Mapa trądziku – jak pokonać zaskórniki Mapa trądziku – jak pokonać zaskórniki

Mapa trądziku jak pokonać zaskórniki?

Mapa trądziku – sprawdź przyczyny powstawania zmian skórnych. Poznaj najlepsze produkty Garnier na zaskórniki i trądzik.

Na naszej twarzy mogą pojawiać się niechciane i nieestetyczne zmiany trądzikowe. Często są to zaskórniki, wypryski i inne krostki, które często są nawet bolesne. Aby łatwiej rozpoznać przyczynę ich powstawania,
warto dowiedzieć się, czym jest mapa trądziku i podjąć odpowiednie kroki prowadzące do eliminacji problemu.

Zmiany skórne – dlaczego się pojawiają?

Występowanie zmian skórnych może być spowodowane przez wiele czynników. W niektórych przypadkach jest to nieodpowiednia dieta, w której znajduje się zbyt dużo przetworzonych produktów i za mało owoców oraz warzyw. W innym przypadku mogą być to także alergie pokarmowe i kontaktowe, zaburzenia hormonalne, choroby skóry lub nieodpowiednia pielęgnacja.

Na twarzy pojawiają się w takim przypadku zmiany, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie – trudno zakryć je makijażem, są stale widoczne, goją się bardzo wolno, natomiast zmiany zapalne mogą się z czasem nasilać. Lepiej nie bagatelizować takiego problemu i zacząć działać od zaraz!

Mapa trądziku – jak ją czytać?

W rozpoznaniu przyczyny występujących zmian może pomóc trądzikowa mapa twarzy. To nic innego, jak schemat przedstawiający najczęstsze miejsca występowania zmian trądzikowych wraz z ich przyczynami. Opierając się na gotowym, graficznie przedstawionym układzie możemy dowiedzieć się, jaki jest powód występowania konkretnych zmian.

Oto najczęściej wskazywane miejsca występowania trądziku:
• CZOŁO – zmiany skórne w tym miejscu może powodować nieprawidłowa praca jelit, czy też zła dieta obfita w nabiał,
• NOS – zmiany wywołane niedoborem witaminy B lub problemami z ciśnieniem,
• POLICZKI – zmiany spowodowane alergią na nabiał i zboża oraz niezdrowym stylem życia,
• BRODA – trądzik wywołany przez stres oraz zaburzenia hormonalne,
• OKOLICE BRWI – zmiany skórne spowodowane nieodpowiednim działaniem wątroby,
• OKOLICE UST – zmiany związane z owulacją.

Jeżeli zauważyliśmy zmiany w wyżej wymienionych miejscach, powinniśmy rozpocząć działanie od wyeliminowania czynników, które mogą wpływać na zaostrzenie stanu zapalnego. Przykładowo – zmiany pojawiające się na brodzie mogą być spowodowane przez zaburzenia hormonalne, dlatego warto zacząć od wykonania badań, które zweryfikują, czy nie jest konieczna kuracja hormonalna.

Gdy jednak zauważymy zmiany skórne, które pojawiają się na obszarze całej twarzy, warto sprawdzić, czy nie jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem łoju i zatkanymi porami.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – jak wyglądają?

Zaskórniki – znane również jako wągry – to wykwity, które pojawiają się na naszej twarzy. Wyróżnić możemy zaskórniki otwarte i zamknięte. Różnią się one przede wszystkim wyglądem. Zaskórniki zamknięte przypominają białe wypryski i są trudniejsze do usunięcia. Powstają w miejscu ujścia gruczołu, ale nie posiadają otwartego kanału, przez co są trudne do wyeliminowania.

Zaskórniki otwarte są znacznie lepiej widoczne, ponieważ posiadają czarną końcówkę, która jest następstwem utleniania masy rogowo-łojowej.

Jak powstają czarne zaskórniki?

Czarne punkciki na skórze pojawiają się, kiedy nadmiar sebum zbiera się w mieszkach włosowych i nie może wydostać na powierzchnię skóry. Pod wpływem powietrza sebum utlenia się i w ten sposób powstaje czarny zaskórnik, tak dobrze widoczny na skórze i niekiedy trudny do ukrycia pod lekkim makijażem.

Jak powstają białe zaskórniki?

W przypadku białych zaskórników – warstwa komórek przykrywa nagromadzone sebum, które nie ma kontaktu z powietrzem. Wówczas tworzy się biały zaskórnik.
Czerwone wypryski (te w postaci grudek lub krostek), są spowodowane działaniem bakterii, które naturalnie występują we florze naszej skóry. Rozwijają się w mieszkach włosowych i po kontakcie z sebum tworzą zmiany zapalne.

Trądzik zaskórnikowy

Wypryski na twarzy pojawiają się, kiedy w komórkach skóry wokół mieszków włosowych zachodzą funkcjonalne nieprawidłowości i blokują proces złuszczania. Trądzik zaskórnikowy nazywany jest najczęściej lżejszą formą tradycyjnego trądziku.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Odpowiednia pielęgnacja w przypadku trądziku zaskórnikowego jest bardzo podobna do tej, którą stosuje się w przypadku zwykłego trądziku. Aby zminimalizować występowanie otwartych i zamkniętych zaskórników, należy regularnie złuszczać skórę, pamiętając przy tym, by zbytnio jej nie podrażnić. Jest to absolutna podstawa w przypadku problematycznej cery, która produkuje nadmiar sebum.

Płyn na trądzik – jaki najlepszy?

Pielęgnacja skóry trądzikowej to jednak nie tylko złuszczanie, ale także dokładne oczyszczanie. Jaki płyn na trądzik najlepiej stosować? Musi być on skuteczny, a zarazem delikatny. Płyn micelarny czysta skóra 3w1 doskonale oczyści skórę z makijażu i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. Jako kolejny krok warto zastosować 3w1 Żel myjący + peeling + maseczka, aby wyregulować proces wydzielania sebum i pozbyć się martwego naskórka poprzez jego złuszczanie. W codziennym użytkowaniu niezawodny może się okazać krem BB – pomoże ukryć drobne niedoskonałości i jednocześnie zadba o odpowiednie nawilżenie skóry.