Wypadanie włosów – przyczyny, leczenie Wypadanie włosów – przyczyny, leczenie

Przyczyny wypadania włosów – jak radzić sobie z tym problemem?

Masz problem z wypadaniem włosów? Sprawdź, jakie są jego przyczyny i poznaj skuteczne sposoby na lepszy wygląd Twoich włosów!

Wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, przykłada dużą wagę do tego, w jaki sposób prezentują się ich włosy. Zdrowe, gęste i lśniące kosmyki to atrybut kobiecości i atrakcyjności w przypadku mężczyzn, a do tego oznaka zdrowia. Dlatego też to zrozumiałe, że kiedy zauważamy, że nasze włosy zaczynają wypadać we wzmożonych ilościach, zaczyna to stanowić dla nas powód do zmartwień. Wypadanie włosów to bardzo powszechny problem znacznej części społeczeństwa, i choć jego przyczyna może nie być poważna, nigdy nie powinniśmy go lekceważyć. Poniższy artykuł dostarcza cennych informacji na temat przyczyn wypadania włosów oraz skutecznych sposobów, jak radzić sobie z tym problemem.

Wypadanie włosów – powszechny problem

To, w jaki sposób prezentują się nasze włosy, potrafi wiele powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia. Obrazują jakość naszej diety i odżywiania, zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób czy nawet zatrucia pokarmowego. Z problemem wypadania włosów zmagają się miliony osób na całym świecie. Istnieje wiele przyczyn, jak i sposobów leczenia wypadania włosów, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcia właściwego leczenia.

Na naszej głowie może znajdować się nawet do 150 tysięcy włosów, a każdy z nich żyje przeciętnie około 4 lat. Tę fazę określa się mianem anagenu i w obrębie owłosionej skóry głowy znajduje się wtedy około 85% włosów. Następnie włos przechodzi w fazę zanikania, czyli katagenu, która trwa od 2 do 3 tygodni. W tym czasie dochodzi m.in. do zaniku macierzy włosa i zostaje on wypchnięty w kierunku powierzchni skóry głowy. Kolejna faza, telogen, to faza spoczynku lub wypadania. Znajdujący się w niej włos jest całkowicie zrogowaciały i tym samym nie zachodzą w nim żadne procesy. Telogen trwa od 2 do 4 miesięcy. W czasie jego trwania cebulka staje się o wiele cieńsza, aż w końcu włos wypada w trakcie mycia lub czesania.

Każdego dnia wypada nam od około 60 do 100 włosów i jest to całkowicie naturalny proces, związany z cyklem wzrostu włosa, który nie powinien wzbudzać naszych podejrzeń. Jeśli jednak zauważamy, że ilość wypadających włosów znacznie wzrosła, warto przyjrzeć się temu bliżej.

Przyczyny wypadania włosów

Niestety nie istnieje jedna przyczyna wypadania włosów. To, w jakim są one stanie i jak się prezentują, w dużej mierze zależy od genów, a także naszego stylu życia, odżywiania i stosowanej pielęgnacji. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

• bardzo silny, przewlekły stres, traumatyczne przeżycia;
• niedożywienie, bardzo restrykcyjna dieta, niedobory makro- i mikroelementów;
• grzybica owłosionej skóry głowy;
• łupież w dużym stopniu zaawansowania;
• zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność i nadczynność tarczycy);
• łojotokowe zapalenie skóry głowy;
• niektóre choroby zakaźne;
• choroby psychiczne;
• przewlekłe przeziębienie i osłabienie odporności organizmu;
• palenie papierosów;
• zażywanie niektórych leków (antykoncepcyjnych, przeciwzakrzepowych, związanych z chemioterapią);
• zatrucie metalami ciężkimi (rtęć, arsen);
• poród;
• niedobór białka w diecie;
• uszkodzenia mechaniczne włosów (tapirowanie włosów, zbyt obcisły kok lub kucyk, częste korzystanie z lokówki lub prostownicy);
• niewłaściwa pielęgnacja włosów (niedokładne mycie włosów, korzystanie z mocno oczyszczających i drażniących skórę głowy preparatów, częste farbowanie włosów, stosowanie niektórych stylizatorów).

Pamiętajmy, że przyczyny wypadania włosów mogą być złożone, dlatego zawsze, gdy zauważymy nadmierny ubytek włosów, szczególnie w krótkim czasie, powinniśmy udać się do lekarza dermatologa lub trychologa.

Czy pogoda ma wpływ na wypadanie włosów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pogoda ma wpływ na wypadanie włosów. Okazuje się, że zmiany klimatu, jak i pór roku mogą mieć wpływ na ich zwiększoną utratę. Ma to często miejsce tuż po zimie lub wraz z nadejściem jesieni, co wiąże się z sezonowym osłabieniem włosów. Wpływ pogody na wypadanie włosów można zauważyć także w czasie letnich miesięcy. Promieniowanie UV, które w tym czasie jest o wiele silniejsze, jak i chlorowana woda, z której często wtedy korzystamy, mogą zwiększyć wypadanie włosów. Jeśli w tym czasie zaniedbamy ich pielęgnację i nie zastosujemy odpowiednich produktów czy zabiegów regenerujących, możemy zauważyć, że nasze włosy staną się przerzedzone.

Nie tylko wysokie, ale i niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszych włosów i w efekcie prowadzić do ich wypadania. Zimno osłabia strukturę włosa, dlatego w tym okresie należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i o tym, aby nie wychodzić na mróz z wilgotnymi kosmykami.

Wypadanie włosów u mężczyzn – wstydliwy problem

Wypadanie włosów u mężczyzn to wstydliwy problem dla wielu panów. Zazwyczaj jest ono objawem łysienia androgenowego, czyli przypadłości, która może dotyczyć nawet 80% mężczyzn. Łysienie androgenowe w dużej mierze jest uwarunkowane genetycznie i wiąże się ze znacznym skróceniem fazy wzrostu włosa (anagenu) i zdecydowanie szybszego przejścia w fazę wypadania, czyli telogenu.

Choć wypadanie włosów u mężczyzn to wstydliwy problem i może mieć miejsce już w młodym wieku (zmiany rozpoczynają się od okolicy czołowo-skroniowej, następnie obejmują szczyt głowy), odpowiednio wczesna diagnoza pozwala na zwalczenie symptomów. Warto pamiętać, że zanim rozpoczniemy stosowanie różnych preparatów stymulujących mieszki włosowe, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję lub prawdopodobieństwo choroby.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny

Wypadanie włosów u kobiet jest bardzo częstym zjawiskiem i niejednokrotnie stanowi poważny problem natury estetycznej. Przyczyny wypadania włosów u kobiet są bardzo złożone i czasami mogą być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane:

• stresem;
• brakiem żelaza;
• stresem oksydacyjnym;
• nieodpowiednią dietą;
• mikropodrażnieniami skóry głowy;
• zmianą pór roku.

Wypadanie włosów u kobiet bardzo często ma podłoże hormonalne. Proces ten zwykle obserwuje się po porodzie lub w czasie menopauzy. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu estrogenów, które odpowiadają m.in za gęstość i wygląd włosów. Wypadanie włosów u kobiet bywa także symptomem łysienia telogenowego. Jeśli zauważasz, że Twoje włosy wypadają w większych ilościach bez powodu, skonsultuj się z lekarzem.

Wypadanie włosów – diagnoza

Choć dla niektórych wypadanie włosów może wydawać się błahe, nigdy nie należy go lekceważyć. Jeżeli np. pomimo zmiany diety lub pielęgnacji włosy w dalszym ciągu wypadają w zbyt dużej ilości, powinieneś zwrócić się do lekarza dermatologa lub trychologa. Może okazać się, że konieczna będzie także wizyta u endokrynologa w celu zweryfikowania, czy przyczyną wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne.

Wczesne udanie się do lekarza i postawienie przez niego trafnej diagnozy zdecydowanie pozwala na zmniejszenie utraty włosów. Diagnoza wypadania włosów powinna zostać postawiona w oparciu o dokładny wywiad lekarski. Może okazać się, że przyczynę stanowią czynniki genetyczne, niewłaściwa pielęgnacja czy też aktualnie przyjmowane leki. Przede wszystkim należy ustalić, od jak dawna ma miejsce problem, jaką dietę stosuje pacjent oraz jakie leki przyjmuje.

Właściwie postawiona diagnoza wypadania włosów stanowi podstawę w wyborze odpowiedniego leczenia i terapii. Po przeprowadzeniu wywiadu trycholog zazwyczaj przeprowadza badanie skóry głowy i włosów, wykorzystując do tego celu trychoskop. Badanie to jest nieinwazyjne i umożliwia bardzo dokładną obserwację struktur owłosionej skóry głowy, jak i łodyg włosów. Przy stawianiu właściwej diagnozy lekarz może posłużyć się tzw. testem pociągania, polegającym na pociągnięciu około 60 włosów w trzech różnych miejscach na owłosionej skórze głowy.

Jeśli trycholog nie może postawić jednoznacznej diagnozy, konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Każda osoba, która zauważyła u siebie nadmierną utratę włosów, z pewnością zadaje sobie pytanie, jak leczyć wypadanie włosów? Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach wypadanie włosów da się zatrzymać poprzez zmianę diety, stylu życia czy pielęgnacji. W leczeniu wypadania włosów szczególnie pomocna będzie odpowiednia suplementacja. Swoją dietę warto wzbogacić o produkty bogate w żelazo, biotynę (witamina H), witaminę A, C, E czy witaminy z grupy B. W leczeniu wypadania włosów sprawdzą się także napary z ziół, np. skrzypu polnego, pokrzywy czy melisy.

Jak leczyć wypadanie włosów w przypadku łysienia? Kiedy przyczyną wypadania naszych włosów jest łysienie androgenowe lub telogenowe, oprócz właściwej pielęgnacji i higieny warto zastosować specjalne preparaty do wcierania w skórę głowy, które poprawią ukrwienie mieszków włosowych i będą stymulować wzrost nowych włosów.

Warto pamiętać, że kuracja zmniejszająca wypadanie włosów jest długotrwała i czasami na pierwsze efekty trzeba czekać co najmniej kilka tygodni. W przypadku osób, u których preparaty stymulujące wzrost włosów nie dają zadowalających efektów, pomocne mogą okazać się profesjonalne zabiegi medyczne jak mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, zagęszczenie włosów lub gdy wszystkie inne metody zawodzą – przeszczep włosów.

Jak uniknąć wypadania włosów?

Jak uniknąć wypadania włosów? Odpowiedź na to pytanie może być prostsza, niż się wydaje. Aby uniknąć wypadania włosów, należy przede wszystkim wyeliminować jego przyczynę. Postaraj się zredukować stres, zmienić swoją dietę i spożywać produkty bogate w minerały i witaminy, które wspomagają wzrost i odpowiadają za wygląd Twoich włosów.

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu wypadaniu włosów odgrywa odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy. Staraj się jak najmniej stylizować włosy za pomocą lokówki i prostownicy, susz je chłodnym powietrzem, a produktów do stylizacji używaj z umiarem.

Wypadanie włosów często może być spowodowane przez znajdujący się na skórze łupież. W tym celu warto sięgnąć po odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który delikatnie, ale skutecznie oczyści skórę głowy, np. jeden z produktów z gamy Garnier Fructis Szampon przeciw łupieżowi Fructis Fresh. Przeznaczony jest do włosów ze skłonnością do łupieżu i przetłuszczających się. Zawarte w naturalne substancje odżywcze, oczyszczające oraz pirokton olaminy sprawiają, że włosy są zarówno oczyszczone, jak i nawilżone. Jego delikatna formuła sprawia, że bez przeszkód może być stosowany na co dzień.

Jeśli Twoje włosy wypadają, a oprócz tego są bardzo zniszczone, to znak, że potrzebują silnej regeneracji. W tym celu warto sięgnąć po Szampon regenerujący Miód & Propolis Botanic Therapy od marki Garnier. Produkt nie tylko myje włosy, ale odżywia i wzmacnia bardzo zniszczone kosmyki, nawilża, dodaje miękkości i blasku. Dzięki niemu włosy stają się o wiele zdrowsze i mocniejsze. Produktem, który dodatkowo pogłębi efekt szamponu, jest Maska do włosów z miodem i propolisem Garnier Botanic Therapy. Produkt ten poradzi sobie nawet z ekstremalnymi zniszczeniami w strukturze Twoich włosów. Sekretem jej działania jest zawarty w niej miód, który posiada silne właściwości pielęgnujące oraz propolis, który chroni włosy przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. 

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW