Właściwości witaminy C Właściwości witaminy C

Witamina C – na co pomaga i jak ją stosować?

Witamina C w kosmetykach to idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry. Poznaj produkty Garnier z dodatkiem tego wyjątkowego składnika.

Witamina C – na co pomaga i jak ją stosować?

 

Witamina C to jeden z najbardziej skutecznych składników przeciwstarzeniowych stosowanych w pielęgnacji. Znana jest przede wszystkim z tego, że doskonale rozświetla, rozjaśnia i ujednolica koloryt skóry. Ma jednak także wiele innych cennych właściwości. To prawdziwa witamina młodości. Zobacz, jak działa i jak stosować kosmetyki z jej dodatkiem?

 

Witaminy są niskocząsteczkowymi związkami organicznymi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i przebiegu zachodzących w nim procesów metabolicznych. Witamina C ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia odporność i chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, chorobami serca i naczyń krwionośnych, a nawet nowotworami. Ma też ogromny wpływ na wygląd i zdrowie naszej skóry.

 

Większość zwierząt i roślin ma zdolność do syntezy witaminy C, ale organizm ludzki nie ma takiej możliwości. Musimy dostarczać ją z pożywieniem (wystarczające ilości zapewnia zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce), a w przypadku pielęgnacji skóry – w formie kosmetyków aplikowanych na skórę. Po raz pierwszy witamina C została wyodrębniona w 1928 roku z owoców, a w 1933 roku dokonano jej syntezy w laboratorium i dokładnie opisano jej strukturę chemiczną. Związek ten nazwano kwasem askorbinowym, gdyż jego niedobór lub brak w pożywieniu prowadził do rozwoju szkorbutu (scorbutus) – słowo ascorbutus oznaczało nic innego jak przeciwdziałanie tej chorobie. Kosmetyki z witaminą C zaczęto stosować powszechnie w latach 90. XX wieku.

 

Witamina C – popularny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych

 

Witamina C nazywana jest witaminą młodości i nie ma w tym określeniu przesady. Ma ona szerokie spektrum zastosowania – zarówno jako profilaktyka anti-aging dla młodej skóry, jak i skuteczna metoda redukcji objawów starzenia i fotostarzenia u osób ze skórą dojrzałą. Odpowiadają za to jej dobroczynne właściwości: rozświetla, ujędrnia, zmniejsza zmarszczki, neutralizuje wolne rodniki, rozjaśnia przebarwienia, wykazuje działanie przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność kosmetyków z witaminą C zależy przede wszystkim od zastosowanej formy kwasu askorbinowego.

 

Podstawową formą witaminy C jest czysty kwas askorbinowy (INCI: L Ascorbic Acid). Jest on niestety substancją mało stabilną i wrażliwą na ekspozycję światła, wysokiej temperatury i powietrza, wskutek czego łatwo się utlenia, tracąc szybko swoje właściwości oraz zmieniając barwę i zapach. Tak naprawdę więc w kosmetykach posiada małą aktywność biologiczną.

Dlatego poszukiwano nowych postaci kwasu askorbinowego – aby kosmetyk zadziałał, potrzebna była aktywna forma witaminy C, która nie zmienia swoich właściwości zaraz po otwarciu słoiczka (lub nawet wcześniej). Dziś powszechnie stosuje się pochodne witaminy C, które mają wszystkie cenne właściwości kwasu L-askorbinowego i jednocześnie nie rozpadają się pod wpływem czynników zewnętrznych, dzięki czemu nawet kosmetyki z niskim stężeniem witaminy C dają szybko zauważalne efekty na skórze. Należy do nich między innymi nowoczesna, aktywna forma witaminy C: 3-O etylowy kwas askorbinowy.

Wprowadzenie aktywnych postaci i pochodnych kwasu askorbinowego umożliwiło też produkcję intensywnie działających kosmetyków/kuracji z wysokim stężeniem witaminy C, np. w postaci serum (najwyższe dopuszczalne stężenie witaminy C wynosi w kosmetykach 20%). Ponadto powszechnie stosuje się witaminę C w kremach na dzień i na noc, w maseczkach, ale też w preparatach oczyszczających, np. w płynach micelarnych, które przywracają skórze promienny blask i świeżość.

Formy witaminy C w kosmetykach

 

Czysta witamina C w postaci kwasu L-askorbinowego rzadko jest dziś stosowana w kosmetykach – jeśli już, są to ampułki do profesjonalnych zabiegów, aplikowane np. pod maski (aby zapobiec szybkiemu utlenieniu się witaminy C).

 

Warto więc zwrócić uwagę na INCI, aby mieć pewność, że w kosmetyku, który kupujesz, znajduje się stabilna pochodna witaminy C, zapewniająca skuteczne działanie np. kremu czy serum przez dłuższy okres. To przede wszystkim:

 

- etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic acid) – ta forma jest najbardziej łagodna i zalecana nawet dla cery wrażliwej, nie powoduje podrażnień,

- sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate – MAP),

- tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate),

- sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate),

kwas L-askorbinowy 2-Glukozyd (INCI: Ascorbyl Glucoside),

- palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).

 

Obok stabilnej, aktywnej formy ważny jest też sposób dostarczania witaminy C do głębszych warstw naskórka. Ma ona hydrofilowy charakter – jest rozpuszczalna w wodzie i nierozpuszczalna w tłuszczach, co powoduje, że ma małą przenikalność przez warstwę rogową naskórka. Dlatego preparat musi mieć odpowiednie pH, aby do tego doszło, poza tym przyswajalność witaminy C podnosi również łączenie jej z substancjami lipofilowymi w formułach kosmetyków, np. z witaminą E. Wykorzystuje się też specjalne nośniki, takie jak nanosomy czy liposomy, które „transportują” ją w głąb skóry.

 

Jakie właściwości pielęgnacyjne ma witamina C?

 

To jedna z najbardziej wszechstronnych substancji aktywnych stosowanych w kosmetologii, która zapobiega przyspieszonemu procesowi starzenia. Jak dokładnie działa witamina C?

Pobudza syntezę kolagenu, naturalnego tzw. białka podporowego skóry, odpowiedzialnego za jej jędrność i gęstość, dzięki czemu wygładza zmarszczki, zapobiega wiotkości, chroni przed degradacją naturalnego kolagenu (warto wiedzieć, że proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia, wtedy fizjologicznie skóra zaczyna się starzeć).

Ma działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny powodujący między innymi uszkodzenie DNA komórkowego, degradację kolagenu i elastyny, uszkodzenie warstwy ochronnej skóry, zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w skórze.

Hamuje wytwarzanie melaniny, dzięki czemu zmniejsza przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu.

Działa przeciwzapalnie i jest stosowana w preparatach np. na trądzik różowaty, trądzik pospolity i inne schorzenia dermatologiczne (AZS, łuszczyca), przyspiesza też proces gojenia się ran i blizn.

Uszczelnia naczynia krwionośne, łagodząc rumień, zmniejszając tendencję do pękających naczynek, redukując objawy trudnego w leczeniu trądziku różowatego.

Rozświetla skórę – ujednolica jej koloryt, nadaje jej świeży i promienny wygląd.

Pobudza produkcję ceramidów, co wzmacnia barierę ochronną skóry i zmniejsza jej podatność na uszkodzenia czy podrażnienia.

Stymuluje produkcję elastyny, dzięki czemu poprawia elastyczność, sprężystość i napięcie skóry, chroni włókna elastynowe przed degradacją pod wpływem słońca i tworzeniem się tzw. elastozy.

Wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV – witamina C nie zastąpi oczywiście filtrów przeciwsłonecznych, ale stosowana razem z nimi dodatkowo chroni skórę przed szkodliwym wpływem słońca.

Z czym warto łączyć witaminę C?

Witamina C sama w sobie jest doskonałym składnikiem pielęgnacyjnym o wysokiej skuteczności. Często jednak łączy się ją dla jeszcze większej efektywności z innymi antyoksydantami, przede wszystkim:

- witaminą E,

- kwasem ferulowym (często także jako trzeci składnik dodaje się witaminę E),

- resweratrolem i innymi polifenolami.


Dzięki temu powstaje prawdziwa „bomba antyoksydacyjna” – składniki te wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Z czym nie powinno łączyć się witaminy C?

Jeśli w kosmetyku zastosowana jest nowoczesna, stabilna forma witaminy C, np. glukozyd askorbylu, sól magnezowa fosforanu askorbylu, sól sodowa fosforanu askorbylu albo palmitynian askorbylu, tak naprawdę mało jest ograniczeń do łączenia jej z innymi składnikami. Większość ograniczeń (np. połączenie z niacynamidem, co może powodować powstanie drażniącego kwasu nikotynowego) dotyczy wyłącznie czystej witaminy C, rzadko już dziś stosowanej w pielęgnacji. Należy jedynie uważać na składniki, które mogą obniżać działanie witaminy C lub powodować podrażnienie skóry, takie jak:

- retinol – może dezaktywować (utleniać) witaminę C w reakcji chemicznej, lepiej więc stosować go oddzielnie, np. witaminę C na dzień, a retinol na noc. Poza tym takie połączenie może wywołać podrażnienie skóry, a jeśli wystawisz ją na słońce – trudne do usunięcia przebarwienia;

- kwasy AHA/BHA w wysokich stężeniach – jednoczesna aplikacja wysoko stężonych kwasów i witaminy C może powodować podrażnienie skóry, poza tym kwasy owocowe mogą zmieniać pH witaminy C, co obniży jej aktywność i skuteczność.

 

Witamina C w kosmetykach – dla kogo będzie najlepsza?

To składnik, który można polecić w zasadzie każdemu, niezależnie od wieku. Szczególnie jednak warto sięgnąć po kosmetyki z witaminą C, jeśli:

- twoja skóra jest szara, matowa, pozbawiona blasku, wygląda na zmęczoną i ziemistą,

- często wystawiasz skórę na działanie promieni UV i masz objawy fotostarzenia,

- twoja skóra jest zanieczyszczona, narażona na działanie smogu lub dymu nikotynowego (tzw. skóra palacza),

- masz problem z przebarwieniami np. pozapalnymi, posłonecznymi, starczymi,

- chcesz zmniejszyć widoczność blizn i przebarwień potrądzikowych,

- skóra ma niejednolity koloryt,

- obserwujesz wiotkość skóry, opadanie tkanek, utratę jędrności,

- masz widoczne zmarszczki i bruzdy,

- masz tendencję do rumienia, pękających naczynek, teleangiektazji,

- leczysz trądzik różowaty,

- twoja skóra potrzebuje odświeżenia i wzmocnienia np. po zimie lub lecie (to świetna kuracja na okresy przejściowe),

- borykasz się z niedoskonałościami skóry, trądzikiem, zaskórnikami, grudkami, nadprodukcją sebum,

- po prostu dbasz o młody i promienny wygląd skóry i szukasz skutecznej pielęgnacji.

 

Pielęgnację z witaminą C zaleca się też osobom aktywnym, uprawiającym sporty, ponieważ wysiłek fizyczny może powodować deficyt tej witaminy w skórze – organizm wykorzystuje bowiem jej naturalne zasoby do regeneracji.

 

Witamina C na przebarwienia – czy to dobre rozwiązanie?

 

Witamina C jest jednym z najczęściej stosowanych składników depigmentacyjnych i wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające. Hamuje enzym tyrozynazy i tym samym produkcję melaniny w skórze. W widoczny sposób zmniejsza przebarwienia posłoneczne i pozapalne, np. potrądzikowe. Dzięki syntezie kolagenu kosmetyki z witaminą C, zwłaszcza w formie serum czy ampułek, będą też wpływać korzystnie na przebudowę skóry i wyrównanie jej struktury np. w miejscu blizny potrądzikowej.

Witamina C a codzienna pielęgnacja skóry

Warto włączyć witaminę C do codziennej pielęgnacji skóry już na etapie jej oczyszczania. Płyny micelarne, toniki czy żele z tym składnikiem zapewniają skórze nie tylko dokładne usunięcie makijażu i zanieczyszczeń, ale też błyskawicznie przywracają jej blask i świeżość. Krem z witaminą C, podobnie jak serum, najlepiej jest stosować zarówno na dzień, jak i na noc – dzięki temu rano tworzysz na skórze tarczę antyoksydacyjną (w ciągu dnia non stop jesteśmy bombardowani wolnymi rodnikami), a wieczorem – pomagasz jej w naprawie uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Jeśli twoja skóra potrzebuje natychmiastowego rozświetlenia, doskonała będzie maseczka z witaminą C.

 

Witaminę C warto też stosować latem – to mit, że nie wolno tego robić, wręcz przeciwnie! Filtry stosowane w kosmetykach – odpowiednio dobrane i stosowane – chronią przed poparzeniami, ale nie dają 100% ochrony antyoksydacyjnej, a przecież głównym źródłem wolnych rodników jest właśnie słońce. Promienie UV (głównie UVB) powodują też deficyt witaminy C w skórze, co prowadzi do przyspieszonego fotostarzenia. Dlatego latem zaleca się stosowanie kosmetyków z witaminą C, najlepiej przed nałożeniem kremu ochronnego z filtrami.

 

Nie można też nie docenić działania aktywnej formy witaminy C w preparatach przeciwtrądzikowych. Właściwości przeciwzapalne powodują zmniejszenie niedoskonałości, a rozjaśniające – wyrównanie kolorytu i przebarwień pozapalnych.

 

Kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem witaminy C

 

Marka Garnier stworzyła gamę kosmetyków Vitamin C, w której wykorzystano dwie z najbardziej stabilnych form witaminy C: glukozyd askorbylu (Cg) oraz 3-O etylowy kwas askorbinowy.

 

Do oczyszczania wypróbuj:

 

Vitamin C Płyn micelarny z witaminą Cg – błyskawicznie zmywa makijaż, usuwa zanieczyszczenia i pozostawia skórę promienną, świeżą i rozświetloną.

Vitamin C Żel do mycia twarzy – żel z witaminą Cg i ekstraktem z cytryny doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, jest szczególnie polecany do skóry zmęczonej i matowej.

 

Masz zmiany pigmentacyjne i przebarwienia potrądzikowe? Wypróbuj:

 

Vitamin C Super Serum na przebarwienia – witamina C skutecznie rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt, a witamina B3 wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Skuteczność serum została potwierdzona badaniami:

 

Po 3 dniach: skóra wygląda na bardziej jednolitą i gładszą.

Po 6 dniach: widoczność przebarwień jest zredukowana.

Po 56 dniach: -43% widocznych przebarwień*.

 

Do codziennej pielęgnacji polecamy:

Vitamin C Krem-żel nawilżający do twarzy – wegańska formuła kremu (98% składników pochodzenia naturalnego) wzbogacona stabilną witaminą Cg oraz ekstraktem z cytryny dzień po dniu wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej naturalny blask. Lekka, żelowa konsystencja łatwo się rozprowadza i błyskawicznie wchłania pozostawiając cerę nawilżoną i świeżą. Skuteczność potwierdzona badaniami:

Po 1 użyciu: skóra jest intensywnie nawilżona na 48H**

Po 4 tygodniach: skóra wygląda na mniej zmęczoną***

 

A jeśli twoja skóra potrzebuje błyskawicznie rozświetlenia i rewitalizacji, koniecznie sięgnij po maseczki z witaminą C z gamy Garnier Naturals:

 

Garnier Naturals Vitamin C Nawilżająca maska do twarzy z witaminą C – wygodna maseczka na tkaninie z witaminą Cg i kwasem hialuronowym zapewnia skórze intensywne nawilżenie, świeżość, wygładzenie, promienny blask.

Garnier Naturals Vitamin C Shot – maseczka na tkaninie, którą nasącza się tuż przed nałożeniem na twarz ampułką ze skoncentrowaną witaminą Cg, zapewnia skórze jednolity kolor i wypoczęty wygląd.

Jak poprawnie aplikować kosmetyki, które zawierają witaminę C?

 

O czym szczególnie pamiętać podczas stosowania kosmetyków z witaminą C?

 

Ważna jest systematyczność – choć pierwsze efekty działania witaminy C (blask, świeżość) widać nawet po kilku dniach, zwykle zaleca się stosować je minimum 3 miesiące dla uzyskania optymalnego efektu.

 

Witamina C stymuluje syntezę kolagenu, ale ten proces trwa ok. 1-3 miesięcy i dopiero wtedy będziesz mogła ocenić jej działanie ujędrniające.

 

Serum można stosować na dzień lub na noc albo – dla intensywnej kuracji – na dzień i na noc. Jedna pełna pipeta wystarczy na całą twarz. Po wmasowaniu nałóż codzienny krem.

 

Krem-żel to doskonały wybór w okresie letnim, a także dla osób ze skórą tłustą – witamina C dodatkowo będzie redukować przebarwienia potrądzikowe.

 

Maseczkę na tkaninie należy dokładnie przyłożyć i lekko docisnąć po twarzy, a po zdjęciu (ok. 15 minut) wmasować resztę dobroczynnej emulsji z witaminą C w skórę. To świetny kosmetyk przed wielkim wyjściem czy po podróży, np. po długim locie.

 

Pamiętaj, że witamina C jest bardzo dobrym składnikiem w letniej pielęgnacji skóry, gdyż wzmacnia działanie antyoksydacyjne kremów do opalania z filtrami i tworzy na skórze tarczę ochronną przed wolnymi rodnikami wywoływanymi przez promieniowanie UV.

 

Witamina C – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Witamina C jest jedną z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetykach, pod warunkiem że użyta została jej aktywna postać, która dzięki odpowiednim nośnikom jest w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry. Witamina C może być stosowana w każdym wieku, niezależnie od rodzaju skóry (przeciwwskazaniem jest jedynie reakcja alergiczna, zdarza się one jednak bardzo rzadko). Szczególnie jednak jest zalecana w przypadku skór z przebarwieniami, naczynkami, objawami fotostarzenia, zmęczonych, matowych, pozbawionych blasku. Jej działanie docenią też młode osoby – zarówno jako świadomą pielęgnację anti-aging, jak i sposób na przebarwienia potrądzikowe. Pięknie ujednolica kolor i rozświetla cerę, a przy regularnym stosowaniu docenisz jej zalety naprawdę bardzo szybko!

 

 

* Test kliniczny, 74 ochotników, średni wynik dla przebarwień potrądzikowych; wyniki mogą się różnić.

** Test konsumencki, 24 kobiety.

*** Test konsumencki, 50 kobiet.