Niacynamid Niacynamid

Jak stosować niacynamid, by osiągnąć najlepsze efekty?

Niacynamid to składnik kosmetyków o szerokim zastosowaniu. Sprawdź, jak go stosować, by uzyskać najlepsze efekty.

W obecnych czasach coraz więcej związków chemicznych znajduje swoje zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Dobrym przykładem tego typu substancji jest niacynamid. Dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu jest on cennym składnikiem kosmetyków i może bardzo pozytywnie wpłynąć na różne rodzaje cery. Niacynamid – co to jest i jak stosować kosmetyki z tym składnikiem, żeby nasza skóra nabrała nowego blasku? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule – serdecznie zapraszamy do czytania!

Czym jest niacynamid?

Niacynamid to amid kwasu nikotynowego. Możemy spotkać go także pod nazwą witamina B3, niacyna czy witamina PP. Do niedawna był suplementowany głównie w formie doustnej (najczęściej jako kompleks witamin z grupy B), jednak dzięki swojej wysokiej rozpuszczalności i łatwości, z jaką wchłania się przez skórę, niacynamid zdobył także ogromną popularność na rynku kosmetycznym.

Niacynamid występuje przede wszystkim w mięsie i roślinach strączkowych. To najbardziej potrzebna witamina z całej grupy B. Szacuje się, że bierze ona udział w około trzystu procesach biochemicznych, które mają miejsce w naszych organizmach. Jest niezbędna chociażby do wytwarzania energii w mitochondriach, przy procesach metabolicznych, syntezie hormonów płciowych, czy kwasów nukleinowych.

Niacyna jest także bardzo istotnym czynnikiem wytwarzania nowych krwinek oraz pełni funkcję ochronną komórek nerwowych. W kontekście naszej urody bardzo cenną właściwością niacynamidu jest jego pozytywny wpływ na włosy, paznokcie oraz skórę.

Podobnie jak w przypadku innych witamin, na czele z witaminą C, niedobór witaminy B3 jest niebezpieczny dla organizmu i może skutkować szeregiem różnych problemów zdrowotnych.

Niacynamidy i ich właściwości

Niacynamidy są witaminmi o niezwykle szerokim spektrum działania i właśnie dlatego możemy często spotkać ją w różnych kosmetykach. Przyjrzyjmy się teraz ich konkretnemu działaniu na różne aspekty naszej urody.

Jedną z najcenniejszych właściwości witaminy B3 są jej silne właściwości przeciwutleniające. W naszych komórkach możemy spotkać wolne rodniki, czyli mówiąc najprościej, atomy tlenu z niesparowanymi elektronami. Z uwagi na to, że każdy elektron dąży do posiadania pary, oksydanty pobierają je z różnych innych struktur w naszym ciele, jak chociażby białka czy lipidy. W efekcie zbyt duża liczba wolnych rodników przyspiesza procesy starzenia, powoli degradując nasze komórki. Niacyna jako jeden z przeciwutleniaczy walczy z działaniem wolnych rodników, pozwalając nam cieszyć się młodym wyglądem i brakiem kłopotów zdrowotnych znacznie dłużej.

Niacynamid również działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co pozwala mu być cennym sojusznikiem każdego, kto zmaga się z trądzikiem młodzieńczym czy trądzikiem różowatym. Wyrównuje koloryt cery, reguluje pracę gruczołów łojowych i wpływa na wydzielanie sebum, co dodatkowo pomaga w walce z uciążliwymi i nieestetycznymi wypryskami na powierzchni skóry.

Niacynamid – działanie tej witaminy ma też wpływ na koloryt skóry. Niacyna hamuje syntezę melaniny, dzięki czemu może zapobiegać pojawianiu się przebarwień i ujednolicić barwę naszej cery, niezależnie czy plamy na jej powierzchni są skutkiem nierównego opalania, czy blizn potrądzikowych.

Warto wspomnieć również o wpływie niacynamidu na syntezę kolagenu. Kolagen to jedno z najważniejszych białek budulcowych w naszych organizmach, które znajdziemy w strukturach kostnych, ciałku szklistym oka, mazi stawowej czy skórze. Niedobór kolagenu skutkuje problemami z układem ruchowym, ale także przyspiesza ogólne procesy starzenia i prowadzi do pojawiania się zmarszczek i utraty jędrności cery. Dzięki wpływowi na produkcję kolagenu niacynamid opóźnia procesy starzenia nie tylko w kontekście walki z wolnymi rodnikami.

Witamina B3 ma także bardzo pozytywny wpływ na naszą warstwę hydrolipidową, czyli naturalny płaszcz ochronny, który występuje na powierzchni naszej skóry. Składa się ona z cząsteczek tłuszczy oraz wody i pozwala uniknąć mechanicznych uszkodzeń naskórka i zapobiec jego przesuszaniu. Niestety na skutek różnych czynników, takich jak przykładowo zanieczyszczenia środowiskowe, jej działanie może zostać zaburzone, przez co straci ona swoje właściwości ochronne. Niacynamid może ustrzec nas przed takimi sytuacjami, dbając o naturalną równowagę naszej bariery ochronnej, dzięki czemu nie narazi się ona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Ze względu na niebagatelne znaczenie niacynamidu przy produkcji krwinek ten związek chemiczny pomaga także zwiększyć ukrwienie naszych komórek.

Niacynamid – zastosowanie

Kosmetyki z niacynamidem stosuje się głównie do walki z uciążliwymi przebarwieniami cery. Mogą się one pojawić na skórze z wielu różnych przyczyn, takich jak naturalne predyspozycje do większej produkcji melaniny, czyli pigmentu naszej skóry. W takich sytuacjach witamina B3 wyrównuje koloryt skóry i pozwala w łatwy sposób rozjaśnić cerę.

Produkty z witaminą B3 są także polecane tym z nas, którzy mają problemy z trądzikiem. Niacynamid zmniejsza produkcję łoju, dzięki czemu jest cennym sojusznikiem przy cerze trądzikowej.

Ze względu na fakt, że niacyna jest silnym antyoksydantem, możemy znaleźć ją także w niektórych kremach przeciwzmarszczkowych, razem z kwasem hialuronowym czy kolagenem.

Witamina PP może się przydać także każdemu, kto skarży się na łamliwe włosy i paznokcie, gdyż podobnie jak inna witamina z grupy B, biotyna, świetnie wpływa na ich kondycję.

Niacynamid – dla jakiej cery?

Kosmetyki z niacynamidem ze względu na ich wielokierunkowe działanie i szereg właściwości są odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Szczególnie jednak mogą się przydać posiadaczom i posiadaczkom cery tłustej ze względu na ich działanie przeciwtrądzikowe.

Witamina PP działa tutaj na trzy sposoby. Po pierwsze zwęża pory, po drugie reguluje wydzielanie sebum, a po trzecie działa antybakteryjnie. To połączenie jest świetnym i kompleksowym sposobem na trądzik, które może pomóc nam nawet w jego ciężkich postaciach.

Właściwości produktów kosmetycznych z witaminą PP docenią także posiadacze i posiadaczki cery suchej. Jest to związane ze stymulowaniem produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego przez tę substancję oraz jej pozytywny wpływ na odbudowę bariery hydrolipidowej.

Niacynamid – jak stosować?

Wiemy już, czym dokładnie jest niacynamid i na jakie problemy skórne mogą nam pomóc jego właściwości. Zastanówmy się więc teraz, jak stosować krem, czy serum z niacynamidem, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Czy ten składnik aktywny w produktach kosmetycznych podrażnia skórę? Wiele zależy od stężenia witaminy PP, na które się zdecydujemy.

Podstawą jest tutaj odpowiednie stężenie niacynamidu, które powinniśmy dobrać zgodnie z potrzebami naszej skóry. Jeśli nasza cera zmaga się z trądzikiem, najbezpieczniejsze będzie wybranie takiego produktu, który ma w swoim składzie od 0,5% do 5% tego składnika. Będzie to wystarczające stężenie, by niacynamid mógł pokazać swoje działanie antybakteryjne i wspomóc regenerację skóry, jednocześnie nie wywołując podrażnień. Jeśli jednak nasza cera nie boryka się z problemem pojawiających się na niej wyprysków, możemy wybrać produkt o stężeniu niacynamidu większym niż 5%.

Kolejną ważną kwestią przy stosowaniu kosmetyków z niacynamidem jest to, że powinny być one wprowadzane powoli do naszej codziennej pielęgnacji skóry. Najlepszym wyjściem będzie ich używanie trzy razy w tygodniu i zwiększenie częstotliwości stosowania wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że skóra jest już przyzwyczajona do używania kosmetyków, takich jak serum z niacynamidem. Po każdym użyciu nowego produktu uważnie obserwuj skórę.

Warto tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, mianowicie na efekt flush. Ze względu na fakt, że użycie witaminy B3 skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych, po jej zastosowaniu nasza twarz może na moment się zaczerwienić. Nie jest to nic niebezpiecznego i powinno ustąpić samoistnie, więc jeśli zauważymy u siebie takie zjawisko, nie musimy mieć żadnego powodu do zmartwień.

Z czym łączyć niacynamid?

Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty w pielęgnacji skóry, kosmetyki z niacynamidem można łączyć z innymi składnikami aktywnymi, które wspomogą lub uzupełnią ich działanie. Co używać razem z witaminą PP, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty? Jaka powinna być częstotliwość stosowania każdego z tych kosmetyków?

Jednym z najczęściej polecanych dodatkowych składników dla witaminy B3 jest kwas hialuronowy. Jego podstawowym działaniem jest wiązanie cząsteczek wody i radzi on sobie z tym nad wyraz skutecznie. Szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie zatrzymać w sobie wodę o masie, która przekracza jej własną o tysiąc razy. W połączeniu z odbudową warstwy hydrolipidowej zapewnianej przez serum z niacynamidem, takie zestawienie może pomóc nam wyeliminować nadmierne przesuszanie skóry. Połączenie tych dwóch składników łagodzi podrażnienia, zwalcza nadmierne przetłuszczanie i pomaga poradzić sobie z uszkodzoną barierą hydrolipidową.

Obok połączenia niacynamid plus kwas hialuronowy, warto wprowadzić do swojej rutyny także retinol. To inaczej witamina A, która podobnie jak witamina PP wykazuje wiele właściwości zmniejszających wydzielanie sebum i redukujących pojawianie się na skórze wyprysków i przebarwień. Działa antyoksydacyjnie i sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta. To idealne zestawienie dla osób, które dotyka problem cery tłustej. Po włączeniu kuracji retinolem do swojej pielęgnacji cery, wspomożemy pracę gruczołów łojowych i znacznie ją odżywimy, jednak musimy pamiętać, żeby cały czas obserwować reakcję skóry na podaż tych substancji.

Kwas azelainowy to kolejna substancja aktywna, z którą możemy połączyć witaminę PP. To połączenie, które pokocha właściwie każdy rodzaj cery, gdyż kwas azelainowy cechuje się niezwykle silnymi właściwościami oczyszczającymi.

Kolejnym wartościowym składnikiem, z którym można zestawić stosowanie niacynamidu, jest cynk. To kolejne połączenie dla osób z cerą trądzikową, gdyż cynk zapobiega powstawaniu nowych wyprysków, przyspiesza regenerację tkanek i gojenie się ran. Stosując te dwa składniki obok siebie, będziemy mogli pozbyć się trądziku znacznie szybciej.

Niacynamid i witamina C

Chociaż połączenia różnych witamin z niacynamidem mogą się okazać świetnym pomysłem dla naszej skóry, czego przykładem jest wspominany wcześniej retinol, nie każda z nich nada się do zestawienia z witaminą B3. Czy niacynamid można łączyć z witaminą C?

W tym wypadku odpowiedź brzmi nie, przynajmniej jeśli mówimy o najczęściej spotykanej formie witaminy C, jaką jest kwas askorbinowy. W wyniku takiego zestawienia powstanie kwas nikotynowy, który zadziała drażniąco na naszą skórę. Jeśli chcielibyśmy więc zastosować niacynamid z kwasem askorbinowym, można zdecydować się większy interwał czasowy pomiędzy ich użyciem, przykładowo stosując witaminę C wieczorem, a witaminę B3 rano.

Co ważne, dotyczy to tylko kwasu askorbinowego. Niacynamid z witaminą C w innej formie jest w pełni bezpieczny, co jest ważną informacją dla każdego, kto walczy z przebarwieniami cery, gdyż obie te substancje świetnie eliminują plamy o innym kolorze. Ta właściwość została wykorzystana w Super Serum na Przebarwienia z Witaminą C marki Garnier. Znajdziemy tam niacynamid, kwas salicylowy oraz pochodne witaminy C w stabilnej formie, która jest w pełni bezpieczna w użyciu razem z witaminą PP i nie wywoła niepożądanej reakcji chemicznej. Dzięki tak intensywnej formule to serum będzie w stanie poradzić sobie z większością przebarwień na skórze w przeciągu zaledwie sześciu dni.

Niacynamid i kwas salicylowy

Czy można łączyć kwas salicylowy i niacynamid? Jak najbardziej, czego przykładem jest wspominane wcześniej serum marki Garnier. Kwas salicylowy i niacynamid wykazuje świetne właściwości oczyszczające i wpływające na regulację produkcji sebum. Dzięki temu takie połączenie może skutecznie poradzić sobie nie tylko z przebarwieniami, ale także z niedoskonałościami na powierzni skóry.

Czy niacynamid jest bezpieczny w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, podczas którego musi ona zrezygnować z części swoich przyzwyczajeń, także kosmetycznych. Czy serum z witaminą B3 jest niebezpieczne dla matki i dziecka? Witamina PP nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży ani ich dzieci, więc można bez żadnych obaw stosować kosmetyki z niacynamidem. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zbudować odpowiednią tolerancję skóry na ten składnik, gdyż tylko to pomoże nam uniknąć podrażnień.

Niacynamid – efekty

Rynek kosmetyczny oferuje nam wiele różnorodnych produktów, jednak trudno spotkać drugi składnik wykazujący tak wielokierunkowe działanie co niacynamid. Witamina B3 rozjaśnia przebarwienia, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, wygładza skórę i reguluje produkcję melaniny oraz sebum. Każdy, kogo problemem są trądzik, przesuszona skóra ślady potrądzikowe czy plamy o innej barwie niż reszta skóry, może bez żadnych obaw sięgnąć po kosmetyki z niacynamidem i z całą pewnością się nimi nie zawiedzie.