Ochrona przed potem i ochrona przed przykrym zapachem Ochrona przed potem i ochrona przed przykrym zapachem

Ochrona przed potem i ochrona przed przykrym zapachem

Aktywność fizyczna to Twój konik, jednak pot i przykry zapach zmniejszają uczucie komfortu? Sprawdź, jak zapewnić sobie ochronę z antyperspirantem!

Jak usunąć plamy z potu?

Każda osoba uprawiająca aktywnie sport zapewne zna uczucie przepoconej koszulki i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach. Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu na zwiększenie jego temperatury, przez co chroni nas przed przegrzaniem, zwłaszcza podczas intensywnej aktywności fizycznej. Czasem jednak pot staje się bardzo uciążliwy, zwłaszcza jeśli mamy skłonności genetyczne do wydzielania go w nadmiarze. Nie da się – i przede wszystkim nie powinno się – próbować zatrzymać naszej naturalnej potliwości, jednak można próbować ją zredukować do tego stopnia, że przestanie być dla nas uciążliwa, nawet podczas wysiłku. Kluczem do tego są dobre kosmetyki. Ochrona przed potem i ochrona przed przykrym zapachem wcale nie musi być skomplikowana!

Pot – co to jest i skąd się bierze?
Żebyśmy mogli wybrać odpowiedni produkt, którego zadaniem będzie ochrona przed potem, musimy najpierw zrozumieć, czym właściwie jest pot i skąd się bierze. W skład potu wchodzą sole mineralne, uboczne produkty przemiany naszej materii i zgromadzona w ciele woda – właśnie taka mieszanka tworzy naszą naturalną substancję chłodzącą, która wydostaje się na zewnątrz naszej skóry przez gruczoły potowe. Ludzkie ciało ma ich bardzo dużo – w zależności od naszych genów możemy mieć ich nawet 4 miliony. Większość z nich znajduje się pod pachami, na dłoniach, stopach oraz w okolicach miejsc intymnych.

Kiedy nadmierna potliwość może wzbudzać niepokój?
Pocenie się to naturalna czynność organizmu, wywołana zwiększeniem jego temperatury, więc samo w sobie nie jest powodem do obaw, jeśli zapewnimy sobie właściwą ochronę przed przykrym zapachem. Co jednak, gdy pocenie przybiera wręcz patologiczny wymiar, nawet jeśli akurat nie jesteśmy w trakcie ćwiczeń czy pracy fizycznej? Zdecydowanie nie jest to coś, co możemy zlekceważyć – nadmierna potliwość może wynikać ze zmian hormonalnych wywołanych przez problemy z tarczycą, cukrzycy albo nawet pojawiających się w organizmie zmian nowotworowych. Jak widać, pula chorób, których objawem może być pocenie, jest dosyć szeroka i zdecydowanie powinniśmy najpierw sprawdzić, czy ze stanem naszego zdrowia jest wszystko w porządku, zanim przystąpimy do wyboru antyperspirantu. W tym celu najlepiej wybrać się do doświadczonego dermatologa, który pomoże nam zdiagnozować nasz problem.

Ochrona przed potem
Jeśli stan naszego zdrowia jest bez zarzutu, a my dalej pocimy się bardziej, niż byśmy tego chcieli, niestety pozostaje nam się z tym pogodzić. Każdy organizm jest inny, różni się nawet nasza wrodzona ilość gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie potu, więc nie jest to nic dziwnego, że niektórzy pocą się bardziej od innych. Pomimo tego nie powinniśmy rezygnować z poszukiwania idealnego produktu, który zmniejszy naszą wrodzoną potliwość – na rynku można znaleźć cały ogrom tego typu kosmetyków, zatem warto z tego skorzystać. Zastanówmy się teraz, jaki specyfik gwarantuje nam najlepszą ochronę przed potem i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Ochrona przed potem to nie to samo, co ochrona przed przykrym zapachem
Powyższy nagłówek mógł wzbudzić pewne zdziwienie, bo przecież ochrona przed przykrym zapachem związanym z potem wiąże się ze zredukowaniem pocenia się. Otóż nic bardziej mylnego! Może to się wydać dziwne dla wielu z nas, jednak pot sam w sobie nie wydziela zapachu. Za jego charakterystyczną, nieprzyjemną woń są odpowiedzialne bakterie, które bytują na naszej skórze. W trakcie pocenia mają one po prostu kontakt z naszym naturalnym płynem chłodzącym i w wyniku tego pot przybiera przykry zapach.

Teoretycznie nic to nie zmienia – jeśli się pocimy, wydzielamy nieprzyjemną woń, niezależnie czy odpowiedzialny za to jest sam pot, czy nie. W praktyce okazuje się, że osoby, które zmagają się z tym problemem, a ich priorytetem jest ochrona przed nieprzyjemnych zapachem, wcale nie musi sięgać po antyperspirant. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które zatrzymają mnożenie się kolonii bakterii na naszej skórze, uchronią nas przed brzydką wonią.

Antyperspirant, czyli ochrona przed potem
Antyperspirant to produkt, który zapewnia ochronę przed potem, blokując nasze gruczoły potowe. Chwila, chwila – blokując? Czy to nie jest niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że pot jest nam potrzebny do właściwej termoregulacji? Nie ma powodów do zmartwień: czopy blokujące nasze gruczoły łuszczą się, tak jak nasz naskórek. Nie musimy więc obawiać się, że coś złego stanie się z naszą naturalną regulacją ciepła, ponieważ warstwa antyperspirantu prędzej czy później po prostu z nas spadnie. Nieco bardziej niebezpieczne pod tym względem są blokery potu, czyli mocniejsze antyperspiranty, jednak nie zaleca się używania ich codziennie – dwa, trzy użycia na tydzień, po czym dokładne umycie obszarów ciała, na które naniesiony został bloker, nie powinno wyrządzić nam żadnej szkody.

Antyperspirant – w kulce, w sztyfcie, a może w sprayu?
Antyperspirant to jeden z podstawowych i najczęściej używanych kosmetyków. Nic więc dziwnego, że na rynku znajdziemy wiele jego odmian. Do najbardziej popularnych należą spraye, sztyfty i kulki. Jakie są ich wady i zalety?

Antyperspirant w sprayu – to produkt podobny z wyglądu do dezodorantu. Jego największą zaletą jest ergonomia użycia i błyskawiczny efekt odświeżenia, który jest niezwykle miłym uczuciem po ciężkim treningu. Jednak wybierając tę ochronę przed potem, musimy mieć świadomość, że przeważnie działają one nieco słabiej niż sztyfty i kulki. Decydując się na antyperspirant w sprayu, dobrze jest poszukać produktu bez alkoholu, gdyż ten może bardzo nieprzyjemnie podrażnić skórę pod pachami. Taki antyperspirant to chociażby Garnier Men Magnesium Ultra Dry, wzbogacony o magnezję, czyli tlenek magnezu, który znakomicie absorbuje wilgoć.
Antyperspirant w kulce – w tej wersji antyperspirantu rozprowadzenie go na powierzchni skóry, odbywa się za pomocą specjalnej kulki. Jest to bardzo skuteczna ochrona przed potem, która przeważnie wypada lepiej niż swój odpowiednik w sprayu. Niestety wadą kulek jest to, że czasami mogą zostawić ślady na ubraniach, choć wystarczy po prostu nieco odczekać po aplikacji, aż preparat dobrze się wchłonie. Znakomitym rozwiązaniem w tej kategorii jest Garnier Mineral Invisible Floral Fresh.
• Antyperspirant w sztyfcie – ochrona przed przykrym zapachem, potem oraz ochrona skóry w jednym. Sztyft to bardzo wydajna forma antyperspirantu, przeważnie wzbogacona o substancje, które wspomagają naszą skórę i nie podrażniają jej. Największą wadą sztyftu jest to samo, co w przypadku kulki – lubi niekiedy pobrudzić nasze ubrania, zwłaszcza jeśli w składzie ma talk.

Jaki będzie idealny produkt dla aktywnych?
Ochrona przed przykrym zapachem i ochrona przed potem w jednym – to właśnie cechy dobrego antyperspirantu. Na który z nich najlepiej będzie się zdecydować, kiedy ważna jest dla nas aktywność fizyczna? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i preferencji. Są jednak ogóle zasady, które mogą pomóc w wyborze.

Antyperspirant w sprayu wydaje się całkiem niezłym wyborem dla aktywnych, gdyż jest wygodny – nie musimy czekać, aż wyschnie po naniesieniu go na skórę, chroni przed potem oraz może być używany nawet przez całą drużynę sportową, co ze względu na aspekty higieniczne nie byłoby możliwe przy kulce. Antyperspirant w kulce natomiast może jest mniej wygodny i praktyczny, jednak przeważnie zapewnia nam lepszą ochronę. Zdecydowanie dwie powyższe propozycje będą lepsze dla aktywnych niż antyperspirant w sztyfcie, ze względu na jego największą skłonność do tworzenia plam na odzieży, czego wolelibyśmy uniknąć np. na boisku.

W ofercie marki Garnier można znaleźć wiele interesujących propozycji dla sportowców i miłośników aktywności fizycznej. Są to m.in Garnier Mineral Magnesium Ultra Dry oraz Garnier Men Magnesium Ultra Dry, dostępne zarówno w wariancie w sprayu, jak i w kulce.

Ochrona przed potem dla sportowców – podsumowanie
Pocenie się to naturalna czynność fizjologiczna człowieka i nie powinniśmy zbytnio w nią ingerować, aby nie nabawić się problemów skórnych. Są jednak wypadki, kiedy ochrona przed potem okaże się niezbędna, chociażby na treningu sportowym, gdzie przepocona koszulka wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie i samoocenę. Jeśli chcemy zapewnić sobie uczucie komfortu w każdej sytuacji, dobrze jest postawić na sprawdzony antyperspirant, który pomoże nam zwalczyć ten problem.