farba-bez-amoniaku-a-przesuszone-wlosy-1920x336 farba-bez-amoniaku-a-przesuszone-wlosy-768x420

Czy farba bez amoniaku zapobiega przesuszaniu włosów?

Farbujesz włosy, ale zależy Ci na tym, aby pozostały w dobrej kondycji? Wypróbuj farby bez amoniaku i dowiedz się, jak je stosować.

Farbowanie włosów jest bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. W stosunkowo krótkim czasie pozwala nam zakryć siwe włosy, odświeżyć kolor czy całkowicie zmienić fryzurę i tym samym nasz wygląd. Choć farbowanie włosów w salonie fryzjerskim w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością, na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej i chętniej wybieramy farby do włosów, dzięki którym możemy przeprowadzić samodzielną koloryzację w domu i uzyskać równie zadowalający efekt jak w przypadku wizyty w salonie i to za o wiele niższą cenę. Choć farba do włosów cieszy się ogromną popularnością w przypadku większości kobiet, nie powinno się zapominać o tym, że częste farbowanie może mieć niekorzystny wpływ na stan naszych pasm. W przypadku osób, które często przeprowadzają koloryzację, alternatywę może stanowić farba do włosów bez amoniaku. Sprawdź, na czym polega jej działanie oraz dowiedz się, jak dbać o swoje włosy po koloryzacji. 


Dlaczego farbujemy włosy?

Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, farbowanie włosów to czynność, która znana jest już od czasów starożytności. Wtedy do tego celu używano naturalnych barwników, które można było znaleźć chociażby w roślinach. Przykład takiego naturalnego barwnika, który z powodzeniem wykorzystywany jest po dziś dzień, stanowi henna, jednak nie daje ona bardzo trwałego efektu. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się farby syntetyczne, które gwarantują trwały kolor, odporny na zmywanie.


Zagłębiając się w tematykę farb bez amoniaku, warto na początek zastanowić się, dlaczego tak duża liczba kobiet na całym świecie decyduje się na koloryzację? Oczywiście nie istnieje jedna dobra odpowiedź na to pytanie, ponieważ kobietami (jak i mężczyznami) mogą w tym przypadku kierować różnego rodzaju pobudki. Jedną z nich jest potrzeba zmiany. Niektóre kobiety mogą być znudzone naturalnym kolorem włosów, chcą poczuć się bardziej atrakcyjne lub po prostu zawsze marzyły o posiadaniu określonej barwy włosów. Jeśli jednak decydujemy się na diametralną zmianę koloru, warto upewnić się, że po koloryzacji będziemy czuć się w danym odcieniu komfortowo i zostanie on dobrze dopasowany do naszego typu urody.


Jeśli nie jesteś pewna, jaki odcień farby będzie do Ciebie pasował najlepiej, na stronie Garnier możesz skorzystać z opcji Virtual Try On. W jaki sposób to działa? Na stronie Garnier wybierasz interesujący Cię odcień, klikasz „wypróbuj” i gotowe! Możesz także przesłać swoje zdjęcie i sprawdzić, jak prezentujesz się w danym kolorze. Dzięki temu nie będziesz musiała się obawiać, czy wybrany przez Ciebie kolor będzie Ci odpowiadał w rzeczywistości.


Kolejną przyczyną jest chęć poeksperymentowania z kolorem, a także potrzeba wyrażenia siebie. Jest to szczególnie częste w przypadku nastolatek, które w ten sposób chcą zamanifestować swoją niezależność i indywidualność, choć nie tylko. Również dorosłe kobiety, które wnikliwie obserwują zmieniające się trendy w modzie, często zmieniają kolor włosów.


Jednym z częstszych powodów, dla którego kobiety decydują się na koloryzację, są pierwsze siwe włosy, które tak naprawdę mogą pojawić się w stosunkowo młodym wieku. Nie każda kobieta może być na to gotowa, co jest całkowicie zrozumiałe, i właśnie dlatego sięga po farbę do włosów bez amoniaku pokrywającą siwe włosy.


Oczywiście zawsze warto pamiętać, że koloryzacja włosów niezależnie od tego, jaka jest jej przyczyna, powinna być dobrze przemyślana i przede wszystkim sprawić, że w nowym kolorze będziemy czuć się dobrze i komfortowo.


Czy farbowanie niszczy włosy?

Czy farbowanie rzeczywiście niszczy włosy? Jest to bardzo częste pytanie, które zadają sobie osoby rozważające koloryzację swoich pasm. Jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego, jak często je wykonujemy oraz z jakich farb korzystamy do tego celu. Bardzo duży wpływ ma także nasz ogólny stan włosów, dlatego jeśli rozważasz zmianę koloru swoich kosmyków, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację i wzmocnienie. 


Nie ulega jednak wątpliwości, że koloryzacja jest czynnością, która może bardzo ingerować w strukturę naszego włosa, szczególnie jeśli decydujemy się na farbę z amoniakiem. Aby to lepiej zrozumieć, warto zapoznać się z budową włosa oraz procesem farbowania włosów. 


Nasze włosy składają się z aminokwasów, głównie keratyny, którą znajdziemy także w płytce paznokcia. O tym, jaki naturalny kolor włosów będziemy posiadać, decyduje proporcja innych białek, a dokładniej feomelaniny i eumelaniny. Eumelanina odpowiada za brązowe i czarne odcienie włosów, natomiast feomelanina decyduje o odcienie blondów i rudości. Kiedy jeden z barwników zaczyna zanikać, zaczynają pojawiać się siwe włosy.


Aby możliwa była całkowita zmiana koloru włosów, najlepszym wyborem będą farby trwałe. Zapewniają one bardzo dobry rezultat, ponieważ ich pigment wnika głęboko w strukturę włosa aż do warstwy korowej i pozostaje tam do czasu, aż zostaną rozjaśnione, ponownie pofarbowane lub ścięte. Dlaczego tak się dzieje? Za trwałość takich farb do włosów odpowiedzialny jest amoniak. 


Amoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym będącym połączeniem azotu i wodoru, który otwiera łuski włosa i w ten sposób umożliwia wniknięcie pigmentu do wnętrza włosa. Dodatkowo działa jako katalizator w momencie, gdy nasz trwały kolor włosów łączy się z nadtlenkiem (nadtlenek rozjaśnia włos, aby ten mógł przyjąć nowy kolor).   


Farba bez amoniaku – czy jest lepszym rozwiązaniem?

Farby z amoniakiem do pewnego czasu były jedynymi produktami na rynku, które byłyby w stanie zapewnić trwały efekt koloryzacji. Niestety amoniak to substancja toksyczna, która może ingerować w stan naszych włosów, jak i skóry głowy. Jeśli kiedykolwiek używałaś do koloryzacji włosów farby z amoniakiem, z pewnością przypominasz sobie nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszył temu procesowi. To właśnie reakcja chemiczna, jaka zachodzi pod wpływem amoniaku. 


Czy oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z farb, które w swoim składzie zawierają amoniak? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że obecnie dostępne produkty do koloryzacji włosów zawierają bardzo niewielkie stężenie tego składnika. Co więcej, amoniak jest substancją lotną, która pozostaje na naszych włosach przez około około 30 minut, a następnie odparowuje.


To prawda, że amoniak rozchyla łuski włosa, dzięki czemu pigment może dobrze wniknąć do jego wnętrza. Jesteśmy jednak w stanie temu zaradzić, stosując odpowiednią pielęgnację, bogatą w produkty o działaniu odżywczym i regenerującym, które wzmocnią i zabezpieczą włosy po koloryzacji przed potencjalnymi uszkodzeniami.


W przypadku osób, którym nie odpowiada ostry zapach amoniaku w produktach do koloryzacji, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Na rynku bardzo łatwo dostępne są farby do włosów bez amoniaku, które również zapewniają trwały efekt koloryzacji. Przykładem takich produktów są farby bez amoniaku blond pochodzące z gamy Garnier Olia. Nie tylko nie zawierają w swoim składzie amoniaku, ale dzięki zawartości dobroczynnych olejków w kremie koloryzującym pielęgnują Twoje włosy już na etapie koloryzacji. 


Farby do włosów bez amoniaku – jak działają?

Na czym w takim razie polega działanie farb do włosów bez amoniaku? Działanie trwałych farb bez amoniaku jest bardzo podobne do tych z amoniakiem, jednak znacząca różnica znajduje się w ich składzie. Szkodliwy amoniak zastąpiony jest łagodniejszą substancją, która nie wywołuje podrażnień skóry ani nie wpływa niszcząco na włosy w takim stopniu, w jakim robi to amoniak. 


Farby fryzjerskie bez amoniaku, jak i te, które możemy kupić w drogerii, zamiast amoniaku najczęściej posiadają w swoim składzie monoetyloaminę, w skrócie nazywaną MEA. Zaletą farb bez amoniaku jest bez wątpienia brak nieprzyjemnego zapachu, który może szkodliwie oddziaływać także na nasze drogi oddechowe.


Farba bez amoniaku – czy jest trwała?

Wiele kobiet zastanawiających się nad wyborem farby do włosów bez amoniaku zastanawia się, czy będzie ona równie trwała, jak ta z amoniakiem. Przyjęło się, że farby z amoniakiem są najtrwalsze, a te, które są go pozbawione, znacznie szybciej się wypłukują i sprawiają, że kosmyki stają się wypłowiałe i matowe. Czy rzeczywiście tak jest? Tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego, jaką farbę do włosów bez amoniaku wybierzemy. 


Koloryzacja bez amoniaku przy pomocy farb do włosów z gamy Olia to gwarancja długotrwałego koloru, a także precyzyjnego pokrycia siwych włosów. Zawarte w nich olejki kwiatowe nie tylko gwarantują przyjemny zapach, ale równocześnie znacznie ułatwiają wnikanie pigmentu w głąb włosa, czego efektem jest maksymalne nasycenie oraz trwały rezultat. Najlepsze farby bez amoniaku to gwarancja trwałego koloru, jak i dobrej kondycji Twoich włosów. 


Koloryzacja bez amoniaku – jak dbać o włosy?

Chociaż farby bez amoniaku nie wyrządzają naszym włosom tak dużych szkód jak te, które zawierają amoniak, nie oznacza to, że nie mają wpływu na ich kondycję dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych. Każdy zabieg koloryzacji w pewnym stopniu wpływa na ich strukturę, kondycję oraz to, jak się układają. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią częstotliwość farbowania. Oczywiście wpływ na to ma również tempo w jakim rosną Twoje włosy i jak szybko pojawiają się na nich odrosty, jednak nie zaleca się, aby farbować częściej niż co 3-4 tygodnie.


Duży wpływ na to, jak długo farba bez amoniaku utrzyma się na naszych włosach, ma ich kondycja przed koloryzacją. Dlatego też przygotowując się do tego procesu, odpowiednio wcześnie zadbaj o odżywienie oraz regenerację swoich włosów. Pamiętaj również, aby przed samą koloryzacją nie myć swoich włosów. Dlaczego? Myjąc włosy (szczególnie mocno oczyszczającym szamponem), pozbawiamy je sebum. Kiedy nasze włosy są lekko przetłuszczone, obecne na nich sebum chroni je przed silnym działaniem farby. 


Jak sprawić, aby kolor dłużej utrzymywał się na włosach? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie myć włosów szamponem zaraz po koloryzacji. Zaleca się odczekanie około 48 godzin, w innym wypadku pigment może zacząć szybciej się wypłukiwać, a włosy będą szybciej blaknąć. Wpływ na nasycenie oraz trwałość koloru ma także szampon, z którego korzystamy. Mocno oczyszczający znacznie szybciej wypłucze pigment, podobnie jak mycie włosów pod zbyt gorącą wodą. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po Szampon do ochrony koloru Color Resist od Garnier. Produkt ten łagodnie oczyszcza włosy, wzmacniając ich kolor, równocześnie regenerując i wygładzając. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty w pielęgnacji farbowanych włosów, dobrze jest wybrać Odżywkę do włosów farbowanych również z gamy Color Resist. Wzmocni działanie szamponu, a dodatkowo dobrze odżywi i wygładzi włosy.


W przypadku włosów farbowanych dobrze będzie zaopatrzyć się w intensywnie regenerującą i odżywczą maskę, która pomoże w walce z przesuszeniem i uszkodzeniami. Dobrym wyborem będzie Maska do włosów bardzo zniszczonych Goodbye Damage. Po jej użyciu włosy stają się zregenerowane i silniejsze, a dodatkowo znacznie lepiej nawilżone.


Posiadając włosy farbowane, lepiej unikać stylizacji na gorąco lub ograniczyć ją do minimum. Warto również zadbać o ich ochronę przed słońcem, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe uszkadza włosy i powoduje, że kolor płowieje i jest pozbawiony blasku. W tym celu dobrze sprawdzą się specjalne spraye ochronne wyposażone w wysokie filtr UV, a także odpowiednie nakrycie głowy, szczególnie jeśli większość czasu spędzamy na słońcu.