1920x336 Pyn Micelarny a oczyszczanie twarzy 768x420 Pyn Micelarny a oczyszczanie twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy - mydło a płyn micelarny

Oczyszczanie twarzy to najważniejszy etap w codziennej rutynie pielęgnacyjnej twarzy - przygotowuje cerę do kolejnych kroków zapewniając jej zdrowy i promienny wygląd. Systematyczność to jednak nie wszystko. Jak zatem prawidłowo oczyszczać skórę? I dlaczego warto sięgnąć po płyn micelarny Garnier?

Spis treści

 1. Oczyszczanie twarzy – rola oczyszczania w codziennej pielęgnacji
 2. Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy?
 3. Jaki produkt do oczyszczania twarzy wybrać?
 4. Mydło i jego właściwości
 5. Płyn micelarny – czym jest i jakie są jego zalety?
 6. Za co kochamy płyny micelarne Garnier?


 

Oczyszczanie twarzy – rola oczyszczania w codziennej pielęgnacji

Dlaczego oczyszczanie skóry jest tak istotne?

 • Usuwa zanieczyszczenia

  Na naszej twarzy każdego dnia osadza się mnóstwo zanieczyszczeń. Jakich? To między innymi kurz, metale ciężkie pochodzące ze spalin i smogu, pyłki roślin, które mogą wywoływać alergie, bakterie i wirusy, inne drobnoustroje (np. roztocze pochodzące z pościeli), tłuszcz czy resztki makijażu. Pozostawione na powierzchni skóry, mogą przyczyniać się do powstania zaskórników, stanów zapalnych, podrażnień czy zaburzać barierę hydrolipidową.

 • Utrzymanie równowagi pH

  Równowaga pH to odpowiedni poziom kwasowości i zasadowości powierzchni skóry. Prawidłowe pH skóry wynosi 4,5-5,5 (skala pH to 0-14, przy czym pH 7 jest neutralne, a zakres 4,5-5,5 lekko kwaśne ). Właściwy poziom pH umożliwia właściwe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej   skóry oraz pomaga w utrzymaniu dobrego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry. Dzięki prawidłowo działającej barierze w skórę nie przenikają niepożądane alergeny, pyły czy zanieczyszczenia mogące ją podrażniać i powodować szczypanie oraz zaczerwienienia.

 • Przygotowanie cery do dalszej pielęgnacji lub makijażu

  Jeśli chcemy nałożyć na naszą twarz odpowiednio dobrane serum, krem, filtr przeciwsłoneczny czy inny kosmetyk, powinniśmy pamiętać o tym, że nieoczyszczona prawidłowo skóra będzie przeszkodzą dla właściwego wchłaniania się i działania nawet najlepszych form składników aktywnych. Także podrażniona twarz może być bardziej skłonna do różnych niepożądanych reakcji na składniki aktywne, reagując zaczerwienieniem czy pieczeniem. Uniemożliwiamy im prawidłowe działanie i znacznie wydłużamy czas oczekiwania na wymarzone efekty.

  Prawidłowa oczyszczona skóra twarzy to również najlepsza baza pod makijaż. Tak przygotowana skóra  nie tylko sprawi, że make up będzie wyglądać jeszcze lepiej, ale przedłuży też jego trwałość. Dlaczego? Wyregulowane pH skóry i usunięte resztki pielęgnacji pozwalają łatwiej zapanować nad wydzielaniem się sebum i wyświecania się makijażu.

 

Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy?

Po pierwsze, pamiętajmy o tym, by twarz oczyszczać minimum dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Rano - pozbyć się nie tylko nocnej, zwykle bogatszej pielęgnacji, ale również sebum, potu, kurzu czy wspomnianych już zanieczyszczeń z pościeli (m.in. roztocza). Wieczorem – by usunąć nie tylko makijaż, ale i zanieczyszczenia, które gromadzą się na twarzy w ciągu dnia, resztki kosmetyków, w tym produktów przeciwsłonecznych, które są dosyć trudne do usunięcia oraz aby przygotować skórę do dalszych etapów pielęgnacji. 

   
   

  Jaki produkt do oczyszczania twarzy wybrać?

  O czym pamiętać przy wyborze produktu do oczyszczania? Kosmetyków jest wiele i mogą przyjmować różne formy – wybierz taką jaką lubisz najbardziej, ale pamiętaj o tym, że skutecznie oczyszczanie nie jest równoznaczne z suchą, ściągniętą cerą. To element pielęgnacji skóry, który powinien być dla Ciebie komfortowy.

   

  Dobrze dobrany kosmetyk:

  • Ma pH neutralne dla skóry. Dzięki temu jej funkcjonowanie jest uregulowane, tzn. skóra nie musi produkować nadmiernej ilości sebum. Dodatkowo odpowiednie pH kosmetyku chroni prawidłowy mikrobiom stanowiący naturalne zabezpieczenie skóry przed bakteriami, wirusami i grzybami.

  • Nie wysusza skóry, a wręcz przeciwnie, powinien ją nawilżać.

  • Nie pozostawia efektu ściągniętej skóry – takie uczucie wcale nie oznacza, że twarz została dokładnie umyta. To znak, że bariera ochronna skóry została naruszona, a skóra jest podrażniona.

   

  Mydło i jego właściwości

  Przez wiele lat podstawową metodą oczyszczania twarzy było użycie mydła i wody. Wraz z biegiem czasu zmieniło się nasz podejście do pielęgnacji skóry twarzy, doszło mnóstwo nowych rodzajów produktów, dzięki czemu możemy lepiej dobrać kosmetyki do rodzaju skóry i jej indywidualnych potrzeb.

  Co warto wiedzieć o mydle?

  • Wartość pH

   Wartość pH pozwala określić kwasowość lub zasadowość danej substancji. Skala pH wynosi od 0 do 14, przy czym 7 oznacza neutralne pH, poniżej 7 mamy pH kwasowe, a powyżej 7 pH zasadowe. Jak to się ma do naszej skóry? Naturalne pH skóry twarzy jest kwasowe i wynosi od 4,5 do 5,5. Dedykowane produkty oczyszczające mają zazwyczaj neutralne pH lub takie, które jest zbliżone do wartości pH naszej skóry.

   Mydło ma zazwyczaj wysokie, zasadowe pH, które często wynosi 9-10. Jak to może wpływać na skórę twarzy? Jej naturalna kwasowość jest naturalnym elementem bariery hydrolipidowej skóry. Czym ona jest? To cienka warstwa znajdująca się na powierzchni skóry, która składa się między innymi z wody i lipidów (tłuszczów), które są produkowane przez skórę. Jej zadaniem jest ochrona skóry, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi (bakterie, wirusy, promienie UV, zanieczyszczenia środowiskowe).

   Nadmierne używanie produktów o zbyt wysokim, zasadowym pH może doprowadzić do zmywania naturalnych tłuszczów i olejów skóry (naruszenie bariery hydrolipidowej), co w konsekwencji może skutkować uczuciem ściągnięcia skóry, jej wysuszeniem, a w efekcie do drobnych podrażnień. Dlatego jeśli używamy mydła, tak ważny jest wybór dedykowanego produktu z odpowiednim (neutralnym) pH. Szczególnie istotne może to być dla posiadaczy skóry wrażliwej czy naczynkowej.
  • Składniki

   Jeśli chcemy wybrać odpowiednie mydło do pielęgnacji twarzy, warto przyjrzeć się jego składnikom. Jakie warto wybrać? Naturalne, których działanie będzie odpowiednie do naszego typu skóry. Często wzbogaca się je witaminami, które w połączeniu z innymi elementami formuły pomagają nie uszkodzić bariery hydrolipidowej skóry.

   

  Alternatywne produkty do oczyszczania 

  Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mydło będzie odpowiednim produktem do oczyszczania skóry naszej twarzy, warto zwrócić uwagę na inne produkty takie jak na przykład płyn micelarny.

   

  Płyn micelarny – czym jest i jakie są jego zalety?

  Płyn micelarny to jeden z najpopularniejszych produktów do oczyszczania twarzy. Jego najważniejszym składnikiem są micele. Czym są micele? To mikrocząsteczki o sferycznych kształtach, które jednocześnie przyciągają wodę i odpychają tłuszcze (działanie hydrofilowe) oraz odpychają wodę, wiążąc się z tłuszczami (działanie hydrofobowe). To właśnie dzięki tym właściwościom oczyszczanie twarzy produktem z micelami jest łagodne, delikatne i jednocześnie niezwykle skuteczne.

  Kobieta nakłada płyn micelarny na wacik

  Dlaczego warto sięgnąć po płyn micelarny?

  • Łagodne oczyszczanie

   Dzięki micelom i ich właściwościom struktura płynu micelarnego łagodnie otacza i „przyciąga” zanieczyszczenia oraz resztki makijażu. Nie potrzebujemy więc dużego wysiłku ani długiego procesu, nadmiernego tarcia, które mogą prowadzić do podrażnień czy przesuszenia.

  • Odpowiedni dla różnych rodzajów skóry

   Różowy płyn micelarny Garnier 3w1 jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, w tym również dla skóry wrażliwej, reaktywnej, suchej, mieszanej, tłustej czy trądzikowej.

  • Utrzymanie równowagi pH skóry

   Płyn micelarny posiada pH neutralne dla skóry. Dzięki temu nie zaburza równowagi i nie uszkadza bariery hydrolipidowej skóry.

  • Nawilżenie i odżywienie cery

   Dodatkowe składniki w płynie micelarnym takie jak kwas hialuronowy, olejek arganowy, woda różana czy witamina C pielęgnują skórę już na etapie oczyszczania.

   

  Oczyszczanie skóry suchej, mieszanej, tłustej, wrażliwej, skłonnej do trądziku

  Każda świadoma pielęgnacja skóry opiera się o odpowiedni dobór kosmetyków do indywidualnych potrzeb naszej cery. Każdy płyn micelarny Garnier pozwala na bardzo delikatne, nieinwazyjne i skuteczne oczyszczenie twarzy, jednak warto przy wyborze zwrócić uwagę na to, do jakich potrzeb jest dedykowany.

  CERA SUCHA I WRAŻLIWA

  Potrzeba: delikatne oczyszczenie i dodatkowe nawilżenie twarzy

  O czym warto pamiętać: Skóra sucha ma skłonności do podrażnień, uczucia napięcia, szorstkiego naskórka, matowego wyglądu cery pozbawionej blasku.

  Polecane składniki aktywne:

  • Kwas hialuronowy - polisacharyd, który naturalnie występuje w naszej skórze. Znany jest z tego, że doskonale wiąże i zatrzymuje wodę, więc jest znakomitą substancją nawilżającą, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, poprawia jędrność i elastyczność naszej skóry.
  • Gliceryna - humektant, czyli substancja, która przyciąga i zatrzymuje wodę. Dzięki temu nawilża skórę, zmniejsza suchość i podrażnienia, wzmacnia barierę ochronną.
  • Olejek arganowy - naturalny olejek roślinny bogaty w kwasy tłuszczowe (m.in. linolowy i oleinowy), dzięki czemu intensywnie nawilża skórę, wspomaga jej regenerację, jest naturalnym antyoksydantem (jest bogaty w witaminę E), dzięki czemu działa również przeciwstarzeniowo. 


  Polecane produkty:

   

   

   

  Płyn Micelarny Garnier Skin Naturals 3w1 to hipoalergiczny płyn micelarny szczególnie polecany dla osób z suchą skórą i skórą wrażliwą. Delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń oraz przynosi jej ukojenie bez podrażnień*.

  *Hipoalergiczna formuła minimalizująca ryzyko podrażnień.

   

   

   

   

   

  Płyn Micelarny Garnier Skin Naturals z kwasem hialuronowym i aloesem nie tylko skutecznie usunie zanieczyszczenia, ale dzięki zawartości kwasu hialuronowego oraz aloesu dokładnie ją nawilży, przywracając sprężystość.

   

   

   

   

   

   

  Płyn micelarny z wodą różaną Garnier Skin Naturals w swojej formule zawiera wodę różaną, która znana jest ze swoich właściwości łagodzących  tonizuje i nawilża skórę, przywraca jej zdrowy blask.

   

   

   

       

     

   

   

  Płyn micelarny Garnier Skin Naturals z olejkiem arganowym nadaje się do każdego rodzaju cery, szczególnie polecany jest jednak dla skóry suchej i bardzo suchej. Nie tylko dokładnie oczyszcza skórę twarzy, ale dodatkowo nawilża, odżywia i regeneruje ją.

   

   

   

   

  CERA MIESZANA I TŁUSTA, CERA TRĄDZIKOWA

  Potrzeba: delikatne oczyszczenie i regulacja wydzielania ilości sebum.

  O czym warto pamiętać: Oczyszczanie cery mieszanej i tłustej nie powinno być zbyt intensywne i wysuszające, ponieważ wtedy skóra zaczyna wydzielać większe ilości sebum.

  Polecane składniki aktywne:

  • Węgiel - składnik pochodzenia naturalnego, który znany jest z takich właściwości jak skuteczne usuwanie toksyn, trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń, regulowanie pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu polecany jest nie tylko w przypadku cery mieszanej czy tłustej, ale również skóry skłonnej do trądziku i skóry z niedoskonałościami.
  • Kwas salicylowy - rodzaj kwasu BHA, który często wykorzystywany jest w produktach przeznaczonych do walki z zaskórnikami. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza ilość wydzielanego sebum, działa antybakteryjnie i lekko złuszczająco.

  Polecane produkty:

     

   

   

  Płyn micelarny Garnier Skin Naturals 3w1 doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku cery suchej i wrażliwej, ale również przy cerze mieszanej i tłustej.

   

   

   

   

   

   

  Płyn micelarny Garnier Skin Naturals 3w1 polecany jest szczególnie dla cery normalnej i mieszanej. Zmniejsza widoczność zaczerwienień i podrażnień oraz delikatnie matuje skórę twarzy.

   

   

   

   

   

   

  Płyn micelarny w żelu Garnier Czysta Skóra Pure Active zawiera w swoim składzie między innymi węgiel aktywny oraz kwas salicylowy. Dzięki temu nadaje się do skóry mieszanej, tłustej, skłonnej do trądziku, zmagającej się z innymi niedoskonałościami.

   

   

   

   

   

  CERA POZBAWIONA BLASKU

  Potrzeba: delikatne oczyszczenie i przywrócenie skórze zdrowego blasku

  O czym warto pamiętać: Utrata blasku skóry może być spowodowana wieloma czynnikami- niewystarczającym nawilżeniem, działaniem szkodliwych czynników środowiskowych, spadkiem produkcji kolagenu.

  Polecane składniki aktywne:

  • Witamina Cg - to stabilna forma witaminy C. Witamina C w pielęgnacji znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających (redukcja przebarwień), rozświetlających, wspierania produkcji kolagenu, działania antyoksydacyjnego (spowalnia dzięki temu starzenie się skóry), wzmacniania bariery ochronnej.

  Polecane produkty:

   

   

   

  Płyn micelarny Garnier Skin Naturals z witaminą Cg to doskonała propozycja dla zmęczonej, matowej, pozbawionej blasku skóry. Zawartość witaminy Cg (pochodna witaminy C) sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy blask i staje się odpowiednio nawilżona.

   

   

   

   

   

   

  Płyn micelarny z wodą różaną Garnier Skin Naturals sprawdzi się nie tylko w przypadku skóry suchej i wrażliwej, ale również dzięki właściwościom wody różanej, do których należy rozświetlenie skóry, dla cer pozbawionych blasku.

   

   

   

   

  CZY WIESZ, ŻE…

  Jednym z trendów w dziedzinie oczyszczania twarzy jest double cleansing? Metoda ta polega na dwuetapowym oczyszczaniu twarzy.

  Etap 1.: Usunięcie z twarzy makijażu, zanieczyszczeń, filtrów przeciwsłonecznych i pielęgnacji. Tutaj świetnie sprawdzi się płyn micelarny, który dokładnie oczyszcza skórę.

  Etap 2.: Użycie produktów na bazie wody – aby dodatkowo odświeżyć twarz. 

   

  Za co kochamy płyny micelarne Garnier?

  • Najczęściej wybierany płyn micelarny w Polsce

  • Wegańska formuła - Formuła płynów micelarnych Garnier nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego oraz nie jest testowana na zwierzętach w skali ogólnoświatowej. Marka została oficjalnie zatwierdzona przez Cruelty Free International w ramach programu Leaping Bunny.
  • Szeroka gama produktów - W ofercie Garnier znajduje się cała gama płynów micelarnych dedykowanych różnym potrzebom naszej skóry. Każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie!
  • Dbamy o środowisko - Opakowanie płynu micelarnego powstało z plastiku z recyklingu i nadaje się do ponownego recyklingu2
  • Opinie użytkowniczek i użytkowników - W wielu miejscach możemy znaleźć pozytywne opinie tych, którzy już wypróbowali płyny micelarne Garnier. To najlepsza rekomendacja!

  - Bardzo delikatny, a przy tym nadzwyczaj skuteczny płyn micelarny. (…) Świetnie odświeża skórę i zbiera z niej codzienne zanieczyszczenia.
  Nie podrażnia, koi zaczerwienienia. Chyba najdelikatniejszy micel, jakiego kiedykolwiek używałam. (…) 
  Anieg (źródło: Wizaż)

   

  - Nie mogę uwierzyć, że wcześniej nie używałam tego płynu! Jest delikatny dla skóry, nie przesusza jej i nie podrażnia, za to odświeża. Przede wszystkim zaś doskonale oczyszcza cerę. Radzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem oczu. Jest po prostu świetny! Marshall11 (źródło: Wizaż)

   

  - Jak każda z nas wie, skóra w okolicach oczu jest szczególnie wrażliwa i często borykałam się z zaczerwieniami i podrażnieniami w tych okolicach. Odkąd mam Garnier przy sobie nie jest mi to straszne. Ponadto po użyciu czuję świetne odświeżenie cery i dzięki temu mogę spokojnie położyć się spać :)! Naataaliaa_b (źródło: Wizaż)

   

  - (…) Skuteczność i delikatność- te dwa słowa opisują go najlepiej.  To produkt wręcz idealny do cery wrażliwej, bo przyjemnie ją koi. Na plus jest także to, że nie wysusza skóry, ani nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. weronkaa84 (źródło: Wizaż)  1. Źródło: L’Oréal za NielsenIQ, Panel Handlu detalicznego, rynek: Cała Polska z Dyskontami (Drug), sprzedaż wartościowa i ilościowa skumulowana za okres tydzień 01 - tydzień 53 2020, tydzień 01 – tydzień 52 2021, tydzień 01 – tydzień 52 2022 w kategorii: Pielęgnacja Twarzy, segment: Oczyszczanie.
  2. Z wyjątkiem etykiety, nakrętki i barwników

  Zastanawiasz się, co jest najlepsze dla Twojej skóry?

  Dowiedz się teraz!