Pielęgnacja twarzy zabiegi Pielęgnacja twarzy zabiegi

Pielęgnacja twarzy w domowym zaciszu – jak przeprowadzić domowe SPA?

Pielęgnacja twarzy w domowym zaciszu jest niezwykle przyjemna i jednocześnie skuteczna. Sprawdź porady od Garnier, by przygotować domowe SPA!

W dzisiejszych czasach pielęgnacja skóry może wydawać się trudniejsza – zwłaszcza jeśli nie możemy korzystać z usług kosmetyczek. Dlatego tym razem podpowiemy Ci, jak urządzić domowe SPA dla twarzy, by Twoja cera stała się bardziej promienna i gładka. 

Stres, emocje, nieprawidłowa dieta, życie w biegu – to wszystko sprawia, że nasza cera z czasem staje się szara i zmęczona, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Czasu nie zatrzymamy, ale możemy sprawić, by był dla nas nieco łaskawszy. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja twarzy, dzięki której będziemy wyglądać młodziej. Czy jednak jest możliwe, by profesjonalnie zadbać o cerę w warunkach domowych? Jak najbardziej! Poznaj najpopularniejsze zabiegi na twarz, które możesz wykonać w domowym zaciszu.

Po pierwsze: odpowiednie kosmetyki

Jak zapewne wiesz, istnieją różne typy cery, na które wpływ mają nie tylko cechy dziedziczne, ale także wiek i klimat, tryb życia oraz sposób pielęgnacji. Wyróżnia się cerę normalną, suchą, mieszaną i tłustą.

Cera normalna

To najbardziej pożądany typ cery. Normalna skóra twarzy jest wolna od przebarwień, popękanych naczynek, trądziku, zmarszczek czy zniszczonego naskórka. Zwykle taka cera jest gładka, matowa, jędrna i lekko zaróżowiona. Słowem mówiąc – ideał. Normalna skóra jest odporna na czynniki atmosferyczne i dobrze znosi wszelkie zabiegi, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Jest tylko jedno małe „ale” – niezwykle rzadko występuje u dorosłych. 

Pielęgnacja skóry normalnej jest bardzo prosta – codzienne oczyszczanie rano i wieczorem, np. wodą różaną, krem nawilżający pod podkład w ciągu dnia, a na noc lekki krem odżywczy. Nie można też zapomnieć o kremach z filtrem latem i kremach ochronnych zimą.

Cera sucha i wrażliwa

Posiadaczki cery suchej mają najczęściej problem z przebarwieniami, widocznymi naczynkami, plamami i łuszczeniem się skóry. Sucha skóra jest zwykle cienka i mało jędrna, a także bardzo wrażliwa na słońce, wiatr i mróz. Dlaczego tak się dzieje? U osób z suchą skórą gruczoły łojowe produkują zbyt mało tłuszczów, które odpowiadają za utrzymywanie wody w skórze. Przez to skóra jest mało nawilżona, a tym samym mniej jędrna i elastyczna. To przyczynia się do wiotczenia skóry i powstawania dużej ilości zmarszczek. 

Aby zapobiec szybkiemu starzeniu się skóry suchej, unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Dbaj także o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Istotna jest zdrowa dieta i ruch. Do oczyszczania skóry suchej i wrażliwej polecane są mleczka i śmietanki kosmetyczne. Warto również dobrać odpowiedni krem nawilżający, odżywczo-nawilżający lub regenerujący. Polecamy np. Lekki krem odżywczy Garnier Hyaluronic Aloe, który nawilża nawet do 48 godzin.

Pamiętaj również o żelu pielęgnacyjnym pod oczy. Nakładaj kremy z filtrem latem i unikaj kosmetyków z substancjami zapachowymi i dodatkami, które mogą podrażnić skórę. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, warto przynajmniej raz w tygodniu nałożyć na twarz maseczkę (np. algową, głęboko nawilżającą, zmiękczającą naskórek, odżywczą). Polecamy też stosowanie ampułek czy serów nawilżających.

Cera tłusta

Cera tłusta wyróżnia się przede wszystkim „świeceniem” – skóra jest szarożółta i błyszcząca przez nadmierne wydzielanie sebum. Często ma tendencję do powstawania trądziku. Charakteryzuje się również rozszerzonymi porami z zaskórnikami. Bardzo często ten typ skóry powiązany jest z nieprawidłową dietą i zaburzeniami układu trawiennego, zaburzeniami pracy gruczołów płciowych, tarczycy i przysadki, a także z nadmiernym stresem. 

Kluczowe w pielęgnacji skóry tłustej jest oczyszczanie twarzy żelami antybakteryjnymi, tonizowanie (np. tonikiem matującym do twarzy BIO z tymiankiem od Garniera), stosowanie kremów matujących na dzień oraz hamujących wydzielanie sebum na noc. Przynajmniej raz w tygodniu warto zastosować peeling i nałożyć maseczkę oczyszczającą. Jakie zabiegi kosmetyczne polecane są dla pań o tłustej cerze? Przede wszystkim głębokie oczyszczanie, usuwanie zaskórników, zabiegi z prądem o działaniu bakteriobójczym, a także zabiegi rozgrzewające skórę.

Cera mieszana

Cera mieszana, jak sama nazwa wskazuje, wykazuje cechy zarówno tłustej, jak i suchej skóry. Zwykle środkowe partie twarzy (czoło, nos, broda) są tłuste, a boczne suche. Tak naprawdę jest to najtrudniejszy typ cery, jeśli chodzi o pielęgnację, ponieważ trzeba tu połączyć zabiegi przeznaczone do dwóch typów skóry. Warto jednak stosować np. maseczki oczyszczające czy kremy matujące na konkretne partie twarzy, które są tłuste, a resztę skóry traktować jak skórę suchą.

Po drugie: domowe zabiegi na twarz

Domowe SPA to coś, o czym marzy każda kobieta. To relaks nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Z pewnością każda kobieta pamięta o codziennym myciu twarzy, ale jakie zabiegi na twarz można jeszcze zaserwować sobie w domu?

Domowe oczyszczanie

Ile razy zdarzyło Ci się, że byłaś tak padnięta po ciężkim dniu, że poszłaś spać bez zmywania makijażu? To duży błąd. Dzięki oczyszczaniu odblokowujesz pory, co sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona. Poza tym gwarantuje ono odpowiednie funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej, dzięki czemu Twoja skóra jest odpowiednio nawilżona. 

Jak oczyścić skórę? Pierwszym krokiem jest oczywiście demakijaż. Możesz użyć do tego płynu micelarnegożelu (do cery atopowej i trądzikowej) czy mleczka (do cery normalnej i mieszanej). Jeśli chcesz sięgnąć po bardziej naturalne metody, możesz zmieszać szklankę ciepłej wody z cynamonem, sokiem z cytryny, imbirem, kurkumą i zmielonymi goździkami. Taka mieszanka działa nie tylko oczyszczająco, ale i przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Jeśli szukasz gotowych kosmetyków, sięgnij np. po dwufazowy płyn micelarny z olejkiem arganowym Garnier, który nie tylko głęboko nawilża, ale przede wszystkim zmywa nawet wodoodporny makijaż.

Ostatnio na topie jest również zmywanie makijażu za pomocą olejów (Oil Cleansing Method). Odpowiedni preparat możesz przygotować sama. Wystarczy zmieszać olej rycynowy (o właściwościach oczyszczających) z innym olejkiem, dostosowanym do potrzeb Twojej skóry, np. arganowym (odżywczy), lawendowym (antyseptyczny) czy z pestek winogron (nawilżający). Zabieg ten nie jest polecany dla każdego, dlatego sama musisz zobaczyć, jak zadziała na Twoją skórę.

Masaż niczym w gabinecie

Kiedy słyszysz masaż, zapewne od razu myślisz o masowaniu ciała. Masaż twarzy jest zabiegiem równie przyjemnym i pożytecznym. Nie tylko zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale także pobudza krążenie i aktywuje mięśnie twarzy. Dzięki temu skóra jest bardziej jędrna, ma lepszy koloryt i wygląda młodziej.
Jak wykonać taki masaż w domu? Do tego zabiegu przystąp po wieczornym oczyszczeniu skóry i nałożeniu kremu nawilżającego. Zacznij od delikatnych ruchów palcami od żuchwy do policzków i czoła. Kolejne kroki to okrężne ruchy palców, a także uciskanie brody, łuków brwiowych i skroni. Następnie delikatnie, okrężnym ruchem masuj powieki dolne (od wewnątrz do zewnątrz) i górne (od zewnątrz). Warto też delikatnie klepać i głaskać twarz opuszkami palców, tak jakbyś wklepywała i rozsmarowywała jakiś krem. Całość powinna trwać minimum 10 minut.

Detoksykacja, czyli domowy peeling na twarz

Peeling to nic innego jak usuwanie martwego naskórka i zanieczyszczeń twarzy zwykle za pomocą preparatów zawierających ścierające drobinki (peeling mechaniczny). Taki zabieg nie tylko pozwala pozbyć się obumarłych komórek naskórka, ale także odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu zaskórników. Poza tym peeling warto wykonać przed nałożeniem kremu, maseczki czy samoopalacza, ponieważ dobrze oczyszczona skóra lepiej wchłania wszelkie kosmetyki. 

Warto jednak wiedzieć, że oprócz peelingów mechanicznych masz do wyboru również peeling enzymatyczny, gommage oraz peeling kawitacyjny. Pierwszy z nich działa na skórę dzięki zawartości enzymów roślinnych, które wpływają na produkcję keratyny. Możesz ich spokojnie używać przy cerze wrażliwej i suchej, ponieważ nie zawierają drobinek. Peeling gommage to również rodzaj peelingu enzymatycznego, jednak po nałożeniu nie zmywasz go, a delikatnie wałkujesz. Peeling kawitacyjny – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje zjawisko kawitacji, czyli przemiany z fazy ciekłej w gazową za pomocą obniżenia ciśnienia. Choć brzmi to skomplikowanie, sam zabieg jest całkiem prosty. Najpierw skóra jest zwilżana wodą lub specjalnym preparatem, a następnie traktowana ultradźwiękami za pomocą specjalnego urządzenia. Ze względu na to, że ultradźwięki docierają do głębokich warstw skóry, skutecznie oczyszczają pory, redukują nadmiar sebum oraz pomagają pozbyć się zaskórników i przebarwień. Urządzenia do peelingu kawitacyjnego coraz częściej dostępne są za niewielką cenę, dlatego taki zabieg możesz wykonać również samodzielnie w domu. 

Wróćmy jednak do najprostszego peelingu – mechanicznego. Jak możesz wykonać go w domu? Podrzucamy Ci kilka przepisów.

Bakteriobójczy peeling cukrowy

Do jego wykonania potrzebujesz 2 łyżek cukru drobnoziarnistego, 3 łyżek oliwy z oliwek oraz pół łyżeczki cynamonu. Cukier służy tu jako materiał ścierny, oliwa działa nawilżająco, natomiast cynamon działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wszystko należy wymieszać i rozprowadzić na twarzy za pomocą okrężnych ruchów. Następnie zmywasz peeling ciepłą wodą.

Rozjaśniający peeling owsiany

Peeling owsiany ma działanie nawilżające i odżywiające, a dodatkowo pomaga usunąć przebarwienia i nieco rozjaśnić cerę. Wystarczy, że zmieszasz 3 łyżki zmielonych płatków owsianych z łyżką miodu, łyżeczką soku z cytryny oraz ciepłą wodą. 

Nawilżający peeling kawowy

Peeling kawowy jest banalnie prosty do wykonania, a przy tym świetnie wpisuje się w ideę „zero waste”. Do przygotowania tego peelingu potrzebujesz tylko dwóch składników – ok. 2 łyżek fusów z kawy oraz ulubionego oleju do twarzy, np. arganowego czy ze słodkich migdałów. Taki zabieg na twarz nie tylko działa nawilżająco, ale przede wszystkim złuszcza naskórek, oczyszcza pory, pobudza mikrokrążenie i ujędrnia skóry. Polifenole zawarte w kawie zwalczają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia się skóry. Sama kofeina działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Poza tym zapach kawy z pewnością Cię pobudzi i poprawi humor!

Jak zrobić maseczkę na twarz?

Kiedy Twoja skóra jest już dobrze oczyszczona, warto pomyśleć o jej odpowiednim odżywieniu. Znakomicie nadają się do tego maseczki, które również możesz przygotować sama w domu. Zanim jednak się do tego zabierzesz, pomyśl, co najlepiej działa na Twoją skórę. Jeśli masz problem z tłustą, świecącą się cerą, warto dodać do maseczki glinkę, która ma działanie oczyszczające i matujące. Dla skóry suchej polecamy płatki owsiane, wodę kokosową, a także wszelkie oleje. Sok z cytryny ma świetne działanie rozświetlające, natomiast olejek lawendowy przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Domowe maseczki na twarz warto wykonać ze składników, które mamy w swojej kuchni. Do tego zabiegu świetnie nadadzą się drożdże, jajka, mleko, miód, płatki owsiane, siemię lniane, banany, aloes, marchewka czy oliwa. Dobór poszczególnych składników zależy oczywiście od potrzeb Twojej skóry. 

Domowa maseczka na twarz dla cery trądzikowej

Do jej wykonania potrzebujesz 1/4 kostki drożdży, 2 łyżek ciepłego mleka oraz 2-3 krople oliwy. Wszystkie składniki mieszasz i nakładasz na twarz na 15 minut. Następnie zmywasz ciepłą wodą. Maseczka ta działa dzięki drożdżom, które mają właściwości oczyszczające i łagodzące podrażnienia

Nawilżająca maseczka z bananem i awokado

Nie od dziś wiadomo, że awokado to doskonałe źródło witamin, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i składników odżywczych. Dzięki temu działa nawilżająco i wygładzająco, a dzięki zawartości antyoksydantów spowalnia proces starzenia się skóry. Z kolei banan zawiera żelazo, cynk i białka, które działają nawilżająco i poprawiają koloryt twarzy.

Do wykonania maseczki potrzebujesz banana, pół awokado oraz 2 łyżek jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki zblenduj, a następnie nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i zmyj po 15 minutach.

Owocowa maseczka rozjaśniająca

Do jej stworzenia wystarczą tylko jabłko i sok z cytryny. Jabłko ścierasz na tarce i dodajesz odrobinę soku, a następnie nakładasz na twarz i zmywasz po 15 minutach. Jabłko oraz cytryna pomagają usuwać martwy naskórek i działają oczyszczająco. Poza tym rozjaśniają przebarwienia i poprawiają koloryt skóry. 
A jeśli chcesz skorzystać z gotowych maseczek, sięgnij np. po maski w płachcie Hydra Bomb od Garnier. Możesz postawić na nawilżenie, jędrność i blask dzięki wariantowi z ekstraktem z granatu oraz kwasem hialuronowym.

Domowy sposób na zaskórniki i wypryski

Zaskórniki to nie tylko problem dotyczący nastolatków. Zmagamy się z nimi także w późniejszych latach. Jak możesz się ich pozbyć domowymi sposobami? 

Na początek klasyka, czyli parówka. Para wodna rozszerza pory i eliminuje z nich sebum. Choć możesz stosować ją samodzielnie, to może to być również świetny wstęp do innych, oczyszczających zabiegów, takich jak maseczka czy peeling. Warto też dodać do wody odpowiednie zioła, by wzbogacić jej działanie. Parówka z dodatkiem bratka i rumianku działa łagodząco na podrażnienia i zaczerwienienia. Pokrzywa i rozmaryn poprawią ukrwienie, a tym samym koloryt skóry. Jeśli masz problem z trądzikiem, dodaj do wody kwiat lipy lub tymianek, które mają działanie antyseptyczne. Matująco działa natomiast skrzyp polny. 

Świetnym sposobem na niechciane wypryski jest także punktowa pasta o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Wystarczy, że zmieszasz jogurt z kurkumą i odrobiną oliwy lub olejku. Proporcje dobieraj według zapotrzebowania. Taką mieszankę stosuj punktowo na wypryski przez 2-3 dni. Najlepiej zrobić to na noc. 

A co z widocznymi zaskórnikami – zwłaszcza na nosie? Jeśli nie posiadasz specjalnych plastrów żelowych typu peel-off, możesz wykonać domowe plastry. Co będziesz potrzebować? Białko jajka oraz chusteczek higienicznych. Białko jaja działa ściągająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco. Wystarczy delikatnie roztrzepać białko i rozprowadzić je na twarzy za pomocą pędzelka – w okolicach strefy T. Rozdziel chusteczki, tak by została cieniutka warstwa, i delikatnie przyklej ją do twarzy i ponownie posmaruj białkiem. Poczekaj, aż zrobi się „skorupka”. Następnie bardzo powoli odklej chusteczki i umyj twarz. 

Jeśli nie możesz poradzić sobie z trądzikiem domowymi sposobami, sięgnij po kosmetyki z serii Garnier Czysta Skóra, np. Żel 3w1 z glinką, który może posłużyć również jako peeling bądź maska.

Po zabiegach oczyszczania zostaje Ci już tylko tonizacja oraz odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą właściwych kosmetyków. Do wyboru masz nie tylko kremy nawilżające i regenerujące, ale także serum. Pamiętaj jednak, by były one dostosowane do typu Twojej cery.

Jak widzisz, nie musisz chodzić do kosmetyczki, by odpowiednio zadbać o swoją cerę. Wystarczy znać działanie składników, które bez problemu znajdziesz w swojej kuchni, by zaserwować skórze doskonałe domowe SPA. Wszystkie zabiegi wykonuj regularnie, by uzyskać jak najlepsze efekty.