Podrażniona skóra – jak sobie z nią radzić Podrażniona skóra – jak sobie z nią radzić

Podrażniona skóra - jak sobie z nią radzić?

Podrażniona skóra to problem, z którym boryka się większość z nas. Poznaj najlepsze kosmetyki nawilżające i regenerujące idealne dla każdej skóry!

Widoczne zaczerwieniania, przesuszenia, uczucie swędzania – oto najczęstsze konsekwencje występowania podrażnień. Gładka i pełna blasku skóra to coś, o czym marzy każdy nas, dlatego stosowanie nawilżających kosmetyków i wykluczenie czynników drażniących to absolutna podstawa. Sprawdź, jak wyeliminować podrażnienie skóry – skorzystaj z naszych rad już teraz!

Pieczenie skóry – przyczyny

Niezależnie od tego, czy masz skórę wrażliwą, czy też nie, możesz zauważyć, że na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienia oraz podrażnienia. Często towarzyszy im także uczucie swędzania czy nawet delikatny ból spowodowany pocieraniem materiału o uszkodzoną skórę.

Może się wydawać, że zmiany te pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, jednak najczęściej po prostu nie zwracamy uwagi na czynniki wywołujące takie stany. Podrażniona skóra nie powinna być naszą codziennością, dlatego nie warto zwlekać ze zmianami i pozbyć się problemu natychmiast!

Warto poznać najpopularniejsze czynniki, które mogą powodować taki stan. Należy unikać ich w miarę możliwości. Jeżeli wystąpiło już pieczenie skóry – przyczyny powodujące te stan powinny być jak najszybciej wykryte i wyeliminowane, aby przystąpić do akcji regeneracji i odżywiania.

Czynniki najczęściej podrażniające skórę

Czynniki, które mogą wywołać podrażnienia skóry są nam dobrze znane i często mamy z nimi styczność każdego dnia. Wyeliminowanie niektórych z nich może być trudne, jednak w większości przypadków bardzo szybko możemy wykluczyć je z codziennego życia.

Uczulenie na metal

Wiadomo, że pewne metale powodują podrażnienia skóry. Tak też jest w przypadku dwóch bardzo dobrze znanych nam metali – nikiel i kobalt często używane są do wyrobu biżuterii. Jeżeli stwierdzisz, że właśnie te metale podrażniają Twoją skórę, musisz nosić ozdoby wykonane z innego materiału.

Zwykle bezpiecznym wyborem jest platyna. Aktualnie można jednak kupić biżuterię wyrabianą z bardzo różnych tworzyw – drewna, żywicy, czy plastiku. Wybieraj materiały neutralne dla skóry, ale nie rezygnuj z pięknych ozdób.

Uczulenie na ubrania

Pewne rodzaje tkanin dość często podrażniają skórę – szczególnie te szorstkie, dokładnie takie, jak wełna. Najczęściej jest to jednak efekt stosowania silnie działających barwników, środków klejących lub innych, bardzo podobnych środków, które dodaje się w trakcie produkcji odzieży i obuwia.

Noszenie prostych, naturalnych i bezpiecznych ubrań w zupełności wystarczy, aby pozbyć się większości podrażnień. Warto wybierać takie materiały, które polecane są alergikom, bądź które nie są barwione przez zastosowanie szkodliwych substancji. Dobrym wyborem będzie m.in. ekologiczna bawełna – miła w dotyku i neutralna dla skóry.

Uczulenie na lateks

Guma (i lateks) są stosunkowo spotykanymi alergenami i zwykle powodują nieprzyjemne reakcje skórne (swędzenie, zaczerwienienie czy łuszczenie). Unikanie tych materiałów jest tu jedyną, choć niekiedy trudną do zrealizowania opcją. Jeżeli nie musisz – nie stosuj lateksowych rękawiczek i wybieraj te z nitrylu, ponieważ są znacznie bardziej neutralne i stosowane przez alergików.

Alergia pokarmowa

Może się okazać, że alergia pokarmowa objawia się nie tylko złym samopoczuciem, ale także poprzez zmiany skórne widoczne gołym okiem – często jest to właśnie podrażniona skóra, opuchlinza czy też nawet krosty i stany zapalne.

Również pewne rośliny i zapachy mogą powodować widoczne podrażnienie skóry – występuje wtedy alergia, która niekiedy wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. Zidentyfikowanie winowajcy odpowiedzialnego za reakcję alergiczną może być trudne, ale kiedy już poznamy zakazaną dla nas substancję – unikajmy jej i zapobiegajmy pojawianiu się takich niespodzianek.

Czasami konieczne jest używanie rękawiczek, jeżeli musimy mieć styczność z przygotowywaniem uczulającego nas jedzenia. Ważne jest też, aby pamiętać o ochronie dla dłoni, jeżeli decydujemy się na przesadzanie roślin. Niektóre z nich są trujące i posiadają soki, które mogą podrażnić śluzówki.

Podrażniona skóra – inne przyczyny

Potówki są częstą przyczyną podrażnienia skóry, a stan ten może pogarszać się wraz ze wzmożonym poceniem połączonym z pocieraniem skóry. Jeśli widzisz u siebie skłonność do takich reakcji skórnych – w upalne dni noś luźne, przepuszczające powietrze ubrania. Wybieraj także odpowiednią odzież do ćwiczeń i wszelkich aktywności fizycznych – wtedy nasze ciało najbardziej się poci i wzrasta ryzyko wystąpienia podrażnień. Oddychające materiały to podstawa!

Także mydło bardzo podrażnia skórę, ale łatwo jest wyeliminować je z codziennego użycia. Jeżeli masz wrażliwą skórę, możesz stosować nawilżające żele do mycia ciała. Oprócz mydła, częstymi przyczynami podrażnień są zwykle używane przez nas środki drażniące – domowe środki czystości i produkty do prania, ale również w tym przypadku można łatwo uniknąć ich stosowania.

Noś rękawiczki ochronne, kiedy sprzątasz i wybieraj bezzapachowe, hipoalergiczne produkty, najlepiej takie, które przeznaczone są do prania dziecięcych ubranek lub przeznaczone dla alergików.

Jeżeli na Twojej skórze występuje już podrażnienie skóry, odczuwasz pieczenie twarzy lub pojawiły się u Ciebie podrażnienia pod pachami – sięgnij po odpowiednie kosmetyki, które ukoją Twoją skórę i przyniosą natychmiastową ulgę.

Wybierz jeden z trzech produktów, który najlepiej dopasowany jest do Twoich potrzeb. Intensive 7 days,Balsam do ciała z ekstraktem z aloesu to produkt o formule mleczka do ciała. Przy szczególnie uciążliwych podrażnieniach sprawdzi się Intensywna Regeneracja, Regenerujący balsam do ciała Intensywna Pielęgnacja Bardzo Suchej Skóry o bardzo unikatowym składzie. Dobrym wyborem będzie także Intensywna Pielęgnacja, Intensywnie Nawilżający Balsam do Ciała przez 24 h, który można stosować rano lub wieczorem, aby zapewnić sobie odpowiednie nawilżenie na cały dzień.