maseczki-na-twarz-dobrane-do-potrzeb-cery-1920x336 maseczki-na-twarz-dobrane-do-potrzeb-cery-768x420

Jak dobrać maseczki do twarzy do potrzeb swojej cery?

Stosowane regularnie maski na twarz są w stanie poprawić kondycję cery już od pierwszego użycia. Dlatego już dzisiaj poznaj kosmetyki Garnier!

Jak dobrać maseczki do twarzy do potrzeb swojej cery?

 

Produkty, które bez wątpienia powinny znaleźć się w naszej podstawowej pielęgnacji, to między innymi maseczki do twarzy. Ich regularne stosowanie bywa zbawienne dla skóry – zawarte w ich składzie substancje aktywne sprawiają, że zadowalające rezultaty możemy zobaczyć niekiedy zaraz po aplikacji. Warto dodać, że nie są to kosmetyki, po które sięgamy codziennie, natomiast mają niemały wpływ na kondycję naszej cery. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie wybierać maski na twarz, aby były dopasowane do potrzeb Twojej skóry.


Czym są maseczki do twarzy?

 

Na sklepowych półkach spotkamy przeróżne warianty produktów określanych jako maski na twarz. Ale czym właściwie są i jak odróżnić je od innych kosmetyków? To nic innego jak preparaty o nieco bardziej skoncentrowanej formule. Oznacza to, że w ich składzie znajdziemy wiele wartościowych substancji aktywnych, po które niekoniecznie musimy sięgać każdego dnia bądź też wybieramy w codziennych kosmetykach ich niższe stężenia.

Jeszcze kilkanaście lat temu to salony kosmetyczne oferowały zabiegi, podczas których aplikowano na twarz klientki różnego rodzaju maseczki na twarz. Jak to wygląda dzisiaj? W drogerii dostępne są preparaty o niebanalnych konsystencjach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym słowem – w domowym zaciszu możemy uzyskać takie efekty, jakie oferują profesjonalne zabiegi przeprowadzane przez specjalistów.


Jak poprawnie aplikować maseczki do twarzy?

 

Można jednak zadać sobie pytanie: czy jesteśmy w stanie samodzielnie aplikować maseczki na twarz w taki sposób, aby efekt był dla nas zadowalający lub wręcz przechodził nasze najśmielsze oczekiwania? Jak najbardziej! Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom, jakie zastosowali producenci kosmetyków podczas tworzenia produktów. Okazuje się, że aplikacja jest bezproblemowa, a często nawet bardzo przyjemna. Czasami mamy nawet możliwość wyboru, w jaki sposób chcemy nałożyć konkretny preparat. Sam producent może podpowiadać dwie różne formy jego aplikacji.

Na początku warto jednak skupić się na formule. To właśnie ona będzie określała, jaką technikę nakładania warto zastosować w przypadku konkretnego kosmetyku. Co to oznacza w praktyce? Na przykład maseczki z glinką bardzo często kupujemy w formie proszku, który musimy połączyć z płynną formułą. Do nas jednak należy wybór, czy postawimy na wodę, czy też zmieszamy preparat z niewielką ilością hydrolatu. Jeżeli natomiast mamy większe doświadczenie w zakresie kosmetologii, prawdopodobnie skorzystamy też z niebanalnego sposobu na połączenie maseczki do twarzy nie tylko z hydrolatem, ale też olejem (na przykład z migdałów).

Warto pamiętać, aby tego rodzaju produkty zawsze były aplikowane na oczyszczoną skórę twarzy. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób wzmacniamy działanie kosmetyku. Mamy pewność, że zawarte w składzie substancje aktywne będą w stanie lepiej przenikać przez naszą cerę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy po procesie oczyszczania sięgniemy po ulubione serum. Sprawdzi się ono idealnie między innymi w przypadku maseczki do twarzy w wersji algowej.


Jak często stosować maski na twarz?

 

Z początkowego fragmentu artykułu wiemy już, że maseczka na twarz nie powinna być stosowana codziennie. Czy można jednak znaleźć racjonalne wyjaśnienie takiego wskazania? Otóż tego typu produkty mają zazwyczaj mocno skoncentrowaną formułę, która w zaledwie kilka bądź kilkanaście minut jest w stanie dostarczyć naszej cerze potrzebnych składników. A co się stanie, jeżeli będziemy powtarzać ten proceder częściej? Może dojść do sytuacji, kiedy uzyskamy efekt odwrotny od oczekiwanego. Jak to mówią – co za dużo, to nie zdrowo. Doskonałym przykładem może być maseczka oczyszczająca. Jeżeli będziemy sięgali po nią zbyt często, a dodatkowo przypomnimy sobie, że codziennie myjemy naszą twarz przynajmniej dwukrotnie, to może okazać się, że zbytnio naruszamy naszą naturalną barierę ochronną.

Maseczka na twarz jest więc tym produktem, po który sięgamy znacznie rzadziej. Ale co to oznacza? Czy wystarczy aplikacja raz w tygodniu? A może lepiej nakładać ją jeszcze rzadziej? Otóż to zależy. Na pierwszym miejscu musimy postawić potrzeby naszej cery oraz to, w jakiej jest aktualnie kondycji. Może się okazać, że w okresie letnim lub zimowym maska nawilżająca do twarzy będzie sprawdzała się najlepiej, jeżeli wzbogaci naszą pielęgnację dwa razy w tygodniu. Tymczasem w innych miesiącach wystarczające będzie jej użycie najwyżej raz w przeciągu siedmiu dni.

Najważniejsze jest obserwowanie, jak reaguje nasza cera i czy rzeczywiście za każdym razem widzimy dobroczynny wpływ kosmetyku. Nie zapominajmy również o tym, że wybór właściwych dla nas składników aktywnych także ma niemałe znaczenie.


Rodzaje maseczek na twarz

 

Jak już zostało wspomniane, maseczka na twarz może być dostępna pod różnymi postaciami. Chociaż działanie kosmetyku jest dla konsumenta kluczowe, to powinien także zwrócić uwagę na samą formułę – czy jest dla niego przystępna oraz czy korzystanie z takiego preparatu sprawia mu przyjemność. Najlepsza maseczka to taka, której użytkowanie nie sprawia nam problemu, a wiąże się głównie z przyjemnymi doznaniami. Dlatego też często stosujemy takie kosmetyki wieczorem albo podczas weekendów, kiedy mamy więcej czasu dla siebie. Można nawet powiedzieć, że jest to stały element domowego SPA. A według jakich kryteriów możemy podzielić dostępne na rynku produkty?


Podział ze względu na rodzaj formuły

 

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy popularniejsza jest maseczka na twarz w postaci kremowej, czy też wersja w płachcie. Ich działanie może być nie tylko podobne, a wręcz takie same, natomiast inny będzie sposób ich aplikacji. Najczęściej na drogeryjnych półkach spotykamy:

 

● maseczki do twarzy w płachcie, czyli takie, które są gotowym do zaaplikowania produktem. Najczęściej jest to płat materiału nasączony esencją zawierającą silnie działające składniki aktywne. Tego rodzaju maseczkę nakładamy zazwyczaj na kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Posiada ona otwory rozmieszczone w miejscu ust, nosa oraz oczu. Taki produkt możemy zastosować o dowolnej porze dnia. Pozostałych na twarzy resztek substancji nie musimy zmywać, a jedynie pozostawić do wchłonięcia;

● maseczki do twarzy o kremowej formule, czyli te, które spotykamy bardzo często. Zazwyczaj dostępne są w tubce bądź słoiczku, ale niezwykle popularne są także warianty w saszetkach wystarczające na jedno lub dwa użycia. W przypadku takich preparatów konieczne jest ich zmycie po czasie wyznaczonym przez producenta, ale zdarzają się też warianty, które wchłaniają się podobnie jak krem;

● maseczki do twarzy typu peel-off sprawdzają się doskonale w momencie, kiedy zależy nam na zwężeniu rozszerzonych porów. Początkowo ich formuła przypomina wariant kremowy, jednak po ich nałożeniu w przeciągu kilku bądź kilkunastu minut zastyga. Możemy ściągnąć je poprzez delikatne oderwanie jednolitego płatu;

● maseczki do twarzy, które musimy połączyć z dodatkowym składnikiem. Do tej kategorii można zaliczyć warianty algowe oraz te, w których podstawą są glinki. Łączymy je z wodą, olejami bądź hydrolatami;

● maseczka do twarzy typu gommage, która jest też peelingiem. Nakładamy na twarz kremową formułę, które po upłynięciu wyznaczonego czasu delikatnie zastyga. To od nas zależy, czy zmyjemy ją przy użyciu wody, czy też delikatnie zetrzemy z buzi, wykonując przy tym ruchy przypominające masaż.

 

To tylko jedna z propozycji podziału produktów do twarzy z kategorii masek. Dla niektórych osób tego rodzaju kryteria są jednak ważne. Dlaczego? Na przykład w podróż łatwiej jest nam zabrać maseczki w płachcie, które nie wymagają od nas ich zmycia. Zdarza się nawet, że podczas lotu samolotem spotkamy osoby, które korzystają z tego rozwiązania. Suche powietrze w kabinie pasażerskiej ma niezwykle niekorzystny wpływ na stan cery.


Podział ze względu na właściwości i działanie


Właściwości maseczek powinny być dostosowane do występujących problemów skórnych. Nie da się ukryć, że nikt z nas nie rodzi się z idealną cerą pozbawioną żadnych defektów czy wad. Chociaż powinniśmy uczyć się je akceptować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnieść komfort naszego życia. W ten sposób z łatwością znajdziemy produkty, które ukoją naszą podrażnioną skórę, ale też możemy zadziałać przeciwtrądzikowo, jeżeli uważamy, że zmagamy się z problemem nawracających wyprysków i stanów zapalnych. Oto najchętniej wybierane przez konsumentów kosmetyki:

 

● maseczka oczyszczająca sprawdzająca się idealnie przy skórze, na której często pojawiają się zaskórniki. Zazwyczaj sięgają po nią osoby, które zmagają się z trądzikiem, a u których nadprodukcja sebum jest na porządku dziennym;

● maseczka nawilżająca do twarzy to idealny produkt praktycznie dla każdego. Będzie idealnym wsparciem dla standardowej pielęgnacji;

● maseczka do cery naczynkowej wybierana jest przez osoby, które mają skórę niezwykle wrażliwą oraz taką, na której widoczne są rozszerzone naczynia krwionośne. Taki kosmetyk pomaga w redukowaniu powyższego problemu;

● maseczki zwężające pory będą doskonałym wyborem, jeżeli chcemy wizualnie wyrównać fakturę skóry. Co prawda nie możemy całkowicie zamknąć porów, ale w ten sposób sprawimy, że będą one mniej podatne na zapychanie;

● maseczki na przebarwienia sprawdzą się u osób, których koloryt skóry nie jest równomierny. Powodem takiego stanu mogą być blizny po gojących się stanach zapalnych, ale też zbyt częsta ekspozycja cery na słońce;

● maseczka do twarzy łagodząca i kojąca to propozycja nie tylko dla osób, które mają wrażliwą skórę, ale także dla tych, które z jakiegoś powodu zmagają się z podrażnieniami (na przykład tymi, które spowodowane są częstym opalaniem);

● maseczka rozświetlająca sprawi, że nasza cera odzyska blask. Nie tylko będzie działała na przebarwienia, ale usunie również nieestetyczny, szary kolor skóry;

● maseczka do cery suchej dojrzałej, czyli po prostu produkt działający przeciwstarzeniowo. To bardzo chętnie wybierana propozycja przez osoby, u których potrzeby skóry zmieniły się na przestrzeni lat. Wraz z wiekiem nasza cera traci jędrność i pojawiają się na niej głębokie zmarszczki oraz bruzdy. Ratunkiem będzie właściwa pielęgnacja, która przynajmniej w niewielkim stopniu przywróci napięcie i wygładzi nieco skórę.

 

Należy mieć na uwadze, że powyżej przedstawiono tylko podstawowy podział masek ze względu na ich właściwości. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy także innych propozycji, które jeszcze lepiej będą pasowały do naszych potrzeb. Przykład? Możemy mieć jednocześnie problem z brakiem odpowiedniej ilości wody w naskórku, ale też zmagać się z nadwrażliwością. W takim przypadku sprawdzi się u nas maska do twarzy nawilżająca, za to przeznaczona do cery wrażliwej. 


Najważniejsze składniki aktywne 

 

Lista składników aktywnych, które stosuje się w kosmetykach, jest bardzo długa. To, jaki składnik znajduje się w konkretnym produkcie, wpływa na jego działanie. Ale czy można wyróżnić poszczególne dodatki, które pojawiają się szczególnie często?

Najlepsza maseczka nawilżająca do twarzy często zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę czy kolagen. Doskonale znane są nam właściwości tych substancji aktywnych, które sprawiają, że w naszym naskórku zostanie zatrzymana odpowiednia ilość wody.

Oczyszczająca maseczka do twarzy bardzo często opiera swoje działanie między innymi na cynku, ale równie popularny jest też olejek z drzewa herbacianego czy zielona glinka. Tutaj najważniejsze są właściwości odtykające pory, antybakteryjne, a do tego normalizujące pracę gruczołów łojowych. Dlatego też maseczka głęboko oczyszczająca to świetny pomysł dla osób, które zmagają się z trądzikiem czy nawracającymi zaskórnikami.

Tymczasem maseczka odżywcza na twarz może zawierać szereg substancji aktywnych, które będą pozytywnie wpływały na stan naszej cery. Są to przede wszystkim witaminy oraz podobne im dodatki. Nie można zapominać też o olejach roślinnych. Regenerują oraz wzmacniają. Szczególnie popularna jest witamina E, nazywana nierzadko witaminą młodości.


Jak dobierać maseczki do twarzy do potrzeb cery?

 

Idealna maseczka dla naszej cery to kwestia poznania potrzeb skóry i kierowania się nimi podczas zakupu. Musimy mieć jednak na uwadze, że na przestrzeni miesięcy, a nawet lat, cera może się zmieniać i jest to coś całkowicie naturalnego. Wpływ mają na to między innymi czynniki zewnętrzne, ale też stan naszego zdrowia oraz wiek. Należy skrupulatnie śledzić te zmiany i być ich świadomym. Szukanie przyczyn pojawiających się niedoskonałości, zaskórników czy przebarwień ma ogromne znaczenie.

Zbudowanie codziennej rutyny pielęgnacyjnej nie dla każdego jest łatwe, nie ma co ukrywać, ale w takiej sytuacji możemy poprosić o pomoc specjalistów. Będzie to między innymi dermatolog, który przeprowadzi wywiad oraz przyjrzy się naszej skórze pod lampą lupą. Będzie w stanie określić, jakie potrzeby ma nasza cera, o czym powinniśmy pamiętać podczas codziennego dbania o nią. Nawet wizyta u kosmetyczki będzie pomocna, ponieważ również jest to spotkanie z osobą, która może rozpoznać, czy nasza skóra jest sucha, tłusta, normalna czy mieszana na podstawie charakterystycznych objawów.
Dopiero wtedy możesz przystąpić do działania. Jeżeli uważasz, że Twoja cera wymaga natychmiastowej pomocy, ponieważ wygląda na nieświeżą, to z pomocą przyjdzie Ci produkt marki Garnier. Ampułka w masce do twarzy ananasowa przeciw oznakom zmęczenia Skin Naturals to kosmetyk, który rozjaśnia i przywraca skórze blask. Występuje w wygodnej formie maseczki w płachcie. Użyj jej po nieprzespanej nocy lub przed wielkim wyjściem. Pamiętaj, że zadziała po zaledwie 5 minutach. Doskonale niweluje też pierwsze oznaki starzenia.

Jeżeli natomiast potrzebujesz skutecznie oczyścić cerę, poprawić jej wygląd i zmniejszyć ilość wydzielania sebum, sięgnij raczej po ampułkę w masce detoksykującą z niacynamidem i jarmużem od marki Garnier. Wyrównaj koloryt skóry i zadbaj o prawidłowe pozbycie się zanieczyszczeń zalegających w porach. Działanie tego produktu to zasługa zastosowania przede wszystkim jednego ważnego składnika: niacynamidu, czyli witaminy B3. Dodatkiem jest tutaj ekstrakt z jarmużu.

Trzecia propozycja to ampułka w masce ujędrniająca Skin Naturals, która widoczne ujędrnnia, intensywnie nawilża, wygładza i odświeża. To wszystko, czego potrzebujesz, aby widocznie poprawić kondycję Twojej skóry. Produkt ten zawiera jednoprocentowy kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym i ujędrniającym oraz odświeżający ekstrakt z arbuza. Przywróć cerze dawny blask!

A jeżeli chodzi o brak nawilżenia, to w ofercie marki Garnier znajdziesz Aqua Bomb, czyli maskę w płachcie dla odwodnionej skóry. Jak wygląda jej formuła? Została wzbogacona o ekstrakt z granatu, kwas hialuronowy oraz serum nawilżające. Nie tylko przywraca skórze właściwy poziom nawilżenia, ale jednocześnie odżywia ją oraz wygładza zmarszczki. Sprawia, że cera jest wyraźnie odświeżona i gotowa na dalsze kroki pielęgnacyjne bądź aplikację makijażu.

Sięgaj po maseczki Garnier zawsze, gdy czujesz, że Twoja cera potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci silnie działających składników aktywnych. To kosmetyk niezwykle łatwy w aplikacji ze względu na płachtę, która dopasowuje się do kształtu twarzy. Dodatkowo produkt ten możesz zabrać ze sobą w podróż ze względu na jego formułę i użyć w dowolnej chwili bez obawy, że nie będzie można zmyć jego resztek. Sprawdź, jak działają poszczególne warianty maseczek marki Garnier i wybierz te, które najlepiej pasują do Twojej cery.

Podsumowując – maseczki do twarzy to produkty, które powinny być obecne w naszej codziennej pielęgnacji. Nie warto jednak sięgać po nie zbyt często, a raczej wybrać ulubione kosmetyki, które będą wsparciem dla innych preparatów stosowanych na co dzień. Wybierając idealny kosmetyk, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego działanie. Formuła również ma znaczenie, gdyż wiąże się ze sposobem aplikacji oraz naszą przyjemnością związaną z nakładaniem wybranego preparatu.

Nie możemy przy tym zapominać, że właściwe dopasowanie maseczki do potrzeb cery jest kluczowe. Gdy mamy przebarwienia, to wybieramy kosmetyki rozjaśniające, natomiast przy problemach z trądzikiem powinniśmy szukać tych produktów, które pomogą nam oczyścić pory i zadziałają antybakteryjnie oraz oczyszczająco. Niech regularne korzystanie z masek do twarzy nie będzie dla nas przykrym obowiązkiem, a jedynie miłym elementem relaksu podczas domowego SPA.