Trwała a półtrwała koloryzacja Trwała a półtrwała koloryzacja

Trwała i półtrwała koloryzacja włosów jakie są różnice?

Półtrwała koloryzacja? A może jednak trwała? Jeśli w najbliższym czasie planujesz domowe farbowanie włosów, sprawdź, na jaką metodę się zdecydować.

W przypadku, gdy nie jesteśmy zadowolone z naturalnego koloru włosów albo po prostu chcemy coś zmienić w swoim wyglądzie, to właśnie farbowanie może nam pomóc. Znalezienie tego idealnego odcienia sprawi, że lepiej poczujemy się we własnej skórze. Jednak jeśli nigdy wcześniej nie farbowałaś włosów, decyzja pomiędzy trwałą a półtrwałą koloryzacją włosów może wydawać się odrobinę przerażająca. A to właśnie od poziomu trwałości koloru należy zacząć przygotowanie do domowej koloryzacji. Na czym polega półtrwała koloryzacja? Jak intensywny efekt daje z kolei trwała farba do włosów? Przeczytaj nasz przewodnik!

Półtrwała koloryzacja włosów

Czym charakteryzuje się półtrwała koloryzacja? Produkty służące do tego celu nie zawierają rozjaśniacza, mogą jedynie przyciemnić Twój naturalny kolor włosów. Oznacza to, że z ich pomocą nie zamienimy swojego ciemnego brązu na blond. Warto też pamiętać, że efekt takiego farbowania może nie być tak intensywny, jak sobie wymarzyliśmy. Nie możemy liczyć na zmianę odcienia o kilkanaście tonów, jednak mimo to możemy uzyskać bardzo ładny i naturalny efekt.

Rezultat uzyskany podczas półtrwałego farbowania utrzymuje się dość krótko. Kolor zmywa się z włosów po około 12 myciach, dlatego tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak często musimy myć włosy. Warto także dodać, że półtrwała koloryzacja nie przenika do środka włosa, dlatego też nie pokrywa siwizny.

Ta metoda będzie znakomita dla osób, które po raz pierwszy farbują włosy na własną rękę. To również doskonały sposób na to, by przekonać się, czy nasz wymarzony odcień rzeczywiście pasuje do naszej urody i sprawia, że dobrze się w nim czujemy. Nawet jeżeli wybrany kolor okaże się nietrafiony, to z czasem w zupełności się go pozbędziemy. Półtrwała koloryzacja jest także stosowana w przypadkach, kiedy interesuje nas jedynie subtelna zmiana, np. delikatne przyciemnienie naturalnego koloru, wykonanie różnokolorowych pasemek bądź zabarwienie końcówek.

Farba półtrwała nie będzie z kolei produktem przeznaczonym dla tych, którzy nie chcą zbyt często farbować włosów i zależy im na długotrwałym efekcie. Jak już zostało wspomniane, ten sposób koloryzacji nie sprawdzi się także wówczas, kiedy chcemy przede wszystkim zakryć siwe włosy.

Trwała koloryzacja włosów

Trwała koloryzacja oferuje długo utrzymujący się efekt, którego nie musimy zbyt często odświeżać. Jeżeli wybierzemy produkt w wysokiej jakości – np. którąś farbę z gamy Garnier Color Naturals – to wystarczy, że mniej więcej co 6-8 tygodni będziemy farbować odrosty bądź wyrównywać kolor na całej długości włosów.

Trwała farba do włosów nie zmywa się nawet pod wpływem częstego mycia, po prostu stopniowo schodzi wraz z ich naturalnym wzrostem. Jeśli zatem będziemy chcieli ponownie zmienić kolor, powinniśmy wybrać produkt w innym odcieniu. Możliwy jest także zabieg tzw. dekoloryzacji, czyli zdejmowania pigmentu z włosów – w tym przypadku konieczna będzie jednak wizyta u profesjonalnego fryzjera.

Trwała koloryzacja pozwala na uzyskanie zdecydowanie bardziej wyraźnego efektu. Możemy więc zmienić swój naturalny kolor nawet o kilkanaście tonów. Dodatkowo możliwe jest rozjaśnienie, zatem nie ma znaczenia, czy z brunetki chcemy stać się blondynką lub odwrotnie – w obu przypadkach, jeśli tylko wybierzemy odpowiedni produkt, rezultat będzie zadowalający. Na dodatek trwałe farby do włosów mogą w 100% pokryć siwiznę.

Dla kogo jest przeznaczone trwałe farbowanie? Dla osób, które doskonale wiedzą, jaki efekt chcą uzyskać. To metoda koloryzacji dla tych, którzy chcą pozbyć się siwych włosów, a przy tym nie chcą zbyt często odświeżać koloru. Jeśli zatem zależy Ci, by intensywny odcień pozostał z Tobą przez długie tygodnie, półtrwała koloryzacja się nie sprawdzi – trwała będzie natomiast znakomitym rozwiązaniem.

Jak przygotować się do farbowania włosów?

Gwarancją zadowolenia z koloryzacji jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej farby – zarówno pod względem odcienia, jak i działania. Poszukując trwałego efektu, możemy sięgnąć np. po produkty z gamy Garnier Olia, powstałe na bazie olejków kwiatowych. W składzie nie ma za to amoniaku, dzięki czemu domowe farbowanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Pamiętaj jednak, że ciągła zmiana koloru włosów może je zniszczyć. Od czasu do czasu trzeba zatem dać im odpocząć i zadbać o ich regenerację. Pomoże w tym także stosowanie farb, które są wzbogacone o składniki odżywcze, jak np. te z gamy Garnier Nutrisse Creme. Firma Garnier oferuje różne odcienie farb do włosów, tak abyś mogła wybrać ten, który spełni Twoje oczekiwania!

Niezależnie od rodzaju wybranej koloryzacji, zawsze wykonaj test sprawdzający, czy masz alergię na farbę do włosów. Próba uczuleniowa polega na nałożeniu niewielkiej ilości produktu w zgięciu łokcia bądź tuż za uchem. W tych miejscach skóra jest cieńsza i delikatniejsza. Test powinien potrwać 48 godzin. Jeśli w tym czasie zauważymy bardzo mocne swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie, oznacza to, że powinniśmy zdecydować się na inną farbę.