1920x336 Jak unikn przebarwie i plam po opalaniu 768x420 Jak unikn przebarwie i plam po opalaniu

Jak uniknąć przebarwień i plam po opalaniu?

Wielu z nas po pożegnaniu jesieni i zimy z utęsknieniem wyczekuje na nadejście lata, które kojarzy nam się przede wszystkim z dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami. I chociaż promienie słoneczne mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, to jednak nie możemy zapominać, w jaki sposób oddziałują na naszą skórę. Wciąż nie brakuje osób, które zapominają, jak ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna bądź stosują ją wybiórczo. Tymczasem niedopilnowanie tej kwestii może skutkować m.in. przebarwieniami na naszej skórze. By nie dopuścić do powstawania przebarwień, dobrze jest zatem pamiętać o używaniu kosmetyków z wysokim filtrem.

Plamy po opalaniu – czym są i jak powstają?

Myśląc o opalaniu, zazwyczaj wyobrażamy sobie idealnie brązową, lekko złocistą skórę. Niestety nie możemy zapominać, że opalenizna to nie jedyne, co może pozostawić na skórze słońce. Bardzo często po kąpieli słonecznej możemy też dostrzec odbarwione miejsca, które zwykle mają biały, brązowy lub czerwony kolor.

Są to przebarwienia słoneczne, które bywają też określane jako plamy soczewicowate. Najbardziej widoczne stają się dopiero po pewnym czasie, gdy skóra zaczyna odzyskiwać swój naturalny kolor, a opalenizna blednie. To właśnie wówczas na jej powierzchni zauważalne stają się ciemniejsze plamki, których pozbycie się może sprawić niemałą trudność.

O ile usuwanie przebarwień posłonecznych to bardzo często żmudny i długotrwały proces, o tyle ich nabawienie się jest wyjątkowo szybkie. Jak właściwie powstają? To zaburzenia funkcjonowania melanocytów – są to komórki produkujące melaninę, a więc składnik odpowiedzialny za zabarwienie skóry i ciemniejszy pigment. Melanocyty wytwarzają większą ilość melaniny w kontakcie ze słońcem, aby w ten sposób ochronić skórę przed wnikaniem promieniowania w głąb niej.

Jak wiadomo, z biegiem czasu poziom melaniny się zmniejsza, a tym samym nasza opalenizna staje się mniej widoczna. Mimo to często na skórze pojawiają się ciemniejsze i jaśniejsze plamki. Wynika to z faktu, że komórki zbyt mocno narażone na ekspozycję słoneczną, w obawie przed ponownym kontaktem ze słońcem, nie redukują ilości barwnika. Są to właśnie przebarwienia skóry wynikające z wpływu promieni UV.

Plamy po opalaniu – skąd się biorą?

Już samo działanie słońca, zwłaszcza przy braku stosowania kremów do opalania, może poskutkować wystąpieniem przebarwień. Warto jednak wiedzieć, że istnieją czynniki, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Zaburzenia ilości barwnika wytwarzanego w skórze mogą być m.in. wynikiem reakcji fotoalergicznej lub fitotoksycznej.

Przyczyny powstawania przebarwień mogą być związane m.in. z:

 • lekami hormonalnymi (takimi jak tabletki antykoncepcyjne);
 • lekami na cukrzycę;
 • lekami moczopędnymi;
 • lekami przeciwgrzybiczymi (szczególnie tymi stosowanymi miejscowo na skórę);
 • preparatami przeciwbakteryjnymi;
 • niektórymi antybiotykami;
 • olejkiem z dziurawca i antydzięgla;
 • beta-blokerami – jako beta-blokery określamy leki stosowane najczęściej w przypadku schorzeń kardiologicznych.

Oprócz tego przebarwienia słoneczne mogą mieć podłoże hormonalne. Mówimy wówczas o tzw. melasmie, znanej także pod nazwą ostudy. Jest to hiperpigmentacja i zarazem dermatoza, która najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym przyjmujących leki hormonalne. Nasila się pod wpływem zaburzeń hormonalnych i nierzadko jest bezpośrednim wynikiem przyjmowania preparatów regulujących pracę układu hormonalnego. Właśnie dlatego podkreśla się, jak istotne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych w czasie ciąży, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień.

Jaki kolor mają przebarwienia po opalaniu?

Żeby właściwie rozpoznać plamy, które zostały spowodowane ekspozycją na słońce, warto przyjrzeć się ich cechom charakterystycznym. Zazwyczaj mają one nieregularny kształt i mogą występować zarówno na twarzy, jak i na ciele. W wielu przypadkach wyglądają jak brązowe, ciemne plamki na skórze, które wyraźnie odcinają się od reszty ciała. Tym samym mogą w pewnej mierze przypominać objawy, jakie dają takie schorzenia skórne, jak łupież pstry i bielactwo.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że równie częste są białe plamy. Jest to tzw. hipopigmentacja, czyli niedobór melaniny w skórze. Występowanie białych plam po opalaniu wiąże się z oparzeniami słonecznymi, w trakcie których dochodzi do uszkodzenia melanocytów, a przez to zostaje zaburzona produkcja naturalnego barwnika. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że białe plamy po opalaniu zazwyczaj znikają samoistnie po upływie kilku tygodni, w trakcie których zachodzi regeneracja naskórka.

Dodatkowo możemy też wspomnieć o czerwonych plamach po opalaniu, choć tutaj należy podkreślić, że nie są to przebarwienia same w sobie, a po prostu efekt oparzenia. W przypadku problemów tego typu, obok silnego rumienia na skórze, mogą pojawić się bąble i pęcherzyki, a skóra w tym miejscu będzie tkliwa, piekąca i rozgrzana w dotyku. Jeżeli występuje jedynie poparzona skóra i nie odczuwamy zawrotów głowy czy nudności, wystarczą odpowiednie preparaty i kosmetyki, które są przeznaczone do ukojenia podrażnień wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli natomiast oparzeniom towarzyszą inne symptomy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

jak uniknąć przebarwień i plam po opalaniu

Gdzie powstają przebarwienia po opalaniu?

Ciemne i białe plamy na skórze wynikające z ekspozycji na słońce występują najczęściej w miejscach, które są szczególnie narażone na promieniowanie UV. Nietrudno się zatem domyślić, że dotyczy to zwłaszcza twarzy, której nie sposób zasłonić ubraniem. Brązowe plamy po opalaniu na twarzy są zatem często spotykane, a do tego trudne do zakamuflowania – wymagałoby to mocno kryjącego podkładu, a ten może obciążyć skórę, szczególnie jeśli jest ona wrażliwa lub ma skłonność do przetłuszczania się.

Brązowe i białe plamki po opalaniu są też powszechne na dłoniach i dekolcie. Skóra w tych miejscach jest cienka i często delikatniejsza, a w dodatku te miejsca na ciele są zazwyczaj latem odsłonięte ze względu na noszenie lżejszych ubrań. Dłonie to również to miejsce, gdzie najczęściej pojawiają się ciemnobrązowe plamy soczewicowate charakterystyczne dla osób starszych.

Dodatkowo białe plamy po opalaniu i brązowe przebarwienia skóry są zauważalne na ramionach i plecach.

Brązowe i białe plamy po opalaniu – jak usunąć?

O ile białe plamy po opalaniu mogą z czasem zniknąć bez większej ingerencji, o tyle brązowe przebarwienia widoczne na skórze po opalaniu mogą wymagać szczególnej troski. Unikanie słońca i stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych jest oczywiście bardzo ważne, ale to może nie wystarczyć, jeżeli chcemy przywrócić skórze równomierny koloryt.

Jeśli zatem chcemy szybciej usunąć białe plamy i pozbyć się tych bardziej uporczywych przebarwień, warto rozważyć profesjonalne zabiegi wykonywane przez salony kosmetyczne. Plamki na skórze mogą zniknąć za pomocą:

 • peelingu kawitacyjnego – wykorzystuje się w nim fale ultradźwiękowe, które wnikają do wnętrza skóry i usuwają martwe komórki, jednocześnie stymulując tworzenie się nowych;
 • mikrodermabrazji diamentowej – to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka, który przy okazji stymuluje proces odnowy tkanek;
 • peelingu kwasowego – chociaż w drogeriach dostępne są preparaty zawierające kwasy, to jednak ich wyższe stężenia powinny być stosowane wyłącznie przez profesjonalistę.

Domowe sposoby na przebarwienia po opalaniu – pielęgnacja

Jak już zostało wspomniane, pielęgnacja skóry po opalaniu jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy nie tylko usunąć białe plamy, ale przede wszystkim ukoić skórę i zapewnić jej niezbędne nawilżenie. Pod wpływem słońca woda znajdująca się w naskórku odparowuje znacznie szybciej, dlatego samodzielnie musimy uzupełnić jej poziom.

Przydatny będzie tutaj balsam wzmacniający opaleniznę Garnier Ambre Solaire. Zwiększa on intensywność zabarwienia skóry po opalaniu, przy czym utrwala on złocisty, zdrowy odcień – czyli efekt, na którym nam zależy, gdy korzystamy z kąpieli słonecznych. Formuła balsamu została wzbogacona o olej z pestek moreli oraz witaminę E.

Oprócz tego może się sprawdzić balsam nawilżający po opalaniu z aloesem, również z gamy Ambre Solaire. Posiada on lekką, błyskawicznie wchłaniającą się konsystencję, która nie pozostawia po sobie tłustej warstwy. Dodatek kojącego aloesu odpowiada za właściwości łagodzące i nawadniające. Produkt nawilża do 24 godzin.

Przebarwienia po opalaniu – jak zapobiegać?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to odniesienie znakomicie odnosi się także do przebarwień posłonecznych, wobec czego nie powinniśmy lekceważyć potrzeby ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Kosmetyki z wysokim filtrem to prawdziwy niezbędnik w naszej kosmetyczce zwłaszcza latem, choć warto podkreślić, że produkty przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok.

Zanim więc wystąpią białe plamy na skórze po opalaniu i inne przebarwienia wynikające z kontaktu ze słońcem, sięgnijmy po sprawdzone kosmetyki. Na całe ciało możemy zastosować spray SPF 50 Ambre Solaire Invisible Protect Refresh. To szybko wchłaniająca się, lekka formuła wzbogacona o witaminę E i aloes, czyli składniki, które wzmacniają odporność skóry i dbają o jej właściwe nawilżenie. Wygodny atomizer pozwala na sprawne zaaplikowanie kosmetyku.

Nie zapominajmy o tym, że białe plamki i ciemne przebarwienia bardzo często występują na naszej cerze. By brązowe plamy na twarzy nie stały się naszym problemem, wybierzmy wysoką ochronę – tak jak w przypadku ochronnego fluidu SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV. Chroni on zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Został on wzbogacony o nawilżający kwas hialuronowy.

Jak wiadomo, występujące na skórze białe plamy i brązowe przebarwienia to najczęściej efekt długotrwałej ekspozycji na słońcu. Nie zapominajmy zatem, aby wybrane kosmetyki przeciwsłoneczne reaplikować w ciągu dnia, najlepiej co 2-3 godziny, a także po spoceniu się, po użyciu ręcznika i po wyjściu z wody.

O ile reaplikacja produktów z SPF nie sprawia większych trudności w obrębie skóry ciała, o tyle możemy się zastanawiać, jak ponownie nałożyć filtr na twarz, jeżeli danego dnia nałożyliśmy makijaż. Rozwiązaniem na to będzie mgiełka SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV, którą można spryskać skórę nawet wówczas, gdy wcześniej użyliśmy kosmetyków kolorowych. Mgiełka zapewnia kompleksową ochronę przed słońcem, a przy tym wykazuje się właściwościami utrwalającymi makijaż.

Jak opalać się bezpiecznie?

  Na koniec warto jeszcze przytoczyć kilka prostych porad, dzięki którym do kwestii kąpieli słonecznych będziemy mogli podejść z rozsądkiem i z troską o nasze zdrowie:

 •  w czasie letnich miesięcy unikaj pory największego nasłonecznienia, tj. 11.00-15.00;
 • stosuj nakrycia głowy, noś okulary przeciwsłoneczne i staraj się jak najbardziej zakrywać ciało (unikniesz przegrzania, jeżeli będziesz zakładać odzież wykonaną z przewiewnych materiałów, takich jak len czy bawełna);
 • pamiętaj o tym, by regularnie pić wodę, co pozwoli nawilżyć skórę od środka.

Bibliografia:

Rok J., Otręba M., Buszman E., Wrześniok D., Melanina – z melanocytu do keratynocytu, czyli jak przebiega transport melaniny w skórze, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2012, t. 66, nr 1.

Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, „Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 5.

Wasylewski M., Jak chronić i regenerować skórę po negatywnym działaniu słońca?, https://chantarelle.pl/jak-chronic-i-regenerowac-skore-po-negatywnym-dzialaniu-slonca/ [dostęp: 08.06.2022].