrażliwej skóry głowy, który pomoże nam unikać podrażnień. Warto też wziąć pod uwagę naszą porowatość włosów i dobrać względem niej odpowiednie składniki naszych kosmetyków. Tylko kombinacja wszystkich tych czynników może sprawić, że łupież już nigdy do nas nie powróci.