Rodzaje olejków do opalania Rodzaje olejków do opalania

Rodzaje olejków do opalania – co wybrać?

Nie wiesz, jak działa olejek do opalania? Poznaj nasze wskazówki i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb!

Olejki do opalania są w stanie zapewnić nam (lub ułatwić!) skuteczną ochronę przed słońcem, a ich aplikacja jest łatwa i przyjemna – idealnie rozprowadzają się po skórze, nadając jej gładkość i aksamitną miękkość. Dodatkowo olejki mają działanie pielęgnacyjne – nawilżają, odżywiają i koją skórę, regenerują ją po ekspozycji na słońce. Jak wybrać najlepszy olejek do opalania i jak go aplikować? Jak stosować olejki do opalania, jeśli nie zawierają wysokich filtrów?

Czym jest olejek do opalania?

Olejek do opalania to kosmetyk o oleistej, płynnej formule, najczęściej zawierający w swoim składzie naturalne olejki, np. arganowy, kokosowy, jojoba czy migdałowy. Olejki są bardzo lubiane w letniej pielęgnacji, ponieważ są przyjemne w aplikacji, nawilżają skórę i nadają jej atrakcyjny połysk oraz gładkość, mogą mieć działanie rozświetlające czy brązujące, najczęściej zostawiają na skórze egzotyczny zapach, np. kokosa.

Nie wszystkie olejki do opalania będą zawierały filtry – nazwą tą określa się też produkty podkreślające i wzmacniające opaleniznę, które należy aplikować po opalaniu lub jako dodatkową warstwę.

Natomiast jeśli szukasz typowego ochronnego olejku do opalania, zwróć uwagę, czy zawiera on – podobnie jak każdy krem czy balsam przeciwsłoneczny – odpowiednio oznaczone filtry w zależności od stopnia ochrony:

Niska ochrona: SPF 6 i SPF 10,

Średnia ochrona: SPF 15, SPF 20 i SPF 25,

Wysoka ochrona: SPF 30 i SPF 50,

Bardzo wysoka ochrona: SPF 50+.

Pamiętaj, że SPF oznacza stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia słoneczne – jeśli naskórek nie jest odpowiednio zabezpieczony filtrami.

Nie ma natomiast konieczności wskazywania na opakowaniu wysokości ochrony przed promieniowaniem UVA, które dociera w głąb skóry właściwej, będąc główną przyczyną fotostarzania i zmian w DNA komórkowym. Związane to jest z tym, że nie na jednolitego systemu pomiarów wysokości filtrów UVA – według norm unijnych jej wartość powinna stanowić co najmniej 1/3 wartości ochrony przed UVB i tak powinnaś to „czytać”.

Uwaga! Olejki z SPF poniżej 6 nie są produktami ochronnymi! Bardzo niskie filtry są zarezerwowane dla produktów „upiększających” skórę, np. olejków brązujących, przyspieszających opalanie czy samoopalaczy. Choć pomagają one przyciemnić skórę, uzyskana w ten sposób „opalenizna” nie ma właściwości ochronnych, tak jak naturalny barwnik zawarty w naszej skórze.

Jaki olejek do opalania wybrać?

Wszystko zależy od tego, co lubisz i czego oczekujesz od olejków do opalania – w zależności od rodzaju fototypu, preferencji odnośnie konsystencji czy dodatkowych właściwości, jakie mogą zapewnić twojej skórze.

Wybór olejku do opalania w zależności od fototypu:

W dermatologii wyróżnia się 6 fototypów – a więc typów karnacji, uwzględniających reakcję skóry w czasie pierwszych 30 minut ekspozycji na promieniowanie UV w południe. Im wyższy fototyp, tym jaśniejsza skóra i większe ryzyko oparzeń.

Są to:

Fototyp I (skóra bardzo jasna, jasne oczu, włosy rude lub blond, nie opala się, szybko ulega oparzeniu) – zalecana ochrona to SPF 50+.
Fototyp II (skóra jasna, jasne oczy i włosy, łatwo następuje oparzenie) – SPF 50 i 50+, minimum SPF 30.
Fototyp III (skóra jasna, różne kolory oczu i włosów, opala się stopniowo, czasem ulega poparzeniu) – SPF 20 i 25.
Fototyp IV (skóra jasnobrązowa, zwykle ciemne włosy i oczy, zawsze się opala, rzadko ulega oparzeniom) – SPF 15.
Fototyp V (skóra, oczy i włosy ciemne, łatwo się opala, nie ulega poparzeniom) – SPF 6-10.
Fototyp VI (skóra ciemnobrązowa lub czarna, podobnie włosy i oczy, łatwo się opala, nigdy nie ulega poparzeniom) – SPF 6-10.
Większość Słowian ma fototyp I i II, co oznacza konieczność wyboru olejku do opalania minimum z SPF 30.

Wybór olejku do opalania pod względem konsystencji:

Tłusty olejek do opalania – pozostawia na skórze lekko lepiącą się, wilgotną warstwę.
Suchy olejek do opalania – po aplikacji na skórę natychmiast „wysycha”, nadając skórze aksamitne wykończenie. Nie lepi się do ubrań.

Wybór olejku pod względem właściwości:

Olejki do opalania mogą zawierać filtry UV lub zapewniać skórze dodatkowe korzyści po opalaniu – wtedy w czasie ekspozycji na słońce konieczne jest stosowanie dodatkowych produktów z filtrami. Wyróżniamy następujące rodzaje olejków do opalania:

Przeciwsłoneczny olejek do ciała – zawiera odpowiednio oznaczone filtry UV, jest typowym kosmetykiem ochronnym. Na rynku są dostępne olejki z faktorami SPF od niskich aż po najwyższe.
Rozświetlający olejek do opalania – zwykle nie chroni skóry przed słońcem, ale dzięki dodatkowi połyskujących drobinek pięknie podkreśla opaleniznę.
Olejek przyspieszający opaleniznę – zawiera aktywator opalania, dzięki czemu nasila proces ciemnienia skóry i umożliwia uzyskanie ładnej, zdrowej opalenizny.
Olejek brązujący – dzięki dodatkowi substancji brązujących bądź beta-karotenu wzmacnia naturalną opaleniznę i wydłuża trwałość złocistego koloru.

Olejek do opalania – czy chroni przed słońcem?

Jeśli ma oznaczenie min. SPF 6 i wyższe (aż do SPF 30 czy nawet SPF 50+) – jest to typowy produkt ochronny przed słońcem o konsystencji olejku (często jest to suchy olejek w spreju, który szybko się wchłania w skórę).

Natomiast jeśli nie znajdziesz na nim oznaczenia SPF lub jest ono niższe niż SPF 6 – to sygnał, że musisz przed wyjściem na słońce zabezpieczyć skórę innym produktem typowo ochronnym, natomiast olejek stosować jako dodatkową warstwę.

Zdrowa opalenizna a olejek do opalania

Kiedyś ciemna, mocno opalona skóra była oznaką zdrowia. Dziś – wręcz przeciwnie! Mówiąc o zdrowej opaleniźnie, mamy na myśli skórę naturalnie muśniętą słońcem, a jeśli chcesz pogłębić jej złocisty kolor – uzyskaną za pomocą dodatkowych kosmetyków, a nie smażeniem się na słońcu bez odpowiedniej ochrony! Czerwona, schodząca skóra nie ma nic wspólnego z piękną, zdrową opalenizną!

Jak w jej uzyskaniu może pomóc olejek do opalania? Szczególnie przydatne i pożądane latem są olejki przyspieszające opalanie, takie jak kultowy już olejek z gamy Garnier Ambre Solaire o pięknym kokosowym zapachu. Zawiera mieszankę naturalnych olejów roślinnych, m.in. kokosowego, rzepakowego i z nasion kakaowca, z dodatkiem naturalnych ekstraktów o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym. Nałożony przed wyjściem na słońce pogłębia opaleniznę i przyspiesza jej pojawianie się, a jednocześnie doskonale pielęgnuje skórę. Szybko się wchłania, nie lepi się, nie podrażnia skóry.

Uwaga! Ten olejek do opalania nie jest produktem przeciwsłonecznym, zawiera SPF na niskim poziomie ok. SPF 2. Dlatego wymaga stosowania dodatkowej warstwy kremu lub balsamu z wyższym, odpowiednio dobranym do fototypu filtrem, z gamy Ambre Solaire.

Można jednak powiedzieć, że dzięki niemu możesz opalać się rozsądniej – bo dzięki jego właściwościom przyspieszającym brązowienie skóry możesz jednocześnie chronić ją przed słońcem i cieszyć się jej opalonym, pięknym kolorem! Olejek najlepiej sprawdza się w przypadku skóry śniadej, już lekko opalonej.

Jak stosować olejek do opalania?

Wszystko zależy od rodzajów olejków i ich właściwości. Nawet najlepszy olejek do opalania nie spełni swojej funkcji, jeśli użyjesz go w nieprawidłowy sposób. A więc:

Olejek przyspieszający opalanie – przed ekspozycją na słońce. Zawarte w nim składniki powodują, że skóra szybciej łapie słońce i staje się złocista. Dodatkowo nałóż na skórę krem lub balsam ochronny z filtrami SPF.

Olejek brązujący – najlepiej po opalaniu, aby podkreślić kolor skóry. Olejki takie zawierają dodatek substancji brązującej lub samoopalającej, dzięki czemu podkreślają i przedłużają opaleniznę.

Olejek rozświetlający – po opalaniu, aby nadać skórze piękny blask. Olejek z połyskującymi drobinkami świetne sprawdzi się także na wieczór – pokryj nim ramiona i dekolt.

Suchy olejek bez filtrów SPF – po opalaniu, na umytą i wysuszoną skórę. To bardzo dobry kosmetyk nawilżający i łagodzący, który ukoi ciało po ekspozycji na słońce. Najlepsze olejki zawierają dużo substancji odżywczych i regenerujących, dzięki czemu są polecane jako pielęgnacja po opalaniu.

Suchy / tłusty olejek z filtrem – jeśli stosujesz olejek w celu ochrony przed promieniowaniem UV, nałóż go min. 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Dzięki temu dobrze się wchłonie w skórę i skutecznie zadziała. Pamiętaj, że tłusty olejek zostawia na skórze mokrą warstwę i może lepić się do ubrań – możesz go jednak zabrać ze sobą na plażę i ponawiać aplikację na odsłonięte ciało w bikini, dzięki natłuszczeniu będzie wyglądać atrakcyjnie w słońcu. Natomiast suchy olejek błyskawicznie wchłania się w skórę, nadając jej aksamitnie matowe wykończenie.

Suchy olejek możesz też zastosować na włosy – wetrzyj jego odrobinę w kosmyki, aby chronić je przed promieniowaniem UV!

Uwaga! Olejek w spreju jest bardzo wygodny i przydatny, ponieważ pozwala bez problemu dostać się nawet do trudno dostępnych miejsc (jeśli nie masz kogoś do pomocy), takich jak plecy. Łatwo się rozsmarowuje, co ułatwia jego precyzyjną aplikację. Uważaj jednak, gdy nakładasz go na świeżym powietrzu, np. na plaży, zwłaszcza w wietrzny dzień. Nie chodzi przecież o to, aby spryskać nim ręcznik czy piasek wokół! W takiej sytuacji najlepiej najpierw spryskać olejkiem dłonie i dopiero rozprowadzić go po skórze całego ciała.

Naturalny i dobry olejek do opalania – co warto wiedzieć?

Często naturalne olejki są reklamowane jako ochronne przed słońcem. I rzeczywiście, natura wyposażyła niektóre rośliny w tarczę przeciwsłoneczną – teoretycznie olejki z marchwi, malin czy kiełków pszenicy mają wysoką ochronę sięgającą nawet SPF 50.

Pamiętaj jednak, że w praktyce taki olejek do opalania, po zamknięciu w butelce, może tracić swoje właściwości ochronne ze względu na brak fotostabilności. Jeśli nie ma opakowaniu oznaczenia wysokości SPF, to znaczy, że produkt ten nie może być traktowany jako skuteczna i przebadana ochrona przed promieniami UV.

Ciągle jednak możesz skorzystać z jego dodatkowych właściwości nawilżających, odżywczych i lekko brązujących (np. bogaty w beta-karoten olejek z marchwi). Dodatkowo, podczas wystawiania się na słońce, użyj wtedy sprawdzonego kosmetyku z filtrami UV, np. z gamy Garnier Ambre Solaire.

Jak chronić skórę przed słońcem?

O czym jeszcze warto pamiętać, aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV? Przede wszystkim:

Dobierz filtry do fototypu – im jaśniejszą masz skórę, tym wyższą ochronę powinnaś stosować.

Ponawiaj aplikację kosmetyków ochronnych najlepiej co 2 godziny i po każdej kąpieli – mimo że nie tracą swoich ochronnych właściwości na słońcu, po prostu się ścierają i zmywają podczas „użytkowania”.

Nie żałuj ich ilości! Wartość SPF jest wyznaczana naprawdę po nałożeniu sporej ilości kremu – zwykle aplikujemy go za mało, co obniża wysokość ochrony nawet o połowę. Masz problem z określeniem ilości? Nałóż po prostu dwie warstwy!

Unikaj słońca w samo południe, a najlepiej między 11.00 a 15.00 – wtedy operuje w największym natężeniu i naprawdę łatwo o oparzenia!

Chroń skórę przed słońcem nawet przebywając w cieniu. Promienie UV odbijają się od piasku i wody!

Nie opalaj się „na olejek”, np. rzepakowy czy słonecznikowy. Ta popularna kiedyś metoda powoduje oparzenia skóry, przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne, a także przyspieszone starzenie się skóry.

Pamiętaj, że zdrowa opalenizna to ładna, równomierna i naturalna opalenizna, uzyskana bez narażania skóry na oparzenia. Jeśli trudno ci ją uzyskać, wspomóż się olejkami przyspieszającymi opalanie lub brązującymi.

Po opalaniu nawilżaj skórę, stosuj też specjalne balsamy i olejki o działaniu łagodzącym. Olejek to dobry wybór, ponieważ szybko przynosi ulgę spieczonej skórze i wzmacnia jej barierę obronną przed wysuszeniem i podrażnieniami.

Olejek do opalania – podsumowanie

Olejek do opalania niekoniecznie jest kosmetykiem chroniącym skórę przed słońcem. Jak zatem wybrać najlepszy olejek? Wszystko zależy od twoich potrzeb i preferencji. Jeśli lubisz taką formułę kosmetyków ochronnych, szukaj olejków z filtrami SPF – często będzie to suchy olejek, który nie zostawia tłustej warstwy, nie lepi się do ubrań i nie przykleja do piasku.

Jeśli natomiast chcesz wzmocnić lub przedłużyć opaleniznę, sięgnij po olejki do opalania o właściwościach brązujących lub przyspieszających zmianę koloru na ciemniejszy. Zwykle nie zawierają one filtrów SPF – ich zaletą jest to, że pomagają uzyskać wymarzoną złocistą opaleniznę bez ryzyka poparzenia i fotouszkodzeń. Warunek: dodatkowo powinnaś stosować jako warstwę ochronną krem lub balsam z filtrami przeciwsłonecznymi.