Garnier Women Hair Article Garnier Women Hair Article

Rozjaśnianie włosów w domu – jak zrobić to dobrze?

Blond uchodzi za trudny kolor do uzyskania w domu. Jednocześnie wiele kobiet chce rozjaśniać włosy samodzielnie, bez obawy o nieprzewidywalny efekt, np. zbyt żółty odcień lub nierównomierne rozłożenie koloru. Jaką zatem wybrać odpowiednią farbę i jak rozjaśniać włosy w domu, aby być zadowoloną z efektu? To nie takie trudne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o rozjaśnianiu włosów!

Kiedy najczęściej wykonuje się rozjaśnianie włosów?

Blond to niezwykle popularny i uniwersalny kolor, często wybierany zarówno przez młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety (dla maskowania siwizny), rozjaśnianie włosów robią również czasami mężczyźni, dla uzyskania efektu surfera lub po prostu oryginalnej fryzury spójnej z całym modowym lookiem.

Rozjaśnianie to dobry pomysł, gdy:

  • masz jasne włosy, ale chcesz nieco zmienić ich tonację, przyciemnić je lub rozjaśnić,
  •  twoje naturalne włosy mają ładny jasny kolor, ale są matowe i przygaszone – w ten sposób ożywisz je i dodasz im blasku,
  • marzy ci się rozjaśnienie ciemnych włosów – warto jednak pamiętać, że osoby mające naturalnie kruczoczarne włosy raczej nie będą wyglądać korzystnie w bardzo jasnej fryzurze, a uzyskanie ładnego odcienia nie będzie takie proste. Zmiana koloru z ciemnego brązu czy czerni na blond jest długotrwałym procesem. Nie da się go uzyskać po pierwszym farbowaniu włosów,
  • zależy ci na młodym, świeżym wyglądzie – prawdą jest, że blond (w ogóle jasny kolor) odmładza, dlatego często na rozjaśnianie ciemnych włosów decydują się dojrzałe panie,
  • chcesz zamaskować siwiznę, bez obawy, że szybko będzie widoczny kontrast między odrostem a ciemnymi włosami.

Jest wiele różnych odcieni blondów – w farbach Garnier znajdziesz między innymi: jasny popielaty, przydymiony ultrajasny, naturalny, opalizujący, beżowy, diamentowy, a nawet miedziany. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory zaszyfrowane w numerach widocznych na opakowaniu (pierwsza cyfra to numer bazowy, po kropce lub przecinku znajdziesz informacje o odcieniach i tonacjach) – to ułatwi wybór koloru, dzięki czemu samodzielne rozjaśnianie włosów zakończy się sukcesem!

Jest też wiele technik rozjaśniania włosów – jeśli zdobędziesz trochę wprawy, będziesz nawet mogła samodzielnie wykonać słoneczne refleksy! Co ważne, nowoczesne farby zapewniają trójwymiarowy efekt, który wcześniej był możliwy do uzyskania tylko w profesjonalnym salonie. Dzięki temu blond na włosach nie jest płaski i nienaturalny, tylko lekki, świetlisty, pełne dynamiki!

Jak wybrać odpowiedni odcień blondu?

Generalnie zasada jest bardzo prosta: ciepłe odcienie blondów pasują do ciepłej karnacji, a chłodne do chłodnej. Osoba z oliwkową, skłonną do szybkiego opalania skórą, w platynowej fryzurze będzie wyglądać sztucznie i tandetnie, i odwrotnie – kobieta o urodzie „królewny śnieżki” raczej nie zyska na słonecznym, kalifornijskim odcieniu blondu. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, ale fryzjerzy radzą, że aby ładnie rozjaśnić włosy, najbezpieczniej trzymać się swojej naturalnej tonacji włosów, tj. chłodnej lub ciepłej.

Na opakowaniach farb zobaczysz często wizualizację docelowego koloru w zależności od wyjściowego – będzie to na pewno pomocne, ale pamiętaj, że efekty mogą się nieco różnić ze względu na to, że każdy z nas ma nieco inną kompozycję pigmentów w łodydze włosa, a same włosy różnią się strukturą i kondycją – to powoduje, że mogą inaczej „łapać” barwnik.

Na pewno im bardziej wypielęgnowane i zregenerowane włosy, tym efekty są bardziej przewidywalne. Przy pierwszym rozjaśnianiu naturalnych włosów efekt zwykle jest zgodny z tym, co widzisz na opakowaniu, natomiast jeśli wcześniej używałaś już innych farb, musisz liczyć się z tym, że trochę trzeba będzie popróbować, aby uzyskać idealnie wymarzony odcień.

Warto też skorzystać z możliwości wirtualnego doboru koloru włosów – dzięki aplikacji Virtual Try On możesz „przymierzyć” włosy w dowolnym odcieniu na ekranie komputera bądź smartfona na żywo bądź na zdjęciu. Do wyboru, do koloru!

Czy rozjaśnianie może niszczyć włosy?

Aby doszło do zmiany koloru włosów, do pigmentu musi być dodany utleniacz (mieszankę robisz tuż przed zabiegiem farbowania). Im jaśniejszy blond, tym wyższe stężenie wody utlenionej, która wchodzi w reakcję z naturalnym pigmentem włosów, prowadząc do jego odbarwienia.

Dlatego szczególnie stosowanie tzw. rozjaśniaczy (a więc preparatów pozbawionych substancji barwiących, których celem jest „wybicie” z włosów jego naturalnych pigmentów) będzie mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, prowadząc do ich przesuszenia czy nawet uszkodzenia ich struktury przy nieumiejętnym lub zbyt częstym stosowaniu. Włosy mogą stać się łamliwe i kruche, co najczęściej bywa obserwowane jako ich nadmierne wypadanie po rozjaśnianiu.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnianych, a samego zabiegu nie powinno się powtarzać zbyt często – intensywne rozjaśnianie niszczy włosy. Najtrudniejsze jest rozjaśnianie czarnych włosów i proces ten może wymagać wcześniejszego zastosowania dekoloryzatora, który dosłownie „wypłukuje” barwnik z łodygi włosów – zabieg ten najlepiej wykonać u profesjonalisty.

Rozjaśnianie włosów w domu – skuteczne sposoby

Czym rozjaśnić włosy w domu? Jest kilka rodzajów preparatów, które możesz bezpiecznie stosować do samodzielnej koloryzacji. To przede wszystkim:

Rozjaśniacze – dzięki wyższemu stężeniu utleniacza działają bezpośrednio na naturalny barwnik włosa, prowadząc do jego depigmentacji, co pozwala rozjaśnić włosy nawet o kilka tonów. „Zwykła” farba nie będzie miała takiej mocy, choć czasami warto ją zastosować po rozjaśniaczu, aby nadać włosom ładniejszy, np. bardziej chłodny odcień.

Trwałe farby do blondów – nie tylko rozjaśniają naturalny pigment, ale też wypełniają włos nowym kolorem wskazanym na opakowaniu. Nie mają jednak tak silnego działania jak rozjaśniacze, które pozwalają rozjaśnić nawet bardzo ciemne włosy.

Półtrwałe farby do włosów – pozwalają na naturalne rozjaśnienie włosów lub ujednolicenie koloru ton w ton do 24 myć, ale trudno ci będzie uzyskać w ten sposób taki efekt jak farbą czy tym bardziej rozjaśniaczem.

Zmywalne farby, szamponetki – to dobry sposób na ekspresowe odświeżenie koloru włosów już rozjaśnionych, jeśli jest taka potrzeba, a nie masz czasu na pełną koloryzację.

Jak rozjaśnić włosy rozjaśniaczem?

Rozjaśniacz to najbardziej intensywnie działający środek do włosów pozwalający uzyskać jasny blond nawet na bardzo ciemnych włosach. Dlatego należy stosować go ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją rozjaśniania włosów. 

Dlatego ważne, aby wybierać sprawdzone i jak najbardziej bezpieczne dla włosów produkty, takie jak Olia rozjaśniacz B+++ bez amoniaku, z dodatkiem pielęgnacyjnych olejków kwiatowych, które zabezpieczają włosy przed uszkodzeniem.

Przygotuj się do rozjaśniania włosów – osłoń ubranie przed przypadkowym odbarwieniem, włóż rękawiczki dołączone do zestawu, a jeśli masz długie bądź grube włosy, podziel je na sekcje i podepnij spinkami, aby łatwiej było ci równomiernie nałożyć rozjaśniacz.

W plastikowej bądź szklanej miseczce wymieszaj wszystkie składniki – w przypadku rozjaśniacza Olia to aż trzy preparaty, które wymagają połączenia tuż przed aplikacją na włosy: krem utleniający wzbogacony aż w 25% olej kwiatowy, puder rozjaśniający – umożliwiający maksymalne rozjaśnienie włosów oraz bezzapachowy krem rozjaśniający, bez charakterystycznego zapachu amoniaku. Produkt ten zostawia na włosach przyjemny kwiatowy zapach, jest łatwy i komfortowy w stosowaniu.

Rozjaśniacz zawsze nakładamy na suche włosy, myte poprzedniego dnia. Dobrze jest je porządnie wyczesać, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia.

Po wymieszaniu od razu nakładaj miksturę na włosy według następujących zasad:

  • jeśli masz ciemne odrosty, nałóż rozjaśniacz najpierw na tę część, a po upływie połowy czasu wskazanego na opakowaniu – resztę zaaplikuj dopiero na całą długość włosów,
  • jeśli włosy mają na całej długości taki sam kolor, nałóż preparat od razu na całą głowę, zaczynając od nasady i wmasowując go delikatnie w kierunku końcówek, tak aby dokładnie pokrył całe pasma; zwróć też uwagę na linię włosów, zwłaszcza nad czołem i za uszami.

Nie wolno przetrzymywać preparatu dłużej, niż to zalecone na opakowaniu, zwykle czas ten wynosi ok. 40-50 minut.

Przed zmyciem zrób masaż skóry głowy, lekko mocząc zlepione kremem włosy, aby je rozdzielić.

Dokładnie spłucz włosy – rób to tak długo, aż woda będzie całkowicie czysta.

Osusz głowę ręcznikiem i na wilgotne włosy nałóż maseczkę dołączoną do opakowania, która domyka łuski, wygładza, nawilża i regeneruje włosy. Zmyj ją po 3 minutach.

Dzięki wyjątkowej formule z olejem kwiatowym rozjaśniacz Olia sprawia, że mimo intensywnego rozjaśnienia włosy są chronione przed zniszczeniem, pozostają miękkie i lśniące.

Jak rozjaśnić włosy w domu farbą?

Farba do blondów nie zapewni tak dużej zmiany kolorów jak rozjaśniacz, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać odcień o kilka tonów jaśniejszy bądź zmienić tonację włosów, np. ochłodzić ją.

Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza? Zasada jest podobna. Należy wymieszać krem koloryzujący z utleniaczem (dwa produkty w zestawie), a po upływie wskazanego czasu i dokładnym spłukaniu – umyć głowę szamponem przed nałożeniem odżywki. Warto też wcześniej wykonać test uczuleniowy aplikując odrobinę kremu koloryzującego na skórę np. w zgięciu łokcia, za uchem lub tuż pod linią włosów na szyi, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli.

Zawsze dokładnie przestrzegaj zasad farbowania włosów zawartych w instrukcji od producenta. Wiele niepożądanych efektów bierze się stąd, że je zaniedbujemy.

Rozjaśnianie włosów domowymi sposobami

Są różne sposoby na domowe rozjaśnianie włosów, trzeba jednak mieć świadomość, że nigdy nie uzyskasz takiego efektu jak po farbie czy tym bardziej po rozjaśniaczu. Metody te pozwolą jednak delikatnie odświeżyć blond i nadać fryzurze efekt muśnięcia słońcem. Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domu? Do najpopularniejszych sposobów należą:

Rozjaśnianie włosów rumiankiem – wystarczy zaparzyć kilka torebek rumianku, a po przestudzeniu wmasować we włosy na ok. 30 minut.

Rozjaśnianie włosów cytryną – wystarczy sok z cytryny w proporcji 1:1 wymieszać z wodą i wetrzeć w suche włosy na ok. 20-30 minut. Niektórzy stosują rozcieńczanie cytryny w naparze z rumianku dla wzmocnienia efektu.

Rozjaśnianie włosów miodem – przygotuj maskę łącząc łyżkę miodu z niewielką ilością wody lub octu jabłkowego. Możesz też dodać soku z cytryny.

Jak wyrównać kolor po rozjaśnianiu włosów?

Im jaśniejszy kolor wyjściowy, tym łatwiej uzyskasz ładny efekt rozjaśniania włosów. Najtrudniej jest zafarbować włosy ciemnobrązowe lub czarne, jeśli postanowisz diametralnie zmienić ich kolor i zamienić się w blondynkę. To właśnie w takim przypadku musisz liczyć się najbardziej z niepożądanym efektem zżółcenia włosów – ciemne włosy mają dużo czerwonych pigmentów, które po rozjaśnieniu mogą stać się rude lub żółte. Jak sobie z tym poradzić?

  • Kilka dni po użyciu rozjaśniacza możesz nałożyć na włosy farbę w chłodnym odcieniu blond, która stonuje żółte odcienie.
  •  Warto też sięgnąć po specjalne kosmetyki pielęgnacyjne na bazie niebieskich pigmentów, które ochładzają żółty odcień włosów rozjaśnianych i koloryzowanych. Do wyboru masz szampony, odżywki oraz specjalne maski. 
  • Możesz też wypróbować farby zmywalne i tonery, które pomogą zniwelować żółty lub rudy odcień. Szukaj kolorów beżowych, piaskowych, popielatych.

Jak pielęgnować rozjaśniane włosy?

Proces rozjaśniania może niszczyć włosy i prowadzić do ich przesuszenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnionych przy użyciu szamponu i odżywki do włosów farbowanych, które mają właściwości regenerujące i ochronne, przedłużają też trwałość koloru.

Włosy rozjaśniane są też bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza na działanie silnego słońca, które może powodować blaknięcie lub nawet niepożądaną zmianę odcienia. Uważaj na chlor w basenie i sól morską – po kąpieli umyj, a przynajmniej dokładnie spłucz głowę czystą wodą.

Staraj się też nie narażać rozjaśnianych włosów na uszkodzenia poprzez częste wykonywanie termicznych zabiegów stylizacyjnych (np. z użyciem prostownicy lub lokówki), ich mocne związywania i upinanie, szarpanie podczas czesania czy niewłaściwą pielęgnację.

Rozjaśnianie włosów w domu – podsumowanie

Blond nie jest najłatwiejszym kolorem, ale dzięki dostępności nowoczesnych farb, zapewniających włosom nie tylko piękny kolor i blask, ale również odżywienie, nawilżenie i ochronę, można dziś bez problemu uzyskać wymarzony odcień i efekt rozjaśnienia włosów także w domu.

Największym problemem wydaje się brak 100% przewidywalności efektu końcowego, ale pamiętaj, że im lepiej dobierzesz kolor farby, tym mniejsze ryzyko przykrej niespodzianki. Poza tym z każdym myciem blond się zmienia i może się okazać, że dosłownie po 2-3 zastosowaniach szamponu jego odcień będzie idealny!

Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zafarbowanie jednego kosmyka włosów (najlepiej od spodu, z tyłu głowy), aby mieć pewność, że to jest właśnie taki kolor, o jaki ci chodziło.

Jeśli sięgasz po rozjaśniacz, pamiętaj, że działa on najbardziej intensywnie na twoje włosy, przez co może je niszczyć i osłabiać. Dlatego postaw na produkty wzbogacone o składniki odżywcze i ochronne, bez amoniaku, a następnie zwróć szczególną uwagę na codzienną pielęgnację. Warto sięgnąć po produkty przeznaczone do włosów farbowanych, np. Garnier Fructis Color Resist czy głęboko regenerujące z linii Garnier Fructis Goodbye Damage.