Garnier jaką farbę wybrać do siwych włosów Garnier jaką farbę wybrać do siwych włosów

Jaka farba do siwych włosów będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jak ukryć siwe włosy przy pomocy koloryzacji? Poznaj nasze propozycje i wybierz najlepszą farbę do siwych włosów.

Siwe włosy o pięknym odcieniu mogą być piękne i atrakcyjne, ale ciągle wiele kobiet decyduje się na ich farbowanie, aby po prostu czuć się i wyglądać młodziej. Skąd się biorą siwe włosy? Jakie farby i kolory najlepiej radzą sobie z siwizną? Jak je stosować, aby uzyskać ładny, naturalny efekt i kolor włosów?

Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Siwienie włosów pojawia się, gdy ustaje aktywność melanocytów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor włosom. Wyróżniamy jej dwa rodzaje:

eumelanina – pigmenty kolory brązowe i czarne,
feomelanina – żółte, pomarańczowe i czerwone.

Ziarniste cząsteczki barwnika osiadają na keratynowych włóknach, z których zbudowana jest (sama w sobie bezbarwna) łodyga włosa – od proporcji między tymi dwoma rodzajami melaniny i ich ilości zależy indywidualny naturalny kolor włosów. To dlatego mamy tak wiele różnych odcieni blondów, rudości, brązów, a nawet czerni!

Niestety, naturalne włosy tracą kolor, gdy ustaje produkcja melaniny – siwy włos to nic innego jak włos pozbawiony pigmentu. Różne odcienie i tonacje szarości (np. włosy szpakowate, srebrzyste, żółtawe) wynikają ze złudzenia optycznego tworzonego poprzez kontrast między siwymi włosami a tymi, które jeszcze mają kolor, zależy też od barwy łusek keratynowych, z jakich zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby.

W jakim wieku zwykle zaczyna się proces siwienia? Moment ten jest uwarunkowany genetycznie – często siwiejemy w podobnym wieku i w niemal identyczny sposób jak nasi rodzice. U niektórych pojawia się pasek siwych włosów najpierw od nasady, u innych są to srebrne pojedyncze kosmyki, których stopniowo jest coraz więcej.

Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się ok. 35-40. roku życia, czasami, szczególnie u panów, dochodzi do przedwczesnego siwienia (charakterystyczny „szron” na skroniach) już między 20. a 30. rokiem życia. Uważa się, że może to być związane z życiem w stresie, chorobami cywilizacyjnymi, dietą, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. promieniowania UV). U kobiet włosy zaczynają siwieć zwykle w wieku 40-45 lat, może też zmieniać się odcień włosów. Nawet te osoby, które wcześniej stawiały na naturalną barwę fryzury, zaczynają myśleć o koloryzacji siwych włosów.

Koloryzacja na siwe włosy – czy to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie tak! Samodzielne farbowanie siwych włosów w domu jest najszybszą, najtańszą i najłatwiejszą metodą pozbycia się niechcianej oznaki starzenia się. Włosy rosną w tempie ok. 1-1,5 cm miesięcznie, więc po upływie tego czasu siwy odrost zwykle jest już mocno widoczny, zwłaszcza u osób farbujących się na ciemny kolor. A przecież nie zawsze mamy czas lub środki na wizytę w salonie fryzjerskim! Na szczęście dobrej jakości, bezpieczne farby do włosów siwych pozwalają szybko i skutecznie zmienić kolor włosów na wymarzony!

Na co szczególnie zwrócić uwagę, planując farbowanie siwych włosów?

Przede wszystkim pamiętaj, że siwe włosy gorzej łapią pigment i trudniej je zafarbować niż włosy jeszcze nasycone kolorem, ale na szczęście jest wiele farb, które zapewniają doskonałe krycie siwych włosów głębokim, lśniącym kolorem, a jednocześnie dbają o kondycję włosów, ich nawilżenie i odżywienie już podczas koloryzacji. Najlepiej szukać w opisie produktu informacji, że farba zapewnia do 100% pokrycia siwych włosów – na rynku są też dostępne farby do włosów bez amoniaku pokrywające siwe włosy. Taka farba daje maksymalny efekt koloryzacji i jest w stanie pokryć włosy jednolicie, wypełniając każdą łodygę nowym i trwałym pigmentem – a nie każdy produkt do koloryzacji będzie mieć takie właściwości. Najgorszym pomysłem jest zastosowanie na siwe włosy koloryzacji półtrwałej i zmywalnej – preparaty nie pokrywają siwych włosów w 100%,a jak sama nazwa wskazuje po określonym czasie kolor się zmywa.. Nie sprawdzą się też do końca szampony koloryzujące i pianki koloryzujące, a także domowe płukanki, jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie.

Bogata paleta kryjących kolorów dostępnych na rynku pozwala idealnie dobrać kolor do typu urody. Większość kobiet pokrywa siwe włosy kolorem zbliżonym do swojego naturalnego albo takim, na jaki farbowały się już wcześniej. Zdarza się też, że np. osoby o własnych ciemnych włosach – teraz siwych lub wręcz białych – decydują się na przykrycie siwizny jasnym blondem, aby po prostu mniej widoczny był odrost.  Farby do włosów mają wiele odcieni: orzecha włoskiego, ciemny blond czy rudy kolor wybierany przez wiele pań.

Na jaki kolor zafarbować siwe włosy?

Każdy kolor jest dobry, pod warunkiem że wybierzesz farbę zapewniającą idealne pokrycie siwizny. Trzeba jednak pamiętać, że im większy kontrast między siwizną a farbowanymi włosami – np. przy wyborze koloryzacji czarnej czy kasztanowej – tym częściej będziesz musiała powtarzać farbowanie. Dlatego najlepiej sprawdzają się wszystkie odcienie blondów i jasnych brązów.

Trzeba też pamiętać, że z wiekiem włosy ulegają osłabieniu i, zwłaszcza w okresie menopauzy, mogą mieć tendencję do nadmiernego wypadania. Gdy zafarbujesz je na ciemny lub rudy kolor, poprzez kontrast uwydatnią się prześwitujące obszary skóry głowy, co dodatkowo pogłębia wrażenie małej ilości włosów czy wręcz łysienia. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepiej sprawdza się farba blond.

Jeszcze innym i teraz bardzo modnym rozwiązaniem jest zafarbowanie pierwszych siwych włosów… na kolor siwy, bardzo teraz modny i często wybierany nawet przez młode osoby. Szukaj odcieni opalizującego lub srebrnego popielatego blondu.

Siwe włosy – farba trwała

Trwała koloryzacja jest najlepszą propozycją w przypadku maskowania włosów siwych – pigment wnika w łodygę włosa i wypełnia ją w 100% nowym kolorem. Takiego efektu nie uzyskasz farbą zmywalną i półtrwałą, zwłaszcza gdy masz długie siwe włosy. Kupując farbę, zwróć uwagę, czy jest polecana do siwizny – to oznacza, że zapewnia mocne krycie na całej długości włosa.

Czy musi to być farba z amoniakiem? Niekoniecznie, choć rzeczywiście farby z amoniakiem radzą sobie dobrze z siwizną, ponieważ substancja ta powoduje mocne rozchylenie łusek i głębokie wniknięcie pigmentu we włos. Jednocześnie jednak amoniak odpowiada za przesuszenie i szorstkość włosów, drażni skórę, ma duszący, nieprzyjemny zapach, dlatego opracowano również bardziej łagodne dla włosów i skóry głowy farby radzące sobie z kryciem siwizny – bez amoniaku.

Jedną z nich jest Garnier Olia, która zawiera aż 60% skoncentrowanych olejków kwiatowych dla pięknych i lśniących włosów, a dzięki unikalnej formule ułatwia wnikanie pigmentów w głąb włosa, mimo że nie zastosowano w niej amoniaku. To bardzo dobra farba do siwych włosów, które po farbowaniu mają intensywny kolor, są miękkie, pełne blasku, wyglądają zdrowo i naturalnie. Do wyboru masz różne odcienie blond, brązy, rudości i czernie. Farba ta nie podrażnia skóry i zbiera pozytywne opinie użytkowniczek szukających skutecznej i bezpiecznej koloryzacji do siwych włosów.

Farbowanie siwych włosów krok po kroku

Od czego zacząć farbowanie siwych włosów? Przede wszystkim wcześniej wykonaj próbę uczuleniową, aplikując odrobinę kremu koloryzującego na skórę w zgięciu łokcia lub za uchem. Po kilku minutach zmyj farbę i odczekaj 48 godzin, kontrolując stan skóry. Dopiero wtedy możesz bezpiecznie farbować włosy. Jeśli wystąpiła jakakolwiek reakcja (silne zaczerwienienie, pieczenie, wysypka) zaraz po zrobieniu testu, natychmiast zmyj ze skóry krem koloryzujący i zrezygnuj z farbowania włosów tym produktem.

Pamiętaj też, że im lepiej wypielęgnowane włosy, tym ładniejszy i trwalszy efekt koloryzacyjny. Warto więc pomiędzy kolejnymi farbowaniami stosować kosmetyki regenerujące i nawilżające, w tym regularnie – maski, olejki i inne kuracje o silnym działaniu odżywczym na włosy. Nawet najlepsza farba do włosów nie zapewni im pięknego wyglądu, jeśli zaniedbasz ich codzienną pielęgnację.

 Farbowanie siwych włosów:

Włosy farbujemy na sucho, najlepiej nie myć ich wcześniej tego dnia. Warto je natomiast porządnie wyczesać, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia.
Przygotuj akcesoria do farbowania: miseczkę (plastikową, szklaną lub ceramiczną, nie metalową – barwnik może wchodzić z metalem w reakcję), pędzel, rękawiczki ochronne, folię lub ręcznik do ochrony ubrania. Na szczęście dobre farby mają łatwą w aplikacji, kremową konsystencję, która nie spływa z włosów, ale warto na wszelki wypadek się zabezpieczyć.
Wymieszaj w miseczce krem koloryzujący z aktywatorem i od razu nałóż na włosy, zaczynając od ich nasady.
Możesz wcześniej posmarować skórę na linii włosów tłustym kremem, jeśli boisz się zafarbowania skóry.
Długie włosy dobrze jest podzielić na sekcje i podpiąć, aby bardziej równomiernie pokryć włosy.
Farbę trzymaj na głowie tyle czasu, ile zaleca producent.
Następnie pomasuj włosy lekko je zwilżając, aż powstanie piana, aby odkleić krem od kosmyków i łatwo go usunąć. Bardzo dokładnie spłucz włosy wodą – rób to tak długo, aż spływająca woda będzie zupełnie czysta.
Potem umyj głowę szamponem i na wilgotne włosy nałóż koniecznie odżywkę dołączoną do opakowania. Nie wolno pomijać tego etapu, ponieważ włosy wymagają domknięcia łusek, nawilżenia i odżywienia po farbowaniu.

Farbowanie odrostów siwych włosów – o czym pamiętać?

Siwe odrosty przyciągają uwagę nawet bardziej niż włosy w normalnym kolorze, ponieważ są po prostu bardziej widoczne na zasadzie kontrastu, zwłaszcza gdy farbujesz włosy na ciemny kolor. Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli twoje włosy rosną bardzo szybko i musisz często farbować odrosty, możesz nakładać farbę tylko na tę część, ewentualnie lekko ją przeciągnąć po całej długości włosów na ostatnie kilka minut. Ta metoda sprawdza się najlepiej u osób z pierwszymi siwymi włosami, niezależnie od koloru.

Jeśli odrost jest wyraźnie widoczny, nałóż precyzyjnie farbę najpierw na tę część, a na ostatnią 1/3 czasu farbowania wmasuj ją dokładnie we włosy na całej długości, aby ujednolicić efekt koloryzacji, odświeżyć i pogłębić ich kolor.

Jeśli potrzebujesz błyskawicznego zamaskowania odrostu, a nie masz czasu na farbowanie, możesz wypróbować specjalne spraye lub cienie maskujące siwiznę. Pamiętaj jednak, że występują one w ograniczonej palecie barw i trudno pokryć nimi białe włosy, zostawiają też matowe, pudrowe wykończenie. Zdecydowanie najlepiej wypadają na ciemnych włosach z pierwszymi siwymi kosmykami.  

Najlepszą metodą jest farba do siwych włosów, dzięki której masz pewność, że efekt będzie idealny, a odrosty niewidoczne!

Jak ukryć siwe włosy dzięki farbowaniu? Podsumowanie

Każdy z nas prędzej czy później zobaczy u siebie siwe włosy. Jest to efekt zatrzymania produkcji melaniny wypełniającej włos (włos siwy to włos pozbawiony barwnika) i naturalny objaw fizjologicznego starzenia się komórek. Najszybszą metodą pozbycia się siwizny jest oczywiście koloryzacja, ważne jednak jest, aby używać farb, które zapewnią do 100% krycia siwych włosów (takich oznaczeń szukaj na opakowaniu). Często są to farby z amoniakiem, ale dostępne są też bardziej łagodne produkty na bazie naturalnych składników, np. Garnier Olia.  Farby Garnier do siwych włosów słyną ze swojej skuteczności w pokrywaniu siwych włosów niezależnie od tego, jaki odcień wybierzesz.

Jeśli masz ciemne włosy, najlepiej wybrać odcień zbliżony do naturalnego, aby zachować ich dotychczasowy wygląd. Na pewno wtedy jednak szybko będą widoczne odrosty – możesz je łatwo zamaskować farbą, aplikując ją tylko na włosy u samej nasady, ewentualnie na ostatnie 10 minut koloryzacji przeciągając ją na całą długość włosów. Na jasnych włosach odrost jest zwykle mniej widoczny. Pamiętaj też, że włosy farbowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji – stosuj kosmetyki nawilżające, regenerujące, odżywcze i chroniące kolor, aby zachowały piękny i zdrowy wygląd.

first fixed slider