Cienkie włosy – pielęgnacja i stylizacja Cienkie włosy – pielęgnacja i stylizacja

Recepta na cienkie włosy – jak sprawić, by fryzura była bardziej bujna i gęsta?

Cienkie włosy to problem wielu osób, który może zostać zniwelowany pielęgnacją i odpowiednią stylizacją. Sprawdź porady w oparciu o kosmetyki Garnier!

Obfite, bujne włosy to wizytówka każdej kobiety. Niestety nie wszystkie z nas zostały obdarzone przez naturę odpowiednim zagęszczeniem cebulek, by nadać naszym włosom odpowiednio zdrowy wygląd. Nic straconego – dzięki nowoczesnym liniom kosmetyków oraz kilku trikom wizualnym możemy sprawić, że nasza fryzura będzie wyglądała na o wiele gęstszą, niż jest w rzeczywistości. O czym powinnyśmy pamiętać przy dobieraniu właściwych kosmetyków i pielęgnacji cienkich włosów? 

Grubość włosa oraz zagęszczenie cebulek na głowie bezpośrednio przekłada się na wygląd naszej fryzury. Choć wydawać by się mogło, że cienkie włosy spędzają sen z powiek tylko kobietom, należy pamiętać, że przez tendencję do łysienia mężczyźni również są narażeni na efekt przerzedzonej fryzury, czasami nawet w większym stopniu. Na całe szczęście cienkie włosy to nie koniec świata i używając odpowiednich, specjalistycznych kosmetyków, możemy sprawić, że nasza fryzura zyska dodatkową objętość. Jeśli to nas nie zadowoli, albo efekt okaże się gorszy od oczekiwanego, również nic straconego – istnieje kilka sztuczek i cięć, które pomogą nam uzyskać najlepszy możliwy wygląd przy włosach, którymi obdarzyła nas natura.

Cienkie włosy – czym są, skąd się biorą?

Pomimo tego, że powodów, przez które nasze włosy stają się cienkie, a fryzura traci swoją objętość, jest kilka, niestety na samym początku trzeba zaznaczyć jedno: gęstość i grubość naszych włosów jest zależna głównie od genów. Jeśli nasze mamy czy babcie również mierzyły się z tym problemem, bardzo prawdopodobne jest, że go po nich odziedziczymy. Nie jest to może pocieszająca informacja, ale nie warto się załamywać. Pomijając uwarunkowania genetyczne, powodów, przez które tracimy włosy bądź ich grubość jest wiele i zawsze można wyeliminować te, które wpływają negatywnie na naszą fryzurę. Może nie sprawi to, że włosy zagęszczą nam się kilkukrotnie, ale i tak zdecydowanie wpłynie na nasz wygląd i pewność siebie.

Czym są cienkie włosy? Czy cienkie włosy mogą być gęste?

Zacznijmy od teoretycznie najbardziej banalnej, ale też niezwykle istotnej kwestii. Czym są cienkie włosy? Otóż podstawowym budulcem włosa jest keratyna – cienkie włosy mają jej po prostu mniej, co wpływa na ich grubość. Włos cienki może być cieńszy od zwykłego włosa o około 0,05 milimetra. Wydaje się to nieznaczną wartością, jednak przyjmując, że na głowie człowieka mieści się średnio od 100 do 150 tysięcy włosów, robi to kolosalną różnicę pod kątem prezentowania się naszej fryzury.
 
Warto tutaj rozprawić się z jeszcze jedną kwestią. Brunetki i blondynki – czyje włosy będą grubsze? Jak zapewne wskazała większość z was, statystyczna brunetka będzie mogła pochwalić się grubszym włosem niż blondynka, jednak ta będzie miała ich więcej. Wbrew pozorom jasne włosy pojawiają się na ciele w większej ilości niż ciemne, ale wizualnie sprawiają wrażenie mniej obfitych. Na tym przykładzie widać, że cienkie włosy wcale nie muszą być rzadkie, chociaż z taką przypadłością również może przyjść się nam zmierzyć.

Jak więc ocenić, czy nasza fryzura prezentuje się mało obficie, bo nasze włosy są cienkie, czy dlatego, że są po prostu rzadkie? Zostaje nam samodzielna ocena. Najlepiej stanąć przed lustrem i przeczesać włosy palcami. Jeśli zaczną pojawiać się prześwity, oznacza to, że mamy problem z mniejszą ilością cebulek. 

Przyczyny powstawania cienkich włosów

Dlaczego włosy są cienkie? Oto przyczyny:

• uwarunkowania genetyczne;
• nieprawidłowy dobór kosmetyków;
• nadmierne przesuszanie włosów;
• wahania temperatur, upały, mrozy, klimatyzacja;
• stosowanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości zabiegów pielęgnacyjnych;
• nieodpowiednia dieta, brak witamin.

Jak widać, na to, czy włosy są cienkie, czy grube ma wpływ wiele czynników. Chociaż nie musimy być genetycznie przystosowane do imponowania gęstością naszej fryzury, nie jesteśmy też skazane na cienkie i zniszczone włosy. Odpowiednie kosmetyki i środki pielęgnacyjne pomogą nam zniwelować albo przynajmniej zatuszować ten problem. Jak więc dbać o cienkie włosy?

Cienkie włosy – odpowiednia pielęgnacja

Właściwy dobór kosmetyków oraz odpowiedni sposób pielęgnacji włosów sprawi, że objętość naszej fryzury może ulec znacznej poprawie. Od czego zacząć i co należy wiedzieć, żeby cieszyć się pożądaną gęstością i grubością włosów?

Zadbaj o skórę

Pierwszym krokiem przy dobieraniu właściwych kosmetyków jest zawsze zadbanie o skórę głowy. Jeśli można to do czegoś porównać, to kondycja skóry na naszej głowie wpływa na porost włosów niczym żyzna ziemia na rozwój roślin na jej powierzchni. Włosy rosną zdecydowanie lepiej, kiedy ich podstawa jest w pełni oczyszczona i właśnie od tego powinniśmy zacząć. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, rozsądną opcją wydaje się wizyta u trychologa, który przeprowadzi specjalistyczny zabieg oczyszczania skóry głowy, ale nie jest to koniecznością, gdyż przy użyciu odpowiednich kosmetyków, możemy taką czynność przeprowadzić samodzielnie. 

Bardzo dobrym wyborem może okazać się Szampon Fructis Grow Strong przeznaczony do włosów osłabionych . Wzmacnia osłabione włosy jednocześnie dokładnie je oczyszczając. Produkt posiada przyjemny skład, który przez długi czas utrzymuje się na włosach. Nie posiada natomiast sztucznych barwników i parabenów, dzięki czemu mogą z niego korzystać również osoby o wrażliwej skórze głowy.

By zadbać o kondycję skóry głowy, warto przynajmniej raz w tygodniu zdecydować się na oczyszczający peeling. Na naszej głowie gromadzi się sebum, którego nadmiar nie wpłynie pozytywnie na porost naszych włosów. Musimy jednak pamiętać, że przykryta włosami skóra głowy jest zazwyczaj wrażliwa  i nieprzyzwyczajona do tego typu zabiegów, więc bądźmy delikatne – peeling spełni swoje zadanie, nawet gdy nie będziemy wcierać go z całej siły.

Właściwy szampon i odżywka

Cienkie włosy lubią delikatne, naturalne kosmetyki. Nie należy ich przeciążać ciężkimi szamponami i odżywkami, gdyż osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Wklepując tłustą odżywkę z zawartością silikonu, bardziej sobie zaszkodzimy – naturalnie cienki włos dostanie dodatkowo obciążającą warstwę odżywki, która sprawi, że stanie się bardziej oklapły. Nietrudno wyobrazić sobie taki efekt na całej głowie – nie ma to zbyt wiele wspólnego z olśniewającą obfitością fryzury, gdyż ta, tłamszona ciężarem wtartych w nią specyfików, opadnie w dół. 

Dodatkowo, jeśli używamy zbyt agresywnych kosmetyków, nie zostanie to niezauważone przez skórę na naszej głowie. Podrażniona przez niewłaściwy szampon lub odżywkę ta zacznie produkować większe ilości sebum i tym samym cofamy się do punktu pierwszego. 

Warto też pamiętać o odpowiednim sposobie mycia włosów. Najlepiej zrobić to dwa razy podczas jednej sesji – pierwsze mycie przeprowadzimy łagodnym, oczyszczającym szamponem. Pozwoli nam to odpowiednio oczyścić głowę, spłukując z niej resztki uprzednio nałożonych kosmetyków i nadmiar sebum przed rozpoczęciem mycia właściwego. Przy drugim myciu należy już wybrać dedykowany specyfik dla naszych włosów, który ma za zadanie zagęścić je i dodać objętości naszej fryzurze. W tym wypadku doskonale sprawdzi się Odżywka wzmacniająca do włosów osłabionych Grow Strong. Zawarty w niej ekstrakt z jabłek oraz ceramidy sprawiają, że włosy stają się mocniejsze i odzyskują blask.

Czego nie robić, jeśli mamy cienkie włosy?

Pamiętajmy, że nawet najlepszy szampon czy odżywka nie zapewnią pożądanych efektów, jeśli narazimy się na czynniki osłabiające i przerzedzające nasze włosy. W jaki sposób skrzywdzimy cienkie włosy?

Przesuszenie i przegrzanie

Czymś, czego cienkie włosy najbardziej nie lubią, jest narażanie ich na wysoką temperaturę. Zbyt długie sesje z suszarką czy prostownicą sprawią, że włosy stracą swoje naturalne nawilżenie i odporność, a co za tym idzie, będą bardziej skore do łamania się i wypadania. Mając cienkie włosy, każdy ubytek w ich objętości jest widoczny – pamiętajmy o tym i nie skazujmy ich na codzienne prostowanie czy kręcenie.

Jeśli Twoja fryzura wymaga takich zabiegów, koniecznie sięgnij po produkty, które mają za zadanie zabezpieczyć włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Nie pomogą w stu procentach, ale przynajmniej zminimalizują szkody przy jednoczesnym nierezygnowaniu z ulubionego sposobu czesania.

Zbyt mocne czesanie

Przy agresywnym i mocnym czesaniu cienkich włosów narażamy je na łamanie i wypadanie. Zdecydowanie nie jest to wskazane, zwłaszcza na mokrych albo świeżo wysuszonych włosach – te są jeszcze osłabione przez działanie wody, kosmetyków czy suszarki, więc dodatkowe obciążenia będą przez nie bardziej wyczuwalne.

W takim wypadku jak możemy uczesać cienkie włosy, by nie zrobić im krzywdy? Przede wszystkim do efektywnego czesania potrzebujemy suchych włosów – nie śpieszmy się i dajmy odpocząć naszej fryzurze po każdej serii działań pielęgnacyjnych, na jakie je narazimy. Kiedy spokojnie dojdą do siebie po myciu, przeczeszmy je wstępnie za pomocą palców, co pomoże nam pozbyć się kołtunów. Nie chcielibyśmy trafić na nie szczotką, ponieważ stosunkowo łatwo jest je wyrwać. Kiedy ten etap mamy za sobą, zacznijmy czesanie od dołu; w ten sposób nie narażamy się tak bardzo na zbieranie pęków włosów ze szczotki po każdym jej użyciu.

Więcej nie zawsze oznacza lepiej

Ważnym krokiem do efektywnej pielęgnacji cienkich włosów jest odrzucenie niepotrzebnych kosmetyków. Włosy muszą mieć możliwość wzrostu, co nie ma prawa się stać, gdy będą nieustannie atakowane kosmetykami. Podobnie sprawa ma się z produktami do stylizacji - staraj się nie nadużywać ciężkich lakierów czy masek. Kiedy priorytetem jest dla ciebie nadanie włosom jak największej objętości, nie potrzebujesz wielu produktów poza oczyszczającymi i odżywiającymi. Nadmiar kosmetyków sprawi, że Twoja skóra głowy przestanie oddychać, a włosy zostaną pozbawione właściwego dla siebie „podłoża”.

Dieta oraz stres

Przyjmowane przez nas w pożywieniu makroskładniki i witaminy mają kluczowe znaczenie dla całego naszego organizmu, nie tylko dla włosów. Tak samo jest ze stresem – ciało narażone na przewlekły stres nie poradzi sobie dobrze, a wiele jego codziennych funkcji zostanie zachwianych. Zbilansowana dieta i spokojne życie to gwarancja nie tylko pięknych włosów, ale też zdrowia i długowieczności.

Cienkie włosy to nie koniec świata. Jak sprawić, że będą wyglądać lepiej?

Pomimo wielu sposobów zapobiegania i zwalczania cienkich włosów problem leży w naszych genach. Szampony i odżywki bez wątpienia nam pomogą, ale czasami pomoc nie oznacza pożądanego efektu. Jakie mamy alternatywy, jeśli nasze włosy okażą się genetycznie niezbyt obfite?

Fryzura

Jak w wielu innych przypadkach problemów z włosami, odpowiednia fryzura pomoże nam ukryć mankamenty i odsłonić pełną wartość i wdzięk naszych włosów. Przy rzadkich i cienkich włosach najlepszym rozwiązaniem wydaje się dosyć krótka fryzura (do linii brody lub ramion) pozbawiona zbędnego cieniowania. Przy rzadkich włosach decydowanie się na długą fryzurę tylko uwypukli nasz problem, gdyż optycznie włosów będzie po prostu zbyt mało. Przy krótszej fryzurze nie będzie to aż tak zauważalne. Brak cieniowania to również ważny punkt, gdyż fryzjerzy stosują tę technikę, by nadać teksturę naszemu cięciu, co może wyglądać po prostu mało korzystnie, jeśli włosów jest za mało. 

Farba

Jest to poniekąd antyteza tego artykułu – farbowanie obciąża włosy, nawet bardzo. Jeśli jednak straciłyśmy już nadzieję na odpowiednią objętość włosów, zmiana koloru może okazać się dla nas wybawieniem. Pomimo statystycznie większej ilości włosów, jasnowłose kobiety przeważnie nie mogą pochwalić się lepszą objętością niż ciemnowłose, na co wpływ ma także aspekt wizualny. Ciemniejszy kolor sprawia, że fryzura optycznie się zlewa i wydaje się większa. 

Jeśli zdecydujemy się na przefarbowanie naszych włosów, pamiętajmy o używaniu farb wysokiej jakości, gdyż tylko to pozwoli nam mieć pewność, że kolor odpowiednio wniknie w nasze włosy, nie zniszczy ich i nie pozostawi prześwitów w naturalnym kolorze. Odpowiedniej jakości farba do włosów, taka jak Garnier Color Sensation, jest gwarancją zachowania zdrowych włosów, jeśli zdecydujemy się kiedyś wrócić do naszego naturalnego odcienia.

Cienkie włosy – podsumowanie

Jeśli na genetycznej loterii wyciągnęłyśmy los z cienkimi włosami, nie musimy się załamywać. Odpowiednia pielęgnacja i klasa używanych przez nas kosmetyków jest w stanie znacząco poprawić gęstość i grubość naszej fryzury. Żeby cieszyć się odpowiednią objętością włosów, powinnyśmy pamiętać o kilku rzeczach:

• starajmy się nie suszyć i nie prostować włosów, a jeśli już musimy to robić, zdecydujmy się na zabezpieczające przed temperaturą kosmetyki;
• nie przesadzajmy z ilością używanych kosmetyków. Cienkie włosy lepiej sobie radzą, kiedy nie są przeciążone zbędnymi maskami czy odżywkami;
• czesanie włosów powinno być delikatne, żeby ich nie nadwyrężać i nie łamać;
• zadbajmy o prawidłową podaż witamin i składników odżywczych, podziękują za to nie tylko włosy;
• używaj tylko szamponów i odżywek dedykowanych do Twojego problemu.

Jak widać, cienkie włosy nie oznaczają końca świata. Jeśli natomiast zawiodą wszystkie proponowane przez nas wskazówki, warto zastanowić się nad zmianą fryzury czy koloru na bardziej odpowiedni dla struktury naszych włosów.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW