Jak pielęgnować włosy farbowane? Jak pielęgnować włosy farbowane?

Jak pielęgnować włosy i uniknąć płowienia koloru?

Po udanej koloryzacji otrzymujemy piękny kolor włosów, który z czasem może blaknąć. Sprawdź, jak pielęgnować włosy farbowane i zapobiec ich płowieniu!

Dobrze dobrany kolor włosów i udana koloryzacja mogą sprawić, że nasz wygląd ulegnie diametralnej przemianie. Właściwy odcień może odmłodzić nas nawet o kilkanaście lat, podkreślić rysy twarzy i wydobyć naturalne piękno. Niestety minusem każdej koloryzacji jest płowienie koloru czy też jego wypłukiwanie się. Problem ten jest szczególnie widoczny w przypadku jasnych, intensywnych odcieni czerwieni. Płowiejący kolor włosów to zmora wszystkich miłośniczek piękna. Jak temu zapobiegać? Wybieraj tylko produkty wysokiej jakości i odpowiednio pielęgnuj swoje włosy.

Piękny kolor włosów – jak go uzyskać?

To, jaki efekt przyniesie koloryzacja i jak długo będzie się on utrzymywać, zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście porowatość włosów i ich ogólna kondycja. Przed zmianą koloru warto zastosować kurację wzmacniającą, dzięki czemu końcowy rezultat będzie w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Żeby zapewnić sobie piękny kolor włosów i zarazem trwały efekt koloryzacji, zawsze sięgaj po farby do włosów najwyższej jakości. Idealnie sprawdzi się linia produktów firmy Garnier przeznaczona do koloryzacji włosów, która pozwala zachować piękne i lśniące włosy na dłużej. Szeroki wybór odcieni znajdziemy np. w serii Garnier Olia. To farby pozbawione amoniaku, za to z zawartością naturalnych olejków kwiatowych, które ułatwiają wniknięcie koloru we włosy. Sprawdź – kolor włosów, jaki chcesz uzyskać, może być na wyciągnięcie ręki!

Zdecydowałaś się pofarbować włosy i znalazłaś swój wymarzony odcień, ale obawiasz się, że zbyt szybko wypłowieje? Prawdopodobnie przyszło Ci do głowy, że bardzo szybko będziesz musiała wykonać ponowną koloryzację. Nic bardziej mylnego! Zbyt częste farbowanie włosów nie jest dobrym pomysłem – Twoje włosy wolą być odżywiane i odpowiednio pielęgnowane. Nie należy farbować ich częściej niż raz w miesiącu, ponieważ to właśnie zbyt duża częstotliwość koloryzacji sprawia, że włosy mogą się niszczyć i zdecydowanie szybciej płowieć. Więcej przydatnych porad na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Jak często powinnaś zmieniać kolor włosów”.

Pamiętaj także, żeby w ciągu 48 godzin po farbowaniu nie myć włosów; im dłużej farba pozostanie na włosach, tym skuteczniej przeniknie do ich środka! Jeżeli jednak będziesz musiała zdecydować się na mycie, koniecznie wybierz szampon do włosów farbowanych niezawierający siarczanów, który będzie w pełni łagodny oraz pozwoli na dłużej zachować kolor.

Co sprawia, że włosy płowieją i blakną po koloryzacji?

Na trwałość koloryzacji mają wpływ czynniki zewnętrzne:
– promieniowanie UV – promienie słoneczne prowadzą nie tylko do blaknięcia koloru, ale także do wysuszenia włosów. Dlatego powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i odpowiednio chronić fryzurę. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie słońca są włosy pofarbowane na czerwono, ponieważ kolor czerwony odbija jedynie światło czerwone – pochłania natomiast światło fioletowe i ultrafiolet, które najbardziej wpływają na płowienie;
– słona lub chlorowana woda – chlor wnika w strukturę włosa, prowadząc do jego wysuszania i uszkadzania, a w efekcie również do odbarwiania. Sól morska działa podobnie. Jej działanie powoduje utratę blasku i miękkości. Dlatego na basenie warto zakładać czepek, a po kąpieli w morzu konieczne jest użycie kosmetyków, które przywrócą włosom równowagę.

Dodatkowo nie bez znaczenia są także nasze nawyki podczas zabiegów pielęgnujących i stylizujących:
– częste mycie włosów, szczególnie jeśli korzystamy z szamponów z zawartością silnych substancji oczyszczających, które powodują wypłukiwanie koloru;
– mycie włosów w gorącej wodzie oraz narażenie ich na działanie wysokiej temperatury – nieodpowiednie mycie, podobnie jak korzystanie z prostownicy, lokówki czy suszarki, powoduje otwarcie łusek włosów. Stają się wówczas podatne na uszkodzenia oraz na utratę koloru. Dlatego przed rozpoczęciem stylizacji koniecznie należy zabezpieczyć je preparatem chroniącym przed wysokimi temperaturami.

Jak pielęgnować włosy farbowane?

Zastosowanie odpowiednich kosmetyków podczas codziennej pielęgnacji jest kluczowe, jeśli chcemy, by udana koloryzacja utrzymywała się jak najdłużej. W ofercie firmy Garnier znalazła się linia produktów dedykowanych właśnie włosom farbowanym. Produkty z serii Color Resist mają za zadanie odżywiać włosy i chronić je przed utratą barwnika.

Podczas mycia sprawdzi się szampon wzmacniający Garnier Fructis Color Resist na bazie ekstraktów z owoców oraz witamin. Poza pięknym zapachem produkt odżywia włosy i przyczynia się do przedłużenia trwałości koloru.

Po umyciu przyda się odżywka do włosów farbowanych. Jak wiadomo, farbowanie dość mocno wysusza włosy, przez co szybko płowieją. Dlatego tak ważna jest właściwie dobrana odżywka. Doskonale uzupełni ją maska wzmacniająca do włosów farbowanych, którą należy stosować przynajmniej raz w tygodniu. Z pewnością docenisz korzyści płynące z używania tych produktów i będziesz mogła cieszyć się lśniącymi włosami!

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW