AdobeStock 217327253 1920x336 AdobeStock 217327253 768x420

Zniszczone włosy: najczęstsze przyczyny, objawy, jak je odbudować?

Matowe, pozbawione blasku, szorstkie, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami, a do tego jeszcze nadmiernie wypadające – zniszczone włosy są częstym problemem, ponieważ na ich kondycję wpływa wiele różnych czynników. Jak sprawdzić, co jest przyczyną i jak prawidłowo przeprowadzić regenerację włosów? Co na zniszczone włosy będzie najskuteczniejsze?

Spis treści:

  1. Zniszczone włosy - jak je rozpoznać?
  2. Zniszczone włosy - przyczyny
  3. Bardzo zniszczone włosy - co robić?
  4. Jak uratować zniszczone włosy?
  5. Jaki szampon regenerujący na zniszczone włosy?
  6. Odżywka do włosów zniszczonych - poznaj odżywki lamelarne Garnier
  7. Regeneracja włosów zniszczonych
  8. Odbudowa włosów zniszczonych - podsumowanie

Zniszczone włosy - jak je rozpoznać?

Jak wyglądają zniszczone włosy? Łatwo je rozpoznać po tendencji do puszenia się, plątania i powstawania kołtunów oraz braku naturalnego blasku. Włosy potrzebują regeneracji i wzmocnienia również wtedy, kiedy stają się łamliwe, szorstkie i nadmiernie wypadają. Zniszczone włosy rozpoznamy też po rozdwojonych końcówkach. Mogą być trudne w układaniu, modelowaniu, a nawet rozczesywaniu. Wyróżnić należy również problemy wynikające ze stanu skóry głowy, na której mogą pojawiać się stany zapalne lub łupież, wpływające na wygląd i kondycję włosów.

Zniszczone włosy - przyczyny

 

Przyczyn zniszczonych włosów może być bardzo wiele, ponieważ ich struktura jest złożona. Na ich kondycję wpływają także różne czynniki: zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

• Niewłaściwa pielęgnacja

Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Wpływ na kondycję włosów ma nawet temperatura wody, jakiej używamy do ich zwilżania i spłukiwania kosmetyków. Powinna być letnia, bo tylko taka będzie w stanie domknąć łuski włosa. 

Następnie trzeba jeszcze dopasować odpowiednie kosmetyki: sprawdzić ich skład oraz dobrać go do potrzeb skóry głowy i włosów. Szampon regenerujący do stosowania na co dzień powinien być łagodny, nie zawierać silnych detergentów,. Mocniejszy można wprowadzać raz na 2-3 tygodnie, kiedy włosy potrzebują mocniejszego oczyszczenia, czyli usunięcia resztek produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych oraz innych zanieczyszczeń. 

Odżywka do włosów zniszczonych powinna być nakładana tylko na długości włosów z pominięciem skóry głowy. Najlepiej pozostawić ją na 15-30 minut. Jej skład powinien być dopasowany do kondycji włosów oraz utrzymywać równowagę PEH (składników odżywczych z grupy protein, emolientów i humektantów). Można też zastosować metodę OMO z wykorzystaniem dwóch rodzajów odżywek. Najpierw stosuje się lżejszą, nawilżającą (humektantową, humektantowo-proteinową), która gwarantuje ochronę przed silniejszym działaniem szamponu. Nie spłukuje się jej i pozostawia na około 3-5 minut. Następnym krokiem jest mycie łagodnym szamponem tylko skóry głowy. Najlepiej rozpuścić go w naczyniu z wodą i taki roztwór nałożyć na włosy. Rytuał zamyka druga odżywka lub maska o bogatym składzie, odpowiedzialna za regenerację włosów.

Warto zadbać też o zabezpieczenie końcówek włosów przed uszkodzeniami i rozdwajaniem, ponieważ to one są najbardziej narażone na tarcie (np. o ubrania). Służą do tego olejki i sera. Jeśli często używamy lokówki, prostownicy i suszarki, przyda się także termoochrona przy pomocy olejku.

• Zabiegi kosmetyczne

Mogą poprawić wygląd fryzury i dopełnić nasze stylizacje, jednak często mają też negatywny wpływ na kondycję włosów. Nieumiejętnie przeprowadzona koloryzacja, trwała ondulacja, rozjaśnianie, ale też częsta stylizacja na gorąco mogą być przyczyną zniszczonych włosów.

• Czynniki mechaniczne

Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki traktujemy włosy. Na ich wygląd i stan negatywnie wpływa m.in. rozczesywanie na mokro, szarpanie, pociąganie oraz używanie źle dobranej szczotki. Warto zwrócić też uwagę, czy nie pocieramy ich ręcznikiem. Lepiej też wybrać taki bez wyraźnej struktury, ale np. sportowy. Odpowiednia do odciskania zniszczonych włosów z nadmiaru wody będzie też bawełniana koszulka.

Warto też zwrócić uwagę na przybory, z których korzystamy na co dzień. Gumki nie powinny mieć metalowych elementów czy wyrywać włosów. Najlepiej wybrać te uszyte z jedwabiu. Znaczenie może mieć również materiał poszewki, na której śpimy. Włosomaniaczki ponownie polecają jedwab, który minimalizuje tarcie. Zimą warto wybierać czapki wykonane z naturalnych materiałów, dzięki czemu włosy nie będą się elektryzować. Nakrycia głowy z poliestru i akrylu nie przepuszczają powietrza i mogą negatywnie wpływać na stan skóry głowy.

Włosy warto też zabezpieczać przez stosowanie odżywek do włosów zniszczonych z dodatkiem protein, czyli białek budulcowych, które są odpowiedzialne za redukcję mikrouszkodzeń. Przydatne będą też sera i olejki na końcówki.

• Czynniki zewnętrzne

Zniszczone włosy to także efekt działania czynników zewnętrznych, np. warunków pogodowych. Negatywny wpływ będą miały promienie UV, mróz, słona woda. Dlatego latem i zimą powinniśmy jeszcze bardziej skupić się na odbudowie i regeneracji włosów.

• Dieta i styl życia

Kondycja włosów to często odbicie ogólnego stanu naszego zdrowia oraz stylu życia. Znaczenie będzie miało to, jak się odżywiamy i nawadniamy, czy jesteśmy narażeni na stres i stosujemy używki.

• Stan zdrowia

Skoro na regenerację włosów mają wpływ także czynniki wewnętrzne, to odbije się na nich także stan naszego zdrowia: przebyte infekcje, choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne, choroby skóry, przyjmowane leki.

Bardzo zniszczone włosy - co robić?

 

Jak uratować zniszczone włosy? Na początku ważne będzie ustalenie przyczyny osłabienia ich kondycji. Warto przyjrzeć się wszystkiemu, co może mieć na nią wpływ: codziennym nawykom, wybieranym kosmetykom i sposobom pielęgnacji oraz modelowania, ale też diecie i przyjmowanym lekom. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, jak odbudować zniszczone włosy i nie dopuścić do takiego stanu ponownie. Warto ten proces przeprowadzić krok po kroku:

Krok 1. Przyjrzenie się swojej rutynie i nawykom pielęgnacyjnym

Sprawdźmy, czy nie popełniamy wyżej wymienionych błędów podczas pielęgnacji i stylizacji, np. czy nie używamy zbyt gorącej wody do mycia, nieodpowiedniej szczotki i gumek do włosów. Może też warto zmienić rutynę na metodę OMO lub zrezygnować z zabiegów kosmetycznych czy stylizacji na gorąco (ewentualnie zamienić sprzęt na taki, który zapewnia termoochronę lub umożliwia wybór temperatury).

Krok 2. Rozpoznanie potrzeb zniszczonych włosów i dobór odpowiednich kosmetyków

Jeśli zależy nam na odbudowie włosów, będziemy potrzebować odżywek z zawartością protein lub aminokwasów, np. keratyny, jedwabiu, elastyny, argininy. Przy regeneracji włosów zniszczonych ważne jest też zadbanie o ich nawilżenie i utrzymanie wody. Przydadzą się więc humektanty wiążące wodę oraz zabezpieczające przed jej wyparowaniem emolienty. Istotna jest więc równowaga PEH. Warto testować różne połączenia i rozwiązania, by znaleźć to, co odpowiada na potrzeby zniszczonych włosów. Polecane jest też stosowanie całych serii produktów, których działanie i składy się dopełniają.

Jednak nie tylko odżywka do włosów zniszczonych będzie tutaj istotna. Równie ważny jest szampon, który może zawierać zbyt silne składniki myjące do stosowania na co dzień. W konsekwencji będzie wysuszał skórę głowy i włosy. Naruszy też barierę ochronną. Dlatego do codziennego stosowania lepiej wybrać łagodniejszy kosmetyk. Szampon regenerujący o prostym składzie można co kilka tygodni zamienić na ten silniejszy, który pozwoli na lepsze oczyszczenie skóry.

Krok 3. Wykonanie podstawowych badań i ewentualna konsultacja z lekarzem

Jeśli zmiana pielęgnacji i związanych z nią nawyków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto wykonać podstawowe badania (morfologia krwi, badanie moczu, glikemia, poziom hormonów i witamin). Zniszczone włosy mogą być symptomem poważniejszych problemów ze zdrowiem lub niedoborów witamin czy składników odżywczych. Konieczna może być konsultacja z lekarzem, a przy podejrzeniu chorób lub dolegliwości skórnych – z dermatologiem. Warto też poprosić o opinię trychologa.

Krok 4. Zdrowa dieta i nawyki

Podczas kuracji, mającej zapewnić regenerację włosów warto też zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia. W diecie powinny znaleźć się źródła witamin: A, B5, B12, B16, H (biotyna), C, E. Jeśli konieczna jest suplementacja, to powinna być stosowana przynajmniej przez 4-6 miesięcy, bo zobaczyć efekt wzmocnienia włosów. Niezwykle istotne będzie też odpowiednie nawodnienie. Przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała powinno się wypijać 0,02 litra wody. Dla zdrowego, dorosłego człowieka będzie to około 1,5-2 litrów dziennie. Warto też znaleźć sposoby na radzenie sobie ze zmęczeniem i stresem, np. medytację, pisanie dziennika, spacery, aktywność fizyczną.

Krok 5. Wzmocnienie włosów po podcinaniu

Zniszczone włosy z rozdwojonymi końcówkami warto podciąć u fryzjera. Jeśli chcemy to zrobić w domu, należy pamiętać o użyciu odpowiednich ostrych nożyczek. Najlepiej sprawdzą się te fryzjerskie, które nie będą zgniatać włosów, ale precyzyjnie je ciąć. Po takim zabiegu dobrze jest zabezpieczyć końcówki serum lub olejkiem.

Jak uratować zniszczone włosy?

 

Jaka odżywka do włosów zniszczonych i szampon regenerujący uratują zniszczone włosy? Właściwie nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od potrzeb konkretnych włosów, ich typu oraz powodów pogorszenia ich stanu. Uniwersalną poradą będzie jednak dążenie do zachowania równowagi PEH, czyli dostarczenia trzech grup składników w równej ilości:

• P – proteiny, czyli budulcowe białka, które będą odpowiedzialne za odbudowę włosów, oraz aminokwasy, czyli budulec dla protein. W kosmetykach warto szukać: argininy, L-cysteiny, keratyny, kolagenu, protein mlecznych lub z pszenicy, jedwabiu, elastyny;

• E – emolienty, czyli składniki tworzące barierę ochronną przed ucieczką wody, ale też zabezpieczające przed uszkodzeniami. W kosmetykach będą to: oleje, masła, woski, lanolina, parafina, silikony;

• H - humektanty, czyli składniki nawilżające o właściwościach umożliwiających wiązanie wody i absorbowanie jej z otoczenia. W kosmetykach szukajmy: pantenolu, aloesu, kwasu mlekowego i hialuronowego, fruktozy, betainy.

Przy szukaniu odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej dla zniszczonych włosów warto sięgać po kosmetyki różnego typu i świadomie dobierać składniki. W ten sposób szybko dowiemy się, co służy w danym momencie naszym włosom.

Jaki szampon regenerujący na zniszczone włosy?

Podstawą pielęgnacji zniszczonych włosów będzie szampon regenerujący, który oczyści skórę głowy, nie zaburzając jej naturalnej bariery ochronnej. Przygotuje też włosy do przyjęcia składników odżywczych z odżywek i masek. Wybraliśmy kilka propozycji o zróżnicowanym składzie:

• regenerujący szampon na zniszczone włosy Garnier Fructis Papaya Hair Food z 98% składnikami pochodzenia naturalnego oraz wegańską formułą. W składzie znajdziemy ekstrakt z papai, który będzie odpowiedni przy problemach z przesuszonymi włosami;

• szampon intensywnie odżywiający Garnier Fructis Oil Repair 3 Butter – zawiera trzy oleje (emolienty): z orzechów makadamia, migdałów i jojoba. Jest wzbogacony o glicerynę roślinną należącą do grupy humektantów. Ma więc działanie nawilżające i zabezpieczające;

garnier-oil-repair-szampon-z-olejkiem-kokosowym-191x255

• odbudowujący szampon do włosów zniszczonych Garnier Fructis Goodbye Damage z ekstraktem z olejku amli i płynną keratyną roślinną. Dzięki zawartości protein może potęgować odbudowę włosów

• szampon odbudowujący Garnier Botanic Therapy Honey Treasures polecany do bardzo zniszczonych włosów. W składzie znajdziemy miód akacjowy i wosk pszczeli, które odżywiają i chronią włosy przed uszkodzeniami.

goodbye-damage-szampon-do-codziennej-pielegnacji-191x255szampon honey treasures

Szampon można stosować standardowo jako pierwszy etap pielęgnacji, ewentualnie przy włosach wysokoporowatych i średnioporowatych, kręconych i przesuszonych jako drugi etap metody OMO.

Odżywka do włosów zniszczonych - poznaj odżywki lamelarne Garnier

Przy regeneracji włosów zniszczonych warto sięgać po najnowsze formuły kosmetyków odżywczych, np. odżywki lamelarne w formie płynnej. Ich mocą jest błyskawiczne działanie, które można uzyskać dziekizastosowaniu składników odżywczych tworzących ultra cienkie lamele, które łatwo wypełniają ubytki e strukturze włosów. W efekcie włosy wyglądają na bardziej wygładzone, zdrowsze, lepiej się układają i nie puszą. Szeroką gamę tego typu kosmetyków znajdziemy u Garnier:

• błyskawiczna odżywka lamelarna Garnier Fructis Hair Drink Papaya wzbogacona o ekstrakt z papai i ze składem w 97% pochodzenia naturalnego;

• błyskawiczna odżywka lamelarna Garnier Fructis Hair Drink Banana do suchych włosów, które wymagają ekspresowego nawilżenia. Oprócz lameli znajdziemy w niej ekstrakt z banana;

• odżywka do długich włosów Garnier Fructis Hair Food Pineapple z ekstraktem z ananasa.

Podczas wyboru odżywki do zniszczonych włosów należy też pamiętać o równowadze PEH. na co dzień warto wybierać kosmetyki pod kątem składu i zawartości protein, emolientów i humektantów. Z gamy Garnier polecamy odżywki dopasowane do szamponów:

• odbudowującą odżywka Garnier Fructis Goodbye Damage do bardzo zniszczonych włosów. W składzie znajdziemy olejek z amli (emolienty) i płynną keratynę roślinną (proteiny);

• odżywkę intensywnie odżywiającą Garnier Fructis Oil Repair 3 Butter z olejami z orzechów makadamia, migdałów i jojoba (emolienty) i gliceryną roślinną (humektant);

• odżywkę odbudowującą Botanic Therapy Honey Treasures z woskiem pszczelim (emolienty) i miodem akacjowym (humektant).

Regeneracja włosów zniszczonych

Wsparciem odbudowy włosów może być też stosowanie co jakiś czas masek, czyli kosmetyków o bogatszej formule i składzie, mającym zapewnić pogłębioną regenerację. Przy klasycznym sposobie mycia włosów nakłada się ją zamiast lub po odżywce. Przy metodzie OMO będzie ona odpowiednia do trzeciego etapu (po lekkiej odżywce i myciu szamponem). Przykładem takiego kosmetyku do zniszczonych włosów jest regenerująca maska Garnier Fructis Papaya Hair Food z gliceryną, ekstraktem z papai i owoców amli oraz olejami roślinnymi. Zawiera emolienty oraz humektanty. Podobnie jak maska do włosów z miodem i woskiem pszczelim Garnier Botanic Therapy. Zazwyczaj zaleca się pozostawienie jej na kilka minut, ale dla wzmocnienia działania warto trzymać ją na włosach przez 20-30 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

Odbudowa włosów zniszczonych - podsumowanie

Regeneracja włosów zniszczonych jest możliwa. Proces ten będzie znacznie ułatwiony, gdy już na samym początku określimy przyczyny ich słabej kondycji. Może ona wynikać z błędów pielęgnacyjnych, agresywnych sposobów stylizacji i zabiegów kosmetycznych, niewłaściwej diety i niedostatecznego poziomu nawodnienia, a także codziennych nawyków. Zniszczone włosy mogą być też symptomem niedoborów składników odżywczych, chorób i skutkiem przyjmowanych leków. Pomocna będzie zmiana stylu życia oraz wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej szamponu regeneracyjnego oraz odżywek do włosów zniszczonych, np. lamelarnych od Garnier.