efekty-po-kwasie-hialuronowym efekty-po-kwasie-hialuronowym

Jak kwas hialuronowy wpływa na skórę?

Jakie są efekty stosowania produktów z kwasem hialuronowym? Jak długo się utrzymują? Kliknij i sprawdź!

Jak kwas hialuronowy wpływa na skórę?

Kwas hialuronowy to substancja, o której często mówi się w kontekście eliksiru młodości. Często wykorzystuje się go w kosmetyce, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kwas hialuronowy występuje także w postaci naturalnej w ludzkim organizmie. Jak można się domyślić, efekty kwasu hialuronowego dotyczą głównie skóry i to tam magazynuje się on w ciele. Kliniki medycyny estetycznej proponują klientom rozmaite zabiegi polegające na wstrzykiwaniu tej substancji w skórę i takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Jak kwas hialuronowy wpływa na skórę?

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w organizmie każdego człowieka. Co ciekawe, można stwierdzić, że związek ten znajduje się w niemalże każdym zakamarku ludzkiego ciała, ponieważ magazynowany jest przez skórę. Oprócz tego w ludzkim organizmie znaleźć można go w mazi stawowej, a także ciele szklistym oka i ścianach naczyń krwionośnych – często mówi się, że kwas hialuronowy pełni funkcję wypełniacza, zapewniając odpowiednią strukturę. Aż trudno uwierzyć, że niektórzy wciąż nie zdają sobie sprawy z jego obecności! Substancja ta często pojawia się w reklamach kosmetyków, gdzie przedstawiana jest jako eliksir hamujący procesy starzenia. Działanie kwasu hialuronowego jest jednak nieco inne, a z racji jego szerokich właściwości warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Podstawowe działanie kwasu hialuronowego to wiązanie cząsteczek wody w celu zapobiegania ich utracie. Inna funkcja tej substancji to utrzymywanie elastyny i kolagenu, czyli związków odpowiedzialnych za odpowiednią sprężystość i kondycję skóry. Jedna trzecia cząstek kwasu hialuronowego znajdującego się w organizmie ulega rozpadowi, lecz na ich miejsce syntezowane są nowe cząsteczki, dzięki czemu kondycja skóry nie ulega zmianie. Warto jednak wiedzieć, że z wiekiem zdolność do naturalnej syntezy tego związku maleje, a wzrasta zapotrzebowanie na wchłanianie kwasu hialuronowego z kosmetyków. To istotne nie tylko ze względu na wygląd skóry, ale także jej odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz komfort – brak dostatecznej ilości kwasu hialuronowego przekłada się na niewystarczające nawilżenie, co może powodować przykre uczucie ściągnięcia skóry, a także liczne podrażnienia. Warto więc zadbać o stymulację naturalnego wydzielania kwasu hialuronowego, a w późniejszym wieku dobrać odpowiednie kosmetyki, które zrekompensują brak możliwości naturalnej syntezy tego związku.

Efekty kwasu hialuronowego – jak szybko, na jak długo?

Kwas hialuronowy można dostarczyć do organizmu w różnej postaci. Najpopularniejsze, ze względu na przystępną cenę, są różnego rodzaju kremy, które zwykle zawierają stosunkowo niewielkie stężenie kwasu hialuronowego, co przekłada się również na jakość. Czasem trafić można jednak na prawdziwe perełki – jedną z nich jest lekki żel Hyaluronic Aloe Jelly, który w swoim składzie łączy zdolność kwasu hialuronowego do wiązania cząsteczek wody oraz aloesu do nawilżania, gwarantując tym samym bardzo silne nawilżenie skóry i długotrwały efekt. W tym przypadku innowacyjna i żelowa konsystencja gwarantuje dobre wchłanianie, co stanowi swego rodzaju nowość w kontekście preparatów zawierających kwas hialuronowy. Inna forma dostarczania organizmowi tego związku to kosmetyki w formie serum, które zapewniają lepsze niż kremy wchłanianie kwasu hialuronowego, a także jego wyższe stężenie. Zdecydowanie najbardziej inwazyjnym sposobem aplikacji kwasu hialuronowego są zastrzyki. Zastrzyki mogą być wykonywane zarówno w celach leczniczych, jak i czysto estetycznych. Tego typu leczenie wykorzystuje się np. w przypadku stanów zwyrodnieniowych stawów, kontuzjach lub przeciążeniach jako uzupełnienie mazi stawowej. Iniekcje dostawowe przynoszą ulgę i pomagają znacznie zredukować ból związany z urazem. Jeśli chodzi zaś o medycynę estetyczną, kwas hialuronowy podaje się jako wypełniacz do warstwy podskórnej – najczęściej ma on za zadanie wypełnić bruzdy i zmarszczki. Niekiedy kwasem hialuronowym modeluje się rysy twarzy oraz kształt warg. Efekty po kwasie hialuronowym widoczne są błyskawicznie po zabiegu i utrzymują się od 6 miesięcy do roku, w zależności od organizmu, miejsca iniekcji oraz objętości wstrzykniętej substancji. Tak jak kwas naturalnie występujący w organizmie, ten wstrzyknięty również ulega bezbolesnemu rozpadowi, nie uszkadza skóry ani jej wewnętrznej struktury i nie wywołuje reakcji alergicznych.