Garnier Farbowanie Włosów w ciąży Garnier Farbowanie Włosów w ciąży

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Spodziewasz się dziecka, a w międzyczasie chcesz zmienić kolor włosów? Sprawdź, czy można farbować włosy w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Oczekiwanie na przyjście dziecka sprawia, że wiele rzeczy ulega zmianie. Jest to przede wszystkim czas, w którym szczególnie należy dbać o swoje zdrowie i samopoczucie, gdyż nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie rozwijającego się płodu. Jednocześnie w oczekiwaniu na przyjście dziecka warto pamiętać także o swoich potrzebach. Wiele kobiet chce dbać o swój wygląd również w ciąży, a jednym z najpopularniejszych zabiegów upiększających jest farbowanie włosów. Czy jest bezpieczne? Czy można farbować włosy w ciąży? Jaka farba do włosów w ciąży będzie odpowiednia?

Ciąża a farbowanie włosów – czy farby do włosów są szkodliwe?

Nie ulega wątpliwości, że ciąża to okres, w którym w szczególności należy dbać o swoje zdrowie. Kobiety ciężarne powinny w tym czasie zwracać uwagę na to, jak wygląda ich codzienna dieta, jednak równie ważne jest stosowanie pielęgnacji odpowiedniej do stanu, w jakim się znajdują. Stąd tak istotne jest uważanie na niektóre substancje zawarte w kosmetykach, gdyż niektóre z nich mogą zaszkodzić dziecku. Dotyczy to także niektórych zabiegów kosmetycznych lub upiększających.

Farbowanie włosów w okresie ciąży to temat, który od lat budzi sporo kontrowersji. Wiele kobiet planujących ciążę lub oczekujących dziecka zadaje sobie pytanie, czy koloryzacja włosów w ciąży to bezpieczny zabieg, czy jednak może zaszkodzić dziecku. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe. Jednocześnie warto mieć świadomość, że na temat farbowania włosów w ciąży pojawiło się wiele mitów, które często nie mają nic wspólnego z prawdą. Kobiety, które planują farbowanie włosów w ciąży, z pewnością spotkały się z różnymi opiniami na temat koloryzacji włosów. Według niektórych osób farbowanie włosów w ciąży ma sprawić, że dziecko będzie mieć rude włosy lub przebarwienia czy plamy na ciele. Oczywiście warto mieć świadomość, że nie jest to prawda, a koloryzowanie włosów nie wpłynie na wygląd Twojego dziecka.

Skąd w takim razie biorą się kontrowersje, w tym podzielone opinie lekarzy związane z farbowaniem włosów? Mówiąc o farbowaniu włosów w ciąży, warto mieć świadomość, że farby do włosów to produkty, które powstają w oparciu o wiele substancji chemicznych. To właśnie one umożliwiają uzyskanie trwałego i nasyconego koloru, jednak ich obecność w przypadku ciąży może budzić wątpliwości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że składy farb do włosów dostępnych obecnie znacznie różnią się od tych, których używały nasze mamy 20 czy 30 lat temu. Co więcej, farby do włosów w ciąży są przebadane pod względem toksyczności i nie zawierają szkodliwych substancji.

Na uwagę zasługuje również fakt, że składniki farby działają powierzchniowo na włosy, nie wnikają więc do krwiobiegu matki.

Czy można farbować włosy w ciąży?

W takim razie czy w ciąży można farbować włosy? Choć jest to kontrowersyjny temat, w rzeczywistości nie istnieją przeciwwskazania co do wykonywania tego zabiegu. Farba do włosów, a raczej zawarte w niej składniki nie wykazują negatywnego wpływu ani dla matki, ani dla rozwijającego się płodu. Warto mieć na uwadze, że włos to struktura martwa, a więc za jego pośrednictwem do wnętrza organizmu nie są przekazywane żadne substancje. Jednocześnie ważne jest, by w okresie ciąży przestrzegać dodatkowych środków ostrożności.

Farbowanie włosów w ciąży – 1. trymestr

Wielu lekarzy zwraca uwagę, by nie farbować włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego jest to istotne? Na początek warto wiedzieć, że takie zalecenia dotyczą nie tylko farbowania włosów, ale także innych zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i nie tylko.

Pierwszy trymestr ciąży to tak zwany okres ochronny. W tym czasie w płodzie zachodzą istotne procesy rozwojowe, kształtuje się również wiele funkcji życiowych oraz organów. Zwiększa się też ryzyko poronienia. Stąd odłożenie koloryzacji włosów na drugi trymestr ciąży ma charakter profilaktyczny.

Farbowanie włosów w ciąży – na co uważać?

W trakcie drugiego trymestru ciąży możesz farbować włosy bez przeszkód. Mimo to w tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli farbujesz włosy u fryzjera, zawsze poinformuj go wcześniej o tym, że jesteś w ciąży. W przypadku samodzielnej koloryzacji włosów również należy pozostać uważnym i zastosować szczególne środki ostrożności.

Podczas farbowania włosów w ciąży należy zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia, a także unikać wdychania oparów. Jest to szczególnie istotne w przypadku farb zawierających amoniak, ale nie tylko.

Warto mieć na uwadze fakt, że farby drogeryjne zawierają także inne substancje chemiczne, których wdychanie może nie działać korzystnie na organizm ciężarnej. Wiele kobiet w ciąży jest bardzo wrażliwych na zapachy, które mogą np. wywoływać nudności. Stąd niezależnie od tego, czy wybieramy farby ziołowe, korzystamy z szamponu koloryzującego czy farby drogeryjnej, koloryzację powinnyśmy przeprowadzać w wentylowanym pomieszczeniu. Niektóre z kobiet mogą silniej reagować na intensywne zapachy, stąd odpowiednia profilaktyka to podstawa.

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na farbowanie włosów w ciąży? Przede wszystkim trzeba przeprowadzić próbę uczuleniową, a podczas koloryzacji nosić rękawiczki ochronne. Oczywiście jest to wskazane przy każdej koloryzacji, nie tylko w okresie ciąży, jednak przyszła mama powinna zwracać na to szczególną uwagę.

Wykonując próbę uczuleniową, zyskujemy pewność, że w farbie nie ma składników chemicznych, które podrażniają naszą skórę głowy i wywołują reakcję alergiczną. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której sięgamy po drogeryjne, jak i naturalne farby.

Farba do włosów dla ciężarnych – jak wybrać?

Kobiety, które decydują się na farbowanie włosów w ciąży, z pewnością zastanawiają się, jaka farba do włosów będzie w ich przypadku odpowiednia. Oferta produktów na rynku jest bardzo obszerna, dlatego przed zakupem warto dobrze zapoznać się z poszczególnymi propozycjami, na przykład marki Garnier. Gama Color Naturals posiada szeroki wybór odcieni, z czego każdy został wzbogacony o wyciągi roślinne, które korzystnie wpływają nie tylko na kolor włosów, ale również na ich kondycję. Znajdziesz w nich aż 5 olejeków: arganowy, z awokado, z żurawiny, z oliwy z oliwek oraz masło shea.

Czy istnieją potwierdzone naukowo przeciwwskazania, jakich farb do włosów w ciąży należy unikać? W rzeczywistości nie ma tutaj reguły, jednakże jeżeli jesteś bardzo wrażliwa na zapachy, unikaj produktów, które w swoim składzie zawierają amoniak. Jego intensywny zapach dla niektórych kobiet może okazać się zbyt drażniący, co może niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie.

Dla kobiet, którym zależy na idealnym pokryciu włosów bez nieprzyjemnego zapachu, polecane są farby do włosów Garnier Olia. Składniki zawarte w tych produktach pielęgnują pasma już na etapie koloryzacji. Krem koloryzujący zawiera aż 60% olejków roślinnych, które ułatwiają wnikanie pigmentu do wnętrza włosa. Dzięki temu kolor jest znacznie bardziej intensywny, a kosmyki wyglądają na zdrowsze i pełne blasku.

Farbowanie włosów a ciąża – przygotowanie przed i po

Jak przygotować się do farbowania włosów w ciąży, by być zadowolonym z efektu i przede wszystkim nie zaszkodzić ani sobie, ani maluchowi? Jak już wspomniano, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do całego zabiegu, czyli przeprowadzenie próby uczuleniowej i noszenie rękawiczek ochronnych.

Nawet jeśli do tej pory przeprowadzałaś koloryzację określoną farbą i nie występowały żadne alergie, wykonanie próby uczuleniowej w ciąży jest istotne. W wyniku zmian hormonalnych, które w tym czasie zachodzą w Twoim organizmie, niektóre substancje mogą zacząć Cię uczulać.

Przed rozpoczęciem koloryzacji przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria: pędzelek, miseczkę do połączenia składników, grzebień oraz ręcznik lub starą koszulkę, którą zabezpieczysz swoje ubranie przed zabrudzeniem. Obszar twarzy wokół włosów posmaruj grubą warstwą tłustego kremu lub wazeliny. W ten sposób zabezpieczysz skórę przed kontaktem z farbą i ułatwisz jej zmycie.

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji, a przede wszystkim czasu, przez jaki farba powinna pozostać na włosach. Podczas koloryzacji zwracaj szczególną uwagę, by farba do włosów nie miała kontaktu ze skórą głowy. Jeśli posiadasz podrażnienia lub drobne ranki, zrezygnuj z farbowania włosów do momentu ich wygojenia. Farba znacznie szybciej wnika do organizmu przez uszkodzoną skórę, a lepiej temu zapobiegać. Pamiętaj także, by jak najdokładniej zmyć farbę ze swoich pasm po zakończonej koloryzacji.

W przypadku farbowania włosów w ciąży – ale nie tylko – warto zadbać o najlepszą pielęgnację swoich pasm zarówno przed, jak i po zabiegu. Jeśli Twoje włosy są suche, zniszczone, a końcówki kruszą się i rozdwajają, efekt koloryzacji może nie być zadowalający. Z tego powodu na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem farbowania włosów warto zadbać o ich regenerację i odżywienie.

O swoje włosy należy dbać także po koloryzacji. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w zestawy pielęgnacyjne do włosów farbowanych, zawierające szampon, odżywkę i maskę. Takie kosmetyki nie tylko odżywiają i nawilżają Twoje pasma, ale jednocześnie przedłużają trwałość koloru, dzięki czemu nie musisz zbyt często farbować włosów w ciąży.

Czy można w ciąży farbować włosy? Podsumowanie

Jak można zauważyć, farbowanie włosów w ciąży to zabieg, który ciągle wzbudza kontrowersje. Niektórzy lekarze podają w wątpliwość bezpieczeństwo amoniaku, jednakże jednocześnie nie istnieją badania, które rzeczywiście potwierdzałyby jego szkodliwość na rozwój płodu.

Mimo to, niezależnie od tego, po jaką farbę sięgamy, czy też decydujemy się na farbowanie włosów henną lub rozjaśnianie włosów, powinnyśmy zachowywać środki ostrożności, zwłaszcza w przypadku wczesnej ciąży.

Choć nie istnieją przeciwwskazania do farbowania włosów w ciąży, warto być świadomym tego, że ze względu na zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej ostateczny kolor, jaki powstanie na naszych włosów, może się znacznie różnić od tego, który planowaliśmy.