Nadprodukcja sebum a trądzik młodzieńczy Nadprodukcja sebum a trądzik młodzieńczy

Nadprodukcja sebum a trądzik młodzieńczy

Jaki wpływ ma nadprodukcja serum na trądzik młodzieńczy? Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki pielęgnacyjne dla cery tłustej!

W okresie dojrzewania, na twarzy mogą pojawiać się niechciane i bardzo uciążliwe wypryski. Są widoczne i trudne do usunięcia. Powoduje je najczęściej nadprodukcja sebum, która jest częstym problemem lat młodzieńczych. Jak sobie z nią poradzić? Jakie kosmetyki stosować w przypadku cery tłustej? Podpowiadamy!

Czym jest sebum

Nasza skóra to bardzo inteligentny i skomplikowany organ. Czasami, jeżeli w naszym organizmie zachodzą jakieś zmiany – ich skutki możemy zobaczyć właśnie na powierzchni skóry. Może i jest ona narażona na działanie czynników zewnętrznych, ale posiada także własne właściwości obronne, dzięki czemu przez wiele lat potrafi wyglądać tak doskonale. Jedną z takich barier, która chroni przed bakteriami, wirusami czy promieniowaniem UV jest właśnie sebum.

Łój to wydzielina, która produkowana jest przez gruczoły łojowe. To naturalna ochrona dla naszej skóry. Sebum składa się przede wszystkim z mieszanki lipidów i ma za zadanie stworzyć bezpieczny film. Bywa jednak i tak, że nasza skóra produkuje zbyt dużo łoju, a to może być nie tylko uciążliwe, ale także prowadzić do powstania trądziku młodzieńczego.

Jak wygląda trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy różni się od pospolitego przede wszystkim tym, że występuje między 11 a 18 rokiem życia, czyli wtedy, kiedy dojrzewamy. Występujące na twarzy i ciele zmiany są skutkiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych, a te natomiast reagują w ten sposób na nieprawidłowe działanie hormonów.

Wszystko zaczyna się od zatkanych porów, które są początkiem dalszych problemów. Warto wskazać, że istnieją dwa rodzaje zaskórników, które zwane są niekiedy wągrami. Zaskórniki zamknięte przypominają małe wypryski o białym zabarwieniu. Są trudne do usunięcia, ponieważ kanaliki pozostają zasklepione, a zatykająca ujście wydzielina nie może być usunięta poprzez wyciśnięcie.

Zaskórniki otwarte najłatwiej poznać po charakterystycznym, czarnym czubku. To efekt utleniania masy łojowo-rogowej – są to tak zwane zaskórniki zamknięte. Pozbycie się ich jest dużo prostsze, dlatego jeżeli zauważymy, że pojawiła się ich znaczna ilość, warto wybrać się na zabieg oczyszczania, który wykonuje w gabinecie kosmetyczka.

Wypryski – gdzie występują?

Wraz z dojrzewaniem mogą – chociaż nie muszą – pojawić się wypryski na twarzy oraz innych częściach ciała. Jeżeli w porę nie zaczniemy odpowiednio dbać o cerę – problem ten zacznie się nasilić i doprowadzi do powstania trądziku młodzieńczego.

Często zmiany skórne występują także na szyi czy dekolcie, czyli miejscach, które w jakimś stopniu pozostają odkryte – szczególnie latem. Właśnie dlatego trądzik młodzieńczy jest powodem kompleksów wielu młodych ludzi. Odbiera im pewność siebie i sprawia, że próbują ukryć zmiany skórne przy użyciu kosmetyków kolorowych. Czas to zmienić! Odpowiednia pielęgnacja może w znacznym stopniu pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych.

Jak wygląda nadprodukcja sebum?

Jeżeli po kilku godzinach od mycia twarzy pojawia się na niej błyszczący film – jest to tak zwana nadprodukcja sebum. Efekt ten jest bardzo widoczny i nieładny – w odróżnieniu od naturalnego blasku, który posiada zdrowa skóra, świecenie spowodowane nadmiarem łoju sprawia, że cera wygląda na zmęczoną.

W rzeczywistości świecąca się twarz nie oznacza, by nasza skóra miała się dobrze. Nie powinna być także przesuszona, natomiast w przypadku cery tłustej, bardzo często możemy zauważyć występujące niedoskonałości – jest to skutek nagminnego zatykania porów i pojawiających się stanów zapalnych.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym

Skóra z trądzikiem młodzieńczym powinna być odpowiednio potraktowana. O ile problem ten powinien minąć z czasem (wraz z zakończeniem dojrzewania), to zaniedbanie odpowiedniej higieny może być przyczyną powstania niebezpiecznych stanów zapalnych oraz blizn.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym powinna opierać się na produktach dobranych do istniejącego problemu. Najważniejsze, aby cera zawsze była odpowiednio oczyszczona – zmniejszamy tym samym możliwość powstawania stanów zapalnych. Drugim ważnym elementem jest nawilżanie – odwodniona skóra także może produkować nadmiar łoju.

Co stosować rano?

Poranna pielęgnacja powinna rozpocząć się od dokładnego umycia twarzy – także w nocy może występować nadprodukcja sebum. Po zastosowaniu produktu myjącego, bardzo ważnym krokiem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Dzięki temu zapobiegamy namnażaniu się nowych bakterii. Do tej czynności używamy kosmetyku tonizującego. Może być to tonik ściągająco-oczyszczający, pielęgnacja podstawowa skóry z niedoskonałościami. Ostatnim etapem jest zastosowanie kremu na dzień – Czysta Skóra, korygujący krem matujący zapewni skórze piękny wygląd aż do wieczora!

Co stosować wieczorem?

Aby dokładnie oczyścić skórę, wybierz żel oczyszczający, pielęgnacja podstawowa skóry z niedoskonałościami. To kosmetyk przeznaczony zarówno do cery tłustej, jak i mieszanej. Produktu można używać codziennie – nie tylko wieczorem. Sprawdza się doskonale przy skórze problematycznej – zwęża pory i odświeża. Jego formuła opiera się na kwasie salicylowym, który posiada właściwości antybakteryjne. Dodatkowo, w składzie pojawił się również cynk odpowiedzialny za regulowanie produkowanego sebum.

RYTUAŁ DLA PIĘKNEJ SKÓRY

RYTUAŁ DLA PIĘKNEJ SKÓRY