codzienny-zestaw-kosmetykow-do-wlosow codzienny-zestaw-kosmetykow-do-wlosow

Kosmetyki do włosów, które warto stosować regularnie

Regularnie stosowane produkty do włosów to najprostszy sposób, aby uchronić się nie tylko przed łupieżem. Poznaj pielęgnację z kosmetykami Garnier.

Kosmetyki do włosów, które warto stosować regularnie

Kosmetyki do włosów to jedno z naszych podstawowych pielęgnacyjnych narzędzi. Dzięki nim możemy zadbać o to, by nasze włosy były bujne, gęste i pełne blasku. Dobór właściwych preparatów często bywa lekceważony, musimy mieć jednak świadomość, że nie wszystko do włosów nada się do każdego rodzaju fryzury. To, jakie kosmetyki mogą się nam przydać, zależy od wielu czynników. Warto je jednak poznać, gdyż dopasowanie właściwych wariantów może uchronić nas przed łupieżem czy innymi chorobami skórnymi. Jak dobrać produkty do włosów? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule, więc zapraszamy do lektury!


Podstawowe zasady pielęgnacji włosów
Odpowiednia pielęgnacja włosów to pierwszy krok do zadbanej i bujnej fryzury. Wszystko do włosów, co możemy zastosować w naszych zabiegach pielęgnacyjnych, ma swoje konkretne zadanie, dlatego tak ważne jest to, by dobrać kosmetyki do włosów, które odpowiedzą dokładnie na nasze potrzeby. Niewłaściwe produkty do włosów są o tyle niebezpieczne, że nasze problemy z włosami nie tylko nie zostaną rozwiązane, ale także mogą się nawet zaognić. Dlaczego tak się dzieje?

Żeby zrozumieć, jak ważne są wszystkie dobre kosmetyki do włosów, konieczne będzie przyjrzenie się całej strukturze i budowie naszych włosów. O ile same w sobie są nieożywionym wytworem naszych organizmów, nie możemy tego samego powiedzieć o mieszkach włosowych, czyli miejscach na skórze, skąd wyrastają nasze włosy. One są jak najbardziej ożywione i gotowe do tego, by przekazywać z krwiobiegu do włosów substancje odżywcze. Oznacza to, że do naszych włosów trafiają składniki, które przyjmujemy wraz z jedzeniem, ale także wszystkie substancje, które wchłaniają się przez skórę w okolicy mieszków włosowych, jak chociażby składniki produktów do włosów.

W praktyce oznacza to, że konieczne jest właściwe zadbanie o nasze włosy względem ich potrzeb. Jeśli ktoś, kto ma problem z nadmiarem sebum i przetłuszczającą się skórą głowy, postawi na produkty do włosów o właściwościach nawilżających, efekt, jaki osiągnie, może być dokładnie odwrotny od zamierzonego. Dokładnie tak samo będzie w odwrotnej sytuacji – kiedy ktoś z suchymi i zniszczonymi włosami będzie do ich mycia używał silnej i obciążającej chemii, może sprawić, że jego problem na głowie się pogłębi, więc zdecydowanie lepiej jest postawić na naturalne kosmetyki do włosów. Możemy zatem sięgnąć po produkty z gamy Garnier Fructis Hair Food, które opierają się właśnie na substancjach pochodzenia naturalnego. Znajdziemy tutaj warianty do włosów suchych i niezdyscyplinowanych, bardzo suchych, zniszczonych, suchych i normalnych, a także cienkich.

Pamiętajmy o tym, że kondycja i wygląd naszych włosów to jedno – dzięki odpowiedniej pielęgnacji i użyciu dopasowanych kosmetyków jesteśmy w stanie sprawić, że włosy będą się prezentowały rewelacyjnie. Jednakże, jeśli ta pielęgnacja nie będzie przebiegała prawidłowo, ryzykujemy nie tylko pogorszeniem stanu i jakości naszej fryzury, ale także chorobami skóry.

Na przykład możemy wziąć łupież, czyli jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy. Istnieje wiele rodzajów łupieżu i nie będziemy teraz wnikać głębiej w to zagadnienie, jednak ogólny mechanizm powstawania tej choroby jest taki sam. Odpowiadają za niego mikroorganizmy zwane drożdżakami, które występują naturalnie na skórze każdego z nas i nie sprawiają żadnych problemów. Kłopoty zaczynają się dopiero w momencie, kiedy drożdżaki zaczną nadmiernie się namnażać. Może się to wydarzyć jedynie w środowisku, które będzie dla nich odpowiednie, natomiast z racji tego, że odżywiają się one naszym sebum, czyli naturalnym nawilżeniem skóry głowy – jeśli jej pielęgnacja nie będzie odpowiednia, może pojawić się właśnie łupież.

Łupież to tylko jedna z możliwości – brak odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy może poskutkować dużo poważniejszymi problemami i zmianami, takimi jak trądzik, łuszczyca czy nawet atopowe zapalenie skóry. Koniecznie pamiętajmy o tym, że te choroby są przewlekłe. Oznacza to, że jeśli raz się pojawią, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie się ich pozbyć, natomiast całe leczenie skupi się na eliminacji objawów. Warto pomyśleć o tym zawczasu i od razu postawić na pielęgnację włosów, która będzie korespondowała z ich potrzebami i wymaganiami. Tym samym odsuniemy od siebie ryzyko wystąpienia wielu różnych chorób.

Jak więc powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja naszej fryzury? Zależy to od wielu czynników, którym przyjrzymy się w kolejnych akapitach, jednakże zupełną podstawą są naturalne kosmetyki do włosów, zastosowane w odpowiednim natężeniu i odpowiedniej kolejności. Jak dobrać dobry szampon, odżywkę i wszystko do włosów, co pomoże nam w utrzymaniu ich w jak najlepszym stanie?

 

Kosmetyki do włosów a porowatość włosów
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru, jakim możemy kierować się przy wyborze odpowiednich produktów do włosów, jest to, jaka jest ich naturalna porowatość. O co z tym chodzi? Żeby to dobrze opisać, musimy się cofnąć na moment do kwestii budowy włosa.

Gdybyśmy wpadli na pomysł, żeby przyjrzeć się strukturze naszego włosa pod mikroskopem, odkrylibyśmy, że pokrywają go komórki o strukturze przypominającej dachówkę. Są to łuski włosa, których głównym zadaniem jest ochrona wnętrza naszych włosów i zapobieganie wydostania się z ich struktury substancji odżywczych. Z racji na to, jak ułożone są łuski włosa, na skutek różnych wydarzeń, takich jak nadmierne działanie ciepła, zanieczyszczenia w powietrzu czy właśnie nieodpowiednia pielęgnacja włosów, mogą się one otworzyć. 

Żeby jeszcze lepiej to zobrazować, możemy wykonać mały eksperyment. Jeśli złapiemy jeden z naszych włosów dwoma palcami i przejedziemy wzdłuż od góry do dołu, zaciskając palce, powinniśmy poczuć gładką strukturę i znikomy opór. Jednakże, jeśli zrobimy odwrotnie, nasz włos będzie nieco bardziej szorstki i chropowaty, a przejechanie dwoma palcami od jego końca do początku będzie znacznie trudniejsze. Dzieje się tak właśnie dlatego, że poruszając strukturę naszego włosa od końcówki do jego postawy, otwieramy łuski włosa.

To, w jakim nachyleniu znajdują się nasze łuski w swoim naturalnym położeniu, określa właśnie nasza porowatość włosów. Jeśli naturalnie są one mocno zamknięte, możemy mówić o włosach niskoporowatych. Jeśli jednak nasze łuski włosowe znajdują się naturalnie w większym rozwarciu, możemy mieć do czynienia z włosami wysokoporowatowymi lub średnioporowatowymi. Ten mały szczegół wpływa na ostateczny wygląd i prezencję naszej fryzury. Czym dokładnie różnią się wszystkie te typy włosów?

Włosy niskoporowate – ten typ włosów charakteryzuje się małym kątem nachylenia łusek włosowych względem trzonu włosa. Jest to w zasadzie najłatwiejszy rodzaj włosów w pielęgnacji. Są one naturalnie zdrowe i bardziej odżywione, co wynika z faktu, że substancje odżywcze są ściśle utrzymywane w ich wnętrzu przez mocno przylegające łuski. Włosy niskoporowate są naturalnie błyszczące, gładkie i sypkie, co pomaga w osiągnięciu tak zwanego efektu tafli, niezależnie jaki zestaw kosmetyków do włosów zastosujemy. Nie oznacza to jednak, że włosy niskoporowate nie mają swoich problemów – z racji na ich naturalne „zbicie” mają tendencję do utraty obfitości.
Włosy średnioporowate – najczęściej spotykany typ włosów, łączący cechy włosów niskoporowatych z wysokoporowatymi. Są trudniejsze w pielęgnowaniu niż włosy ze szczelnie zamkniętymi łuskami, ale zdecydowanie łatwiejsze do okiełznania niż włosy wysokoporowate. Przy odpowiednim ich traktowaniu jesteśmy w stanie uzyskać efekt tafli i sypkości bez utraty wizualnej objętości fryzury.
Włosy wysokoporowate – najtrudniejszy do okiełznania typ włosów, który cechuje się szerokim otwarciem łusek włosowych. W związku z tym włosy wysokoporowate mają tendencję do przesuszania się, bycia szorstkimi w dotyku i wyglądania na zniszczone i zaniedbane. Ten typ włosów bardzo często można spotkać u osób, które regularnie poddają się zabiegom koloryzacji włosów z uwagi na to, że występujące w farbach substancje muszą rozchylić łuskę włosa w celu umieszczenia w nim pigmentu. Jeśli takie zabiegi są regularnie powtarzane, efekt może się utrwalić. Uzyskanie efektu tafli i zwiększenie sypkości włosów wysokoporowatych jest skomplikowane i wymaga od nas wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

No dobrze, wiemy już, co odróżnia te wszystkie typy włosów, ale w jaki sposób możemy rozpoznać naszą porowatość? Z pomocą przyjdzie nam kolejny mały eksperyment, do którego niestety będziemy musieli poświęcić jeden z naszych włosów. Wyrwij go i następnie umieść w szklance z wodą. Po odczekaniu kilku minut wróć do niego i sprawdź, w jakim miejscu szklanki się znajduje. Włosy niskoporowate, z racji na swoje zamknięte łuski, nie będą aż tak mocno nasiąkać wodą, więc jeśli włos dalej unosi się na powierzchni, oznacza to, że mamy włosy o małym nachyleniu łusek włosa względem trzonu. Analogicznie, jeśli włos zupełnie utonie, nasz typ włosów to wysokoporowaty. Jeśli natomiast nasz włos nie unosi się na powierzchni wody, ale nie opadł także zupełnie na dno – mamy włosy średnioporowate.


Kolejność kroków pielęgnacyjnych

Zanim jeszcze przejdziemy do tego, jak wybierać odpowiednie dla nas kosmetyki, przyjrzyjmy się kwestii kolejności kroków pielęgnacyjnych. Nawet najlepszy zestaw kosmetyków do włosów nie będzie w stanie zażegnać naszych problemów, jeśli produkty do włosów będą stosowane nieprawidłowo.
Podstawową kwestią, jeśli chodzi o określenie, jakie kroki w naszej włosowej pielęgnacji będziemy musieli wykonać, jest przyjrzenie się dokładnie swojej fryzurze w lustrze. Tylko dokładny rekonesans pozwoli nam stwierdzić, jakie produkty do włosów mogą się nam przydać. Więc do dzieła! Stań przed lustrem i zastanów się, jak najbardziej obiektywnie, jakie masz włosy. Ich porowatość określiliśmy już wcześniej, ale jest to tylko jeden z elementów układanki. Poza włosami niskoporowatymi i wysokoporowatymi nasze włosy mogą być po prostu zniszczone, wysuszone, puszące się lub przetłuszczone. Te wszystkie elementy definiują, w jaki sposób powinniśmy o nie zadbać.

Kiedy już wiemy, jakie mamy włosy, będziemy mogli wyznaczyć kolejność i natężenie zabiegów pielęgnacyjnych, jakim je poddamy. Przykładowo – jeśli nasze włosy się przetłuszczają, konieczne będzie użycie kosmetyków, które wpłyną na zmniejszenie produkcji sebum na skórze głowy i peelingów, które pomogą nam pozbyć się z niej martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Jeśli natomiast nasze włosy się przesuszają, warto będzie postawić na produkty stymulujące ich naturalne nawilżenie, takie jak naturalne kosmetyki do włosów z olejkami.

Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i trudno jest tutaj wybrać jeden uniwersalny scenariusz pielęgnacyjny, który sprawdzi się u wszystkich. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest po prostu dokładne poznanie typu naszych włosów i zainteresowanie się ich pielęgnacją. Pomocne może być tutaj podpatrzenie pielęgnacji u kogoś, kto ma taki sam typ włosów jak my. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, co działa, a co nie, nie eksperymentując zbyt mocno na naszej głowie.

Jedyna uniwersalna wskazówka, jaka się tu sprawdzi, to fakt, że pielęgnację włosów zawsze powinniśmy zaczynać od podcięcia końcówek. Niezależnie od tego, jaką mamy fryzurę czy typ włosów, to nasze końcówki zawsze są najmocniej narażone na zaniedbania pielęgnacyjne i uszkodzenia mechaniczne, więc naturalną koleją rzeczy jest, że najszybciej się też niszczą. Podcięcie włosów na pewno nam nie zaszkodzi, chociaż bywa czasem bolesne, kiedy uświadomimy sobie, jak długo trwało ich zapuszczanie. Spokojnie! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie wpłynąć na proces porostu włosów i nieco go przyspieszyć, dzięki czemu nasza fryzura szybko wróci do poprzedniego stanu.

Pamiętajmy także o tym, że niezależnie jakich środków pielęgnacyjnych używamy, nie należy z nimi przesadzać. Dotyczy to zwłaszcza silnej chemii myjącej, którą możemy znaleźć w szamponach, oraz olejów i masek do włosów, które stosowane w nadmiarze mogą przynieść efekty zupełnie odwrotne do oczekiwanych. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym kosmetykom do włosów i zastanówmy się, jak i w jakiej kolejności mogą być one używane.


Szampon do włosów
Szampon do włosów to zupełnie podstawowy produkt do włosów, który znajdziemy w każdej łazience. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie włosów i skóry głowy z występujących tam zabrudzeń i resztek innych kosmetyków. Bardzo często szampony są wyposażone w dodatkowe składniki, które mają za zadanie odpowiedzieć na potrzeby naszej fryzury. Przykładem takiego kosmetyku jest chociażby Garnier Fructis Color Resist, który jest bardzo dobrym wyborem dla włosów farbowanych. Dzięki obecności w składzie ekstraktu z jagód goji oraz witaminy B5 i B6 jest on w stanie odżywić nasze włosy nawet po wielu zabiegach koloryzujących i wpłynąć pozytywnie na utrzymanie na pasmach koloru.

O czym musimy pamiętać, stosując szampony do włosów? Przede wszystkim o tym, że do codziennego stosowania najlepiej nadają się naturalne szampony do włosów. Sporo szamponów zawiera w swoim składzie mocną chemię myjącą, taką jak SLS lub SLES. Są to bardzo silne składniki oczyszczające, które działają świetnie, jeśli chodzi o zmywanie wszelkich zanieczyszczeń z naszych kosmyków. Jest jednak pewien haczyk – ich nadmierne używanie może prowadzić do wysuszenia skóry głowy, podrażnień i ogólnych zniszczeń włosów. 

Żeby uniknąć takiego scenariusza, starajmy się nie nadużywać mocnych szamponów i postawić na naturalne szampony do włosów w codziennej pielęgnacji. Raz na jakiś czas możemy włączyć silniejsze produkty myjące do naszego schematu pielęgnacyjnego, ale pamiętajmy o tym, że nie należy ich nadużywać. Wszystko do włosów ma swoje określone momenty, kiedy wykaże się odpowiednim działaniem.

Kolejnym częstym błędem pielęgnacyjnym, jeśli chodzi o stosowanie szamponów, jest nakładanie ich bezpośrednio na włosy. Jest to błąd i chociaż naturalne szampony do włosów nie powinny wyrządzić na naszych włosach zniszczeń w nierozcieńczonej formie, to ich wymieszanie z wodą daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim – łatwiej i przyjemniej rozprowadzimy kosmetyk na całej długości naszej fryzury i zredukujemy ryzyko podrażnień skóry głowy do minimum.


Odżywka do włosów lub maska
Naturalne szampony do włosów to oczywiście jedno, ale w codziennej pielęgnacji przyda nam się też odpowiednia odżywka i maska do włosów. Jaka jest różnica pomiędzy tymi kosmetykami do włosów? Przede wszystkim – odżywka do włosów jest produktem, który stosujemy bezpośrednio po umyciu głowy i następnie ją spłukujemy. Maska do włosów natomiast ma za zadanie pozostać na naszej głowie jak najdłużej, zapewniając włosom dostęp do substancji odżywczych. Czy oba te produkty można stosować obok siebie? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że nie będziemy ich nadużywać.

W kontekście odżywki do włosów zdecydowanie warto wspomnieć o metodzie mycia włosów zwanej OMO. To uniwersalny trik pielęgnacyjny, który sprawdzi się w zasadzie na każdym typie włosów, więc warto go przetestować i samemu ocenić efekty. Na czym to polega?

Skrót OMO oznacza odżywka-mycie-odżywka, co zasadniczo wyjaśnia w pełni, czym jest ta metoda. Chodzi w niej o to, by zamiast zaczynać mycie włosów od szamponu, postawić na odżywkę. W ten sposób ograniczamy działanie chemii, która może wysuszyć nasze włosy podczas mycia szamponem. Zaczynamy więc od nałożenia odżywki, którą najlepiej jest zostawić na powierzchni włosów przez kilka minut, by zdążyła się ona odpowiednio wchłonąć. Co ważne, najlepiej jest pozostać przy samych włosach, bez dotykania skóry głowy – jej umyciem zajmie się szampon, którego użycie to drugi krok metody OMO. Myjemy więc nasze włosy, najlepiej stosując naturalne szampony do włosów. Następnie dokładnie spłukujemy całą głowę i nakładamy odżywkę jeszcze raz. Dobre kosmetyki do włosów stosowane w taki sposób są w stanie zapewnić nam rewelacyjne efekty.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej odżywki jest tak samo ważny jak wybór szamponu. Zastanówmy się więc, co dolega naszym włosom i jakie substancje odżywcze mogą się im przydać. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do łamliwości, dobrym wyborem będzie odżywka wzmacniająca, taka jak Garnier Fructis Grow Strong. Zawiera ona w swoim składzie ekstrakt z jabłek i ceramidy, które pozytywnie wpłyną na blask i wytrzymałość naszych pasm.


Produkty do włosów ułatwiające ich stylizację
Kolejną grupą kosmetyków, na które warto postawić przy naszej codziennej pielęgnacji, są produkty do włosów mające za zadanie ułatwić ich stylizację. Są to wszystkiego rodzaju spraye, żele, pianki i mgiełki i wszystko do włosów, co ma sprawić, że nasze włosy będą łatwiejsze w układaniu. Zdecydowanie warto jest je stosować, gdyż mają jeszcze jedną zaletę – są w stanie zapewnić ochronę naszym włosom. Niezależnie czy chodzi tutaj o zabrudzenia występujące w powietrzu, czy promienie UV – odpowiedni spray jest nas w stanie przed tym uchronić. 

Jednym z tego typu produktów jest olejek Garnier Botanic Therapy z olejem arganowym i kamelią. Dzięki takiemu składowi jest w stanie nie tylko dostarczyć naszym włosom odpowiednią ilość nawilżenia, ale także odpowiednio je zabezpieczyć przed gorącym powietrzem suszarki czy promieniami słońca.


Dlaczego niektóre produkty do włosów nie powinny być aplikowane zbyt często?

Na sam koniec warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że nie wszystkie kosmetyki do włosów nadają się do codziennego używania. Przykładem mogą być wspominane wcześniej kosmetyki z SLS i SLES. Pomimo faktu, że mają one swoje zastosowanie i na ogół są to dobre kosmetyki do włosów, to ich ciągłe używanie może skutkować nadmiernym wysuszeniem, ściągnięciem i podrażnieniem skóry głowy.
Podobnie możemy powiedzieć o peelingach przeznaczonych do skóry głowy. Ich stosowanie ma bardzo dużo zalet, jeśli jednak z nimi przesadzimy, możemy doprowadzić nawet do uszkodzeń naskórka. Ma to miejsce głównie w przypadku peelingów mechanicznych, które zdzierają nasz naskórek za pomocą drobinek. Jeśli będziemy ich nadużywać, nasza skóra będzie wiecznie poddawana procesowi ścierania, co, jak nietrudno się domyślić, może doprowadzić do podrażnień.

Ogólna konkluzja jest tutaj taka, że w pielęgnacji włosów najlepiej jest znaleźć złoty środek. Dzięki odpowiedniemu poznaniu właściwości myjących różnych kosmetyków i sposobów pielęgnacji możemy dostarczyć swoim włosom dokładnie to, czego potrzebują. Używanie przypadkowych produktów czy nadużywane kosmetyki do włosów są w stanie wywołać odwrotny efekt niż piękne i gęste włosy. Koniecznie o tym pamiętajmy w naszych codziennych zabiegach pielęgnacyjnych.