Jak określić porowatość włosów Jak określić porowatość włosów

Jak określić porowatość włosów i dlaczego ma to znaczenie w pielęgnacji?

Nie wiesz, w jaki sposób określić swoją porowatość włosów? Skorzystaj z naszych wskazówek i rozpocznij świadomą pielęgnację!

Włosy to bez wątpienia element wyglądu, do którego wiele kobiet przywiązuje bardzo dużą wagę. Niestety często zdarza się, że pomimo tego, że dbamy o kondycję naszych włosów, regularnie oczyszczamy, odżywiamy, unikamy częstego farbowania i kontaktu z prostownicą, ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Jeśli ten scenariusz brzmi znajomo i Ty też pomimo włożonego wysiłku nie jesteś zadowolona z tego, jak prezentują się i układają Twoje włosy, bardzo prawdopodobne, że nie znasz ich porowatości i potrzeb pielęgnacyjnych. Porowatość włosów odgrywa bowiem bardzo ważną rolę w tym, jak na określone substancje, zabiegi i inne czynniki reagują nasze włosy. W poniższym artykułu dowiesz się, co to jest porowatość włosów oraz jak określić porowatość włosów.

Problematyczna porowatość włosów
Liczba kobiet, które bez problemu są w stanie określić porowatość swoich włosów, jest naprawdę niewielka. Po części może wynikać to z faktu, że do pewnego momentu porowatość włosa nie była informacją, którą bez problemów można było znaleźć chociażby na opakowaniu szamponu czy odżywki do włosów. Większość z nas przyzwyczajonych jest do określeń typu włosy suche, zniszczone, farbowane, przetłuszczające się, proste czy kręcone. Czy zawsze jednak są one pomocne w dokładnym określeniu potrzeb naszych włosów? Warto pamiętać, że włosy, podobnie jak skóra, w zależności od ich rodzaju cechują się innymi potrzebami, które ostatecznie wpływają na ich wygląd. Poznanie porowatości swoich włosów to pierwszy krok, aby w końcu móc zacząć cieszyć się ich blaskiem i gładkością.

Co to jest porowatość włosów?
Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja włosów to temat, który został już bardzo dokładnie poznany. Jednakże coraz większa w ostatnich czasach popularność tematu, jakim jest porowatość włosów, udowodniła, że na wygląd naszych włosów wpływa wiele różnych czynników, które świadczą o ostatecznym „zachowaniu” włosa. Okazuje się, że samo olejowanie, regularnie mycie włosów, stosowanie odżywki i maski może okazać się niewystarczające.

Aby zrozumieć, czym jest porowatość włosów, na początek warto przyjrzeć się dokładniej budowie włosa. Jego powierzchnię tworzą drobne łuski, które głównie składają się z cysteiny i kwasów tłuszczowych, które pełnią warstwę ochronną (chronią przede wszystkim przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jak zimno, wiatr czy promieniowanie ultrafioletowe). To, w jakim stopniu łuski włosa są odchylone od jego kory, świadczy o rodzaju porowatości włosów, który można podzielić na:
• włosy wysokoporowate;
• włosy średnioporowate;
• włosy niskoporowate.

Oczywiście dostrzeżenie gołym okiem tego, w jakim stopniu odchylone są łuski włosa, nie jest możliwe bez odpowiednich urządzeń. Jednak to, jakie cechy charakterystyczne posiadają nasze włosy, pozwala równocześnie określić jaką porowatość posiadają.

Włosy wysokoporowate
Ten rodzaj włosów bez wątpienia dla wielu osób jest najtrudniejszy w pielęgnacji. Łuski włosów wysokoporowatych są w największym stopniu odchylone od kory włosa i otwarte, przez co taki włos jest o wiele bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Tak duże odchylenie łusek powoduje, że włosy wysokoporowate są często szorstkie w dotyku, mocno przesuszone, matowe, a także sprawiają wrażenie zniszczonych.

Co ciekawe, włosy wysokoporowate nie zawsze są typem włosów, z jakim się rodzimy. Nasz stan włosa może ulec zmianie i zmienić swoją porowatość, szczególnie ze względu na częste zabiegi stylizacyjne, farbowanie włosów, ondulację, a także częste korzystanie z prostownicy, lokówki czy też suszenie włosów gorącym powietrzem. Z kolei włosy, które w naturalny sposób są wysokoporowate, to przede wszystkim włosy kręcone. Ten rodzaj włosów jest bardzo delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jednakowo włosy takie szybko schną i w łatwy sposób można je wystylizować.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate niezwykle szybko chłoną wilgoć z powietrza, dlatego bardzo łatwo się puszą. Stąd w przypadku ich pielęgnacji należy szczególnie uważać na humektanty (np. aloes). Włosy wysokoporowate bez wątpienia uwielbiają proteiny, jednak stosując je, należy być bardzo ostrożnym, gdyż ten typ włosów bardzo łatwo jest przeproteinować.

W przypadku włosów wysokoporowatych świetnie sprawdzą się maski i odżywki zawierające emolienty, np. Odżywka do włosów z olejkiem rycynowym i migdałem Botanic Therapy od marki Garnier. Zawarte w niej składniki aktywne sprawiają, że nawet bardzo zniszczone włosy odzyskają swoją miękkość i gładkość. Oprócz tego odżywka wzmacnia pasma włosów, zapobiega łamaniu oraz rozdwajaniu się.

Z kolei do mycia włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po Szampon z olejkiem rycynowym i migdałem Botanic Therapy. To produkt, który nie tylko skutecznie oczyszcza i odświeża skórę głowy, ale jednocześnie dogłębnie nawilża i odżywia zniszczone włosy. W przypadku włosów wysokoporowatych należy pamiętać także o dokładnym zabezpieczeniu ich końcówek. W tym celu świetnie sprawdzi się olejek do włosów. To produkt, który wygładza, uelastycznia i zmiękcza niesforne włosy, sprawiając, że o wiele lepiej się układają.

Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się średnim odchyleniem łusek od kory włosa, przez co często określane są jako normalne. To typ włosów, który zwykle sprawia najmniej problemów pielęgnacyjnych. Łączą w sobie zarówno niektóre cechy włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Zazwyczaj są one w dobrej kondycji, choć bywają osłabione, mają także tendencję do puszenia się, szczególnie przy dużej wilgotności i w trakcie deszczowych dni. Są również podatne na układanie.

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?
Włosy średnioporowate, pomimo tego, że zazwyczaj są w dobrej kondycji, mogą potrzebować odżywienia, wzmocnienia, a także wygładzenia. W ich przypadku dobrze sprawdzają się proteiny, jednak tutaj także należy zwracać uwagę na to, aby ich nie przeproteinować. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych świetnie sprawdzą się produkty Garnier z gamy Aloe Hair Food, np. Nawilżająca maska do włosów suchych i normalnych. Została ona wzbogacona o ekstrakt z aloesu i kokosa. Takie połączenie sprawia, że włosy stają się miękkie, gładkie, sprężyste i co najważniejsze, idealnie nawilżone.

Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate to teoretycznie najmniej wymagający typ włosów. Ze względu na to, że ich łuski są domknięte i ściśle do siebie przylegają, włosy te często określane są jako zdrowe. Mimo to ich pielęgnacja, w niektórych przypadkach, może stanowić wyzwanie. Pod względem wizualnym włosy niskoporowate są gęste, lśniące i lejące się. Ze względu na to, że ich łuski są mocno przylegające, nie posiadają one tendencji do puszenia się, nawet w przypadku dużej wilgotności czy w czasie deszczu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – różnego rodzaju zabiegi stylizacyjne, gdyż bardzo szybko wracają do pierwotnego wyglądu.

Niestety włosy niskoporowate bardzo często pozbawione są objętości, oklapnięte u nasady i bardzo łatwo obciążyć je zarówno kosmetykami do stylizacji, jak i pielęgnacji. Ze względu na to, posiadają także tendencję do przetłuszczania się.

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?
Zamknięte łuski włosa sprawiają, że włosy niskoporowate bywają bardzo trudne w pielęgnacji. Jest to związane z utrudnionym wnikaniem substancji do jego wnętrza. W przypadku włosów niskoporowatych należy przede wszystkim postawić na odpowiednie oczyszczanie, np. wykorzystując Szampon Zielona Herbata Botanic Therapy od Garnier. Dzięki ekstraktowi z zielonej herbaty, produkt posiada niezwykle lekką i orzeźwiającą formułę, która świetnie sprawdzi się w przypadku włosów pozbawionych objętości i z tendencją do przetłuszczania. Szampon ten dodaje włosom blasku i ułatwia ich rozczesywanie.

W przypadku włosów niskoporowatych lepiej zrezygnować z obciążających masek i zastąpić je lekkimi odżywkami, jak Odżywka nawilżająca do włosów suchych i normalnych Aloe Hair Food. Jej lekka formuła nie obciąża włosów i sprawia, że są one dogłębnie nawilżone.

Jak określić porowatość włosów?
Znajomość cech porowatości włosów to pierwszy krok, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie: jak określić porowatość włosów? Czasami sama wiedza teoretyczna może okazać się niewystarczająca, co może skutkować dalszymi błędami pielęgnacyjnymi. Istnieją jednak sposoby, które pomogą Ci określić porowatość włosów. Możesz skorzystać z wielu testów porowatości dostępnych online. Tam po udzieleniu odpowiedzi na pytania związane z wyglądem, stanem i pielęgnacją Twoich włosów otrzymasz wynik, który poinformuje Cię o ich porowatości..

Do tego celu możesz wykorzystać także popularny test ze szklanką wody. Wypełnij ją wodą o temperaturze pokojowej, a następnie zanurz w niej kilka włosów. Jeśli te natychmiast opadają na dno, to znak, że posiadasz włosy wysokoporowate. Z kolei włosy średnioporowate będą przez kilka minut utrzymywać się na powierzchni, a następnie będą częściowo zanurzone. Włosy niskoporowate przez cały czas będą utrzymywały się na powierzchni.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW