Przebarwienia skórne Przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne – jak zmniejszyć ich widoczność?

Zmagasz się z przebarwieniami skórnymi? Poznaj skuteczne sposoby i kosmetyki na ich zredukowanie.

Nasza twarz to element wyglądu, na który zarówno my, jak i inne osoby zwracają bardzo dużą uwagę. Stąd całkowicie zrozumiałe jest to, że zależy nam na tym, by bez względu na okoliczności prezentowała się bez zarzutu. Niestety liczba osób, które nie narzekają na żadne problemy skórne, w rzeczywistości jest niewielka. Większość, niezależnie od wieku i płci, zmaga się z różnego rodzaju niedoskonałościami. Rozszerzone pory, wypryski, zmarszczki czy widoczne naczynka to częste problemy. Oprócz tego jednym z najpoważniejszych problemów skórnych są przebarwienia. To zmiany na skórze, które nie są łatwe do usunięcia i często powodują pogorszenie samopoczucia osoby, która się z nimi zmaga. Skąd biorą się przebarwienia na twarzy? W jaki sposób się ich pozbyć? Poznaj nasze skuteczne sposoby.

Przebarwienia na twarzy – czym są?

Przebarwienia mogą wystąpić na skórze na całym ciele. Mimo to najbardziej uporczywe i najłatwiej zauważalne są te obecne na twarzy. Przebarwienia wyglądają nieestetycznie i mogą postarzać – kiedyś uważano, że jest to problem tylko osób starszych, jednak aktualnie wiadomo, że ich obecność jest niezależna od wieku i może być spowodowana różnymi czynnikami. Czym w takim razie są przebarwienia?

Przebarwienia to różnej wielkości plamy na skórze o ciemniejszym zabarwieniu. Ich obecność wiąże się z nieprawidłową pracą melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry – melaninę. Każdy z nas posiada inny kolor skóry, który jest określany przez nasz fototyp. W zależności od tego, jaki fototyp posiadamy, inna jest zawartość melaniny w skórze, która jest wydzielana przez nasze ciało w celu ochrony przed promieniami słonecznymi.

Odcień naszej skóry zależny jest od nagromadzenia oraz aktywności melanocytów (uwarunkowania genetyczne). Z kolei na to, ile barwnika produkują komórki, wpływ mają zarówno czynniki egzogenne (promieniowanie UV), jak i endogenne (np. wpływ hormonów).

Choć przebarwienia mogą wystąpić u obu płci, w znacznym stopniu są na nie narażone kobiety, na co ma wpływ aktywność hormonów (okres ciąży, menopauzy, antykoncepcja hormonalna). Zwykle zaczynają pojawiać się około 50. roku życia, jednak mogą wystąpić znacznie wcześniej, np. tuż przed 30. rokiem życia.

Przebarwienia skórne – przyczyny

Skąd w takim razie na naszej skórze pojawiają się przebarwienia? Tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna, która odpowiadałaby za ich obecność. Mogą mieć charakter endo- lub egzogenny. Bez wątpienia bardzo duży udział w ich powstawaniu ma promieniowanie UV. Stąd najwięcej przebarwień można zaobserwować na twarzy, ramionach, dekolcie czy rękach, czyli częściach ciała, które w największym stopniu są narażone na wpływ promieni słonecznych. Do przyczyn odpowiadających za powstawanie przebarwień można więc zaliczyć:

uwarunkowania genetyczne;
zmiany hormonalne spowodowane ciążą, menopauzą lub antykoncepcją hormonalną;
występowanie chorób autoimmunologicznych;
stany zapalne skóry (infekcje, alergie, w tym AZS, trądzik leczony w nieodpowiedni sposób);
choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy);
substancje o działaniu fotouczulającym występujące w lekach, naparach czy kosmetykach (dziurawiec, kompozycje zapachowe, olejki eteryczne, retinol);
mikrourazy skóry (blizny powstałe wskutek oparzenia, rozdrapane rany);
starzenie się skóry.

Rodzaje przebarwień skórnych

Jakie rodzaje przebarwień można wyróżnić? Podstawowy podział zmian obejmuje:

przebarwienia mające podłoże genetyczne;
przebarwienia o charakterze hormonalnym;
przebarwienia polekowe;
przebarwienia chorobowe;
przebarwienia wtórne.

Do przebarwień o podłożu genetycznym możemy zaliczyć piegi oraz plamy soczewicowate. Czym się charakteryzują? Piegi najczęściej pojawiają się u osób z bardzo jasną karnacją i włosami w odcieniach rudości, choć nie jest to reguła. Mają kształt bardzo drobnych plamek, które mogą łączyć się grupy. Najczęściej widoczne są na twarzy, dekolcie lub ramionach.

Plamy soczewicowate (plamy starcze) to natomiast ciemne i wyraźnie odgraniczone od skóry plamki, które najczęściej widoczne są na dłoniach lub skroniach. Stanowią efekt nadmiernej, praktykowanej przez wiele lat ekspozycji na słońce.

Czym natomiast są przebarwienia wtórne? To skutek działania różnych czynników zewnętrznych na skórę, m.in. słońca, czynników chemicznych, stanów zapalnych (blizny potrądzikowe), mechanicznych uszkodzeń skóry. Poniżej omówimy najczęstsze z nich.

Przebarwienia po opalaniu

Słońce posiada korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i ogólne samopoczucie, dlatego nie powinniśmy go unikać. Przede wszystkim odgrywa istotną rolę w przypadku syntezy witaminy D, której nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Mimo to nie oznacza to, że powinniśmy wystawiać naszą skórę na ciągłe działanie słońca. Okazuje się, że promieniowanie UV posiada bardzo duży wpływ na wystąpienie lub nasilenie przebarwień.

Stąd przebarwienia posłoneczne to zwykle efekt nadmiernej ekspozycji skóry na działanie słońca bez zastosowania właściwej ochrony, jak kremu do opalania z odpowiednio wysokim filtrem. W jaki sposób pod wpływem słońca na skórze powstają przebarwienia?

Promienie UV (UVA i UVB) posiadają zdolność do przenikania przez naskórek. Promienie UVA mogą przenikać aż do skóry właściwej, natomiast za powstawanie opalenizny, czyli reakcji obronnej melanocytów, odpowiedzialne są promienie UVB.

W wyniku nadmiernego wpływu promieni słonecznych melanocyty mogą ulec uszkodzeniu lub zacząć wydzielać nadmierne ilości melaniny. Ich nierówne nagromadzenie na skórze może prowadzić do pojawienia się na niej niewielkich brązowawych plamek, czyli wspomnianych przebarwień.

Jednocześnie promieniowanie UV może prowadzić do nawrotów przebarwień. Oznacza to, że nawet jeśli uda Ci się rozjaśnić przebarwienia, brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej oraz środków ostrożności w trakcie opalania sprawi, że przebarwienia powrócą.

Jak radzić sobie z przebarwieniami posłonecznymi? Najważniejsza jest tutaj profilaktyka. Podstawę powinna stanowić odpowiednio wysoka ochrona przeciwsłoneczna (również twarzy) dopasowana do Twojego fototypu i potrzeb skóry. Jednocześnie przed ekspozycją na słońce należy zwrócić uwagę na to, czy zażywane przez nas leki, zioła, stosowane kosmetyki nie zawierają w składzie substancji o działaniu fotouczulającym.

Plamy na twarzy w ciąży

Choć ciąża to czas, w którym kobiety z niecierpliwością przygotowują się do przyjścia na świat swojego maluszka, nie powinny zapominać o swoich potrzebach. To okres, w którym szczególnie należy zadbać o właściwą pielęgnację swojego ciała. Niestety bardzo częstym problemem, z jakim zmagają się przyszłe mamy, są pojawiające się oraz istniejące przebarwienia, określane mianem ostudy lub melasmy.

Ostuda najczęściej występuje wśród kobiet w ciąży. Na przebarwienia i strukturę skóry wpływają zmiany hormonalne, a dokładniej zmiany zachodzące w stężeniu estrogenów i progesteronu przy jednoczesnej ekspozycji na słońce bez właściwej ochrony (należy pamiętać, że hormony sprawiają, że skóra staje się bardziej reaktywna i wrażliwa na wpływ słońca).

W wyniku innego stężenia estrogenów dochodzi do pojawienia się nieregularnych plamek w odcieniu żółtobrunatnym. Ostuda występuje głównie na obszarach, które w największym stopniu narażone są na działanie promieni słonecznych. W przypadku twarzy jest to czoło, policzki, nos, a także obszar nad górną wargą. Przebarwienia te mogą zniknąć, kiedy dojdzie do uregulowania stężenia hormonów w organizmie, jednak bardzo często takie zmiany mogą mieć charakter nawrotowy i okazać się trudne do usunięcia.

Ze względu na to, że ostuda jest wywołana zmianami hormonalnymi, należy pamiętać, że może pojawić się nie tylko w przypadku kobiet w ciąży. Zmiany mogą wystąpić wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną czy też zmagających się z chorobami endokrynologicznymi.

W jaki sposób zapobiec ostudzie w ciąży i nie tylko? Podstawą, podobnie jak w przypadku przebarwień posłonecznych, jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. Oprócz tego należy pamiętać o unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach, gdy jego promienie są najbardziej intensywne (11.00-15.00). Warto pamiętać również o odpowiednim nakryciu głowy.

Blizny i przebarwienia potrądzikowe

Kolejnym częstym rodzajem przebarwień są blizny potrądzikowe. Często mówi się, że jest to problem nastolatków, jednak z przebarwieniami potrądzikowymi zmagają się również dorośli. Skąd się biorą i jakie są przyczyny przebarwień potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe mogą przyjmować różne formy. Najczęściej są to płaskie plamy na powierzchni skóry o czerwonym, różowym, czasem brązowym kolorycie. Są one zdecydowanie mniej widoczne niż blizny w postaci wklęsłych dziurek o różnej średnicy.

Jaka jest przyczyna przebarwień potrądzikowych? Jedną z przyczyn jest zbyt późno podjęte leczenie trądziku. Przebarwienia po trądziku mogą nasilać także niewłaściwie dobrane kosmetyki lub zabiegi pielęgnacyjne. Niestety bardzo częstą przyczyną powstawania przebarwień potrądzikowych są uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez zmagające się z trądzikiem osoby. Przede wszystkim należy zaliczyć tutaj próby samodzielnego usunięcia niedoskonałości poprzez wyciskanie lub rozdrapywanie ran.

Sam proces, w wyniku którego powstają przebarwienia potrądzikowe, nie różni się zbytnio od sposobu formowania się innych rodzajów przebarwień. Podczas ich powstawania kluczową rolę również odgrywa słońce, a dokładniej promieniowanie UV. Jego nadmiar przyczynia się do intensywnej produkcji melaniny w skórze. Ta w połączeniu ze stanem zapalnym, który ma miejsce w przypadku niedoskonałości, tworzy na skórze przebarwienia potrądzikowe.

Co w największym stopniu ma wpływ na to, że na skórze powstają blizny potrądzikowe? Jednym z elementów jest brak odpowiedniej pielęgnacji skóry i przekonanie, że trądzik z czasem zniknie. Niestety przy skórze tłustej i trądzikowej kluczowym elementem jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, a nierzadko również konsultacja dermatologiczna. W ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu nowych przebarwień, jak i zadbać o kondycję swojej skóry.

Również to, w jaki sposób traktujemy swoją skórę, nie pozostaje bez znaczenia w przypadku powstawania przebarwień potrądzikowych. Niektóre produkty ze względu na zawarte składniki mogą nasilać stan zapalny, podobnie jak zbyt agresywne zabiegi oczyszczające w gabinetach kosmetycznych.

Kolejnym błędem, który nasila przebarwienia potrądzikowe, jest brak ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, rozszerzonymi porami, posiadasz nierównomierny koloryt cery, niezbędna jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. Pamiętaj, że wystawienie zmian trądzikowych na działanie promieni słonecznych wcale nie sprawi, że trądzik zniknie. Zaczerwienienia i niedoskonałości mogą wydawać się znacznie jaśniejsze, a wygląd cery może ulec tymczasowej poprawie. Niestety z czasem gruczoły łojowe zaczną pracować ze zdwojoną siłą, zaczną pojawiać się nowe wypryski, a zaczerwienienia staną się bardziej widoczne.

Przebarwienia – jak z nimi walczyć?

Każda osoba, która posiada nierównomierny koloryt cery i zmaga się z przebarwieniami, przyzna rację, że walka z tymi niedoskonałościami często jest bardzo nierówna, żmudna i czasochłonna.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że przebarwienia potrądzikowe i nie tylko da się usunąć lub sprawić, aby stały się mniej widoczne. W tym celu można wykorzystać zarówno domowe sposoby, sięgnąć po odpowiednie produkty pielęgnacyjne czy też skorzystać z profesjonalnych zabiegów.

Jednocześnie warto pamiętać, że nie wszystkie zmiany na skórze mogą być przebarwieniami po trądziku czy też związanymi z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego też, by upewnić się, z czym mamy do czynienia, warto udać się do dermatologa, który będzie w stanie trafnie ocenić, z jakimi zmianami się zmagamy oraz jaka pielęgnacja bądź zabiegi okażą się optymalnym rozwiązaniem.

W przypadku profesjonalnych zabiegów popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest złuszczanie za pomocą peelingów chemicznych. W ten sposób usuwamy martwy naskórek, ale nie tylko. Intensywność peelingu chemicznego jest dostosowana do zmian, z jakimi się zmagamy. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie połączenia kwasów wraz z substancją, która rozjaśnia skórę. Dermatolodzy często sięgają po retinoidy czy kwas kojowy. Jednocześnie należy pamiętać, że skoncentrowanie substancji w przypadku takiego peelingu jest znacznie wyższe niż w przypadku produktów dostępnych w drogeriach i może być stosowane wyłącznie przez osoby do tego uprawnione.

Oprócz peelingów chemicznych często wykorzystywanymi metodami są krioterapia, mezoterapia lub laser.

Domowe sposoby na przebarwienia

Zmiany trądzikowe, martwy naskórek i powstające przebarwienia potrądzikowe nie są proste w usunięciu, stąd osoby chcące usunąć przebarwienia szukają różnych rozwiązań. Choć domowe sposoby nie powinny stanowić podstawowej kuracji przeciwko przebarwieniom, mogą okazać się niezwykle pomocne jako dodatkowa pielęgnacja.

Jakie domowe sposoby na przebarwienia warto wprowadzić do swojej pielęgnacji skóry? Tutaj przede wszystkim sprawdzą się domowej roboty maseczki. Są one proste w przygotowaniu, gdyż najczęściej możemy przygotować je ze składników, które posiadamy w swoim domu:

maseczka z kurkumy – kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, jednocześnie zmniejszając widoczność przebarwień. Do przygotowania takiej maseczki oprócz kurkumy potrzebujesz miodu, odrobiny soku z cytryny, jogurtu naturalnego oraz oliwy z oliwek. Po połączeniu składników pozostaw papkę na twarzy ok. 15 minut, a potem spłucz letnią wodą;
maseczka z ogórka – ogórek wykazuje właściwości rozjaśniające, dodatkowo nawilżając skórę. W tym celu zetrzyj jeden ogórek na tarce, dodaj łyżeczkę soku z cytryny, połącz ze sobą i pozostaw na twarzy przez około 15 minut;
maseczka z miodu – miód wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, jednocześnie złuszczając i rozjaśniając naskórek. Warto połączyć go z żółtkiem jajka, które posiada wiele wartości odżywczych i w takiej postaci nałożyć na twarz. Zmyj po 15 minutach;
maseczka z sody oczyszczonej – soda oczyszczona znana jest ze swojego rozjaśniającego działania. Wyrównuje koloryt i dodatkowo wspomaga oczyszczanie porów. W celu jej przygotowania połącz sodę oczyszczoną z wodą mineralną i powstałą papkę pozostaw na skórze maksymalnie przez 10 minut.

Oprócz maseczek popularnym domowym sposobem, który poprawia koloryt skóry, jest tonik z soku z cytryny. Dzięki witaminie C rozjaśnia przebarwienia, a także zmniejsza zaczerwienienia. Jak go stosować? Dwa razy dziennie, po wcześniejszym oczyszczeniu twarzy, przecieraj skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.

Domowe sposoby na przebarwienia to wygodny i szybki sposób, który może wspomóc regenerację skóry. Mimo to zawsze przed przygotowaniem maseczki lub toniku domowej roboty powinniśmy upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników. Niektóre substancje, jak kurkuma lub soda oczyszczona, mogą podrażnić delikatną skórę lub uszkodzić jej naturalną barierę ochronną. By temu zapobiec, przed nałożeniem maseczki na całą twarz niewielką ilość zaaplikuj na mały fragment skóry i obserwuj, czy po aplikacji pojawiają się na niej zmiany, pieczenie, świąd lub uczucie ściągnięcia.

Przebarwienia na twarzy – jakie kosmetyki?

W walce z przebarwieniami potrądzikowymi i nie tylko kluczową rolę oprócz profilaktyki czy profesjonalnych zabiegów odgrywa domowa pielęgnacja. Stąd warto wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają składniki aktywne znane ze swoich właściwości rozjaśniających czy też regulujących. W przypadku osób zmagających się z przebarwieniami warto sięgać po kosmetyki wzbogacone w:

kwas azelainowy;
kwas salicylowy;
kwas migdałowy;
kwas glikolowy;
kwas kojowy;
retinoidy (np. retinol);
- kwas mlekowy;
niacynamid.

Oprócz wymienionych wyżej substancji aktywnych w walce z przebarwieniami szczególnie polecane są kosmetyki z kwasem hialuronowym i witaminą C. Kwas hialuronowy to silnie nawilżający składnik, który jest odpowiedni do każdego typu skóry. Jednocześnie ułatwia dotarcie innym substancjom aktywnym do głębszych partii skóry.

Witamina C to substancja rozpuszczalna w wodzie i jest doskonale znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Oznacza to, że niestraszne jej zarówno wolne rodniki, jak i objawy trądziku, łagodzi stany zapalne, rozszerzone naczynka czy też problematyczne przebarwienia.

Witaminę C znajdziemy w wielu produktach pielęgnacyjnych: kosmetykach do oczyszczania, tonikach, serach czy maskach. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszych efektów, warto sięgnąć po gamę produktów wzbogaconych w ten konkretny składnik, jak Vitamin C od Garnier.

Pielęgnację warto rozpocząć od właściwego oczyszczania. W tym celu dobrze sprawdzi się Żel do mycia twarzy Vitamin C. Został wzbogacony stabilną formą witaminy C, co gwarantuje jego skuteczność. Produkt usuwa zanieczyszczenia, jednocześnie przyczyniając się do poprawy kolorytu cery i jego ujednolicenia. Po jego użyciu skóra staje się miękka, gładka, nawilżona i przygotowana do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.

Czy wiesz, że kosmetyki przeznaczone do demakijażu również mogą wykazywać korzystny wpływ na walkę z przebarwieniami? Właśnie taki jest Płyn micelarny z witaminą Cg. Nie tylko usuwa pozostałości makijażu i zanieczyszczenia. Jednocześnie rewitalizuje skórę, sprawiając, że staje się rozświetlona i pełna blasku. Dzięki obecności miceli płyn nie wymaga pocierania, co jest szczególnie istotne w przypadku wrażliwej i reaktywnej skóry.

Posiadasz suchą skórę i jednocześnie zmagasz się z przebarwieniami? W takim razie warto zadbać o jej komfort i nawilżenie przez cały dzień. Jeśli szukasz produktu, który odświeży zmęczoną i matową cerę, jednocześnie gwarantując optymalne nawilżenie, sięgnij po Krem-żel nawilżający do twarzy Vitamin C. Kosmetyk dodaje skórze zdrowego blasku, gwarantując nawet 48-godzinne nawilżenie. Produkt posiada lekką, żelową konsystencję, która szybko się rozprowadza i łatwo wchłania, sprawiając, że cera natychmiast staje się świeża i nawilżona.

Walczysz z przebarwieniami i chcesz zapewnić swojej skórze małe SPA? W takim razie Nawilżająca maska do twarzy z witaminą C Skin Naturals to coś dla Ciebie. Zawarte w niej połączenie witaminy C oraz kwasu hialuronowego sprawia, że kosmetyk wykazuje działanie rozświetlające, nawilżające i odświeżające. Dodatkowo maska delikatnie wygładza skórę, przez co dobrze sprawdzi się na drobne zmarszczki. Dobroczynna witamina C oraz kwas hialuronowy zostały zamknięte w tkaninie. Dzięki temu aplikacja jest wygodna, łatwa i pozwala się zrelaksować. Wprowadzając ten kosmetyk do swojej pielęgnacji, możesz mieć pewność, że koloryt skóry z czasem stanie się wyraźnie ujednolicony, a przebarwienia mniej widoczne.

Serum z witaminą C na przebarwienia – jak stosować?

Bardzo ważnym elementem walki z przebarwieniami są kosmetyki o odpowiedniej koncentracji składników aktywnych. Właśnie takie jest Vitamin C Super Serum na przebarwienia z Witaminą C.

To skoncentrowane serum zapewnia efekt rozświetlonej, ujednoliconej skóry pełnej blasku. Znaczną poprawę widać już po kilku dniach stosowania. Skóra wygląda na gładszą, a koloryt na bardziej ujednolicony. Po kilku tygodniach stosowania liczba widocznych przebarwień ulega znacznemu zmniejszeniu. Formuła tego serum została oparta o silnie skoncentrowaną 3,5% formułą witaminy C w połączeniu z niacynamidem oraz kwasem salicylowym.

Serum z witaminą C to niezwykle skuteczny kosmetyk zmniejszający przebarwienia. Jednak by nawet najlepsze serum przynosiło efekty, powinno być stosowane w prawidłowy sposób.

Serum aplikujemy na właściwie przygotowaną skórę. Ta powinna być prawidłowo oczyszczona, a do tego ważne jest, by nałożyć na nią tonik. Jeśli stosujemy serum o formule olejowej, należy pamiętać, by aplikować je na wilgotną skórę. Dzięki temu lepiej się wchłonie. Następnie, dla wzmocnienia efektu, aplikujemy odpowiedni krem.

Istotna jest także ilość aplikowanego produktu. Dobre serum to mocno skoncentrowany kosmetyk, a jego nadmiar na skórze nie jest wskazany. Optymalna ilość aplikowanego kosmetyku to 3-4 krople.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na skórze?

Powyższy artykuł obrazuje, że obecność przebarwień na skórze to dla wielu osób istotny problem. Przyczyny ich powstawania mogą być różne i nierzadko wynikać z uwarunkowań genetycznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że kluczowym czynnikiem obecnym przy powstawaniu przebarwień jest promieniowanie słoneczne.

W przypadku przebarwień skórnych zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego odpowiednia pielęgnacja dopasowana do potrzeb skóry powinna stanowić tutaj podstawę. Z kolei w słoneczne dni bardzo ważna jest właściwa fotoprotekcja. Co więcej, jeśli spędzamy więcej czasu na słońcu, kosmetyk z odpowiednio wysokim filtrem powinien być aplikowany minimum co dwie godziny oraz po każdym wyjściu z wody.