Ochrona przeciwsłoneczna - Filtr SPF Ochrona przeciwsłoneczna - Filtr SPF

Ochrona przeciwsłoneczna- dlaczego jest tak ważna dla skóry?

W pochmurne dni wszyscy z niecierpliwością czekamy na słońce, po czym wiosną i latem korzystamy ze słonecznych dni, eksponując swoją skórę na działanie promieniowania słonecznego. Nie każdy jednak wie, że nawet jesienią i zimą promieniowanie dociera do naszej skóry i nie pozostaje dla niej obojętne, dlatego potrzebujemy ochrony przeciwsłonecznej. Czym jest ochrona przeciwsłoneczna i dlaczego jest tak ważna?


Spis treści:

 1. Promieniowanie słoneczne i jego rodzaje
 2. Szkodliwy wpływ słońca na skórę
 3. Ochrona przeciwsłoneczna - czym jest?
 4. SPF10, SPF30, SPF50 - jak rozumieć SPF i czym się od siebie różnią?
 5. Jaki SPF do skóry wrażliwej, naczynkowej, problematycznej?
 6. Ochrona przeciwsłoneczna podczas opalania
 7. Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok - dlaczego warto?
 8. Kosmetyki z SPF – balsam czy spray?

Promieniowanie słoneczne i jego rodzaje

 

Promieniowanie słoneczne to strumień fal elektromagnetycznych, które docierają ze Słońca na Ziemię. W ich skład wchodzą między innymi promienie UV (ultrafioletowe). Ze względu na długość fal dzielimy je na:

 • Promieniowanie UVA (230-420nm)Stanowi ono większość promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi. To właśnie ono odpowiada za procesy starzeniowe w naszej skórze. Zbyt długa ekspozycja na promienie UVA w dłuższej perspektywie powoduje nie tylko powstawanie zmarszczek i przebarwień, ale również utratę elastyczności skóry i jej szorstkość. Może również prowadzić do uszkodzeń DNA, które mogą być przyczyną wystąpienia nowotworów skóry.
 • Promieniowanie UVB (280-320nm) - Ten rodzaj promieni UV jest mniej intensywny niż UVA, jednak jest bardziej aktywny biologicznie i energetycznie. To właśnie ono jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale również za oparzenia słoneczne. Opalenizna jest rodzajem naturalnej reakcji ochronnej naszego organizmu. Zbyt intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie UVB bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do przebarwień, oparzeń oraz nowotworów skóry.
 • Promieniowanie UVC (100-280nm) - Jest to najbardziej szkodliwe promieniowanie UV, jednak na szczęście zostaje w większości pochłonięte przez atmosferę ziemską i nie dociera do powierzchni.

 

Do Ziemi dociera również:

 • Promieniowanie niebieskie HEV (380-500nm)Inaczej nazywane niebieskim światłem może powodować zaburzenia dobowego rytmu, powodować zmęczenie oczu. Kojarzymy je głównie z pracy monitorów i innych urządzeń elektronicznych, ale jednym z jego źródeł jest również Słońce.
 • Promieniowanie widzialne (400-700nm) - To światło, które nasze oczy postrzegają jako różnorodne barwy- obejmuje wszystkie kolory tęczy.
 • Promieniowanie podczerwone IR (powyżej 700nm) - Są to fale cieplne i to właśnie one są odpowiedzialne za ciepło odczuwalne z promieni słonecznych.

 

Szkodliwy wpływ słońca na skórę

 

 Słonce kluczową rolę dla życia na Ziemi. To dzięki niemu zachodzi fotosynteza, dostarcz

a nam niezbędnego ciepła, reguluje rytm dobowy organizmów żyjących na naszej planecie (w tym nasz zegar biologiczny), napędza systemy klimatyczne i pogodowe, jest źródłem energii.

Jest również niezwykle istotne dla naszego organizmu. Stymuluje produkcję witaminy D w naszym organizmie, ma pozytywny wpływ na samopoczucie, może nawet poprawić krążenie krwi (rozszerza naczynia krwionośne).

Nie możemy jednak zapominać o tym, że promieniowanie słoneczne może mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę. Jaki?

 • Poparzenia słoneczne to najczęstszy skutek uboczny nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Staje się ona czerwona, opuchnięta i bolesna, a w niektórych przypadkach na jej powierzchni mogą powstać pęcherze.
 • Starzenie się skóry - za przyśpieszone starzenie się skóry aż w 80% odpowiada słońce. Zmarszczki, linie, plamy starcze, przebarwienia czy utrata elastyczności to tylko niektóre objawy procesów starzeniowych.
 • Reakcje alergiczne (alergia na słońce)- to reakcja skóry na działanie promieni UV i wynika z jej nadwrażliwości. Do najczęstszych objawów należą zaczerwienienie, swędząca wysypka, drobne pęcherze, obrzęk, pokrzywka. Schorzenia, które wynikają z nadwrażliwości skóry na promienie słoneczne nazywane są dermatozami i mogą przybierać różne formy np. pokrzywki słonecznej czy zmian posłonecznych.
 • Nowotwory skóry - promieniowanie słoneczne może prowadzić o uszkodzeń DNA w komórkach skóry. Uszkodzenia te mogą prowadzić do mutacji nowotworowych (rak skóry), które są najpoważniejszym skutkiem nadmiernego eksponowania skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony.
 • Zmiany struktury skóry - pod wpływem działania promieniowania UVA i UVB skóra może stać się grubsza, szorstka, a nawet zrogowaciała. Promienie degradują włókna kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry.
 • Przebarwienia skórne - nadmierna ekspozycja na działanie Słońca zaburza działania melanocytów, co prowadzi do przebarwień.

Dlatego tak istotne jest to, by nauczyć się czerpać ze Słońca wszystko, czego potrzebuje nasz organizm, ale odpowiednio ochronić się przed negatywnymi skutkami. Z pomocą przychodzi odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.

 

Ochrona przeciwsłoneczna - czym jest?

 

Ochrona przeciwsłoneczna inaczej nazywana fotoprotekcją to szereg działań, które możemy podjąć, by móc w pełni czerpać pozytywne aspekty z promieni słonecznych jednocześnie chroniąc się przed ich szkodliwym wpływem. To dzięki właściwej ochronie przeciwsłonecznej możemy uniknąć poparzeń słonecznych, szybszego starzenia się skóry, udaru słonecznego i wielu innych negatywnych skutków.

 Ochrona przeciwsłoneczna - odpowiednia odzież, ochrona głowy, oczu i filtr SPF

 

Do ochrony przeciwsłonecznej należą między innymi:

 • Unikanie zbyt długiej ekspozycji na słońce - to unikanie długotrwającego przebywania na słońcu, w szczególności wiosną i latem w godzinach, kiedy promienie są najbardziej intensywne (od godziny 11:00 do około 16:00).
 • Odzież ochronna - dobór odpowiedniego ubrania również jest elementem ochrony przeciwsłonecznej. Chodzi o dobór odpowiedniego koloru odzieży (im jaśniejsze kolory, tym bardziej odbijają promienie słoneczne). Wybierajmy również ubrania o gęstszym splocie (przepuszczają mniej promieni słonecznych) lub specjalistyczne ubrania z oznaczeniem UPF, czyli Ultraviolet Protection Factor. Przydatne mogą okazać się również długie rękawy i nogawki.
 • Ochrona głowy- noszenie kapelusza lub czapeczki z daszkiem w pełnym słońcu dodatkowo chroni naszą skórę, jednocześnie chroniąc nas przed przegrzaniem.
 • Ochrona oczu - noszenie okularów przeciwsłonecznych pomaga chronić nasze oczy przed działaniem promieni UV. Chronią nie tylko nasz wzrok, ale również delikatną skórę wokół oczu. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na to, jaki filtr posiadają szkła (im większy, tym lepiej- powyżej UV400).
 • Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych - stosowanie kosmetyków z filtrami SPF pozwala na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych w miejscach, na których je rozprowadzamy. Chroni skórę nawet, gdy jesteśmy na plaży, w kostiumie kąpielowym lub krótkich ubraniach. Co istotne, nie blokując przy tym syntezy witaminy C w skórze.


SPF10, SPF30, SPF50 - jak rozumieć SPF i czym się od siebie różnią?

 

Czym jest SPF? Skrót SPF pochodzi od „Sun Protection Factor”, czyli dosłownie tłumacząc „Współczynnik Ochrony Przeciwsłonecznej”. Filtry SPF dzielimy na mechaniczne (mineralne) i chemiczne. Filtry mechaniczne mają na celu odbicie promieni słonecznych od skóry, natomiast chemiczne ich pochłonięcie. Co oznaczają liczby, które widzimy przy produktach z SPF?

 

Filtr przeciwsłoneczny SPF

 

 • SPF 5 – SPF 10 -  To bardzo niska ochrona przeciwsłoneczna. Według zaleceń Komisji Europejskiej produkty do opalania nie powinny zawierać filtrów niższych od SPF6. Mogą jedynie występować w innych kosmetykach, na przykład kremach, podkładach, samoopalaczach.
 • SPF 15 - To SPF, który filtruje około 93% promieniowania UVB.
 • SPF 20 - SPF 15 filtruje około 95% promieniowania UVB.
 • SPF 30 - Filtr SPF 30 chroni nas przed promieniami UVB w 97%.
 • SPF 50 - To jeden z najskuteczniejszych filtrów przeciwsłonecznych, bowiem filtruje aż 98% szkodliwego promieniowania UVB.


Jaki SPF do skóry wrażliwej, naczynkowej, problematycznej?

 

Odpowiedni dobór SPF do indywidualnych potrzeb naszej skóry to niezwykle ważny aspekt. Ogólnie przyjmuje się, że filtr dobieramy do naszego fototypu skóry. 

Bezpieczne opalanie z filtrem SPF

 

 

 • FOTOTYP I, czyli fototyp celtycki charakteryzuje się bardzo jasną skórą, włosami blond lub rudymi. Charakterystyczne dla niego jest to, że skóra nigdy nie opala się na kolor brązowy, a łatwo ulega oparzeniom słonecznym. Osoby o fototypie celtyckim powinny wybierać SPF 50 lub większy.
 • FOTOTYP II, czyli fototyp północnoeuropejski to również jasna skóra, jasnobrązowe lub blond włosy. Ten rodzaj skóry również łatwo ulega poparzeniom, ale w minimalnym stopniu się opala. Wymaga SPF 50 i SPF 50+.
 • FOTOTYP III, czyli fototyp środkowoeuropejski charakteryzuje się jasnobrązową skórą, i odcieniem włosów w kolorze brązu lub ciemnego blondu. Jest wrażliwa na słońce, ale wolno opala się, osiągając jasnobrązowy kolor. Osoby o tym fototypie powinny sięgać przynajmniej po SPF 20 i większe wartości.
 • FOTOTYP IV, czyli południowoeuropejski to średniobrązowa, a nawet śniada skóra i ciemnobrązowe włosy (również ciemny blond). Łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniom słonecznym. W tym przypadku zaleca się stosowanie minimalnie SPF 15.
 • FOTOTYP V, czyli fototyp azjatycki lub północnoafrykański. Osoby o tym fototypie mają ciemnobrązową skórę, czarne lub ciemnobrązowe włosy. Bardzo szybko się opalają, a ich skóra jest odporna na oparzenia. W tym przypadku dobór SPF powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb.
 • FOTOTYP VI, czyli afrykański z ciemnobrązową lub czarną skórą i włosami w tych samych kolorach. Tutaj również dobieramy SPF do innych potrzeb skóry.

 

To jednak nie jedyne kryteria, które powinny determinować wybór odpowiednich kosmetyków z SPF. Powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj cery i jej specyficzne potrzeby. Dla przykładu:

 • Skóra wrażliwa - skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na działanie promieni UV, przez co może znacznie szybciej ulegać poparzeniom i innym uszkodzeniom. Dlatego jeśli posiadamy właśnie ten rodzaj skóry, powinniśmy używać kremów z filtrem SPF50, a nawet SPF50+
 • Skóra naczynkowa - do skóry naczynkowej rekomenduje się kremy z możliwie jak najwyższym filtrem SPF. Dlaczego? Słońce rozszerza naczynia krwionośne, co przy cerze naczynkowej może potęgować zaczerwienienia i rumień. Minimalna wartość SPF powinna wynosić SPF 30, a najlepiej SPF50 i więcej.
 • Skóra problematyczna - skóra problematyczna, czyli na przykład skóra trądzikowa, wymaga dodatkowej ochrony pod postacią kremu wzbogaconego o specjalne właściwości. Ważne, by nie zatykał on porów, a najlepiej był uzupełniony o antybakteryjne składniki aktywne. Filtr SPF powinien wynosić minimum 30.

 

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka wartość filtra SPF będzie dla nas odpowiednia, warto skonsultować się z dermatologiem. Szczególnie, jeśli jesteśmy w trakcie leczenia dermatologicznego.

 

Ochrona przeciwsłoneczna podczas opalania

 

Kąpiel słoneczna powinna być bezpieczna, a zatem szczególnie wtedy powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Ochrona przed słońcem pozwoli nam na osiągnięcie upragnionej opalenizny, jednocześnie chroniąc nas przed oparzeniami, przebarwieniami, utratą wilgoci w skórze i wielu innych potencjalnych skutków ubocznych.

Ochrona przeciwsłoneczna podczas opalania

 

Jak poprawnie używać produktów z filtrem SPF?

 • Przygotowanie skóry przed opalaniem - na czy, polega przygotowanie skóry do opalania? Przede wszystkim warto pamiętać o jej codziennej pielęgnacji opartej o nawilżanie skóry. Dobrze nawilżona będzie opalać się równomiernie, efekt utrzyma się znacznie dłużej, ułatwi działanie filtrów SPF i spowolni  utratę wilgoci w skórze.
 • Aplikacja produktu z filtrem SPF - nakładamy na ciało krem, balsam, olejek lub spray z filtrem SPF na około 20-30 minut przed ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych. Ważne jest to, żeby ilość nakładanego produktu była odpowiednia- zdecydowanie lepiej jest nałożyć go więcej, niż zbyt mało. Współczesne formuły kosmetyków szybko się wchłaniają, nie przyklejają do ubrań, nie brudzą ich i są bardzo komfortowe.
 • Reaplikacja produktu - to bardzo istotna kwestia, o której nie możemy zapominać. Ponawiamy aplikację produktu średnio co 2 godziny. Jeśli jednak w międzyczasie korzystaliśmy z kąpieli w basenie lub innym zbiorniku wodnym, aplikujemy produkt tuż po wyjściu z niej.


Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok - dlaczego warto?

 

Choć pozornie mogłoby się wydawać, że kremy z filtrem powinny stanowić nieodzowny element związany z wakacyjnymi wyjazdami, to powinno się je stosować przez cały rok. Dlaczego? Szkodliwe promieniowanie UV występuje nawet w pochmurne dni. Także jesienią i zimą. 

Jakie korzyści płyną z regularnego stosowania kremów z filtrami SPF

 • Całoroczna ochrona przed uszkodzeniami prowadzącymi do nowotworów skóry - pamiętajmy, że na zmiany nowotworowe skóry narażeni jesteśmy wszyscy. W tym także osoby młode. Dbajmy zatem o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok.
 • Opóźnianie starzenia się skóry - słońce i jego promieniowanie są jednym z głównych czynników wpływających na przedwczesne starzenie się skóry. Całoroczna ochrona przeciwsłoneczna znacznie spowalnia procesy starzeniowe, zachowując naszą skórę młodo wyglądającą, napiętą i jędrną.
 • Ochrona przed przebarwieniami - przebarwienia skórne spowodowane promieniowaniem słonecznym mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Stosowanie produktów z SPF pomaga zachować naszej skórze równomierny koloryt.

 

Kosmetyki z SPF – balsam czy spray?

To, jaką formułę z SPF wybierzemy do ochrony przeciwsłonecznej zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Jedni wolą konsystencję gęstego balsamu, inni lekkie spraye czy fluidy. Najważniejszym aspektem jest wartość SPF i komfort użytkowania kosmetyku. Co proponujemy?

 

SPF 50 

Garnier Ambre Solaire 50

 

 

 

Ochronny Fluid Do Twarzy SPF 50 to doskonały produkt, który sprawdzi się w całorocznej ochronie przeciwsłonecznej skóry twarzy. Garnier UV Face Fluid SPF 50 Ambre Solaire chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, a jego lekka konsystencja sprawia, że szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

 

 

 

 

Garnier Sun Care Ambre Solaire Over Makeup Super UV 50

 

 

 

Mgiełka do twarzy SPF 50 to nie tylko produkt, który sprawdzi się jako samodzielny produkt do ochrony skóry twarzy, ale również doskonały sposób na wzmocnienie ochrony i reaplikację filtru SPF w ciągu całego dnia. Wygodna w użyciu skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.

 

 

 

 

 

 

 

Balsam do opalania SPF 50 Ambre Solaire to sposób na ochronę całego ciała w trakcie jego ekspozycji na promienie słoneczne. W swojej formule zawiera masło shea, dzięki czemu nie tylko pozwala na bezpieczne korzystanie ze Słońca, ale nawilża skórę i chroni przed utratą w niej wilgoci.

 

 

 

 

SPF 30

 

 

 

Balsam do opalania SPF 30 Ambre Solaire Hydra 24 to nawilżający balsam do opalania z masłem shea. To doskonałe połączenie ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji. Dzięki temu nasza skóra wystawiona na promieniowanie słoneczne pozostaje nawilżona i napięta.

 

 

 

 

 

 

 

Spray do opalania SPF 30 Ambre Solaire Invisible Protect Refresh to niezwykle lekka i szybko wchłaniająca się formuła. Zawiera witaminę E, dzięki czemu zapewnia nie tylko odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale działa antyoksydacyjnie i odżywczo.

 

 

 

 

 

SPF 20 

 

 

 

Balsam do opalania SPF 20 Ambre Solaire Hydra Protect 24 to ochronny i jednocześnie nawilżający balsam zawierający w swojej formule odżywcze masło shea. Nie bieli, nie pozostawia śladów i bardzo szybko się wchłania.