Rozjaśnianie włosów w domu Rozjaśnianie włosów w domu

Rozjaśnianie włosów w domu

Samodzielne rozjaśnianie włosów to dość spore wyzwanie. Poznaj wskazówki od marki Garnier, by odpowiednio zatroszczyć się o swoją fryzurę!

Rozjaśnianie włosów to jeden z częściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Wiele osób decyduje się na rozjaśnianie włosów w warunkach domowych, co wiąże się z ryzykiem ich zniszczenia. Jak bezpiecznie rozjaśnić włosy w domu? Na co zwrócić szczególną uwagę, samodzielnie farbując włosy?

Rozjaśnianie włosów – na czym dokładnie polega?

Rozjaśnianie włosów to zabieg kosmetyczny mający na celu nadanie włosom jaśniejszego koloru. Rozjaśnianie, krótko mówiąc, opiera się na pozbawieniu włosów ich pigmentu, co nie pozostaje bez znaczenia dla ich kondycji, szczególnie gdy w roli rozjaśniacza występuje silna substancja chemiczna. Użycie rozjaśniacza zawsze skutkuje zmiękczeniem struktury włosa oraz naruszeniem jego łusek, czego konsekwencją są tzw. włosy wysokoporowate, często spotykane u jasnych blondynek. Poziom ingerencji rozjaśniacza w strukturę włosa uzależniony jest od jego mocy oksydantu. W dostępnych na rynku farbach możemy znaleźć aktywatory o następujących stężeniach:

• 3%, pozwalające na rozjaśnienie o 1 ton,
• 6%, rozjaśniające o 2 tony,
• 9%,  umożliwiające rozjaśnienie do 4 tonów,
• 12%, pozwalające na uzyskanie odcienia jaśniejszego o 6 tonów.

Aktywatory, czyli utleniacze, można kupić także osobno i połączyć z wybraną farbą do włosów. Jakie stężenie preparatu wybrać? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i od wyjściowego koloru włosów. Przykładowo, jeśli włosy są jasnobrązowe, a chcemy otrzymać odcień średni blond, wystarczający będzie aktywator o stężeniu 6%, natomiast jeśli zależy nam na jasnym blondzie, należy wybrać produkt 9-procentowy.

Rozjaśnianie włosów w domu – czego należy się wystrzegać?

Teoretycznie rozjaśnić w domu można każde włosy, jednak w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że chemiczne rozjaśnianie zawsze jest w mniejszym lub większym stopniu szkodliwe. Których czynności nie należy wykonywać samodzielnie?

Rozjaśnianie włosów w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym

Utlenienie bardzo ciemnych włosów, szczególnie tych farbowanych, wiąże się z koniecznością zastosowania bardzo silnego oksydantu i mocnej ingerencji w strukturę włosa. Rozjaśnianie włosów ciemnobrązowych lub czarnych za pomocą nieprofesjonalnych preparatów prowadzi do ich trwałego zniszczenia i nadmiernego wypadania, a uzyskany kolor często posiada nieestetyczny pomarańczowy odcień. Tego typu zabiegi lepiej powierzyć specjalistom lub najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Rozjaśnianie włosów zniszczonych i wypadających

Kosmetyki rozjaśniające mogą być nieco zbyt silne dla włosów wyraźnie osłabionych i z tendencją do łamania się. Jeśli koniecznie chcemy rozjaśnić włosy o złej kondycji, powinniśmy poprosić o to fryzjera, ponieważ domowe rozjaśnianie może tylko pogorszyć ich stan.

Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domu?

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy nasze włosy są w odcieniu jasnego brązu czy ciemnego blondu, można rozjaśniać włosy za pomocą naturalnych substancji, takich jak np. cytryna, miód czy napar z rumianku. Naturalne rozjaśnianie włosów jest świetną alternatywą dla chemicznych zabiegów, ponieważ nie tylko zmienia ich kolor, ale i wpływa korzystnie na ich kondycję. Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domu?

Rozjaśnianie włosów sokiem z cytryną

Chcąc uzyskać jaśniejszy kolor dzięki cytrynie, należy przygotować roztwór składający się z soku z jednego owocu i sześciu łyżeczek wody, najlepiej przegotowanej. Gotową miksturę rozpyla się na uprzednio umytych włosach, po czym zawija się je w ręcznik i zostawia na 30 min. Po upływie tego czasu, należy wypłukać włosy przy użyciu letniej wody. Chcąc uzyskać intensywniejszy efekt, można nasmarować włosy czystym sokiem z cytryny i wystawić je na działanie promieni słonecznych na np. 15 minut. Stosując tę metodę, trzeba uważać, aby sok nie dostał się na skórę głowy, ponieważ może to powodować jej przesuszenie i swędzenie.

Rozjaśnianie włosów miodem

Miód, oprócz właściwości rozjaśniających, posiada mnóstwo cenionych i znanych właściwości leczniczych i odżywczych. Miodem, który najbardziej nadaje się do rozjaśniania włosów w domu, jest miód akacjowy. Celem uzyskania rozjaśniającej mikstury, należy połączyć dwie łyżki miodu z pół litra ciepłej wody. Powstały roztwór odstawia się aż do utworzenia się na nim pianki, po czym płucze się w nim włosy przez kilka minut. Ostatnim etapem zabiegu jest umycie włosów np. za pomocą szamponu miodowego, rumiankowego czy nagietkowego, które wzmacnia efekt rozjaśnienia.

Rozjaśnianie włosów naparem z rumianku

Rozjaśnianie włosów w domu z wykorzystaniem naparów ziołowych jest starą i stosunkowo popularną metodą. Do ziół o właściwościach rozjaśniających zalicza się m.in. kwiat lipy, nagietek, malwę i rumianek. Ten ostatni odznacza się największą skutecznością, stąd też jest najczęstszym składnikiem płukanek rozjaśniających. Jak przygotować taką płukankę? Dwie torebki herbaty rumiankowej bądź dwie łyżeczki suszu zalewa się gorącą wodą w ilości nie przekraczającej 1 litr. Kiedy mikstura uzyska odpowiednią temperaturę, należy wypłukać nią umyte wcześniej włosy.

Rozjaśnianie włosów w domu na pomocą chemicznego rozjaśniacza – krok po kroku

Kiedy wiemy już, jak naturalnie rozjaśnić włosy w domu, warto zapoznać się z zasadami rozjaśniania z wykorzystaniem chemicznych preparatów. Zanim jednak objaśnimy ten temat, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy rozjaśnianie włosów to coś dla mnie?

Obserwujemy trendy w zakresie koloryzacji, podpatrujemy koleżanki czy też celebrytki. Tym samym może się zdarzyć, że ulegniemy aktualnej modzie lub po prostu uznamy, że potrzebujemy diametralnej zmiany fryzury. Oczywiście farbowanie to dobry sposób na spektakularną metamorfozę, jednak nie zapominajmy, że taką decyzję powinniśmy dokładnie przemyśleć. Może wcale nie potrzebujemy bardzo jasnego blondu, a zamiast tego lepiej pasują nam odcienie wpadające w beż? By się o tym przekonać, można skorzystać z prostego w obsłudze narzędzia Wypróbuj Wirtualnie, które jest dostępne na stronie Garnier. Wystarczy wybrać dany odcień farby, wgrać swoje zdjęcie lub włączyć podgląd na żywo. System przedstawi nam wizualizację naszego wyglądu po uzyskaniu wskazanego koloru. Tym samym będziemy mogli się przekonać, czy rzeczywiście dany odcień odpowiada naszym oczekiwaniom i pozwoli nam na uzyskanie zachwycającego efektu.

A teraz przejdźmy już ściśle do kwestii, jaką jest rozjaśnianie i właściwe przeprowadzenie tego procesu.

Krok 1 – intensywna pielęgnacja przed zabiegiem

Jeśli planujemy rozjaśnić włosy przy pomocy klasycznego rozjaśniacza, należy wdrożyć intensywną kurację odżywczo-nawilżającą na dwa tygodnie przed zabiegiem. Taka kuracja może opierać się np. na stosowaniu regeneracyjnych masek do włosów oraz ich olejowaniu. Dobrze odżywione włosy lepiej zniosą szkodliwe działanie rozjaśniacza oraz uzyskają ładniejszy kolor.

Krok 2 – wybór odpowiedniego rozjaśniacza

Na rynku dostępne są rozmaite farby i rozjaśniacze do włosów, dlatego często ciężko podjąć decyzję, który kosmetyk będzie dla nas najlepszy. Wybierając farbę, należy szczególnie wziąć pod uwagę markę producenta oraz jej składniki. W ofercie firmy Garnier znajdują się takie preparaty jak np. rozjaśniający krem odżywczy Lodowy Opalizujący Blond z serii Color Naturals Creme. Krem wzbogacony został trzema olejkami zapewniającymi ochronę włosów zarówno w trakcie zabiegu, jak i po jego wykonaniu. Ponadto w pudełku można znaleźć odżywkę wzmacniającą blask, co jest szczególnie istotne po rozjaśnianiu.

Krok 3 – przygotowanie mieszanki i nałożenie jej na włosy

O tym, jak należy przygotować mieszankę rozjaśniającą i ile ma wynosić czas jej działania, może decydować wyłącznie zalecenie producenta znajdujące się na ulotce informacyjnej w opakowaniu. Ważne jest, aby mieszanka była zużyta od razu po jej sporządzeniu i dokładnie usunięta z włosów podczas jej zmywania. Rozjaśniacz można nanosić zarówno na włosy czyste, jak i na lekko przetłuszczone. W trakcie zabiegu należy uważać, aby resztki mieszanki nie dostały się np. na ubrania, ponieważ będzie to skutkować odbarwieniami.

Krok 4 – zmywanie i odżywienie

Po dokładnym spłukaniu rozjaśniacza z włosów zaleca się zastosowanie odżywki, która nie tylko zregeneruje nadwyrężone włosy, ale i ułatwi ich rozczesywanie. Najlepiej, aby włosy po zabiegu mogły wyschnąć same, bez zbędnego wysuszania ich powietrzem z suszarki.

Krok 5 – pielęgnacja rozjaśnianych włosów

Włosy rozjaśniane wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ mają skłonność do przesuszania i łamania. Doskonałymi kosmetykami do tego rodzaju włosów będą szampon i odżywka z serii Oil Repair Fructis z firmy Garnier. Zostały wzbogacone 3 odżywczymi olejkami: z awokado, oliwek i masła karite. Dzięki temu włosy stają się odżywione, miękkie i pełne blasku.