farba garnier - ciemne włosy farba garnier - ciemne włosy

Czarna farba do włosów – co warto wiedzieć o jej aplikacji?

Czarna farba do włosów – co warto wiedzieć o jej aplikacji?

Farba do włosów czarna nie musi być problematyczna w aplikacji. Poznaj produkty marki Garnier, z którymi koloryzacja staje się łatwiejsza!

Koloryzacja to jeden z najlepszych sposobów na to, by w jednym momencie całkowicie odmienić swój wygląd lub przywrócić nam pierwotny kolor włosów. Niezależnie czy w ten sposób chcemy ukryć nasze siwe pasma, czy po prostu wprowadzić do naszego wyglądu powiew świeżości – czarna farba do włosów jest w tym świetnym sojusznikiem. Musimy jednak pamiętać, że farby do włosów kiepskiej jakości mogą nie być w stanie odpowiedzieć na nasze wymagania odnośnie wymarzonego koloru – dotyczy to zwłaszcza czerni. Tylko sprawdzona i odpowiednio użyta farba pokryje dobrze nawet zupełnie siwe włosy. Co jeszcze powinnyśmy wiedzieć, jeśli postawimy na domową koloryzację?

Farbowanie włosów – w domu czy u fryzjera?

Zanim przystąpimy do naszych rozważań odnośnie tego, jaka powinna być dobra czarna farba do włosów, zastanówmy się najpierw, czy w celu koloryzacji nie lepiej udać się do fryzjera. Takie rozwiązanie ma niezaprzeczalnie sporo zalet – dzięki doświadczeniu specjalisty tonacja włosów może zostać dopasowana lepiej do naszej twarzy i ogólnej aparycji.

Jednakże, w większości wypadków, zwłaszcza kiedy planujemy koloryzację jednolitą, bez większych problemów poradzimy sobie same. Przy zastosowaniu się do zaleceń producenta, nie powinnyśmy mieć żadnych problemów z samodzielną aplikacją farby. Koloryzację u fryzjera możemy więc wykonać przy okazji, kiedy podcinamy lub układamy włosy.

Warto przemyśleć także wizytę u fryzjera w sytuacji, kiedy chcemy wykonać nieco bardziej skomplikowaną koloryzację przy użyciu kilku rodzajów farby, jak chociażby ombre. Bez uprzedniej wprawy trudno będzie nam uzyskać zadowalający efekt. Nie oznacza to jednak, że taka koloryzacja jest niemożliwa do uzyskania w domowych warunkach, ale może być po prostu bardziej ryzykowna. W związku z większą ilością czynności, jakie trzeba wykonać przy koloryzacji wieloetapowej, rośnie ryzyko, że kolor nie wyjdzie dokładnie taki, jakbyśmy sobie tego życzyły.

Na całe szczęście czarna farba do włosów jest pod tym względem znacznie mniej problematyczna niż koloryzacja wieloetapowa. Ze względu na swój jednolity i mocny odcień, farba o ciemnej barwie będzie jednym z najlepszych wyborów, jeśli zdecydujemy się na domowe farbowanie.

Farba do włosów a domowa koloryzacja

Jak widać, domowe użycie farby do włosów nie jest wcale złą opcją, gdyż pomaga nam zaoszczędzić czas i pieniądze, natomiast efekt w dalszym ciągu może być zadowalający. Dodatkowo farba do włosów czarna jest niezwykle wdzięczną barwą środka koloryzującego –  zdecydowanie łatwiej jest nią pokryć wszystkie nasze pasma. Jednakże jest tutaj jeden warunek – musimy wybrać dobrą farbę, której aplikacja nie przysporzy nam problemów. Jak to zrobić?

Przede wszystkim konieczne będzie postawienie na sprawdzone produkty, takie jak chociażby Garnier Olia. Są to farby do włosów czarne bez amoniaku, co przekłada się na ich delikatne działanie względem struktury włosa. Dodatkowo seria Olia zawiera w swoim składzie aż 60 procent naturalnych olejków, których zadaniem jest odżywienie i pielęgnacja włosów. Warto tutaj wspomnieć, że farby olejowe powinny być trzymane na włosach dłużej niż klasyczne farby, gdyż ich działanie opiera się na innej technologii. Dzięki łagodnym olejkom nie musimy się obawiać, że będzie to zbyt obciążające dla naszych pasm.

Czy czarny kolor jest dla każdego?

Kolejnym bardzo ważnym pytaniem, na jakie będziemy musiały sobie odpowiedzieć w momencie, kiedy postawimy na domową koloryzację, jest to, czy trwała czarna farba do włosów w ogóle będzie nam pasowała. W warunkach salonu fryzjerskiego podpowiedzi może nam udzielić fryzjerka bądź fryzjer – w domu na takie pytanie będziemy musiały odpowiedzieć sobie same. Jak więc zdecydować, czy czerń będzie kolorem, który dobrze wypadnie na naszych włosach?

To, jak farba do włosów czarna będzie się prezentowała względem naszej urody, zależy od wielu czynników, których wagę musimy ocenić samodzielnie. Przede wszystkim –  czarny jest kolorem chłodnym i mocnym, który jest w stanie uwydatnić mocno kształt naszej twarzy. Dzieje się tak za sprawą kontrastu, który będzie sprawiał, że nasza twarz będzie bardziej wyrazista. Trzeba mieć więc świadomość, że jeśli naturalnie jesteśmy posiadaczkami dosyć ostrych rysów twarzy, czarna farba do włosów z połyskiem lub bez bardzo mocno to podkreśli i uwypukli.

Dodatkową kwestią, wspominaną już w poprzednich akapitach, jest stopień koloryzacji, na jaki się decydujemy. Im ciemniejszy jest nasz naturalny kolor włosów, tym mamy większą szansę na to, że koloryzacja wypadnie dobrze i w miarę naturalnie. Stawiając na zbliżony kolor do naturalnego, minimalizujemy szansę na to, że coś będzie wyglądało inaczej, niż byśmy sobie początkowo tego życzyły. 

Pamiętajmy także o kwestii oprawy naszych oczu. Jeśli jesteśmy posiadaczkami ciemnych brwi i rzęs, które są dodatkowo odpowiednio gęste – czarny stanie się w tym wypadku naszym sojusznikiem. Podkreśli on ten aspekt naszej urody, sprawiając, że twarz będzie wyglądała znacznie bardziej elegancko. Jeśli jednak mamy jasną i rzadką oprawę – warto wtedy przemyśleć nasz kolorystyczny wybór, gdyż czarny może dodać naszej twarzy zbędnego ciężaru.

Jak widać, kwestia wyboru właściwego koloru względem naszego typu urody jest dosyć skomplikowana i łatwo się w niej pogubić. Z tego względu Garnier przygotował opcję Virtual Try On, która pozwala przenieść naszą koloryzację na ekran smartfona czy komputera w czasie rzeczywistym. Wystarczy, że wybierzesz odcień z dostępnej palety kolorów i poczekasz na efekt. Będziesz mogła przyjrzeć się swoim włosom w innym odcieniu, co zdecydowanie pomoże przy wyborze odpowiedniej farby do włosów.

Jaka czarna farba do włosów będzie najlepsza?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka będzie najlepsza czarna farba do włosów, musimy poświęcić chwilę na wyjaśnienie aspektu budowy włosa i tego, jak działa na niego proces koloryzacji. Nasze włosy składają się z trzonu, który łączy się bezpośrednio z mieszkiem włosowym, oraz z naturalnej bariery wnętrza włosa, czyli łusek włosowych. 

Łuski włosa składają się na kształt dachówek, co sprawia, że szczelnie osłaniają one wnętrze włosa, tym samym nie dopuszczając do sytuacji, gdzie grożą mu jakieś mechaniczne uszkodzenia. Co więcej, łuski włosa wpływają też na utrzymanie w jego strukturze niezbędnych mu substancji odżywczych. Pomimo faktu, że włos sam w sobie jest nieożywionym elementem naszego ciała, to mieszek włosowy już jak najbardziej łączy się z krwiobiegiem. Sprawia to, że do włosa trafia wszystko to, co znajduje się w naszej krwi – im więcej tam substancji typu witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na rozwój włosów, tym zdrowsza będzie nasza fryzura.

Jak natomiast działa farbowanie włosów? Substancje, jakie zawiera farba czarna do włosów, w pierwszej kolejności unoszą łuski włosa, by pigment mógł wniknąć na stałe do jego struktury. Zazwyczaj jest za to odpowiedzialny amoniak, czyli substancja, którą wykorzystuje większość farb do włosów. Pozwala ona podnieść naturalne ochronne łuski, odsłaniając trzon. To pożądany zabieg przy koloryzacji, jednakże nie wpływa on pozytywnie na nasze włosy. Dlaczego?

Tak jak było wspominane, łuski włosa nie tylko chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale nie pozwalają także wydostać się na jego powierzchnię substancjom odżywczym. Jeśli natomiast zostaną otwarte, włosy nie tylko stają się kruche i łamliwe, ale również pozbawione niezbędnych im składników. 

Czarna farba do włosów ma jednak jedną zaletę względem farb jaśniejszych kolorów włosów. Ma ona mniejszą ilość utleniaczy, które są odpowiedzialne za rozjaśnianie włosów. Odcienie czarnej farby do włosów, z oczywistych przyczyn, nie potrzebują w swojej strukturze składników rozjaśniających. Wpływa to znacznie na ich delikatność w porównaniu do jasnych farb.

Aby uniknąć większych ubytków we włosach związanych ze stosowaniem farby, najlepiej jest postawić na farby do włosów czarne bez amoniaku. Fakt faktem, farba bez amoniaku także powinna podnieść nasze łuski włosowe, by umiejscowić w nich pigment, jej działanie jest jednak znacznie delikatniejsze. Jeśli nie chcesz więc przesuszyć swoich pasm i sprawić, by te stały się bardziej łamliwe, farby pozbawione amoniaku w składzie będą znacznie lepszym wyborem. Z zasady nie będzie go miała czarna farba do włosów zmywalna. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czarna farba do włosów zmywalna

Warto w tym miejscu poświęcić chwilę na jeszcze jedną kwestię, jaką jest zmywalna farba do włosów czarna. Jest ona pozbawiona w swoim składzie nie tylko amoniaku, ale także innych substancji, których zadaniem jest trwałe złączenie się z włosem. W efekcie tego farby do włosów zmywalne są dla nas zupełnie bezpieczne, ale także nietrwałe. Jeśli jednak Twoja czarna koloryzacja ma zachwycić wszystkich tylko podczas jednego wieczoru – śmiało możesz ją wykonać, bez obaw o negatywne konsekwencje dla swoich pasm. Zmywalna czarna farba do włosów w sprayu będzie tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dzieje się tak dlatego, że czarna zmywalna farba do włosów ma za zadanie nie tyle wniknąć w strukturę włosa, co przykleić się do jego łusek. W efekcie możemy otrzymać bardzo dokładną koloryzację, która pokryje wszystkie jaśniejsze, siwe pasma, ale zejdzie wraz z myciem. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? Najlepiej w tym celu wykorzystać olej – chociażby oliwę z oliwek. Pozwoli nam ona na to, by pozbyć się farby z tego powodu, że cząstki pigmentu zostaną wchłonięte przez większe cząstki oleju. Podda się temu nie tylko czarna farba zmywalna do włosów w sprayu, ale także każda inna, z tym zastrzeżeniem, że pozbycie się ze skóry farby trwałej będzie nieco trudniejsze.

Jak powinna być aplikowana czarna farba do włosów?

Wiemy już, czym powinna cechować się dobra czarna farba do włosów, pora więc powiedzieć parę słów o jej właściwej aplikacji. O czym należy pamiętać, kiedy decydujemy się na domową koloryzację? Przede wszystkim – powinnyśmy czytać instrukcję dołączoną do produktu, którego zdecydujemy się użyć. Każdy producent farby do włosów zamieszcza wszelkie niezbędne informacje odnośnie swojego produktu właśnie tam, niestety my jako użytkowniczki farb często to lekceważymy. To bardzo duży błąd – każda farba ma w swoim składzie nieco inne substancje, przez co nie można ze stuprocentową pewnością odpowiedzieć na pytanie, jak stosować dany produkt. Wie o tym natomiast producent, który uczula w ulotce na pewne rzeczy.

Bardzo ważną rzeczą jest także test uczuleniowy. Poniekąd wiąże się to z czytaniem instrukcji, by prawidłowo wykonać koloryzację, gdyż informację o konieczności sprawdzenia, czy nie jesteśmy uczulone na jeden ze składników, znajdziemy we wszystkich instrukcjach dotyczących użycia farb do włosów. To bardzo ważny aspekt koloryzacji, ponieważ nawet najlepsza czarna farba do włosów może zawierać składnik, którego indywidualnie nie tolerujemy. Sprawdzenie tego przed farbowaniem pomoże nam uniknąć reakcji alergicznej.

Jak poprawnie wykonać test uczuleniowy? Przede wszystkim należy zrobić go na około 48 godzin przed planowanym farbowaniem. Pomoże nam to obserwację naszego ciała przez dłuższy czas, co w tym wypadku może mieć spore znaczenie. Niektóre substancje są w stanie powodować reakcję alergiczną od razu, niektóre natomiast potrzebują do tego czasu. Wykonanie testu uczuleniowego na długo przed tym, zanim zostanie użyta farba do włosów czarna, pozwoli zminimalizować ryzyko niepożądanych objawów w trakcie właściwej aplikacji.

Jak natomiast wykonać sam test? W tym celu powinnyśmy rozrobić niewielką ilość farby i nanieść ją na skórę. Często zalecanym miejscem jest tutaj obszar za uchem – jest to ukryty fragment naszego ciała o podobnej florze bakteryjnej do owłosionej skóry głowy. Ponadto jest pokryty na tyle cienką skórą, że bezproblemowo wykaże wszystkie nieprawidłowości w działaniu farby na nasz organizm. Po nałożeniu czekamy tyle, ile zgodnie z instrukcją powinnyśmy trzymać farbę na naszych włosach, następnie zmywamy ją wodą. Jeśli na naszej skórze nie dojdzie do żadnych podrażnień, wysypek ani zaczerwienień – możemy być pewne, że czarna farba do włosów, której planujemy użyć, jest dla nas bezpieczna. 

Wspominaliśmy przed chwilą o zalecanym czasie trzymania farby na włosach. Jest on różny w zależności od produktu, dlatego do znudzenia odsyłamy do instrukcji użycia produktu. Pamiętajmy jednak o tym, że ten czas powinnyśmy zacząć liczyć nie od początku farbowania, ale od jego zakończenia. Oznacza to, że nasz stoper możemy włączać dopiero wtedy, kiedy ostatnie pasmo zostało już pokryte środkiem koloryzującym.

Kiedy należy powtórzyć koloryzację?

Zastosowanie się do powyższych zaleceń pomoże nam osiągnąć zadowalający efekt na naszych włosach, którym będzie głęboka i lśniąca czerń. Niestety nic nie trwa wiecznie i w końcu pojawią się odrosty. To zupełnie naturalny stan rzeczy, tak samo jak to, że wraz z czasem ilość pigmentu naniesionego na nasze włosy zacznie się wypłukiwać. Kiedy możemy powtórzyć koloryzację czarną farbą, nie obawiając się o kondycję naszych włosów?

Sporo w tym wypadku zależy od produktu, jakiego używamy. W przypadku farby z amoniakiem najlepiej będzie poczekać przynajmniej dwa miesiące, zanim powtórzymy zabieg farbowania. W przypadku farby do włosów bez amoniaku ten czas skraca się o połowę. Pamiętajmy jednak, aby kierować się zaleceniami producenta, które w instrukcji będzie miała każda farba czarna do włosów, a także o tym, że każde włosy są inne. Na jednych czerń będzie zachwycała swoją głębią znacznie dłużej niż na innych – zwróćmy więc uwagę na nasze naturalne predyspozycje, co pozwoli dopasować częstotliwość stosowania czarnej farby względem naszych potrzeb.

Jak dbać o włosy po koloryzacji?

Na sam koniec jeszcze parę słów o dbaniu o włosy po zabiegu farbowania. Ten aspekt koloryzacji jest często pomijany, natomiast odpowiednie dbanie o włosy po farbowaniu pozwoli nam uzyskać długotrwały efekt oraz zdrowe i lśniące czarne włosy.

Jak więc zatroszczyć się o włosy po koloryzacji? Przede wszystkim warto się tutaj skupić na dostarczeniu im jak największej ilości substancji odżywczych. Wynika to z faktu, że koloryzując włosy, otwieramy ich łuski, co z kolei powoduje, że substancje odżywcze we włosach łatwiej się wypłukują. Oczywiście jeśli użyta przez nas farba to czarna farba do włosów bez amoniaku, włosy nie będą potrzebowały aż tak dużo substancji odżywczych, jak w przypadku jasnej farby z amoniakiem, w dalszym ciągu jednak należy odpowiednio je odżywić.

Jak to zrobić? Najlepszym wyjściem będzie postawienie na szampony, które są bogate w witaminy z grupy B i naturalne oleje. Te dwa składniki z całą pewnością pozwolą przywrócić naszym farbowanym włosom pełnię blasku. Witaminy z grupy B, takie jak chociażby witamina PP, to jeden z kluczowych składników dla rozwoju włosa, warto więc postawić na ich obecność w kosmetykach. Olejowanie włosów natomiast spokojnie możemy przeprowadzić same środkami domowymi takimi jak oliwa z oliwek. Pamiętajmy jednak o tym, że gotowe produkty rekomendowane do nawilżenia włosów mogą się okazać bardziej skuteczne dzięki mieszance różnych olei i substancji odżywczych. Da nam to stuprocentową pewność, że czarna farba do włosów z połyskiem będzie się prezentowała fenomenalnie na naszej fryzurze.

Trwała czarna farba do włosów powinna także cechować się mocnym i ciemnym odcieniem nawet jakiś czas po zabiegu koloryzacji. W tym celu najlepiej będzie użyć specjalnych, dedykowanych kosmetyków do włosów ciemnych. Pomogą nam one utrzymać pigment w strukturze włosa i ograniczą szanse na pojawienie się potencjalnych jaśniejszych pasm. Dobrze sprawdzają się tutaj szampony i odżywki bogate w oleje z orzechów włoskich lub olej z wiesiołka. Te składniki pozytywnie wpływają na czerń na naszej głowie. 

Po farbowaniu włosów, niezależnie czy użyjemy czarnej farby, czy zdecydujemy się na inny kolor, będzie także wskazane zrezygnowanie z suszarki lub przynajmniej ograniczenie jej użycia. Podobnie sprawa ma się z lokówką i prostownicą. Wynika to z prostej przyczyny – nasze łuski włosowe otwierają się nie tylko pod wpływem amoniaku lub innych substancji chemicznych, ale także pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak temperatura. Wykorzystując codziennie stylizację na gorąco, nieustannie otwieramy łuski włosa, które nie mają wystarczającego czasu, by się zamknąć. Prowadzi to w efekcie do tego, że z naszych włosów nieustannie uciekają substancje odżywcze.