Odcienie Farb do włosów Garnier Odcienie Farb do włosów Garnier

Jak czytać numery kolorów farb do włosów?

Nie wiesz, co oznaczają numery farb do włosów? Poznaj nasz praktyczny przewodnik i wybierz idealny odcień!

Wiele osób koloryzuje samodzielnie włosy głównie kierując się przy wyborze koloru wizualizacją efektu na opakowaniu farby oraz nazwą. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają numery na farbach do włosów, aby bezbłędnie dobrać wymarzony odcień i cieszyć się idealnym efektem!

Czym są oznaczenia na farbach do włosów?

Istnieje wiele różnych kolorów i odcieni farb do włosów. Nazwy są im nadawane indywidualnie przez producenta, więc może się okazać, że średni blond jednej marki różni się od tak samo określonego produktu innej firmy. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają numery farb do włosów – dzięki znajomości tego kodu będziesz dokładnie wiedzieć, jakiego poziomu koloru, refleksu i odcienia się spodziewać. A to pozwoli na przykład uniknąć kupna jasnej farby ze zbyt dużą ilością żółtego pigmentu lub brązowej z nadmiarem czerwieni – co może nie być tak oczywiste, gdy patrzysz na zdjęcia na opakowaniach farb lub sugerujesz się wyłącznie nazwą. Więc jak interpretować numery farb do włosów?

Oznaczenia farb do włosów

Pierwsza cyfra numeru farby, przed kropką lub przecinkiem, oznacza poziom koloru podstawowego, zaczynając od czerni – im wyższy numer, tym kolor jest jaśniejszy. I tak:

1 – czarny

2 – bardzo ciemny brąz

3 – ciemny brąz

4 – brąz

5 – jasny brąz

6 – ciemny blond

7 – blond

8 – jasny blond

9 – bardzo jasny blond

10 – bardzo, bardzo jasny blond

11 – superjasny blond

Druga cyfra, po kropce lub przecinku, oznacza refleks, czyli dominujący odcień/ton farby – są to następujące odcienie zimne (z pigmentami niebieskimi) lub ciepłe (z przewagą pigmentów złotych i czerwonych):

0 – pogłębienie/obniżenie poziomu koloru, naturalny

1 – popielaty (chłodny)

2 – opalizujący (fioletowy, chłodny odcień)

3 – złocisty (ciepły)

4 – miedziany (ciepły)

5 – mahoniowy (ciepły)

6 – czerwony (wiśniowy, chłodny)

7 – metaliczny (chłodny)

8 – mokka (chłodny)

Czasami na opakowaniu widnieje też druga cyfra po przecinku – oznacza to, że w kolorze znajdują się dwa odcienie, z tym że ten wymieniony jako pierwszy jest dominujący. Obecność tylko jednej cyfry w nazwie farby oznacza, że to „czysty” bazowy kolor, pozbawiony wyraźnie chłodnych lub ciepłych refleksów.

Jak czytać numery farb do włosów?

Znając oznaczenia numeracji farb możesz bardzo precyzyjnie wyczytać, z jakim kolorem i jego odcieniem masz do czynienia. Przykładowo rozszyfrujmy oznaczenia numerów na farbach do włosów Garnier:

Garnier Color Naturals 9.13 Bardzo jasny beżowy blond, gdzie: 9 oznacza bardzo jasny blond, 1 oznacza dominujący popielaty, chłodny odcień, a 3 – domieszkę odcienia złocistego. I już wiesz, dlaczego kolor ten nazwano beżowym blondem!

Garnier Olia 3.0 Bardzo ciemny brąz: 3 – ciemny brąz, 0 – oznacza po prostu, że mamy do czynienia z głębokim brązowym kolorem bazowym.

Garnier Olia 10.21 Perłowy bardzo jasny blond: 10 – bardzo, bardzo jasny blond, 2 – opalizujący odcień (lekko fioletowy, chłodny), 1 – odcień popielaty. W tym przypadku możesz liczyć na uzyskanie naprawdę chłodnego, jasnego blondu!

Garnier Color Sensation 4.15 Mroźny kasztan: 4 – brąz, 1 – chłodny popielaty odcień, 5 – odrobina czerwonych pigmentów (mahoń).

Garnier Olia 1.10 czarny szafir: 1 – czerń, 1 – chłodny popielaty odcień, 0 – pogłębienie tego odcienia.

Jak dopasować rodzaj i kolor farby do swoich włosów?

Rodzaj farby zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje farb:

Koloryzacja trwała – farby niezmywalne, wymagające użycia utleniacza, który powoduje rozchylenie łusek włosa i wniknięcie koloru w głąb struktury korowej łodygi. Odpowiednio dobrana farba zapewnia całkowite pokrycie włosów, nawet siwych, na wybrany kolor.

Koloryzacja półtrwała – kremy i żele zapewniające bardziej delikatny efekt zmiany koloru do 24 myć.

Koloryzacja zmywalna – to zwykle szamponetki, pianki i maski, które tonują włosy i zmywają się po kilku myciach.

Najbardziej w strukturę włosa ingerują farby trwałe, które jednocześnie pozwalają uzyskać w zasadzie dowolną zmianę koloru na dłużej – aż do następnej koloryzacji dyktowanej potrzebą zamaskowania pojawiających się odrostów bądź chęcią odświeżenia koloru. Dlatego wybierając trwałe farby, zwróć uwagę na ich właściwości pielęgnacyjne i odżywcze. W farbach Garnier Olia składniki odżywcze i ochronne znajdziesz już w formule samej farby (a nie tylko odżywki stosowanej na koniec), dzięki czemu włosy są lśniące, miękkie i nawilżone zaraz po zabiegu! Numery farb do włosów są wyraźnie zaznaczone na wszystkich opakowaniach, więc nie będziesz mieć problemu z ich odnalezieniem i rozszyfrowaniem.

Podstawowa zasada doboru koloru farby do włosów

Chłodny odcień karnacji najładniej wygląda we włosach o chłodnych odcieniach – oznaczonych przede wszystkim cyferkami 1 (popielaty) i 2 (opalizujący, czyli z domieszką fioletowych mieniących się refleksów).

Natomiast osoby z ciepłym odcieniem skóry będą najlepiej wyglądać we fryzurze z domieszką złotych i czerwonych odcieni.

Dotyczy to w zasadzie wszystkich kolorów – bardziej chłodne lub ciepłe mogą być zarówno brązy, blondy, jak i rudości. Jeśli nie chcesz za bardzo zmieniać koloru, ale na przykład go ochłodzić, wybierz kolor o poziomie zbliżonym do naturalnego z odpowiednim refleksem, np. popielatym. Czytając w ten sposób numery, łatwiej będzie ci prawidłowo wybrać odpowiednią farbę.

Warto też wiedzieć, co znaczy często wybierany przez jasne blondynki odcień opalizujący – jest to chłodny blond z domieszką fioletowych pigmentów, tworzących na włosach refleksy. Taki kolor nie powinien nigdy wyjść żółty i jest dobrą propozycją dla kobiet, które nie lubią złotego blondu. Pamiętaj jednak, że twoje naturalne włosy też mogą mieć więcej ciepłych lub chłodnych pigmentów i nie zawsze da się to trwale zmienić farbą. Może się okazać, że chłodny blond w miarę kolejnych myć głowy staje się coraz bardziej żółty.

Bezpieczne farbowanie włosów – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo procesu farbowania jest w głównej mierze zależne od jakości aplikowanego na włosy produktu. Zwróć uwagę nie tylko na rodzaj farby i jej kolor, ale też zawartość składników pielęgnacyjnych, takich jak naturalne oleje, stosowane w farbach i rozjaśniaczu Garnier, które chronią włosy przed zbyt agresywnym działaniem chemikaliów i zapewniają im miękkość, gładkość i zdrowy połysk.

Wybierz odpowiedni odcień farby. Bezpieczne farbowanie to też pewność, że uzyskasz odcień zbliżony do wymarzonego (a czasami nawet lepszy!). Przydatna będzie do tego wiedza, co znaczą numery w farbach do włosów – prawda, że od razu łatwiej rozeznać się w kolorach i wyobrazić sobie, jaki efekt mogą dać na włosach? Pamiętaj też, że inaczej poddają się koloryzacji włosy naturalne niż te, które były już wcześniej koloryzowane.

Jeśli masz siwe włosy, wybieraj farby oznaczone jako mocno kryjące. Często znajdziesz na nich informację, że kryją do 100% lub 100% siwych włosów.

Planujesz radykalną zmianę koloru z czerni na blond? Pamiętaj, że nie da się jej uzyskać tonerami i farbami zmywalnymi bądź półtrwałymi. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie rozjaśniacza, a czasami nawet wizyta u profesjonalisty, który najpierw wykona zabieg dekoloryzacji.

Bardzo ważne – podczas farbowania włosów przestrzegaj dokładnie instrukcji producenta! Jej zaniedbywanie, np. wydłużenie czasu pozostawania farby na włosach czy niedokładne jej spłukiwanie albo pominięcie etapu aplikacji odżywki, są najczęstszym powodem problemów z włosami po koloryzacji.

Bezpieczna koloryzacja włosów – jak się przygotować?

Przede wszystkim pamiętaj, że im bardziej zadbane i wypielęgnowane włosy, tym łatwiej je ufarbować tak, aby osiągnąć wymarzony i przewidywalny kolor. Dlatego dbaj o odpowiednie nawilżenie, odżywienie i regenerację włosów pomiędzy kolejnymi koloryzacjami.

Włosy powinny być oczyszczone do koloryzacji, ale nie myj ich tuż przed. Najlepiej kolor wnika we „wczorajsze” włosy – za to dzień wcześniej warto zastosować szampon głęboko oczyszczający, a tuż przed farbowaniem porządnie je wyczesać, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia. Nie nakładaj też na nie tego dnia żadnych środków stylizacyjnych.

Przygotuj miejsce pracy i niezbędne akcesoria: folię lub ręcznik dla ochrony ubrania (mimo że dobre farby mają komfortową kremową konsystencję, która nie spływa z włosów, warto się zabezpieczyć przed przypadkowym ochlapaniem), miseczkę (plastikową, szklaną lub ceramiczną, nie metalową!) do wymieszania składników farby, pędzel do aplikacji farby, plastikowy grzebień, rękawiczki ochronne (znajdują się już w zestawie).

48 godzin przed farbowaniem koniecznie zrób też test uczuleniowy, nakładając odrobinę kremu koloryzującego na skórę w zgięciu łokcia, za uchem lub na szyi poniżej linii włosów. Niepożądana reakcja zwykle następuje dosłownie w kilka chwil po aplikacji. Jeśli do niej nie dojdzie, po paru minutach zmyj preparat (nie zostawiaj go na skórze!) i uważnie obserwuj skórę w tym miejscu przez kolejne dwie doby. Jeśli nie doszło do wystąpienia niepokojących objawów, bezpiecznie możesz farbować włosy tym produktem!

Bezpieczne farbowanie włosów w domu krok po kroku

Zacznij od wymieszania składników farby, czyli kremu koloryzującego z utleniaczem. Nie zmieniaj sama proporcji – numer farby odpowiada odcieniowi, jaki powstanie, gdy zużyjesz zawartość tubek w całości.

Od razu nałóż farbę na włosy. Jeśli robisz koloryzację po raz pierwszy lub długo nie farbowałaś włosów, zacznij od nasady, a następnie rozprowadź farbę po całej długości włosów.

Jeśli chcesz zafarbować głównie odrosty, pokryj je odpowiednią ilością farby, a następnie odczekaj i gdy zostanie 10 minut do końca (czas zależy od produktu/producenta!), nałóż resztę kremu na całą długość włosów. W ten sposób uzyskasz jednolity, przenikający się efekt koloryzacji.

Po upływie czasu wskazanego w instrukcji pomasuj skórę głowy, aby odkleić farbę od włosów, zwilż dłonie i masuj dalej, aż powstanie piana. Wtedy łatwo ci będzie zmyć farbę wodą. Zrób to bardzo porządnie!

Następnie umyj głowę szamponem i na wilgotne włosy nałóż odżywkę lub maseczkę dołączoną do opakowania. To bardzo ważne, ponieważ koloryzacja wiąże się z odchyleniem łusek, przez które barwnik wnika do łodygi włosa, więc trzeba je na zakończenie zamknąć i wygładzić.

Najczęstsze błędy w domowej koloryzacji

Należą do nich przede wszystkim:

Brak próby uczuleniowej przed zastosowaniem farby, co może skutkować silną reakcją alergiczną, a nawet groźnym dla życia wstrząsem anafilaktycznym.
Stosowanie farby rozrobionej kilka godzin wcześniej. Trzeba ją zużyć zaraz po wymieszaniu, gdyż zaczyna się szybko utleniać i zmieniać swoje właściwości. Ryzykujesz podrażnieniem i nieprzewidywalnym efektem końcowym!
Farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie bardzo zniszczonych włosów – zawsze dobrze jest najpierw je odpowiednio przygotować i zregenerować.
Zmiana proporcji składników podczas mieszania kremu koloryzującego z utleniaczem.
Wydłużenie czasu trzymania farby na głowie. Pamiętaj też, że czas liczymy od momentu pokrycia wszystkich włosów – przecież przy długich włosach sam czas potrzebny na dokładne nałożenie farby może trwać 15-20 minut!
Niedokładne zmywanie farby. Jej resztki mogą podrażniać skórę głowy i zmieniać kolor.
Stosowanie zaraz po zmyciu farby agresywnego szamponu, np. głęboko oczyszczającego lub przeciwłupieżowego.
Pominięcie etapu nałożenia odżywki dołączonej do farby.
Mieszanie dwóch lub więcej farb w różnych odcieniach – tak można robić tylko z farbami profesjonalnymi, mając odpowiednie wyszkolenie i doświadczenie fryzjerskie.

Jak dbać o włosy po koloryzacji?

Trwała koloryzacja jest procesem dwuetapowym – wywoływanym poprzez połączenie dwóch preparatów. Utleniacz (najczęściej nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona) powoduje rozchylenie łusek i utlenienie naturalnej melaniny, a więc barwnika obecnego w łodydze włosa, a następnie napełnienie włosów nowym, trwałym kolorem, który przykleja się do warstwy korowej.

Gdybyś nie użyła potem odżywki (znajdującej się w zestawie do domowej koloryzacji), włosy byłyby szorstkie, matowe, uszkodzone i narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest dokładne spłukanie farby, umycie włosów szamponem i aplikacja odżywki, która zamknie i wygładzi łuski, nadając włosom miękkość i blask. Na tym jednak nie kończy się pielęgnacja włosów farbowanych, są one bowiem bardziej podatne na uszkodzenia, przesuszenie, matowienie. Jeśli je zaniedbujesz, szybciej też dochodzi do blaknięcia koloru, a nawet niekorzystnej modyfikacji jego odcienia, np. pod wpływem mocnego słońca czy kąpieli w chlorowanej wodzie.

Dlatego pamiętaj, aby włosy farbowane intensywnie nawilżać, odżywiać i regenerować. Jak?

Do pielęgnacji wybieraj specjalnej szampony i odżywki do włosów farbowanych, które mają właściwości regenerujące i chronią kolor, przedłużając jego trwałość. 
Stosowanie maski lub innej kuracji jest wręcz obowiązkowe, np. raz na 7-14 dni, w zależności od kondycji włosów.
Szczególnie podatne na przesuszenie są włosy rozjaśniane – możesz stosować na nie odżywki bez spłukiwania, dobre będzie serum wygładzające i na rozdwajające się końcówki.
Jeśli chcesz cieszyć się odcieniem popielatym blondu, regularnie stosuj szampony i odżywki z niebieskim lub fioletowym pigmentem, który zapobiega żółceniu włosów i schładza ich odcień.
Unikaj narażania włosów farbowanych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych: promienie UV, gorące powietrze, częste stosowanie prostownicy lub lokówki, uszkodzenia mechaniczne np. podczas ciasnego upinania lub mocnego tarcia włosów, przegrzewania pod czapką itp. Kończ suszenie głowy chłodnym nawiewem, do modelowania włosów z użyciem urządzeń termicznych stosuj specjalne spraye termoochronne.

Oznaczenia na farbach do włosów – podsumowanie

Wybór odpowiedniego koloru farby do włosów to połowa sukcesu w koloryzacji. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza dany numer farby – ta wiedza nie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów!

Farby do włosów oznaczane są według pewnego schematu, w którym pierwsza cyfra oznacza numer bazowy, a cyfra po kropce lub przecinku jego odcień/ton/refleks. Warto wejść na przykład na stronę prezentującą farby Garnier i potrenować czytanie kodu cyfrowego znajdującego się na opakowaniach – może jakaś farba szczególnie przypadnie ci do gustu? Gdy dowiesz się, co dokładnie znaczą te numery, nagle inaczej spojrzysz na nazwy nadawane farbom.

Pamiętaj też, że farby różnią się rodzajem i inny efekt uzyskasz stosując np. średni blond zapewniający mocne krycie, a inny – farbę półtrwałą lub koloryzację ton w ton o takim samym odcieniu. Najlepiej procesowi zmiany koloru poddają się włosy naturalne oraz wypielęgnowane, gładkie i dobrze nawilżone. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów zarówno przed farbowaniem, jak i potem, pomiędzy kolejnymi zabiegami. Postaw na silną regenerację, nawilżanie i wygładzanie włosów, a także ochronę koloru – specjalne szampony i odżywki do włosów farbowanych wydłużają jego trwałość i zapewniają włosom zdrowy połysk.