jak-nakladac-olejek-do-opalania-1920x336 jak-nakladac-olejek-do-opalania-768x420

Jak poprawnie nakładać olejek do opalania?

Dobry olejek do opalania to produkt, który będzie towarzyszył Ci przez całe wakacje. Poznaj produkty Garnier, które możesz zabrać ze sobą na plażę.

SPIS TREŚCI

 

Czym jest olejek do opalania?

Olejek do opalania a olejek brązujący

Kiedy stosować olejek do opalania?

Jak poprawnie aplikować olejek do opalania?

Popularne rodzaje olejków do opalania

Olejek do opalania brązujący – opalenizna bez pomocy słońca

Olejek do opalania dla dzieci a wersja dla dorosłych

Olejki do opalania z filtrem

Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?

Jak uchronić skórę przed poparzeniami?


Jak poprawnie nakładać olejek do opalania?

Piękna i słoneczna pogoda sprawia, że wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na dworze, ciesząc się coraz intensywniejszymi promieniami słońca. Upalne lato to z kolei dla wielu osób długo wyczekiwany czas, w trakcie którego będą mogli cieszyć się piękną i brązową opalenizną. Słońce i promienie słoneczne mają istotny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Umożliwiają syntezę witaminy D, wzmacniają układ odpornościowy, a także poprawiają nasze samopoczucie. Mimo to nie powinniśmy zapominać o tym, że promieniowanie ultrafioletowe może mieć bardzo zły wpływ na naszą skórę, przyspieszając jej starzenie, a do tego stanowić przyczynę ewentualnych zmian nowotworowych. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, jaką może zagwarantować poprawnie zaaplikowany olejek do opalania.


Czym jest olejek do opalania?

Posiadanie złocistej lub brązowej opalenizny dla wielu osób stanowi niezmienny wyznacznik udanych wakacji. Niestety jej uzyskanie nie będzie możliwe bez użycia produktu do opalania. Co więcej, niezastosowanie żadnego rodzaju ochrony słonecznej przed opalaniem nie tylko sprawi, że nasza skóra zamiast brązowej stanie się czerwona, ale mogą pojawić się na niej także bolesne poparzenia. 


Na rynku istnieje bardzo duża ilość produktów do opalania, o różnej ochronie słonecznej i często odmiennych właściwościach, przez co niektóre osoby mogą mieć trudności w wyborze kosmetyku, który rzeczywiście będzie spełniał ich potrzeby. Jednym z produktów, który na nowo zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, jest olejek do opalania. Co warto wiedzieć na temat tego produktu?

Olejek do opalania to kosmetyk, który łączy w sobie różne właściwości, dzięki czemu jednocześnie chroni przed promieniami słonecznymi i pielęgnuje skórę. Olejek do opalania może mieć różną konsystencję (dostępne są suche olejki do opalania, olejki do opalania w sprayu czy dwufazowe), a także różną ochronę przeciwsłoneczną. Na rynku dostępne są zarówno olejki do opalania z filtrem SPF50, jak i SPF15. 


Olejek do opalania a olejek brązujący

Czy olejek do opalania a olejek do opalania brązujący w takim samym stopniu chroni nas przed działaniem promieni słonecznych? Wiele osób może zadawać sobie to pytanie w trakcie zakupów, co jest całkowicie zrozumiałe, ponieważ oferta kosmetyków do opalania jest bardzo szeroka. Jak już wspomniano, olejek do opalania to produkt o średniej i wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, jak i właściwościach upiększających skórę. Zadaniem olejku do opalania jest przede wszystkim ochrona przed działaniem szkodliwego działania promieni słonecznych za pomocą odpowiednio wysokiego SPF, a do tego pielęgnacja skóry w trakcie przebywania na słońcu. Niektóre z tych produktów dodatkowo podkreślają opaleniznę za pomocą zawartych w nim złotych drobinek. 


Oprócz olejków do opalania na rynku dostępne są m.in. olejki do opalania brązujące, tak jak olejek przyspieszający opalanie Ambre Solaire. Służą one głównie do odżywiania skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych oraz jej nabłyszczania, co dodatkowo podkreśla efekt opalenizny. Wybierając zarówno olejki do opalania brązujące, jak i olejki przyspieszające opalanie warto pamiętać, że produkty te, ze względu na zawarty w nich niski SPF, nie zapewnią nam właściwej ochrony przed słońcem, która zapobiegłaby przesuszeniu bądź poparzeniu skóry. Stąd warianty brązujące, jak i przyspieszające opalanie powinny być stosowane w połączeniu z innym kosmetykiem zabezpieczającym przed słońcem.


Kiedy stosować olejek do opalania?

Olejki do opalania wielu osobom kojarzą się ze znikomą ochroną przeciwsłoneczną i tłustą, oblepiającą konsystencją. Aktualnie dostępne i nowoczesne formuły sprawiają, że olejek do opalania to produkt, który możemy stosować nie tylko wtedy, kiedy cały dzień zamierzamy spędzić na plaży. To fakt, że po tego typu kosmetyki sięgamy przede wszystkim w czasie wakacji spędzanych nad morzem lub za granicą, gdzie promienie słoneczne są znacznie bardziej intensywne, jednak nie należy zapominać, że w szczególności latem należy pamiętać o odpowiedniej ochronie słonecznej nie tylko wtedy, gdy będziemy przebywać na słońcu wiele godzin. Również w trakcie spaceru czy aktywności fizycznej jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych.


Olejek do opalania powinniśmy aplikować zawsze wtedy, kiedy spędzamy czas na słońcu. Jeśli posiadamy już wyraźną opaleniznę lub ciemną karnację, możemy skorzystać z olejku o niższej ochronie przeciwsłonecznej lub olejku do opalania, który wykazuje się głównie właściwościami nawilżającymi i upiększającymi. W sytuacji gdy wiemy, że na słońcu będziemy przebywać przez wiele godzin (np. całodniowy wypad na plażę lub basen) bądź posiadamy bardzo jasną karnację i fototyp skóry skłonny do poparzeń, powinniśmy wybrać wyższą ochronę przeciwsłoneczną.


Jeśli spędzamy wakacje nad morzem, wybierając dobry olejek do opalania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest to produkt o właściwościach wodoodpornych. Wbrew pozorom kontakt z wodą może dość intensywnie wzmagać proces opalania skóry – promienie słoneczne sięgają także pod powierzchnię wody. Należy również pamiętać o tym, że nie wystarczy jednorazowa aplikacja olejku do opalania, jeśli na słońcu planujemy spędzić wiele godzin. Produkt należy reaplikować co około 2 godziny, a także zaraz po wyjściu z wody.


Jak poprawnie aplikować olejek do opalania?

Wydawać by się mogło, że w poprawnej aplikacji olejku do opalania nie ma tak naprawdę niczego skomplikowanego. Tymczasem to właśnie od tego, w jaki sposób nałożymy produkt, zależy to, w jakim stopniu będzie on nas chronił przed słońcem. Nawet olejek do opalania z filtrem SPF50 nie zapewni nam właściwej ochrony, jeśli zostanie zaaplikowany w niepoprawny sposób. Niedokładna aplikacja może sprawić, że nie tylko opalimy się w sposób nierównomierny, ale jednocześnie narazimy swoją skórę na poparzenia i powstanie nieestetycznych oraz trudnych do usunięcia przebarwień.


Jak powinna przebiegać poprawna aplikacja olejku do opalania? Produkt zawsze powinniśmy nakładać na czystą oraz suchą skórę. Aplikowanie go na nieosuszoną lub spoconą skórę sprawi, że produkt nie wchłonie się i spłynie, przez co nie będzie w stanie zapewnić nam odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej i nawilżenia. Jeśli sięgamy po olejek z ochroną przeciwsłoneczną, należy nakładać go minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce. W tym czasie produkt zdąży się odpowiednio wchłonąć i zacznie chronić naszą skórę. Błędem jest aplikacja olejku do opalania dopiero na plaży, szczególnie wtedy, gdy promienie słoneczne są bardzo intensywne.


Popularne rodzaje olejków do opalania

Jak już wspomniano, obecnie dostępne olejki do opalania nie są już tylko tłustymi i oblepiającymi skórę kosmetykami, które poza przyspieszaniem opalania i zwiększaniem intensywności opalenizny nie wykazują żadnych innych właściwości. Obecnie możemy wybierać spośród różnych kosmetyków o różnych formułach i działaniu, dzięki czemu dany kosmetyk możemy dokładnie dopasować do swoich potrzeb. Aktualnie można wyróżnić następujące rodzaje olejków do opalania:

• suche olejki do opalania – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią tłustej konsystencji oraz uczucia tłustości po aplikacji produktu na skórę. Produkty tego typu jak najbardziej posiadają konsystencję olejku, jednak po aplikacji na skórę natychmiast się wchłaniają i pozostają praktycznie niewyczuwalne na skórze;

• naturalne olejki do opalania – istnieją naturalne oleje, które posiadają zdolność do ochrony przeciwsłonecznej. Jest to chociażby olej z pestek malin czy olej marchewkowy. Niestety opinie na temat ich skuteczności przy samodzielnym stosowaniu są dość skrajne, dlatego lepiej na wszelki wypadek wybierać produkty, w których stanowią one jeden ze składników, niż aplikować je w surowej wersji;

• klasyczne olejki do opalania – posiadają one bardziej oleistą formułę, która może pozostawać na powierzchni naszej skóry;


Olejek do opalania brązujący – opalenizna bez pomocy słońca

Choć znaczna część osób w trakcie lata i wakacji za granicą lubi spędzać długie godziny na słońcu, by po powrocie móc cieszyć się złocistą opalenizną, istnieją także osoby, które chcą osiągnąć taki sam efekt bez konieczności spędzania wielu godzin na słońcu. Jest to możliwe dzięki produktom takim jak:

• olejki do opalania brązujące – to idealny produkt dla osób, którym zależy na równomiernej i złocistej opaleniźnie, bez konieczności ciągłego przebywania na słońcu. Przykładem takiego kosmetyku jest Olejek przyspieszający opalanie Ambre Solaire. Nadaje efekt naturalnej, złocistej opalenizny i równocześnie pielęgnuje skórę. Warto pamiętać, że olejki do opalania brązujące nie posiadają odpowiednio wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, dlatego nie powinny być stosowane w formie produktu chroniącego przed słońcem. Jeśli zamierzamy z nich korzystać i równocześnie przebywać na słońcu, musimy pamiętać o aplikacji kremu lub balsamu z wysokim filtrem SPF;

• olejki przyspieszające opalanie – to rozwiązanie dla tych osób, które w krótkim czasie chcą cieszyć się piękną opalenizną. Często są wzbogacone o składniki odżywiające i nawilżające skórę, które dodatkowo ją pielęgnują. Takie olejki zwykle posiadają bardzo niską ochronę przeciwsłoneczną, dlatego warto używać ich razem z innymi produktami, które zapewniają wyższą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB.


Olejek do opalania dla dzieci a wersja dla dorosłych

Odpowiednia ochrona przed słońcem jest istotna nie tylko w przypadku dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, a co za tym idzie, znacznie bardziej podatna na szkodliwy wpływ wielu czynników zewnętrznych, w tym przypadku promieniowania ultrafioletowego. 


Warto pamiętać o tym, aby stopniowo przyzwyczajać skórę dziecka do kontaktu ze słońcem, zapewniając mu jednocześnie odpowiednią ochronę. Zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować pojawienie się fotodermatozy, zwanej potocznie uczuleniem na słońce, a w niektórych przypadkach uszkodzić głębsze partie skóry. Co więcej, niemowlęta do 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych, a w następnych miesiącach czas ten powinien być mocno ograniczony i zawsze wzbogacony np. o olejek do opalania dla dzieci.


Jaki olejek do opalania dla dziecka wybrać? Zdecydowanie z jak najwyższą ochroną przeciwsłoneczną (minimum SPF 50). Warto również zwrócić uwagę na to, jakie zostały w nim zawarte składniki. Otóż nie wszystkie olejki do opalania z filtrem SPF50 dla dorosłych będą odpowiednie dla skóry malucha. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór produktu, który jest pozbawiony sztucznych kompozycji zapachowych, sztucznych barwników, konserwantów czy substancji, które w kontakcie z bardzo delikatną i wrażliwą skórą mogą ją po prostu podrażnić. 


Olejki do opalania z filtrem

Aby olejek do opalania sprawdzał się u nas jak najlepiej, powinien on przede wszystkim być dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Jedną z nich jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Olejek do opalania z filtrem powinien być także dopasowany do naszych preferencji i tego, jaki efekt opalenizny chcemy osiągnąć na swojej skórze. Jeśli naszym marzeniem jest intensywna opalenizna, wystarczający będzie olejek z filtrem SPF15. Pamiętaj jednak, że w przypadku bardzo jasnej karnacji i dużej wrażliwości skóry taka ochrona może okazać się niewystarczająca i sprawić, że Twoja skóra może ulec poparzeniom słonecznym.


Jeśli posiadasz bladą cerę, minimalna wartość SPF w olejku do opalania powinna wynosić faktor SPF30 lub wyższy. W przypadku dużej wrażliwości i reaktywności skóry, warto zaopatrzyć się w olejek do opalania z filtrem SPF50. Tak wysoki faktor chroni naszą skórę nawet w 98%. W przypadku osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii dobrym wyborem może okazać się olejek do opalania dla dzieci. 


Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?

Nie ulega wątpliwości, że przebywanie na słońcu jest bardzo przyjemne. Wprawia nas w dobry nastrój, zwiększa odporność, pozwala się zrelaksować i zapewnia złocistą, przykuwającą wzrok opaleniznę. Niestety wiele osób jest przekonanych, że aplikując na swoją skórę produkty z ochroną przeciwsłoneczną, w ogóle się nie opalą, przez co całkowicie z nich rezygnują. Jest to oczywiście błędne przekonanie, które w przyszłości może stanowić przyczynę wielu problemów skórnych.


Warto pamiętać, że na Ziemię docierają dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA i UVB, które posiadają zdolność do przenikania. Promieniowanie UVA jest bardzo niebezpieczne, ponieważ potrafi dotrzeć do skóry właściwej, co z kolei powoduje znacznie szybsze starzenie się skóry. Z kolei promieniowanie UVB dociera jedynie do naskórka, jednak z kolei jest odpowiedzialne za powstawanie często bardzo bolesnych poparzeń. 


Długie i częste przebywanie na słońcu jest niekorzystne z jeszcze jednego powodu. Oprócz poparzeń i szybszego starzenia się skóry wpływa na powstawanie znamion, które z biegiem lat mogą przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym i być objawem raka skóry – czerniaka. Regularne wizyty u dermatologa i kontrola znamion są jednym ze sposobów, aby temu zaradzić.


Jak uchronić skórę przed poparzeniami?

Poparzenia powstałe w trakcie opalania nierzadko bywają bardzo bolesne. W zależności od stopnia poparzenia może towarzyszyć im silny ból, ogólne rozbicie, gorączka, a czasami nawet utrata przytomności. Na skórze mogą pojawić się także swędzące pęcherze. W jaki sposób się przed nimi uchronić? Podstawą jest rozwaga i korzystanie ze słońca z umiarem. Olejki do opalania z wysokim filtrem skutecznie zabezpieczają skórę, jednak czasami nawet one nie uchronią nas przed poparzeniami, jeśli przebywamy na słońcu zbyt długo, nie reaplikujemy kosmetyku lub nakładamy go w sposób nieprawidłowy.


Ważny jest również czas, w którym przebywamy na słońcu. Zdecydowanie nie zaleca się kąpieli słonecznych wtedy, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, a więc mniej więcej od godziny 11:00 do 15:00. Jeśli w tym czasie nie możesz pozostać w domu lub cieniu, zadbaj o odpowiedni olejek do opalania z wysokim filtrem, a do tego oddychającą odzież, która również może wpłynąć korzystnie na Twój komfort w trakcie upalnych dni. 


W trakcie przebywania na słońcu należy pamiętać nie tylko o regularnej i poprawnej aplikacji produktu do opalania z wysokim filtrem, ale i odpowiednim nakryciu głowy. Jeśli w trakcie upału będziemy przebywać na słońcu bez kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem, może dojść do udaru słonecznego i odwodnienia organizmu, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.