Cera naczynkowa - pielęgnacja Cera naczynkowa - pielęgnacja

Czym wyróżnia się cera naczynkowa i jak o nią zadbać?

Cera naczynkowa to dość problematyczny typ skóry, o który jednak możemy się zatroszczyć przy pomocy kosmetyków. Sprawdź, czego potrzebujesz!

Odpowiednio dopasowana pielęgnacja jest w stanie pomóc nam uporać się z różnorodnymi problemami skórnymi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że podstawową wiedzą jest prawidłowe rozpoznanie swojego typu skóry, ponieważ dopiero wtedy będziemy w stanie ocenić jej potrzeby i dobrać właściwe kosmetyki. Dlatego też, w razie wystąpienia jakichś dolegliwości, dobrze jest uważnie się im przyjrzeć. Niektóre typy cer mogą być nieco większym wyzwaniem w pielęgnacji – do takich z pewnością należy cera naczynkowa.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?
Cera naczynkowa jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, szczególnie jeśli wiemy, jakie objawy się z nią wiążą. W tym przypadku skóra jest niezwykle cienka, delikatna i wrażliwa, a naczynia krwionośne są rozłożone pod nią bardzo płytko, przez co stają się doskonale widoczne nawet gołym okiem. Na dodatek naczynka są mało elastyczne, a do tego znacznie rozszerzone, co z kolei powoduje, że skóra nabiera czerwonawego koloru, który z biegiem czasu może się pogłębiać.

Wspomniane zaczerwienienie zazwyczaj jest zlokalizowane na policzkach, a także na nosie, czole i brodzie. Początkowo może być widoczne w postaci plamek, a z czasem rumień zdecydowanie się powiększa – stąd wyraźnie czerwona twarz. Rumieńce mogą pojawić się pod wpływem stresu lub w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, choć nierzadko zaczynają być widoczne samoczynnie. Na dodatek zdarza się, że naczynia krwionośne są poszerzone już na stałe, a czasem dochodzi do ich pęknięć, stąd na skórze widoczne są tzw. pajączki. Tego rodzaju zaczerwienienia bywają trudne do zakamuflowania, nawet jeśli nałożymy kryjący makijaż.

Do najbardziej typowych objawów cery naczynkowej możemy zaliczyć uczucie przesuszenia, ściągnięcia, pieczenia i swędzenia. Ten typ skóry nadzwyczaj gwałtownie reaguje na styczność z czynnikami zewnętrznymi, wobec czego jest wyjątkowo podatny na podrażnienia. Co ważne: cera naczynkowa jest znacznie częściej spotykana u kobiet, aniżeli u mężczyzn.

Co może nasilać objawy cery naczynkowej?
Istnieje szereg czynników, które mogą doprowadzić do tego, że już i tak czerwona twarz będzie bardziej zaogniona, a przez to narażona na uszkodzenia. Cera naczynkowa w większości przypadków jest nadwrażliwa na gwałtowne zmiany temperatury, powietrze o niskiej wilgotności, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a do tego mróz, wiatr czy promieniowanie UV. Może gwałtownie reagować także na niektóre kosmetyki, szczególnie jeśli nie będą one prawidłowo dopasowane do jej potrzeb.

Choć występowanie cery naczynkowej może być w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, to jednak na nasilenie objawów wpływają m.in.:

• zaburzenia hormonalne – zwłaszcza te, które występują na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, a także w trakcie ciąży, miesiączki czy menopauzy;
• nadmierny wysiłek fizyczny;
• wzmożona ilość stresu;
• stosowanie używek – czyli picie alkoholu oraz palenie papierosów;
• spożywanie pikantnych posiłków.

Czego unikać, posiadając cerę naczynkową?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – należy możliwie jak najbardziej wystrzegać się wyżej wspomnianych czynników. Osoby, którym zależy na wyciszeniu symptomów cery naczynkowej i poprawie kondycji skóry, powinny zadbać o stosowanie prawidłowej diety. Dodawanie ostrych przypraw do dań jest wysoce niewskazane, do tego warto unikać alkoholu lub też nie pić go w dużych ilościach. Dobrze jest także zrezygnować z palenia.

Co więcej, cera naczynkowa nie idzie w parze z wizytami w saunie oraz solarium, gdzie istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo nabawienia się podrażnień. Ostrożność należy również zachować podczas uczęszczania na basen, jako że chlorowana woda może potęgować dyskomfort. Co ważne, w grę nie wchodzi także znaczna większość zabiegów medycyny estetycznej, chociaż warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego należy być w stałym kontakcie z dermatologiem. Część oferowanych przez kosmetologów zabiegów jest na tyle delikatna, że nie powinny przyczyniać się do zaostrzenia objawów.

Pielęgnacja cery naczynkowej
Żeby odpowiednio zadbać o cerę naczynkową i zniwelować efekt czerwonej twarzy, potrzebna jest prawidłowo skomponowana rutyna pielęgnacyjna. Wymaga ona stosowania kosmetyków o działaniu łagodzącym i kojącym, a przy tym nawilżającym, co pozwoli na utrzymanie właściwej bariery hydrolipidowej. Warto poszukiwać w produktach takich substancji jak aloes, gliceryna, pantenol, alantoina, ekstrakt z alg, witaminy z grupy B czy woda różana. Istotna jest także systematyczność – nie powinniśmy pomijać poszczególnych kroków pielęgnacyjnych i codziennie stosować określone zabiegi, które umożliwią na zmniejszenie powstałych podrażnień i tym samym wzmocnienie naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za widoczne zaczerwienienie. Najlepsze będą kosmetyki powstałe z myślą o cerze naczynkowej oraz wrażliwej.

Demakijaż i oczyszczanie twarzy
Jeśli na co dzień stosujemy kosmetyki kolorowe, pierwszym etapem wieczornej pielęgnacji powinno być wykonanie dokładnego demakijażu. To istotna czynność, która dla cery naczynkowej jest podwójnie ważna – w żadnym wypadku nie powinniśmy się kłaść spać w makijażu, ponieważ będzie to prowadziło do obciążenia skóry.

W demakijażu skuteczny będzie Płyn micelarny do skóry wrażliwej 3w1 Skin Naturals. Delikatna formuła pozwoli na sprawne usunięcie cieni do powiek, tuszu czy podkładu, a przy okazji ukoi cerę i wpłynie na ujednolicenie jej kolorytu, jednocześnie pielęgnując ją i nawilżając. Wystarczy zwilżyć płatek kosmetyczny płynem i przyłożyć do wybranego miejsca, a następnie odczekać, aż makijaż nieco się rozpuści. Nie wykonujmy ruchów pocierających, które mogłyby podrażniać skórę – zamiast tego powoli i łagodnie przesuwajmy płatkiem po twarzy, by ją oczyścić.

Równie dobrze sprawdzi się Płyn micelarny z olejkiem Garnier Skin Naturals, zawierający ekstrakt z bławatka. Jest świetnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej oraz delikatnych okolic oczu, skutecznie usuwa makijaż, a do tego odżywia i pielęgnuje cerę.

Po wykonaniu demakijażu należy opłukać twarz letnią wodą. Właśnie wtedy przychodzi czas na jej umycie, co upewni nas w tym, że pozbyliśmy się pozostałości kosmetyków kolorowych i wszelkich innych zanieczyszczeń. Do tego zadania możemy wykorzystać Piankę oczyszczającą Hyaluronic Aloe od Garnier. Doskonale usuwa zanieczyszczenia, rewitalizuje i wygładza. Formuła z dodatkiem kwasu hialuronowego oraz naturalnego ekstraktu z aloesu pozwala na przywrócenie skórze nawilżenia, a ponadto daje uczucie komfortu i ukojenia.

Tonizacja
Chociaż może się wydawać, że tonik do twarzy nie jest obowiązkowym elementem rutyny pielęgnacyjnej, to jednak warto o nim pamiętać, szczególnie jeśli posiadamy cerę naczynkową. Dzięki temu produktowi jeszcze lepiej ją odświeżymy i ukoimy, jako że ma on za zadanie przywracać skórze naturalne pH, które – w oczywisty sposób – zostaje naruszone nawet podczas najdelikatniejszego oczyszczania. Dlatego po myciu warto zaaplikować na skórę twarzy Tonik oczyszczający Hyaluronic Aloe Toner od Garnier, który dodatkowo ją odświeży i nawilży, a przy tym przygotuje na dalsze kroki pielęgnacyjne.

Nawilżanie cery naczynkowej
Zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej nie powinno zabraknąć kremu, który nawilży oraz odżywi skórę. Rano możemy zastosować Multi-naprawczy żel-krem z olejem konopnym Garnier BIO. Został wzbogacony naturalnymi składnikami, które intensywnie regenerują, sprawiając, że cera staje się bardziej miękka. Przyjemna konsystencja produktu sprawia, że łatwo się go rozprowadza, na dodatek formuła błyskawicznie się wchłania.

Na noc zaś, kiedy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku cennych substancji odżywczych, warto sięgnąć po Lekki krem odżywczy Hyaluronic Aloe. Intensywnie odżywia, nawilża nawet do 48 godzin, a do tego przywraca skórze niezbędny komfort.

Dodatkowym zabiegiem, którym warto od czasu do czasu uzupełniać pielęgnację, będzie zastosowanie maseczki na twarz. Z natury każda maska ma jeszcze intensywniej odżywić skórę dzięki bardziej skoncentrowanym składnikom. Cera naczynkowa może polubić się z Maską Hydra Bomb na noc, zawierającą wodę morską oraz kwas hialuronowy. Przeznaczona dla skóry zmęczonej oraz wrażliwej, zapewnia nawilżenie oraz regenerację przed snem.