AdobeStock 578708793 1920x336 AdobeStock 578708793 768x420

Jak bezpiecznie się opalać – poradnik

Dla wielu osób nie ma udanych wakacji bez opalenizny. Muśnięta słońcem skóra prezentuje się atrakcyjnie i dla niektórych stanowi synonim zdrowego wyglądu. W okresie wakacyjnym znacznie dłużej i chętniej przebywamy na zewnątrz, często nie stroniąc od kąpieli słonecznych. Niestety, przebywanie na słońcu w nieodpowiednich godzinach i bez prawidłowej fotoochrony może okazać się tragiczne w skutkach. Czy w takim razie w ogóle możliwe jest bezpieczne opalanie? To przede wszystkim regularne stosowanie fotoprotekcji dopasowanej do potrzeb skóry i świadomość wpływu słońca na skórę. Jak się opalać w bezpieczny sposób? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Wpływ słońca na skórę - czy opalanie jest zdrowe?
  2. Działanie słońca na skórę - promienie UV i fotostarzenie
  3. Krem z filtrem do twarzy - dlaczego jest niezbędny?
  4. Jaki krem z filtrem dla niemowląt i dzieci wybrać?
  5. Krem przeciwsłoneczny do ciała - rekomendacje
  6. Jak zadbać o skórę po opalaniu?
  7. Jak bezpiecznie się opalać - podsumowanie

 

 

Wpływ słońca na skórę - czy opalanie jest zdrowe?

Słońce jest nam niezbędne do życia i nie jest to jedynie ciągle powielany mit. Promienie słoneczne mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie, dodają nam energii i chęci do działania. Nie bez przyczyny w okresie wakacji czujemy się lepiej niż podczas długich, ciemnych, jesiennych i zimowych wieczorów.

Słońce, a dokładniej promieniowanie słoneczne wywiera również korzystny wpływ na syntezę witaminy D3. Ta z kolei jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest kluczowa dla budowania odporności. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że promienie słoneczne, które wpływają na syntezę witaminy D3, docierają do nas przez cały rok, niezależnie od pory roku czy stopnia nasłonecznienia. Co więcej, by uzyskać odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie, wystarczy codzienna, około 20-minutowa ekspozycja na słońce. Oznacza to, że nie musisz spędzać wielu godzin w ostrym słońcu, by zadbać o prawidłowy poziom witaminy D3.

Przebywanie na słońcu jest w stanie zapewnić piękną opaleniznę, sprawić, że skóra wygląda na gładszą i pełną blasku, a my na wypoczętych i zrelaksowanych. Niestety, lekkomyślne przebywanie na słońcu i niestosowanie się do zasad fotoochrony może przynieść naszej skórze więcej szkody niż pożytku, czego przykładem są nowotwory skóry.

Inne, negatywne dla naszej skóry skutki nadmiernego opalania to fotostarzenie, a także nasilenie niedoskonałości w postaci zmian trądzikowych i plam od słońca, czyli przebarwień posłonecznych, które prezentują się nieestetycznie i są trudne do usunięcia.

 

 

Działanie słońca na skórę - promienie UV i fotostarzenie

Na czym polega negatywny wpływ słońca na skórę? Opalenizna, choć prezentuje się atrakcyjnie, tak naprawdę stanowi reakcję obronną naszej skóry. W wyniku działania słońca na skórę dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Melanina posiada zdolność do pochłaniania i rozpraszania promieni UV, wykazuje też działanie przeciwrodnikowe, dzięki czemu chroni komórki skóry przed uszkodzeniem.

W takim razie, co opala naszą skórę i które promieniowanie UV jest najbardziej szkodliwe? Warto wiedzieć, że do powierzchni Ziemi dociera tylko część promieniowania ultrafioletowego. Rodzaje promieniowania słonecznego, które możemy wyróżnić to:

● promieniowanie UVA – to promieniowanie o najdłuższej fali (320-400 nm), stanowi około 90% docierającego do Ziemi. Jego natężenie jest stałe przez cały rok, posiada zdolność do przenikania przez chmury, ściany i dociera aż do skóry właściwej;

● promieniowanie UVB – stanowi około 10% promieniowania docierającego do Ziemi (280-320 nm), jego natężenie jest najsilniejsze w okresie letnim. Większość promieniowania UVB jest pochłaniana przez naskórek, co wpływa na syntezę melaniny;

● promieniowanie UVC – długość fali jest mniejsza niż 280 nm, jednak charakteryzuje je największa moc. Promieniowanie UVC jest pochłaniane przez warstwę ozonową oraz jeszcze wyższe warstwy atmosfery, jednak ze względu na zmiany klimatyczne i powiększającą się dziurę ozonową może częściowo przenikać do powierzchni Ziemi.

Na powstawanie opalenizny ma wpływ promieniowanie UVB. Jego natężenie jest najbardziej intensywne latem, szczególnie w godzinach od 11 do 15. To właśnie promienie UVB pobudzają melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny. Niestety, oprócz efektu skóry muśniętej słońcem znacznie częściej powoduje poparzenia słoneczne i silne zaczerwienienie skóry. Co więcej, promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych, w tym  raka skóry i czerniaka.

Drugi typ promieniowania, czyli UVA, okazuje się jeszcze bardziej podstępny, gdyż tak jak wspomnieliśmy, wywiera niekorzystny wpływ na naszą skórę przez cały rok. Co więcej, często skutki jego działania na skórę nie są zauważalne od razu. W przypadku ich działania nie pojawia się rumień czy zaczerwienienie skóry a jedynie lekkie przyciemnienie skóry (tzw. opalenizna natychmiastowa). To właśnie promienie UVA stanowią przyczynę fotostarzenia skóry, które może dać sobie znać nawet po wielu latach.

Jakie są objawy fotostarzenia skóry? Promieniowanie UVA prowadzi do degradacji włókien kolagenu, elastyny oraz naczyń krwionośnych. To sprawia, że skóra traci swoją jędrność i kontur, uwidaczniają się na niej wyraźne zmarszczki oraz przebarwienia posłoneczne.

W wyniku działania promieni UVA dochodzi do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry, zwiększenia stresu oksydacyjnego oraz nasilonego działania wolnych rodników, które mogą uszkadzać DNA komórkowe. Skóra staje się szorstka, zrogowaciała, przesuszona i wygląda na zanieczyszczoną. Traci blask i przybiera szary bądź żółtawy odcień.

Promienie UVA mają także niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne. Ich działanie sprawia, że ulegają poszerzeniu, zaczynają pękać, a na skórze może pojawiać się rumień, który z kolei może nasilić objawy trądziku różowatego.

 

 

 

Jak opalać się bez podrażnień skóry?

W takim razie, czy opalanie jest zdrowe? Nadmierna ekspozycja na słońce może mieć w przyszłości opłakane skutki dla naszej skóry i organizmu. Czy oznacza to, że w okresie wakacji, a więc wtedy, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, powinniśmy spędzać całe dnie bez wychodzenia na zewnątrz?

Nic bardziej mylnego. W okresie wakacji każdy z nas może cieszyć się słońcem i piękną pogodą. Najważniejsze jednak to wiedzieć, jak przygotować skórę do opalania, w jakich godzinach unikać słońca oraz jaki krem z filtrem do twarzy oraz ciała wybrać, by zapewnić swojej skórze jak najwyższą ochronę.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, w jakich godzinach bezwzględnie unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Latem są to godziny 11-15 lub 10-16, w zależności od stopnia nasłonecznienia oraz indeksu UV. Indeks UV określa przewidywaną intensywność promieniowania ultrafioletowego w danym dniu i miejscu. Dzięki niemu jesteś w stanie przewidzieć natężenie promieni słonecznych w danym dniu i dobrać właściwą ochronę. Indeks UV występuje w zakresie od 0 do 16. Ochrona przed słońcem jest zalecana już w przypadku, gdy indeks UV wynosi 3.

Przebywanie na słońcu w momencie jego największego natężenia jest niekorzystne także z innego powodu. Może doprowadzić do odwodnienia organizmu, silnego bólu głowy, a nawet niebezpiecznego udaru słonecznego.

Kolejny, kluczowy punkt to wybór i prawidłowa aplikacja kremu z filtrem. Zaleca się posiadanie osobnego kremu do twarzy z filtrem oraz osobnego kremu z filtrem do ciała. Dlaczego? Kremy ochronne do twarzy posiadają zazwyczaj lżejszą konsystencję, która nie obciąża skóry, często pozbawione są także kompozycji zapachowych, które zwykle występują w kremach z filtrem do ciała.

Istotny jest dobór rodzaju ochrony kremu z filtrem. Jeżeli posiadasz bardzo jasną karnację, Twoja skóra jest wrażliwa, podatna na podrażnienia, jesteś w trakcie kuracji dermatologicznej lub stosujesz retinol i jego pochodne, krem z filtrem 50+ to must have. W przypadku stosowania kremu z filtrem należy pamiętać o jego prawidłowej aplikacji oraz reaplikacji. Krem o SPF 50 do twarzy i ciała należy reaplikować co 2-3 godziny lub częściej, w zależności od tego, czy często przebywasz w wodzie lub Twoja skóra bardzo się poci. Woda, pot czy piasek ścierają kosmetyk ochronny ze skóry i obniżają jego skuteczność.

 

 

Krem z filtrem do twarzy - dlaczego jest niezbędny?

W słoneczne dni rezygnujesz z kremu z filtrem do twarzy, ponieważ uważasz, że wystarczy odpowiednie nakrycie głowy? To błąd, który w przyszłości może niestety zaowocować nierównomiernym kolorytem skóry, przebarwieniami na twarzy od słońca, czy widocznymi zmarszczkami. Pamiętaj, że krem z filtrem to Twój przyjaciel, nie wróg. Warto włączyć go do swojej codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. To doskonała dawka ochrony przed słońcem, a także antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki.

Jaki jest dobry krem z filtrem do twarzy? Obecnie na rynku możemy znaleźć kosmetyki fotoochronne zawierające filtry mineralne, chemiczne lub mieszane. Każdy z nich posiada inne właściwości i może zachowywać się inaczej na skórze, dlatego właściwemu wyborowi warto poświęcić odpowiednią ilość czasu.

 

 

Krem do twarzy z filtrem, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników to Niewidoczny fluid na dzień Garnier Vitamin C SPF50+. Kosmetyk zapewnia bardzo wysoki stopień ochrony przed promieniami UVA i UVB. W jego składzie znalazły się doskonałe składniki, znane ze swoich właściwości pielęgnacyjnych: kwas hialuronowy, peptydy oraz witamina C, o właściwościach antyoksydacyjnych i rozświetlających skórę. Formuła tego kremu do twarzy z filtrem jest nietłusta, nie klei się i nie pozostawia białych śladów.

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli natomiast chcesz dodać swojej skórze blasku i jednocześnie zapewnić jej wysoką ochronę przed słońcem, sięgnij po Rozświetlający fluid na dzień Garnier Vitamin C SPF50+. Chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, a dzięki witaminie C i pigmentom mineralnym rozświetla skórę i nadaje jej blasku.

 

 

 

 

 

 

W roli kremu do twarzy z filtrem doskonale sprawdzą się także kosmetyki z gamy Super UV. Wśród nich znajdziesz krem SPF do twarzy w formie wygodnej w aplikacji mgiełki: Mgiełka SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV, ochronny fluid z filtrem: Ochronny fluid SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV oraz krem SPF 50 do twarzy: Krem ochronny do twarzy SPF50 Sensitive Advanced Ambre Solaire.

Mgiełka SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV

Krem ochronny do twarzy SPF50 Sensitive Advanced Ambre Solaire

krem-ochronny-do-twarzy-ambre-solaire-190x260

Ochronny fluid SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV

 

 

Jaki krem z filtrem dla niemowląt i dzieci wybrać?

 

Fotoprotekcja w przypadku dzieci jest bardzo ważna i ma kluczowy wpływ na kondycję skóry w wieku dorosłym. Co ważne, noworodki i niemowlęta pod żadnym pozorem nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Skóra dzieci do 3. roku życia nie jest w pełni rozwinięta, dlatego skutki poparzeń skóry mogą być bardzo poważne.


W przypadku starszych dzieci oprócz kremu z filtrem o SPF 50+ warto zadbać o odpowiednią odzież ochronną, zawierającą filtry UPF, które zapewniają dodatkową ochronę przed słońcem. Zatem jaki krem z filtrem dla dzieci wybrać?


Marka Garnier w swojej ofercie posiada dwie propozycje dla najmłodszych. Pierwsza z nich to seria Kids „Gdzie jest Nemo?”. Produkty te zapewniają ochronę przeciwsłoneczną dla dzieci o ekologicznej i biodegradowalnej formule. Znajdziesz tutaj:

● Spray SPF 50 dla dzieci Ambre Solaire – to skuteczny kosmetyk o wysokim SPF w sprayu dla dzieci. Doskonale zabezpiecza delikatną skórę i zapewnia nawilżenie;

● Balsam z filtrem 50 dla dzieci Ambre Solaire – to krem o SPF 50+ w formie balsamu. Zapewnia długotrwałą, skuteczną ochronę przed promieniowaniem, błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy.


W przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka polecamy serię Garnier Ambre Solaire SPF 50+ Sensitive Advanced Kids. Kosmetyki te oferują zaawansowaną ochronę przed promieniami UV, zapewniają długotrwałe działanie i nie podrażniają skóry.

 

 

Spray SPF 50 dla dzieci Ambre Solaire

 

 

Balsam z filtrem 50 dla dzieci Ambre Solaire

  

 

 

Krem przeciwsłoneczny do ciała - rekomendacje

 

 

 

 

Wiele osób rezygnuje z kremów przeciwsłonecznych do ciała ze względu na dyskomfort, jaki powodują. Tłusta, lepiąca się i trudna w rozsmarowaniu konsystencja sprawia, że po takie produkty sięga się niezbyt chętnie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją kosmetyki do opalania, które zapewniają bardzo wysoką ochronę i jednocześnie pozostają łagodne i przyjemne dla skóry.

Na uwagę zasługuje tutaj gama produktów Garnier, Hydra24. Zapewniają uniwersalną ochronę przeciwsłoneczną o nawilżającej, lekkiej formule. Produkty nie pozostawiają tłustej warstwy, nie lepią się i jednocześnie zapobiegają jej przesuszaniu.

 

 

 

 

Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Nawet jeśli nie przebywaliśmy długo na słońcu, skóra po opalaniu może wymagać od nas odpowiedniego podejścia. Zazwyczaj tym, czego potrzebuje, jest ukojenie i złagodzenie ewentualnych podrażnień. W tym celu świetnie sprawdza się aloes, znany ze swoich nawilżających i kojących właściwości.

Wyciąg z aloesu znajdziesz kosmetykach po opalaniu Garnier, Soothing After Sun. W skład wchodzi Balsam nawilżający po opalaniu z aloesem Ambre Solaire oraz balsam utrwalający opaleniznę, Balsam wzmacniający opaleniznę Ambre Solaire, który koi, nawilża skórę po opalaniu i nadaje jej zdrowy koloryt.

 

Balsam nawilżający po opalaniu z aloesem Ambre Solaire

Balsam wzmacniający opaleniznę Ambre Solaire

Garnier Sun Care Ambre Soothing Aftersun

 

 

Jak bezpiecznie się opalać - podsumowanie

 

Słońce, choć ma istotne znaczenie dla naszego samopoczucia, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Dlatego jeśli chcemy korzystać ze słońca, zawsze powinniśmy podchodzić do tego w odpowiedzialny sposób, unikać go wtedy, gdy jego promienie są najsilniejsze oraz zawsze stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, dopasowaną do potrzeb naszej skóry.

 

 

Bibliografia

  1. Bugajska J., Łastowiecka-Moras E, Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, [w:] “Bezpieczeństwo pracy: nauka i praktyka”, nr 6, 2011. 

  2. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, Tom 65, nr 5, 2009.

https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/opalanie-jest-bezpieczne-czy-wrecz-przeciwnie/ [dostęp: 18.06.2024]